Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Registracija pas gydytojus sutaupytų laiko ir nervų

 
2011 11 08 11:04

Nors registracija pas gydytoją internetu egzistuoja jau senokai, tokiu būdu į sveikatos priežiūros įstaigas užsirašo vos apie 15 proc. Lietuvos pacientų. Specialistų nuomone, šis rodiklis šiandien galėtų siekti 40 procentų.      

Jums reikia pas gydytoją, o registratūros telefonas užimtas, nors nusišauk. Tokią situaciją patyrė bene kiekvienas. Žinoma, jei reikia skubios pagalbos, kito kelio nėra. Tačiau sergant lėtinėmis ligomis, laukiant specialisto konsultacijos ar tuo atveju, kai sveikatos problema nereikalauja sprendimo "čia ir dabar", registracija internetu yra puiki išeitis.

Sėkmingai pavyko

Vizitus pas medikus internetu planuojančios vilnietės be išlygų gyrė šią galimybę. Viena LŽ pašnekovių džiaugėsi, kad naudodamasi savo poliklinikos tinklalapiu išvengia nuolatinių skambinėjimų ir be vargo gali patekti pas šeimos gydytoją. Ir ne tik pas jį. Mat sostinės Centro poliklinikoje internetu galima registruotis ir pas antrinio lygio specialistus. Patvirtinimą dėl sėkmingos registracijos pacientė gauna į savo el. paštą. Kita kalbinta vilnietė gyrėsi, jog per sistemą www.sergu.lt sėkmingai užsirašė atlikti profilaktinių tyrimų į Vilniaus universiteto Onkologijos institutą, - nereikėjo prašinėti, kad padėtų pažįstamos medikės. Kad pacientė nepamirštų būsimo vizito laiko, apie jį buvo priminta trumpąja SMS žinute.

Naudotojų galėtų būti daugiau

Žinoma, ir dėl elektroninės registracijos pasitaiko nusiskundimų bei nesklandumų. Vis dėlto akivaizdu, kad šia patogia naujove naudojasi dar per mažai žmonių. Projekto www.sergu.lt vadovo Romualdo Kizlaičio nuomone, registracija pas gydytojus internetu šiandien galėtų naudotis net apie 40 proc. gyventojų - tiek Lietuvoje yra elektroninės bankininkystės naudotojų. Tačiau kol kas taip registruojasi tik apie 15 proc. pacientų, apie 30 tūkst. kiekvieną mėnesį. R.Kizlaičio turimais www.sergu.lt duomenimis, daugiausia internetu užsirašoma į sostinės Karoliniškių polikliniką, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Kauno Dainavos polikliniką, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas (VUL SK), kitur.

Virtualios registracijos mastai Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose labai skiriasi: vienur jie yra perkopę keliasdešimt procentų, o kitur sudaro vos keletą.

Per sudėtinga

Nors Vilniaus Šeškinės poliklinikoje galimybė registruotis internetu atsirado 2008 metais, o nuo 2009-ųjų pas gydytoją galima užsirašyti ir per svetainę www.sergu.lt, tokios registracijos per metus tesudaro 3,85 proc. viso jų skaičiaus. Dėl sistemos pertvarkymo šis rodiklis šiemet dar labiau sumažėjo ir sudarė vos 2 procentus. "Prieš kurį laiką registraciją buvome sugriežtinę. Kadangi Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos reikalavimai prieigai prie duomenų yra labai griežti, užsirašyti pas gydytoją kurį laiką buvo galima tik per elektroninę bankininkystę", - pasakojo poliklinikos direktoriaus pavaduotoja valdymui Violeta Tylienė.

Daugumai pacientų tai pasirodė nepriimtina, per sudėtinga. Be to, ne visi vyresnio amžiaus gyventojai gali ir moka naudotis elektronine bankininkyste. Tad buvo sukurtas naujas, pacientams priimtinas variantas, užtikrinantis ir duomenų apsaugos reikalavimus. Anot V.Tylienės, supaprastinus registraciją, iš karto padaugėjo jos naudotojų. Šių metų sausį, vasarį, kovą jų tebuvo 1,5 proc., dabar padaugėjo iki 2,5-2,8 procento.

Trūksta atsakomybės

Šioje poliklinikoje internetu galima registruotis pas šeimos gydytojus bei specialistus, įeinančius į jų komandą: akušerius-ginekologus, chirurgus ir odontologus. Pas specialistus, kurių apžiūrai reikia šeimos gydytojo siuntimo, registruotis tokiu būdu negalima: vadovautasi prielaida, kad pacientas gal ir užsirašys, bet neturėdamas siuntimo negalės būti aptarnautas, o kitiems pacientams reikalingas gydytojo laikas jau bus užimtas.

