Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Prokurorai: vagis neturi sėdėti

 
2011 02 21 0:00
Apgailėtina ir absurdiška J.Brazio byla tapo, kai jos ėmėsi prokurorai - nuo žemutinės grandies iki paties generalinio prokuroro pavaduotojo D.Raulušaičio (nuotraukoje).<br>TV3 nuotrauka
Apgailėtina ir absurdiška J.Brazio byla tapo, kai jos ėmėsi prokurorai - nuo žemutinės grandies iki paties generalinio prokuroro pavaduotojo D.Raulušaičio (nuotraukoje).
TV3 nuotrauka

Kauno apylinkės prokuratūroje vyrai kalba pakeltais balsais: kas leido žurnalistei patekti į vidų ir drįsti paklausti, kodėl prokurorai sąmoningai, keliskart apgalvoję, paleido vagis su visu jų grobiu?

"Panele Grinevičiūte, užsiriškite bato šniūriuką tuojau pat..." - šaukia man pavymui stambus vyriškis, pasamdytas saugoti prokurorų nuo neprašytų lankytojų. Taip prasidėjo "Paskutinės instancijos" kelionė pas prokurorą Donatą Puziną, kuris paskelbė nekaltu žmogų, jam tiesiai į akis pasakiusį: "Aš vogiau PVM."

Taip apie prokurorą sako Juozas Brazys, buvęs Marijampolės automobilių turgaus valdytojas, papasakojęs teisėsaugai, kaip jis su bendrininkais apvogė valstybę ir jos piliečius. Bet buvo išteisintas. Nors ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) laikosi savo: PVM buvo grobstomas, žala iždui - milijoninė.

"Nu taip..." - tiesiai į filmavimo kamerą patvirtina J.Brazys. "Bet jūsų nepasodino?" - pasitikslinu. "Na, ne - bylą nutraukė, nes laiko, kad aš - nekaltas" - "Jūs nekaltas, nors prisipažinote, kad plovėte pinigus?" - "Taip. Ir ne tik prisipažinau, bet ir VMI įrodė, kad aš tai dariau" - "Bet jūs - nekaltas. Neturite teistumo, nesate įtariamasis?" - "Ne, viskas. Byla nutraukta", - suvalkiuodamas sako J.Brazys.

J.Brazio istorija - banali savo turiniu ir apgailėtinai absurdiška savo finalu. Banalioji dalis - nusikaltimo sudėtis. PVM buvo grobstomas apmokant fiktyvių bendrovių fiktyvias sąskaitas apie neva teiktas paslaugas. Marijampolės turguje automobilių prekybą organizavęs verslininkas neva konsultavosi, reklamavosi už šimtus tūkstančių litų, nors jokių tokios veiklos įrodymų nėra. Taip buvo didinamos veiklos sąnaudos ir mažinama apmokestinama pajamų dalis.

Apgailėtina ir absurdiška J.Brazio byla tapo, kai jos ėmėsi prokurorai - nuo žemutinės grandies iki paties generalinio prokuroro pavaduotojo Dariaus Raulušaičio.

Generalinėje prokuratūroje (GP) ir jos Kauno bei Alytaus padaliniuose slūgso gausybė J.Brazio pareiškimų, kuriuose jis liudija, esą PVM grobstė ne savo noru, bet palieptas Marijampolės turgaus savininkų. J.Brazys dažniausiai mini Laimučio Šleževičiaus, klestinčio Kauno verslininko ir buvusio premjero sūnėno, pavardę. Esą tai L.Šleževičiaus ir jo verslo partnerio nurodymu jis ir jo pirmtakai bei tie, kurie perėmė verslą po jo, apmokėdavo fiktyvias sąskaitas.

J.Brazys niekada nebūtų atskleidęs teisėsaugai šitos schemos, jos organizatorių ir kitų dalyvių, jei ne viena kvaila aplinkybė. Kiti jo "bendražygiai" šitą veiklą vykdė per uždarąsias akcines bendroves, kurios bankrutavo, todėl skola valstybei buvo nurašyta. O J.Brazys teturėjo individualią įmonę, kurios savininkas už visų prievolių vykdymą atsako savo turtu. Ir nors prokuratūra neturi J.Braziui jokių pretenzijų, VMI iki gyvos galvos persekios jį, reikalaudama grąžinti per 700 tūkst. litų, kuriuos J.Brazys pagrobė iš valstybės ir piliečių.

