Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

S.Kovaliovas: "Mažai drąsių žmonių"

 
2010 03 15 0:00
S.Kovaliovas mano, kad į Europą Lietuva integruojasi pernelyg lėtai, mėtydamasi į šalis.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
S.Kovaliovas mano, kad į Europą Lietuva integruojasi pernelyg lėtai, mėtydamasi į šalis.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Garsus disidentas ir politinis kalinys tuometėje Sovietų Sąjungoje, žmogaus teisių gynėjas posovietinėje Rusijoje Sergejus Kovaliovas pataria Lietuvai neužsižaisti europietiškais 'realpolitiniais' santykiais su Rusija.

S.Kovaliovas 1969 metais įkūrė pirmąją sovietinę žmogaus teisių asociaciją, Iniciatyvinę grupę žmogaus teisėms SSRS ginti. Vėliau jis aktyviai bendradarbiavo su Lietuvos disidentais, platino pogrindinius leidinius "Dabartinių įvykių kronika" ir "Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika". 1974 metų gruodžio 8 dieną S.Kovaliovas buvo suimtas ir teisiamas Vilniuje, jis kaltintas antisovietine agitacija ir propaganda. Tad mūsų kraštas jam tikrai nėra svetima žemė.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečio renginiuose dalyvavęs Sergejus Kovaliovas davė išskirtinį interviu "Lietuvos žinioms".

Nerimauja dėl Rusijos.

- 1990 metais sveikindamas Lietuvą su atkurta nepriklausomybe kalbėjote apie stebuklą. Kiek vėliau šis stebuklas pasiekė Rusiją - subyrėjo visa sovietinė imperija. Dažnai atvykstate į Lietuvą, tad galite palyginti, kaip per šiuos 20 metų pasikeitė mūsų šalys?

- Mūsų politinės raidos kryptys iš esmės skirtingos. Turiu vilties, kad dabartinė padėtis Rusijoje yra laikina, nors tenka apgailestauti, kad ji pavojingai užsitęsė. Ji pavojinga ir mums, gyvenantiems Rusijoje, ir jums, ačiū Dievui, jau esantiems Europoje. Jei nebūtumėte Europoje, turėtumėte tokių pačių sunkumų, su kuriais susiduria Gruzija ir Ukraina. Todėl visiems dar sugebėsiantiems atitrūkti nuo siaubingos sovietinės blogio imperijos palikimo nuoširdžiai linkėčiau pakliūti į Europos glėbį.

Dabar mes gyvename valstybėje, kuri kuria sovietinį modelį. Kuria jį ant melo ir veidmainystės pamatų, jo sovietiniu nevadindama. Išeivių iš KGB komanda sovietinį modelį tobulina. Jie dar sovietmečiu buvo kiek protingesni ir dalykiškesni, didesni praktikai nei jų šeimininkai.

- Kaip tik ketinau klausti, ar Rusijoje nevyksta sovietinio režimo restauracija, tačiau Jūs pats apie tai prabilote. Kuo tai pasireiškia?

- Kalbėsiu pavyzdžiais. Sovietų Sąjungoje, kaip jūs tikriausiai žinote ir prisimenate, būta cenzūros, kurią vykdė specialus organas - vadinamasis Glavlitas. Dabar jo nėra, bet cenzūros esama. Ji labiau paslėpta, subtilesnė. Cenzūra taip gerai užmaskuota, kad civilizuotuose Vakaruose daugelis gali gūžčioti pečiais ir sakyti: "Jūs pats, pone Kovaliovai, kalbate, ką norite, niekas jūsų už tai nebaudžia, nesiunčia į lagerius. Kalba ir kiti." Taip, tai tiesa, tuo, regis, reikėtų tik džiaugtis, tačiau tam tikri dalykai man kelia nerimą. Nes Rusijos valdžioje šiuo metu esantys berniokai puikiai supranta, kad paslėptų formų cenzūra veikia kur kas geriau nei atvira sovietinė. Vakariečiai tokių niuansų įžvelgti nesugeba. Kremliaus vyrukai suvokia, kad viena ar dvi atviriau kalbančios radijo stotys ar keli laisviau rašantys laikraščiai turi labai ribotą auditoriją. Tas santykinai laisvesnes žiniasklaidos priemones būtų lengva ir paprasta užčiaupti, bet valdžia žino, kad to daryti nebūtina. Juk tų, kurie supranta dabartinę padėtį, ir šiaip neapgausi. Svarbiausias rūpestis - kad dauguma piliečių neįjunktų į laisvą žodį.

Demokratijos imitacija

- Kiek procentų Rusijos gyventojų supranta, kad vyksta negeri dalykai?

- Tiksliai nežinau, bet tikrai nedaug. Jų gal ir pakaktų, jei šis piliečių sluoksnelis ne tik suprastų, kas vyksta, bet ir reikštų aiškias nuostatas, gintų savo poziciją. Sovietų Sąjungoje taip pat daug kas suprato daugelį dalykų, bet kas iš to? Prisiminkime genialų fiziką akademiką Andrejų Sacharovą. Nejaugi manote, kad tik jis buvo suprantantis? Buvo ir daug kitų, kurie apie sovietų santvarką suprato tą patį, ką suprato A.Sacharovas, bet visi kiti tylėjo. Kas būtų nutikę, jei tokio lygio nebijančių ir netylinčių akademikų būtų radęsi trys dešimtys. Sovietų režimas būtų turėjęs iš esmės keistis. Tačiau tuometėje Mokslų akademijoje vyravo akademikų vardus nešioję "laborantai", tad ir turėjome šiukšlyną.

