Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Religinė bendrija: skaldo ar vienija?

 
2009 10 24 0:00
Corbis/Scanpix nuotrauka
Corbis/Scanpix nuotrauka

Jiems nebaisios jokios krizės. Jie važinėja brangiais automobiliais, gyvena prabangiai įrengtame kvartale pačiame Lietuvos centre. Jehovos liudytojai pabrėžia suteikiantys viltį ir tenkinantys tauriausius dvasinius poreikius. Tačiau šie kilnūs tikslai neretai sugriauna ne vienos šeimos gyvenimą.

Savo šeimos istoriją LŽ papasakojęs klaipėdietis Algis Laukaitis tikino dėl Lietuvos Jehovos liudytojų religinės bendrijos praradęs ne tik žmoną, dukrą, bet ir didelę sumą pinigų.

A.Laukaičio vargai prasidėjo, kai jo sutuoktinė ėmė lankyti Jehovos liudytojų pamaldas, važinėti į renginius kituose šalies miestuose, platinti religinę literatūrą. Moteris nuolat aukojo pinigų bendruomenei išlaikyti ir knygoms leisti.

Įtraukė dukrą.

"Žmona į tas sueigas pasiimdavo ir mūsų dukrą, - prisiminė klaipėdietis. - Dabar mergaitei jau 15 metų, jos sąmonė visiškai pavergta. Su manimi dukra nebendrauja, nes esu jai velnias. Kol dar gyvenome kartu, negalėdavau dukrai pasakyti griežtesnio žodžio. Priešais mane būdavo padedama Jehovos liudytojų išleista knygelė apie vaikų auklėjimą "Sargybos bokštas". Ten pavaizduoti laimingi, besišypsantys, Dievą tikintys žmonės."

A.Laukaitis pasakojo, kad grįždavęs penktadieniais namo žmonos ir dukters paprastai neberasdavo. Vėlyvais vakarais sulaukdavo sutuoktinės žinutės, jog ši kur nors išvykusi ir grįš tik pirmadienį. Vyras kreipėsi pagalbos į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, tačiau čia buvo pareikalauta įrodymų, kad A.Laukaičio dukra skriaudžiama, jai siūloma alkoholio, narkotikų. Klaipėdietis to įrodyti negalėjo, tad pagalbos nesulaukė.

Dingdavo pinigai

Po kurio laiko vyras pastebėjo, kad iš namų dingsta pinigai. "Uždirbu nemažai, tačiau pinigų nuolat trūko. Prasiskolinome. Vienu metu skola siekė net 50 tūkst. litų. Kartą pasigedęs pinigų ėmiau daryti namie kratą. Vėliau žmona mano mamai prasitarė, kad paėmė pinigus norėdama paaukoti religinei bendrijai", - teigė A.Laukaitis.

Kai vyras su žmona išsiskyrė, jaunesnysis sūnus liko su tėvu, o vyresnysis nutarė padėti mamai ir gyveno su ja. Tačiau po kelių mėnesių vaikinas grįžo pas tėvą. "Jis pasakojo, kad gavęs algą visus pinigus turėdavo atiduoti motinai. Ši aiškindavo, jog reikia dalytis su tais, kurie gyvena blogiau. Vyresnėlis prasitarė, kad mama nuplėšė nuo sienos jo merginos nuotrauką. Kai iš Kauno atvažiuodavo jos tikėjimo broliai, sūnus būdavo išvejamas nakvoti automobilyje, nes namie trūkdavo vietos svečiams", - kalbėjo A.Laukaitis.

Po skyrybų su žmona vyriškis jai sumokėjo 160 tūkst. litų kompensaciją. Prieš kelerius metus tai buvo nemaži pinigai. Moteris už juos tesugebėjo įsigyti pusantro kambario butą toli gražu ne geriausioje Klaipėdos vietoje.

A.Laukaitį visada stebino, kad Jehovos liudytojai nešvenčia nei gimtadienių, nei Kalėdų, nei Velykų, o pabrėždami savo priklausomybę aukščiausiai Jehovos valdžiai nedalyvauja rinkimuose, atsisako dirbti valstybinėse įstaigose. Iš asmeninių švenčių jie pripažįsta tik vardo dieną.

Jehovos liudytojai neleidžia perpilti kraujo, nes yra įsitikinę, kad jame glūdinti gyvybė negali būti perduodama kitam. Priešindamiesi tam jie siūlo alternatyvius gydymo būdus. Be skandalų neapsieinama. Viena moteris padavė į teismą savo vyrą už tai, kad šis leido gydytojams perpilti žmonai kraują, kai jos gyvybei grėsė pavojus.

Rado sielos ramybę

Į aštuntą dešimtį įkopusi Veronika tikino, jog sielos ramybę ir gyvenimo tikslą surado tik ėmusi lankyti Jehovos liudytojų pamaldas. "Iki tol nemačiau prasmės gyventi, - LŽ pasakojo pagyvenusi moteris. - Vieną vakarą karštai meldžiausi, prašiau Dievą suteikti man jėgų ir vilties. Jis mano maldas išgirdo, nes kaip tik tą vakarą į mano namų duris pasibeldė Jehovos liudytojai, platinantys religinę literatūrą. Vėliau nuėjau į jų pamaldas. Man ten patiko, supratau suradusi savąjį tikslą."

