Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Rusija stebi ir kontroliuoja

 
2012 05 08 5:18

Praėjusį sekmadienį pradėta rodyti nauja LNK laida 'Alfa savaitė' pirmą kartą Lietuvos žiniasklaidoje pateikė unikalias, slapta kamera padarytas nuotraukas: prie Vilniaus apygardos teismo, kur buvo teisiamas vienas Medininkų žudynių kaltinamųjų Konstantinas Michailovas, stovi iš Rygos atvykę ypatingosios paskirties milicijos būrio kovotojai ir advokatas Oskaras Rodė. Rusija stebi ir kontroliuoja.

1991 metų liepos 31 dieną apie 5 val. ryto Medininkų pasienio postą užpuolė iš Rygos atsiųsti Sovietų Sąjungos vidaus reikalų ministerijos ypatingosios paskirties būrio (OMON) smogikai ir nužudė pasienio poste budinčius ir tarnybines pareigas einančius nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos muitininkus ir policininkus. Kol ši baudžiamoji byla buvo Valstybės saugumo departamente (VSD), ji visiškai nejudėjo iš vietos. Prokurorams pasitelkus Kriminalinės policijos biurą, 2007 metais įvykdyta sėkminga operacija, kurios metu sulaikytas Rygos OMON smogikas Konstantinas Michailovas-Nikulinas.

Tie patys asmenys

Medininkų žudynių byloje Rusijos Federacija, Sovietų Sąjungos teisių perėmėja, su Lietuva nebendradarbiauja ir laiko šią bylą grėsme nacionalinio saugumo interesams. Rusijos valstybės institucijos įgaliotos trukdyti teisingumo paieškoms ir visomis priemonėmis užkirsti kelią, kad šį karo nusikaltimą vykdę, organizavę ir planavę asmenys būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Generolas Vitalijus Gailius patvirtina, kad Kriminalinės policijos biure yra informacija, leidžianti teigti, jog Medininkų žudynių ir saugumo pulkininko Vytauto Pociūno nužudymo bylose nustatyti ir figūruoja tie patys asmenys, trukdantys atskleisti tiesą ir kaltuosius patraukti atsakomybėn. Už nuteistojo sovietų smogiko gynybą gali būti mokama Rusijos pinigais.

- Ar Vytauto Giržado skyrius tyrė Medininkų bylą ir ar byloje kaltinamojo gynybą ir apskritai Rusijos interesų gynybą apmokėdavo tie patys asmenys, kurie išsiuntė ar yra prielaidų, jog jie organizavo V.Pociūno išsiuntimą iš Lietuvos ir būtent jie finansavo ir V.Pociūno šmeižtą?

V.Gailius: - Lietuvos kriminalinės policijos biure tokių duomenų yra (Lietuvos radijas, 2012 02 17).

Saugo advokato ir kliento paslaptis

Gintis smogikui K.Michailovui padeda trys advokatai - O.Rodė iš Latvijos ir Ingrida Botyrienė bei Arūnas Marcinkevičius iš Lietuvos. Pagal Lietuvos įstatymus advokatai turi teisę sudarinėti įvairias sutartis ne tik su ginamuoju, bet ir, pavyzdžiui, su įmonėmis. Tačiau tokius sandorius saugo advokato ir kliento paslaptis. Medininkų žudiko advokatas apie tai, kas jam moka atlygį, kalba nenoriai.

"Šitą klausimą jau kėlė LNK televizija, linkėjimai dar kartą ponui Dapkui... Kai bus panaikintos nuostatos, reglamentuojančios kliento apsaugą, galbūt jūs turėsite teisę manęs paklausti šitokio klausimo. O visi kiti klausimai - ką gi, klauskite pono Gailiaus. O vėliau paklauskite, kuo remdamasis jis tai teigia. Ir pradėkite nuo to, o ne nuo manęs", - LNK "Alfa savaitei" sakė advokatas A.Marcinkevičius.

KGB karininkas prieš Lietuvą

Šis advokatas padeda ne tik nuteistam K.Michailovui. Jis atstovauja ir rusiško kapitalo gamtinių dujų tiekėjos "Dujotekanos" viceprezidento, Sovietų Sąjungos KGB Pirmosios vyriausiosios (žvalgybos) valdybos karininko Piotro Vojeikos interesams Strasbūre. Prieš ketverius metus Europos Žmogaus Teisių Teismui P.Vojeika apskundė Lietuvą dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo, tyrusio saugumo pulkininko V.Pociūno išsiuntimo iš Lietuvos aplinkybes, medžiagos išviešinimo.

Atliekant Seimo tyrimą gauta informacijos, kad VSD Antroji (kontržvalgybos) valdyba surinko duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, jog Rusija daro įtaką Lietuvos politiniam bei ekonominiam gyvenimui per KGB karininko P.Vojeikos sukurtą žvalgybinį tinklą. Balandžio 24 dieną Strasbūras P.Vojeikos skundą atmetė kaip neatitinkantį priimtinumo kriterijų.

Buvęs ilgametis Lietuvos kontržvalgybos vadovas Vytautas Damulis tvirtina, kad P.Vojeika buvo ištikimas KGB darbuotojas, kuriuo ir dabar itin pasitiki Rusijos slaptosios tarnybos.