J.Brazys teigia, kad prasidėjus byloms jis keliskart mėgino su tariamais bendrininkais išsiaiškinti taikiai. Tačiau tie, pasak gausių J.Brazio raštų įvairioms institucijoms, neva atsakydavę, jog geriau sumokėsią 350 tūkst. litų tyrėjams, prokurorams ir teisėjams, "bet tau sumokėti priskaičiuotiems mokesčiams neduosime nė lito".

D.Raulušaitis - niekuo dėtas?

Tačiau labiausiai apgailėtinas atrodo J.Brazio susirašinėjimas ir kontaktai su atsinaujinusios GP vadovybe. "Aš buvau rugpjūčio mėnesį nuvažiavęs pas D.Raulušaitį, - pasakoja J.Brazys. - Jis mane gražiai priėmė, išklausė viską, o kai pasakiau, jog noriu, kad mane teistų, tai pasakė, kad būtų graudu, jei nebūtų juokinga." "Taip ir pasakė?" - klausiu. "Taip", - patvirtina savo žodžius J.Brazys.

O kuo tas D.Raulušaičio graudulys baigiasi? "Po mėnesio ateina atsakymas, to paties prokuroro, kuris pačioje pradžioje bylą iškėlė iš Alytaus į Kauną, kad viskas teisinga, nieko neieškokit. Viskas baigta teisingai." Pasklaidęs storą susirašinėjimų aplanką J.Brazys randa: "Toks atsakymas buvo Kęstučio Gudžiūno, GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojo."

K.Gudžiūnas buvo D.Raulušaičio viršininkas, kai šis siuntinėjo J.Braziui atsirašinėjimus į jo skundus, kuriuose tas dėstė korupcija pradvokusios bylos aplinkybes. J.Brazio sukauptoje dokumentų stirtoje - net keli D.Raulušaičio pasirašyti raštai. Dar iš tų laikų, kai jis ėjo daug žemesnes pareigas ir buvo tiesiogiai susijęs su PVM grobstymo bylų tyrimu. Tuometiniai D.Raulušaičio raštai J.Braziui - labai formalūs. Vis apie procesines teises, kurias turi įtariamieji, kaltinamieji, o po to tie, kuriuos prokurorai išteisino prieš jų pačių valią. Nieko apie tai, kad čia - skandalas ir tokias bylas reikia tučtuojau atnaujinti, o kaltus - sodinti.

Žurnalistas Tomas Dapkus, daug sykių skelbęs savo nuomonę apie PVM grobstytojus ir jų tariamus globėjus GP, primena: buvo ir daugiau tokių bylų. Pavyzdžiui - skandalingojo Alytaus mero Česlovo Daugėlos. Šiam pavyko išvengti kaltinimų dėl stambaus masto grobstymo dalyvavus nusikalstamoje PVM grobstytojų grupėje. Jo epizodas buvo atskirtas iš bylos, politinis veikėjas atsipirko išgąsčiu ir 1300 litų bauda. Toks buvo... prokuroro D.Raulušaičio kaltinamosios išvados reikalavimas.

Maža to, viešai buvo skelbiama, kad net ikiteisminio tyrimo metu Č.Daugėlos įmonės gaudavo tos pačios prokuratūros statybinių užsakymų.

Pasak T.Dapkaus, "tuo pat metu, nuo 2004-ųjų iki 2008-ųjų, kai buvo tiriama šita byla ir būtent Č.Daugėlos epizodas, GP iš jo vadovaujamos firmos "Kortas" užsakė statybos darbų už beveik 10 mln. litų. Vyko baudžiamoji byla, o jis laimėdavo viešuosius pirkimus."