Veronika neslėpė, kad aukoti bendrijai privaloma. Nors nėra griežtai reglamentuota, kokią pinigų sumą būtina įmesti į aukų dėžutę, paprastai negailima didelio nominalo kupiūrų. Moteris užsiminė žinanti atvejų, kai artimųjų neturintys pagyvenę asmenys savo butus palieka Lietuvos Jehovos liudytojų religinei bendrijai. Galbūt todėl jų pamaldose itin laukiami vyresnio amžiaus vieniši žmonės?

Gyvenimas nekainuoja

Lietuvos Jehovos liudytojų religinė bendrija, kaip tvirtina jos atstovai, išsilaiko iš paaukotų lėšų. Kad ji nežlugtų, reikia nuolat pritraukti naujų narių. Oficialiais duomenimis, šį tikėjimą išpažįsta maždaug 3 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Bendrija valdo kelias sales įvairiuose šalies miestuose ir didžiulį bendruomenės centrą Kauno rajone, Giraitėje. Trys prabangūs gyvenamieji namai, du administraciniai pastatai, katilinė ir automobilių techninės priežiūros centras esą įkurti už aukotojų lėšas. Kiek galėjo kainuoti šis prabangus kvartalas, neatskleidžiama. Deklaruojama, kad daugiausia padėjo tikėjimo broliai iš užsienio. Daugiau jokių komentarų.

Už saugomo kvartalo tvoros gali patekti tik religinės bendruomenės nariai. Prie vartų įrengta stebėjimo sistema, viename administracinių pastatų nuolat budi apsaugininkas. Kvartale gyvenantys Jehovos liudytojai nemoka nė cento. Jie tvirtina negaunantys atlyginimo ir pabrėžia, kad toks gyvenimas - savanoriška auka.

Čia laikomasi griežtos dienotvarkės. Tai būtina sąlyga norintiesiems gyventi Jehovos liudytojų kvartale. Kai kurie jų prisipažįsta, kad griežtas režimas šiek tiek vargina. Pusryčiai bendroje valgykloje prasideda septintą valandą, prieš juos - bendra malda ir padėka Dievui. Vidurdienį - pietūs. Vakarienė - 17 valandą.

Jehovos liudytojai neslepia, kad ne visi, kurie pageidauja, gali apsigyventi jų kvartale. Žmogus turi būti šios religinės bendrijos narys ne kelias savaites ar mėnesius, o kelerius metus. Tik tokiu atveju jis gali dirbti savanoriu ir gauti visas privilegijas - stogą virš galvos, maistą, socialines garantijas.

Pagrindinė veikla - leidyba

Kvartale glaudžiasi 45 savanoriai, kurie į lietuvių kalbą verčia religinę literatūrą. Kiti dirba valgykloje, prižiūri aplinką. Pagrindinė centre organizuojama veikla - specialiosios literatūros leidyba. Išspausdinama po kelias dešimtis tūkstančių kiekvieno leidinio egzempliorių.

Bendrijos vyresnysis liudytojas suomis Teemu Konsti LŽ teigė nežinąs, kiek lėšų aukoja tikintieji iš Lietuvos. "Turime apie 3 tūkst. tikinčiųjų, tačiau nežinau, kiek jie paaukoja pinigų, - sakė T.Konsti. - Mūsų tikėjimas neturi dešimtinės, todėl išsilaikome tik

iš savanoriškai paaukotų lėšų. Jokios prievartos nėra. Kadangi leidyba - ne pigi veikla, pinigų jai reikia daug. Mūsų literatūros platinimas ir yra pagrindinė bendrijos labdaringa veikla. Visos knygos, lankstinukai platinami nemokamai."

Suomis pabrėžė, kad Lietuvos Jehovos liudytojų religinė bendrija yra legali, oficialiai įregistruota organizacija. "Rytų Europos šalyse paplitęs mitas, esą siekiame užvaldyti mūsų tikėjimo brolių ir seserų turtą, - aiškino T.Konsti. - Žmogus pats sprendžia, kam atiduoti savo turtą."

Vyresnysis tikėjimo brolis užsiminė, kad 3 tūkst. narių aukų neužtenka "nekomercinei literatūrai leisti ir platinti", todėl tikinčiųjų sprendimas dovanoti savo turtą bendrijai yra gerbiamas.

Biudžetui - trupiniai

Kaip pasakojo Finansų ministerijos Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė, religinių bendrijų apmokestinimas susijęs su jų vykdoma ūkine komercine veikla. Tačiau pajamoms nepriskiriamos pajamos iš veiklos, susijusios su religiniais ir sielovadiniais patarnavimais.

A.Gaudutytės teigimu, pelno nesiekiantys vienetai, tarp jų ir religinės bendruomenės, kurių pajamos iš ūkinės komercinės veiklos nėra didesnės kaip 1 mln. litų, nemoka jokių mokesčių už gautą pelną, neviršijantį 25 tūkst. litų. Likusiai apmokestinamo pelno daliai taikomas 20 proc. tarifas. Jei religinių bendruomenių pajamos iš ūkinės komercinės veiklos yra didesnės kaip 1 mln. litų, 20 proc. tarifas taikomas visam apmokestinamam pelnui.

2007 metais Lietuvos Jehovos liudytojų religinė bendrija į valstybės biudžetą sumokėjo 8484 litus mokesčių, 2008-aisiais - 71 801 litą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"