Visų juk nebūtų susodinę, jei žmonės būtų atsisakę melo ir netylėję.

Aš tai primenu, nes situacija šiuo metu panaši. Reikalo esmė - ne tik suprasti, bet tą savo supratimą atskleisti. Kad Rusijoje atsirastų tikra pilietinė visuomenė, nereikia, kad visa visuomenė suvoktų, kas yra demokratija ir ką su ja daryti. Pakaktų, kad šiuos dalykus suvoktų kritinė masė. Ji yra, tačiau nebijančiųjų realiai kurti demokratiją nėra. Neturime drąsių žmonių, kurie pasakytų valdžiai, kad ji neteisėta, nes mūsų Konstitucijoje įtvirtinti principai -valdžių atskyrimas, teisingas teismas, žodžio laisvė - tik popieriniai. Tėra paprasčiausia demokratijos imitacija.

Ji valdžiai reikalinga. Nors Rusija - reikšmingas tarptautinių santykių subjektas, jai pačiai Vakarai yra labiau reikalingi, o ne priešingai. Vakarų demokratijos labai klysta ir nesupranta, kokios jos svarbios Rusijai ir kokį spaudimą jos gali daryti šiai valstybei.

Dar kartą priminsiu A.Sacharovą, kuris tvirtai sakė: "Mano šaliai reikalinga parama ir spaudimas."

Jeigu leistumėte kelis žodžius tarti apie Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes, pasakyčiau, kad jūsų reikalai taip pat neblizga, ne viskas tobulai klostosi. Tačiau dėl jūsų nėra ko baimintis, nes esate Europoje. Pamenu, 1990-aisiais daug padorių ir sąžiningų rusų apgailestavo, kad atskylate nuo Sovietų Sąjungos, nes matė jumyse galingą permainų, transformacijos avangardą. Tai buvo suprantama, nes turėjote 20 metų laisvės iki 1940-ųjų patirtį. Tas apgailestavimas buvo klaidingas, nes integruotis į laisvą ir demokratišką Europos bendriją gali tik laisvi žmonės, o ne vergai. Jei būtumėte likę SSRS, būtumėte likę vergais. Visos jūsų laisvės ir liberalizmas būtų "demokratiškos" Rusijos sutraiškyti.

Tačiau į Europą integruojatės pernelyg lėtai, mėtydamiesi į šalis. Tai atrodo ir juokingai, ir liūdnai.

Kokią ranką spaudžiame?

- Kad ir kokia Rusija būtų, ji politiniame žemėlapyje išliks. Europos Sąjunga (ES) neranda bendro požiūrio į Rusiją - vienokį turime mes, kitokį - vokiečiai, prancūzai ar italai. Ar žinote receptą, kuris padėtų geriau suprasti Rusiją, civilizuotai su ja bendradarbiauti?

- Suprasti?! Ką čia reikia suprasti? Atėjo žmonės iš KGB. Ko jūs nesuprantate? Juk jie - skaidrūs. Skaidrūs melagiai, niekšai. Paklausykite, ką jie kalba. Jūsų politikai iš baimės, kuri trukdo ne tik veikti, bet ir mąstyti, net nebando įsivaizduoti aiškaus, tikslaus Vladimiro Putino paveikslo. Apie Dmitrijų Medvedevą net nenoriu kalbėti. Nereikia didelio nuovokumo - skaitykite, ką jie kalbėjo apie Gruziją, koks jų santykis su teroristais. Ar manote, kad radioaktyvus polonis pats atskrido į Londoną (turima galvoje 2006-aisiais poloniu nunuodytą Aleksandrą Litvinenką - aut.)? Kas čečėnų lyderį Zelimchaną Jandarbijevą susprogdino?

Tokius veikėjus reikia čiupti už rankos, kai jie daro nusikaltimus, o jūs tą ranką spaudžiate. Tai ir yra problema, dabar vadinama "realpolitik".

Besivienijančios Europos didžiausia bėda ta, kad pamatiniais dalykais ji laiko ekonominius skaičiavimus. Juk ir ES pradžia buvo plieno ir anglių sąjunga. Vienyti turėtų universalesnės vertybės - teisė, etika, moralė ir istorija. Tik po jų turėtų eiti ekonomika, be kurios neišsiversi. Tada ir ES Konstituciją sugebėsite priimti.

- Ar norėtumėte ko nors palinkėti lietuvių tautai nepriklausomybės atkūrimo 20-mečio proga?

- Lietuvių tautai esu neabejingas dar nuo lageriuose praleistų metų. Jūs išsiveržėte iš vergijos, tapote laisvi žmonės, tad besivienijančioje Europoje nepamirškite sovietinės patirties. Europa jos neturi, todėl daug ko nesupranta. Manau, jūs, kaip ir kiti panašaus likimo broliai, turėtumėte daryti didesnę įtaką europinėms struktūroms, kad "realpolitik" jų galutinai neužvaldytų. Tai veda tik melo, veidmainystės link.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"