Paklausti generalinio prokuroro pavaduotojo D.Raulušaičio apie jo vaidmenį PVM grobstymo bylose ne taip lengva. Susidaro įspūdis, kad GP kalba tik su tais žurnalistais, kurių pranešimų turinį gali kokiais nors būdais kontroliuoti. "Paskutinė instancija" aiškiai neįeina į šitą būrį, todėl mūsų prašymai gauti interviu iš prokurorų netgi neatmetami. Jie lieka be atsakymo.

D.Raulušaitį sutinku Seimo antikorupcijos komisijos posėdžio tarpduryje.

"Žala to apgaule išvengto PVM berods 4 tūkst. litų, t. y. nesunkus nusikaltimas. Jis (Daugėla) visą tą žalą sumokėjo, susitaikė su VMI, tai, žodžiu, buvo visos ir aplinkybės, kai procesas gali būt nutraukiamas", - aiškina savo vaidmenį Dzūkijos sostinės eksmero nekaltame PVM grobstyme D.Raulušaitis. T.Dapkus laikosi savo: "Jei Č.Daugėlos epizodas nebūtų buvęs atskirtas, jį būtų buvę galima nuteisti realia laisvės atėmimo bausme." Tai, kad T.Dapkus gali būti teisus, kalbėdamas apie dvejopą teisingumą, liudija kita PVM grobstymo byla, kurioje vieną paprastą pilietį realiai sodina į kalėjimą trejiems su puse metų už 900 litų pagrobto PVM. Ir sodina ta pati prokurorų kompanija, kuri leido išsisukti Č.Daugėlai.

Kodėl Č.Daugėlai, kaip ir tariamiems J.Brazio bendrininkams, buvo taikoma kita "praktika"? D.Raulušaičio klausiu ir apie J.Brazio bylą. "Jūs turite klaidingą informaciją. Mes bylą atnaujinome", - sako prokuroras. Popieriai liudija ką kita. Kol J.Brazys rašė D.Raulušaičiui, o galiausiai net susitiko su juo iškart po paskyrimo generalinio prokuroro pavaduotoju, GP į jo skundus reaguodavo vienareikšmiškai - paaiškindavo vagimi save įvardijančiam piliečiui jo procesines teises siekti baudžiamosios bylos prieš jį atnaujinimo ir pranešdavo, kad ankstesni prokurorų sprendimai bylą nutraukti yra teisėti.

Situacija pasikeitė, kai J.Brazys "prisidavė" naujam Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadui Vitalijui Gailiui. Šis, "Paskutinės instancijos" žiniomis, nuvyko į GP ir pareikalavo bylos atnaujinimo.

Siekdama nepadaryti klaidos prašau D.Raulušaičio, kuris sako neprisimenąs J.Brazio skundų, atšviežinti atmintį, o po to susitikti naujo interviu. "Aš turėčiau pasižiūrėti, nes tikrai nepamenu, apie ką jūs kalbat", - neišgirsta prašymo GP faktiniu vadovu vadinamas D.Raulušaitis. "O jūs galit pažadėti, kad pažiūrėsit?" - laikausi savo prašymo. D.Raulušaitis nuneria į gretimą kabinetą.

Vagių dangstymo schema pagal J.Brazį

Kaip iki tol vykdavo PVM grobstytojų išsukinėjimas? J.Brazys pasakoja, kad bylos slopinimo schema buvo detonuota po jo vizito į Alytaus FNTT. Kitą dieną pas jį atvyko buvę verslo partneriai (galimi nusikaltimo bendrininkai) ir, pasak J.Brazio, kalbėjo taip: "Sako: "Pasiimk ta parašą." Sakau - "Gerai, sumokėkit 700 tūkst. (Mokesčių inspekcijai), ir pasiimu. O jie: "Ne, mes geriau sumokėsim 350 tūkst. prokuratūrai ir FNTT, bet tu tų 700 tūkst. tikrai negausi." Netikiu savo ausimis: "350 tūkstančių?" "Jie 350 tūkst. sumokės, kad nepakliūtų į baudžiamąją bylą", - aiškina J.Brazys.