Registracija internetu galima tik mėnesiui į priekį. Anot V.Tylienės, pasimokyta iš VUL SK. Leidus jose registruotis ilgesniam periodui, pasitaiko daugiau neatvykstančių pacientų. Konsultacijos po 3-4 mėnesių užsirašę žmonės, matyt, randa būdų greičiau patekti pas norimą specialistą, dirbantį kitoje gydymo įstaigoje.

"Pastebėjome, kad mūsų poliklinikoje pas vieną gydytoją kasdien neatvyksta iki 5 užsiregistravusių žmonių. Pacientams dar trūksta atsakomybės jausmo, jog užsiregistravus privalu ateiti laiku, o negalint atvykti - atšaukti vizitą", - teigė V.Tylienė.

Ir vis dėlto: kodėl taip mažai žmonių registruojasi internetu? Anot V.Tylienės, šio būdo populiarumas priklauso nuo to, ar pacientas naudojasi kompiuteriu ir kiek. Vyresnio amžiaus žmonės - o tokių pacientų dalis tikrai didelė - labiau linkę registruotis įprastu būdu.

"Daug priklauso nuo pacientų sąmoningumo. Pasitaiko žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis, kurie, nors ir žino, kada baigsis vaistai, iš anksto neplanuoja apsilankymų pas šeimos gydytoją, nesiregistruoja jokiu įmanomu būdu, bet bando patekti tą pačią dieną, prašydami papildomo talonėlio. Tokie pacientai apsunkina galimybę patekti pas medikus tiems, kurie kreipiasi dėl ūmių ligų", - sakė V.Tylienė.

Registruoja patys gydytojai

Kaip nutiko, kad kita sostinės poliklinika - Karoliniškių - atsidūrė tarp pirmaujančių pagal registraciją internetu, nors šią paslaugą ji pradėjo taikyti tik prieš pusantrų metų, pernai gegužę. Poliklinikos direktoriaus pavaduotojos klinikiniam darbui Margaritos Batūrienės duomenimis, registracijos pas gydytoją internetu dabar sudaro kiek daugiau nei 25 proc. visų registracijų. Poliklinikoje internetu galima užsirašyti ir pas šeimos gydytojus, ir pas antrinio lygio konsultantus. Registruoti pas LOR gydytoją, oftalmologą ar kitą poliklinikos specialistą paciento priėmimo metu privalo patys šeimos gydytojai - šios registracijos taip pat patenka į bendrą internetinių vizitų statistiką.

"Kadangi mūsų poliklinika šioje srityje buvo labai atsilikusi, tikrai smagu, kad elektroninė registracija taip sparčiai prigijo. Kažkokių ypatingų priemonių netaikėme. Galbūt gydytojai daugiau aiškino pacientams, kad šie gali registruotis internetu. Daugiau registracijų internetu pas mus yra ir dėl to, kad pakartotiniams vizitams registruoja patys gydytojai. Tai labai patogu ir gydytojams, ir žmonėms, registratūroje nebėra tokių eilių kaip anksčiau", - sakė M.Batūrienė.

Poliklinikos atstovė taip pat pabrėžė neatvykstančių pacientų problemą. Ir ypač - pas odontologus. Pas vieną gydytoją iš 10 užsirašiusiųjų nepasirodo net 3-4. "Pacientų teiravomės, kodėl jie neatvyksta. Paaiškėjo, kad užsirašę prieš 2-3 mėnesius jie tiesiog užmiršta apie vizitą arba dantis susitvarko kur nors kitur. Todėl pakeitėme tvarką - pas odontologus registruojame tik savaitei. Ir internete, ir kitais būdais paskelbėme prašymus, kad negalintieji atvykti pas gydytoją atšauktų savo vizitus", - sakė M.Batūrienė.

Registruojantis pas gydytojus per Karoliniškių poliklinikos svetainę, priminimų apie būsimą vizitą funkcija nėra įdiegta.

Sava specifika

Kaip klostosi reikalai elektroninės registracijos pradininkėje - VUL SK? Ši paslauga čia jau veikia daugiau kaip 8 metus. Iš pradžių registruoti priėmimai tik į Santariškių klinikas, vėliau sistema įgavo gerokai didesnį mastą. VUL SK vyriausiojo specialisto informacinėms technologijoms R.Kizlaičio vadovaujamas projektas www.sergu.lt šiandien apima 34 įstaigas ir jų filialus.

R.Kizlaičio teigimu, internetinių registracijų VUL SK daugėja ir šiuo metu jos sudaro apie 20 proc. visų registracijų.

