Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Santarvės ministrams algos nerūpėjo

 
2010 03 22 0:00
J.Biržiškis prisimena, jog pirmoji Vyriausybė buvo idealistinė, nes tokie buvo ir laikai. <br>Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotrauka
J.Biržiškis prisimena, jog pirmoji Vyriausybė buvo idealistinė, nes tokie buvo ir laikai.
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotrauka

Prieš 20 metų darbą pradėjusi pirmoji atkurtos nepriklausomos Lietuvos Vyriausybė neišbuvo nė metų, tačiau ji giriama už pastangas įveikti ekonominę blokadą ir atvertą langą į pasaulį.

Pirmoji atkurtos nepriklausomos valstybės Vyriausybė buvo sudaryta 1990 metų kovo 17 dieną. Ministrų kabineto nariai prisiekė 1990 metų balandžio 11-ąją. Į pirmą posėdį jie susirinko dar iki to - balandžio 9 dieną. Apie pirmosios Vyriausybės reikšmę, jai keltus uždavinius ir svarbiausius nuveiktus darbus LŽ pasakojo keli ministrų kabineto nariai ir politologė.

Santarvės Vyriausybė.

Pirmąją Vyriausybę jai vadovavusi Kazimiera Prunskienė vadina santarvės ministrų kabinetu. Jame ranka rankon dirbo Sąjūdžio ir Lietuvos komunistų partijos atstovai. LŽ politikė sakė, kad formuojant Vyriausybę daugiausia dėmesio skirta būsimų ministrų profesiniams gebėjimams ir kompetencijai.

K.Prunskienės teigimu, pirmajai Vyriausybei teko pradėti daugybę pertvarkų, būtinų nepriklausomai valstybei egzistuoti: perimti krašto ūkį į savo rankas, sukurti būtinas valdžios institucijas, planinę ekonomiką pakeisti rinkos ekonomika, atkurti ir plėtoti ryšius su užsienio valstybėmis. Kaip pasakojo K.Prunskienė, jos vadovaujamam ministrų kabinetui teko patirti nemažai to meto įtampos: ekonominę blokadą, priešiškų jėgų išpuolius.

Įtempti metai

Pirmasis susisiekimo ministras Jonas Biržiškis LŽ prisipažino, kad siūlymas tapti Vyriausybės nariu jam buvo labai netikėtas. Vieną dieną, kai jis ramiai kasė daržą, į sodą atskubėjo brolis ir pranešė, jog skambino iš Vyriausybės, paprašė po kelių valandų atvykti. "Važiuoju ir galvoju, ko jie nori? Gal kokios konsultacijos?" - svarstė J.Biržiškis.

Tačiau šios jo spėlionės nepasitvirtino. Išklausius, ką inžinierius žino apie automobilių ir jūrų transportą, geležinkelius bei aviaciją, jam buvo pasiūlytas susisiekimo ministro postas. Pirmasis susisiekimo ministras prisimena du didžiausius to meto iššūkius. Atkurtos valstybės autotransporto įmonėse dirbo daug kitataučių, kurie pradėjo blokuoti krašto aprūpinimą. Taip pat reikėjo pakeisti tuomet SSRS priklausiusio jūrų transporto ir geležinkelio pavaldumą.

Nors buvo neramus laikotarpis, J.Biržiškio nuomone, ministrų kabinetas dirbo be baimės ir negailėdamas jėgų. "Pirmoji Vyriausybė buvo idealistinė, nes tokie buvo ir laikai. Visi dirbome atsidavę. Svarbiausia buvo Lietuva", - aiškino vėliau dar šešiose vyriausybėse darbavęsis J.Biržiškis.

Triūsė Lietuvai

Tai, kad yra siūlomas miškų ūkio ministru, miškininkas Vaidotas Antanaitis sužinojo Maskvoje, kur SSRS Aukščiausiojoje Taryboje atstovavo Sąjūdžiui. Apie tai jam telefonu pranešė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatė Birutė Valionytė. "Ji pasakė, kad aš numatytas į ministro postą, o atsisakyti neišeina, nes esu vienintelis kandidatas", - prisiminė jis.

Ministru paskirtam V.Antanaičiui keltas uždavinys didinti miškų produktyvumą, racionaliai naudoti jų išteklius ir užtikrinti ekologinį balansą. Pirmasis miškų ūkio ministras prisiminė, jog sunkiausia buvo įgyvendinti sumanymą, kad miške būtų vienas šeimininkas - miškininkas. Nelengvai sekėsi rasti bendrą kalbą ir su Gamtos apsaugos departamentu, kurio darbuotojai sovietmečiu aptarnavo nomenklatūrą medžioklės ar saugomų teritorijų klausimais.

V.Antanaitis pasidžiaugė, kad dirbant nekilo jokių nesutarimų. "Mūsų Vyriausybė dirbo Lietuvai. Pjautynių nekildavo, nes, kaip sakė vienas kolega, tada buvo viena partija - Lietuva", - kalbėjo V.Antanaitis.

Atlyginimai nerūpėjo

Energetikos ministro portfelis pirmojoje Vyriausybėje patikėtas branduolinės energetikos specialistui Leonui Vaidotui Ašmantui. Pasiūlymas tapti ministrų kabineto nariu jam taip pat buvo netikėtas. "Nesu toks drąsuolis, kaip kai kurie dabartiniai vadybininkai. Tačiau supratau viena: pagrindinė problema Lietuvoje bus Ignalinos atominė elektrinė. Būtent su tuo galėjau susidoroti", - sakė L.Ašmantas.