Pašnekovas visiškai nesibaimindamas tėškia savo požiūrį: "Skaitant bylas ir gretinant su tuo, kas parašyta Mokesčių inspekcijos akte, galima tiksliai pasakyti, kas buvo nupirktas ir kada." Daugiausia J.Brazio karčių žodžių - Kauno apylinkės prokuratūros prokurorui D.Puzinui. Tai su juo J.Brazys daugiausia ginčijosi dėl to, ar vogti galima, ar ne.

Pavyzdžiui, J.Brazys prašo prijungti prie jo bylos kelias analogiškas bylas, kuriose tyrinėjamas toks pats, tų pačių asmenų ir ten pat - Marijampolės automobilių turguje - vykdytas PVM grobstymas, tik "rangovai" - vykdytojai buvo kiti. D.Puzinas raštu atsisako matyti grupinį nusikaltimo pobūdį.

Tada J.Brazys siūlo atkreipti dėmesį į, jo liudijimu, tariamo (o kaip kitaip - Kauno apylinkės prokuratūroje juk bylą nutraukė, o Generalinėje kelis kartus patvirtino, kad veikta įstatymiškai) nusikaltimo bendrininkus - L.Šleževičių ir A.Metelionį. Prokuroras suteikia tiems dviem specialiųjų liudytojų statusą ir... leidžia susipažinti su slapta padarytais J.Brazio telefoninių pokalbių įrašais. Vėliau, kai J.Brazys tą veiksmą apskundžia, aukštesni prokurorai pasako: "Ups... negerai". Bet prokuroras D.Puzinas toliau tvarko bylą jos nutraukimo link.

Natūralu, jog J.Braziui susidaro įspūdis, kad jo verslo partneriai, neva šnekėję apie masinį teisėsaugos ir specialiųjų tarnybų papirkinėjimą, laimėjo bylą pinigais. Prokurorai, FNTT jų vaidmens nusikaltimo vykdyme tiesiog nepamatė. Nepamatė ir grupinio veikimo pobūdžio. O blogiausia, - kai kiti J.Brazio bendrininkai bankrutavo, prokurorai net neieškojo, į kieno kišenes nutekėjo iš valstybės ir jos piliečių pavogti pinigai. Neieškojo, nors VMI nepakeitė savo požiūrio: pinigai iš valstybės buvo pavogti.

Žurnalistas T.Dapkus laikosi nuomonės, kad GP, dabar ginanti D.Raulušaičio garbę (esą D.Raulušaitis kaip tik buvo tas, kuris peikė ir smerkė PVM grobstytojus išsukinėjančius prokurorus), iš tiesų mėgina apginti žmogų, kuris buvo "vienas iš tų - sukūrusių tokią tyrimo sistemą, kuri leisdavo stambioms žuvims išvengti realios atsakomybės". Šitų žinių žurnalistas semiasi ir iš ministro pirmininko patarėjo Gintaro Kalinausko vadovauto komiteto išvadų apie PVM bylų skandalingą tyrimą ir GP vaidmenį šiame procese.

"Paskutinė instancija" vieši pas Kauno FNTT viršininką Kęstutį Žuromską. Pareigūnas pasiūlo mums kavos ir po ilgų derybų paaiškina du dalykus. Vienas, kad J.Brazio byloje FNTT tiesiog vykdė prokuroro nurodymus. Antra, tirdami PVM grobstymo bylas pagal savo supratimą, FNTT tyrėjai kartais skaido jas, kad būtų paprasčiau tirti, o įtariamieji lengviau duotų parodymus prieš organizatorius. Bet po to epizodai sujungiami, kad nusikaltėliai, organizatoriai, neišvengtų bausmės.

Kaip tik šitokio finalo prokurorai padėjo išvengti tariamiems organizatoriams ir bendrininkams J.Brazio, Č.Daugėlos ir dar keliose bylose, kurių medžiaga šiurpina cinišku pareigūnų požiūriu į kaltę ir teisingumą.

P. S. Iškart po laidos "Paskutinė instancija" šia tema transliacijos jos autorė gavo šaukimą į Kriminalinės policijos biurą, kur, mūsų žiniomis, prokurorų nurodymu pradėta baudžiamoji byla prieš žurnalistus, viešinančius PVM grobstymo bylas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"