"Lietuvai atgavus nepriklausomybę Rusijos slaptosios tarnybos perėjo į taktiką, kad Lietuvoje jau reikia veikti kaip užsienyje, ir ėmė kurti tokias organizacijas kaip "Dujotekana", kurių tikslas ir buvo ne tik gauti pelną, bet ir finansuoti kitas specialiąsias priemones - taip pat ir žvalgybines, ir rusų diasporos kūrimą. Gamtinių dujų tarpininkė buvo kuriama, kad ji ne tik gautų sau pelną, bet ir finansuotų visas kitas priemones, kurios reikalingos užsienyje", - LNK "Alfa savaitei" sakė pulkininkas V.Damulis.

Operatyvinis tyrimas "Mina"

Kontržvalgyba, vykdydama operatyvinį tyrimą "Mina", fiksavo nuolatinio pobūdžio P.Vojeikos kontaktus su Rusijos žvalgyba, visų pirma su įtakingu Rusijos užsienio žvalgybos generolu Vladimiru Jakuninu. P.Vojeika taip pat rezidavo Helsinkyje, kur dirbo KGB prieš Suomiją kartu su dabartiniu Rusijos vicepremjeru Sergejumi Ivanovu, taip pat Rusijos saugumo generolu. VSD kontržvalgyba parengusi 12 analitinių pažymų, kurių dabartinė valdžia taip ir nepanoro išviešinti. Beje, tam itin priešinosi prezidentės vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Markevičius.

Tiek VSD operatyvinio, tiek Seimo parlamentinio tyrimų metu fiksuota, kad tuometis VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas, kuris šiuo metu yra Seimo vicepirmininko, Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininko Algio Čapliko patarėjas, talkino P.Vojeikos tinklui bei organizavo pomirtinį pulkininko V.Pociūno šmeižtą (VSD skyriaus viršininko Audriaus Penkausko liudijimas Seimo NSGK).

VSD nesiėmė veiksmų

K.Michailovui skirta maksimali bausmė iki gyvos galvos, teismo sprendimu jis taip pat Lietuvai turės atlyginti ir didesnę nei dviejų milijonų litų žalą. Dėl septynių Medininkų pareigūnų nužudymo iki gyvos galvos nuteistas Rygos omonininkas K.Michailovas skaičiuoja pirmus metus už grotų. Tačiau jo teisinė kova tebesitęsia. Ypatingosios paskirties būrio smogikas tikina esąs nekaltas ir nuteistas be jokių įrodymų. Jis apskundė Vilniaus apygardos teismo nuosprendį ir toliau bylinėjasi.

Kategorišką atsisakymą bendradarbiauti su Lietuvos teisingumu gali lemti ir tai, kad vykstant K.Michailovo teismo procesams į Vilnių slapta atvyko Rusijos ypatingosios paskirties būrių kovotojai, kurių dalis apsimetę teismo proceso stebėtojais sėdėjo teismo salėje ir stebėjo tiek teismo procesą, tiek kaltinamojo elgesį. Kaltinamasis akivaizdžiai suprato, kad jo bendražygiai, karinių teroristinių būrių kovotojai iš Rygos, jį ir jo elgesį teismo metu akylai stebi. Smogikas taip ir neprabilo iki šiol apie žudynių naktį.

Majoras V.Giržadas apie Rusijos tarnybų aktyvumą šioje karo nusikaltimų byloje ne kartą informavo VSD valdybos viršininką Aidį Meželį. Tačiau VSD nesiėmė jokių veiksmų, atsisakė pradėti slaptą susijusių asmenų kontrolę. VSD tvirtina iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro negavęs jokio pranešimo, kad Lietuvoje būtų lankęsi Rygos omonininkai. Ar patys saugumiečiai tokių žinių turi ir ar tiria smogikų veiklą Lietuvoje, departamentas nekomentuoja. Rusijos žinybos instruktuotos veikti ryžtingai, kad įvairias kruvinas užduotis vykdę pareigūnai ir karininkai nepatektų į, jų vertinimu, priešiškas rankas ir neatskleistų Rusijos nurodymu vykdytų karo nusikaltimų. Tuo Lietuva puikiai galėjo įsitikinti, kai liepos 15 dieną Vienos tarptautiniame oro uoste buvo sulaikytas Rusijos žvalgybos atsargos pulkininkas Michailas Golovatovas, vadovavęs Sovietų Sąjungos KGB koviniam padaliniui "Alfa grupė". Šis specialiosios paskirties kovinis būrys 1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje šturmavo televizijos bokštą bei Televizijos ir radijo komitetą. Rusijos ambasada Austrijoje sugebėjo padaryti tokią įtaką, kad nepaisant vieningos Europos teisinės erdvės M.Golovatovas nedelsiant buvo Vienos prokuratūros nurodymu paleistas ir saugiai parskrido į Rusijos sostinę. Beje, Lietuvoje veikiantis P.Vojeika 1979 metų gruodį su šia KGB "Alfa grupe" ir kitais sovietų kariniais ir žvalgybos vienetais dalyvavo Afganistano prezidento Hafizulos Amino rūmų šturmo operacijoje. Buvo nužudytas pats prezidentas, jo mažamečiai vaikai, keli šimtai žmonių be gailesčio išžudyti. Po prezidento rūmų šturmo SSRS ginkluotosios pajėgos oru ir žeme įsiveržė į Afganistano teritoriją, prasidėjo karas.

Įtariamaisiais dėl Medininkų pareigūnų nužudymo dar paskelbti Česlavas Mlynikas, vadovavęs Sovietų Sąjungos ypatingosios paskirties milicijos būriui, kuriam priklausė ir K.Michailovas, taip pat kiti būrio nariai - Andrejus Laktionovas ir Aleksandras Ryžovas. Lietuvos generalinė prokuratūra teigia, kad Rusija atsisako juos išduoti Lietuvai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"