Pagrindiniai naujojo ministro darbai buvo suformuoti ministeriją ir perduoti energetikos sektorių į Lietuvos valdžios rankas. Tuo metu visos energetinės struktūros priklausė SSRS. L.Ašmantas daug dėmesio skyrė ir Vyriausybės programai, kurioje numatytos krašto energetikos sektoriaus plėtros kryptys, rengti. Jei ši programa būtų buvusi įgyvendinta, šiandien, buvusio ministro teigimu, neturėtume daugybės energetinių problemų.

L.Ašmantas prisiminė, kad anuomet visi ministrų kabineto nariai dirbo be poilsio dienų ir nesirūpino algomis. "Vyriausybėje atlyginimas, kurį naudojo skaičiuojant man pensiją, buvo 7,3 lito per mėnesį", - atskleidė jis.

Nuodugniai patikrino

Paskutiniu Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo skaistyklą perėjusiu ministru tapo Albertas Ambraziejus Sinevičius. Jis buvo paskirtas vadovauti Prekybos ministerijai. A.Sinevičius užsiminė, kad jo kandidatūros aptarimas šiek tiek užtruko. Specialiai sukurta parlamento komisija savaitę tikrino kandidato į ministrus buvusias darbovietes: kailių fabriką, gamybinį susivienijimą. Siekta išsiaiškinti, ar jis tinkamas eiti tokias pareigas, ar nėra apsivogęs ir kita.

A.Sinevičius prisiminė, kad padėtis valstybėje, kai pradėjo dirbti ministru, buvo labai sudėtinga. Lietuvoje buvo dislokuota 30 tūkst. SSRS karių, cirkuliavo rusiški rubliai, Maskva paskelbė ekonominę blokadą. "Kiekvieną rytą susirinkdavo blokadinė komisija ir spręsdavo, ką reikia daryti. Nepaisėme, ar diena, ar naktis, neskaičiavome valandų", - pažymėjo jis.

Kalbėdamas apie pirmąją Vyriausybę A.Sinevičius pabrėžė, kad visi dirbo vienam tikslui. "Nebuvome labai gražiai apsirengę, galbūt nemokėjome tiek užsienio kalbų, kiek dabar moka ministrai. Tačiau buvome skirtingos gyvenimo ir darbo patirties turintys žmonės", - tvirtino A.Sinevičius.

Negalėjo padaryti daugiau

Kaip teigė politologė Lidija Šabajevaitė, pirmoji atkurtos nepriklausomos valstybės Vyriausybė daug nuveikė Lietuvos labui. Vienas didžiausių jos nuopelnų - atvertas langas į pasaulį. Eidama premjerės pareigas K.Prunskienė lankėsi Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, susitiko su šių valstybių vadovais.

Politologė priminė, kad įveikta ir ekonominė blokada. Pasak jos, užsispyrus SSRS, Vyriausybė pabandė ir rado kalbą su vietinėmis Leningrado bei Maskvos valdžiomis, kad už maisto produktus gautų šiek tiek benzino ir kitų būtiniausių prekių.

L.Šabajevaitė pažymėjo, jog trumpai dirbęs ministrų kabinetas negalėjo padaryti ko nors daugiau. "Pirmiausia reikėjo priimti įstatymus, apsispręsti, kokiu keliu eisime: vadinamuoju žingsnis po žingsnio ar šoko terapijos. Be to, nekontroliavome valstybės sienų, Lietuvoje tebebuvo ir kita "valdžia": kariškiai, dalis milicijos, "jedinstvininkai", - aiškino politologė.

L.Šabajevaitė pabrėžė, kad žmonės palaikė pirmąjį ministrų kabinetą. "Visi pasitikėjo Vyriausybe ir dėjo daug vilčių į naują gyvenimą", - sakė ji.

Ministrė pirmininkė Kazimiera PRUNSKIENĖ

Ministrės pirmininkės pavaduotojai Algirdas BRAZAUSKAS, Romualdas OZOLAS

Ekonomikos ministras Vytas NAVICKAS

Energetikos ministras Leonas Vaidotas AŠMANTAS

Finansų ministras Romualdas SIKORSKIS

Kultūros ir švietimo ministras Darius KUOLYS

Materialinių išteklių ministras Romualdas KOZYROVIČIUS

Miškų ūkio ministras Vaidotas ANTANAITIS

Pramonės ministras Rimvydas JASINAVIČIUS

Prekybos ministras Albertas Ambraziejus SINEVIČIUS

Ryšių ministras Kostas BIRULIS

Sveikatos apsaugos ministras Juozas OLEKAS

Socialinės apsaugos ministras Algis DOBRAVOLSKAS

Statybos ir urbanistikos ministras Algimantas NASVYTIS

Susisiekimo ministras Jonas BIRŽIŠKIS

Teisingumo ministras Pranas KŪRIS

Užsienio reikalų ministras Algirdas SAUDARGAS

Vidaus reikalų ministras Marijonas MISIUKONIS

Žemės ūkio ministras Vytautas KNAŠYS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"