"Mūsų sava specifika, nes dauguma pacientų kreipiasi dėl trečio lygio - universitetinės - paslaugos, kuriai reikia gydytojo siuntimo. Pacientui pačiam reikia pasirinkti gydytoją. O tai nėra paprasta. Tarkim, vienas kardiologas labiau specializuojasi gydyti aritmijas, kitas - infarktus. Tose įstaigose, kur registruojama pas pirminės grandies medikus, žmonėms tereikia rezervuoti laiką. Tad ten daugiau pacientų naudojasi internetinės registracijos sistema. Ir mūsų klinikų Šeimos medicinos centre registracijos internetu lygis gerokai aukštesnis nei kitur", - sakė R.Kizlaitis.

20 proc. registracijų internetu moderniausiose krašto klinikose: daug ar mažai? "Viena vertus, - daug, kita vertus, - mažai. Kaip technologijų mėgėjui, man patiktų, jei tokių registracijų būtų kokie 80 procentų. Pasiekti šimtaprocentinės registracijos internetu yra neįmanoma", - teigė R.Kizlaitis.

Žada tobulinti

Kaip ir visi kiti www.sergu.lt naudotojai, užsiregistravusieji internetu į VUL SK gauna SMS priminimą apie būsimą vizitą, gali peržiūrėti ankstesnius apsilankymus. "Esame savikritiški. Nors manome, kad mūsų sistema gan paprasta, norėtume dar ją tobulinti. Sistema turėtų apimti visus atvejus, bet tada ji tampa sudėtingesnė. Kita vertus, paciento naudojimasis el. registracija privalo išlikti kuo paprastesnis", - vardijo pašnekovas.

Tinklalapio www.sergu.lt atnaujinimo darbus numatyta pradėti jau kitąmet. Tarkime, planuojama įdiegti elektroninį vedlį, kuris padėtų registracijos sunkumų patiriančiam pacientui.

"Taip pat norime supaprastinti sistemos naudojimą gydymo įstaigoms, išplėsti dalyvaujančiųjų joje skaičių. Kad pacientui būtų patogu, sistema turėtų apimti visas sveikatos priežiūros įstaigas. Pavyzdžiui, norėtume, kad joje dalyvautų ir dantų gydymo specialistai. Pacientui būtų patogu, jei ir sutartis su įstaigomis jie galėtų pasirašyti internetu", - sakė R.Kizlaitis.

Nebereikės budėti

Viena LŽ pašnekovių skundėsi, kad iš VUL SK ilgai negavo atsakymo, ar pavyko užsiregistruoti. Moteris baiminosi, kad prireikus registruotis antrąkart jau bus išgraibstyti norimų specialistų laikai.

Pasirodo, VUL SK numatyta, kad dėl el. registracijos pacientas turi gauti atsakymą per 2 valandas. Skirtingai nei kitose įstaigose, kurios registraciją patvirtina iš karto ar net automatiškai. Pasak R.Kizlaičio, Santariškių klinikų specialistai pageidauja, kad registratūra patikrintų, iš kokio rajono rašomasi pas gydytojus ir ar tikrai norima ten, kur reikia. Klaidingų registracijų iš tiesų pasitaiko.

Bet ką vis dėlto daryti, jei internete pasirodę specialistų laikai tučtuojau išgraibstomi? Ar pacientas turi nuolat budėti prie kompiuterio?

R.Kizlaičio teigimu, naujieji patobulinimai numato ir šios problemos sprendimą. "Tada bus sudaromos eilės, atsiras laiko, kurio specialistai dar nepateikė, rezervavimas. Sistema pati praneš, kad atsirado laisvų laikų pasirinkimas ir automatiškai kurį nors pasiūlys. Bet jei žmogui netiks, jis galės pasikeisti", - pasakojo R.Kizlaitis.

"Pasitaiko ir tokių skundų, kai pacientas negali užsiregistruoti internetu, o prisiskambinus į gydytojo kabinetą laisvas laikas atsiranda. Bet kuriuo atveju el. registracijos sistema drausmina, nes gerina paslaugų skaidrumą ir prieinamumą", - įsitikinęs R.Kizlaitis.

Kad išvengtų nusivylimo

"Jau gana daug Lietuvos žmonių naudojasi elektroninėmis paslaugomis. Jei juos pasiektų registracijos pas medikus internetu paslauga, jie tikrai ja naudotųsi. O kitus reikia mokyti. Kad vyktų aktyvesnė registracija internetu, turime stengtis visi - ir gydytojai, ir sistemos kūrėjai. Svarbu, kad pirmą kartą pabandęs registruotis pacientas nenusiviltų. Manyčiau, ir šeimos gydytojai galėtų dažniau padėti parinkdami tinkamiausią vizito laiką bei specialistą", - sakė R.Kizlaitis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"