Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Privatus autoservisas VRM paunksnėje

 
2011 03 09 0:00
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Vidaus reikalų ministerijai patikėtos funkcijos rūpintis ir kontroliuoti visą valstybės tarnybą bei daugelį šalies gyvenimą tvarkančių institucijų, tačiau jai pačiai reikėtų Heraklio, kuris iškuoptų valstybinės įstaigos ūkio tvartus.

"Regitros" pastatų detektyvas

Vilniuje, Lentvario gatvės 7-uoju numeriu pažymėtame pastatų komplekse, įsikūręs kiekvienam vairuotojui iki skausmo pažįstamos Vidaus reikalų ministerijos (VRM) įstaigos "Regitra" Vilniaus skyrius. Įmonė tvarko kelių transporto priemonių ir vairuotojų registrus, išduoda vairuotojo pažymėjimus, suteikia teisę vairuoti motorines transporto priemones.

Tokia kaimynystė - svajonė bet kuriai su automobilių remontu ir verslu susijusiai įmonei. Kažin ar atsitiktinumas, kad, patalpas šiuo adresu 2007-ųjų birželį įsigijus "Regitrai", po metų daugiau kaip 5 tūkst. kvadratinių metrų ten pat nusipirko UAB Viršuliškių autosalonas, šiais metais pervadintas į "Dokipa investicijas".

Anksčiau "Regitra" beveik dešimt metų patalpas nuomojosi iš UAB "Ergo Lietuva investicija". 2006-aisiais komplekso savininkai pradėjo keistis. Bendrovė "Ergo Lietuva investicija" jai priklausančius pastatus pardavė UAB "Tolerum", kuriai vadovauja skandalingai pagarsėjęs Darijus Vilčinskas. Tai tas pats nekilnojamojo turto apsukruolis, įsigijęs didžiąją dalį Vilniaus profsąjungų rūmų, pasistatęs neleistinai didelius namus Juodkrantėje, prisidėjęs prie profsąjungų turto Palangoje išparceliavimo.

Atrodo, UAB "Tolerum" net neturėjo lėšų sandoriui sudaryti, nes pastatus iškart įkeitė. O po pusmečio patalpas iš UAB "Tolerum" perėmė "Regitra". Kam reikėjo tokio keisto manevro, kodėl "Regitros" nuomojamos patalpos tapo jos nuosavybe perėjusios per apsukruolio D.Vilčinsko rankas? Atsakymą galima būtų rasti sulyginus kainas, kurias "Tolerum" ir "Regitra" mokėjo už pastatus, tačiau tai kruopščiai saugoma paslaptis.

Tarp VRM ir privataus verslo

Po metų UAB Viršuliškių autosalonas šioje vietoje nusipirko kelis pastatus iš tos pačios UAB "Tolerum". Vargu ar tai atsitiktinumas. Viršuliškių autosalonas priklauso VRM Turto valdymo ir ūkio departamento (TVŪD) direktoriaus Vinco Žydelio šeimai. V.Žydelis 20 metų vadovavo autoservisui "Moskvičius", kuris po privatizavimo tapo Viršuliškių autosalonu. Skelbiama, kad šeimos bendrovės vadovu ir valdybos nariu V.Žydelis buvo iki 2001 metų, kol įsidarbino TVŪD direktoriumi.

Nuo 2004-ųjų UAB Viršuliškių autosalono direktorius yra V.Žydelio 34-erių sūnus Žilvinas Žydelis, o valdybos nariai - visi Žydelių šeimos nariai: sūnūs, žmona ir giminaitė. VRM vertėtų išsiaiškinti, kodėl iš tos pačios bendrovės nekilnojamąjį turtą pirma įsigyja VRM, o netrukus - ir pirkimo dokumentus, ir sąlygas rengusio departamento vadovo šeimos įmonė. Dar neseniai TVŪD direktoriaus pavaduotoju dirbo Linas Pukys, kuriam 2008 metais pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kyšio ėmimo už palankius sprendimus vykdant viešuosius pirkimus. Pernai byla pasiekė teismą, tačiau dar nėra išnagrinėta.

Registrų centro duomenimis, V.Žydelis Viršuliškių autosalonui vadovavo iki 2004-ųjų spalio, t. y. dar trejus metus, kai pradėjo rūpintis VRM ūkiu. LŽ pasiteiravo VRM Ryšių su visuomene skyriaus, kaip ministras Raimundas Palaitis vertina tokią situaciją, kai už ministerijos ūkį atsakingas žmogus trejus metus vadovauja ir privačiai bendrovei.

"Pagal galiojančią tvarką darbdavys, priimantis į darbą asmenį, naudojasi "Sodros" duomenimis. "Sodros" duomenimis, V.Žydelis iš UAB Viršuliškių autosalono atleistas pačiam prašant 2001 metų vasario 1-ąją", - gavome atsakymą.

VRM vadovui būtų net privalu pasidomėti, kodėl net keleriais metais skiriasi dviejų valstybinių įstaigų, "Sodros" ir Registrų centro, kaupiančių duomenis apie piliečius, informacija apie visos ministerijos turtą valdančio departamento direktoriaus privačius interesus. Tačiau ši aplinkybė, atrodo, ministrui nesvarbi.

Pasipylė turtai

O štai LŽ net labai svarbu, kokią informaciją apie Viršuliškių autosaloną yra sukaupęs Registrų centras. Paaiškėjo, kad netrukus, kai V.Žydelis vyresnysis ėmė valdyti VRM turtą ir ūkį, o "Regitra" įsigijo patalpas ne tiesiogiai iš bendrovės "Ergo Lietuva investicija", bet iš UAB "Tolerum", staiga pagerėjo Žydelių privačios įmonės reikalai. Atsirado lėšų nekilnojamajam turtui pirkti, ir šia galimybe skubėta pasinaudoti per patį kainų piką.

2006 metų liepą Viršuliškių autosalonas įsigijo 247 kvadratinių metrų prekybos patalpas sostinės centre, Jasinskio g. 16, jų vidutinė rinkos vertė - 1,5 mln. litų. 2007 metų kovą nusipirko administracines patalpas Vilniaus centre, Kalinausko g. 2b. Jų rinkos vertė - beveik 1 mln. litų. 2010-aisiais šios patalpos parduotos Belgijos Karalystės ambasadai Lietuvoje. 2008 metų spalį įsigijo kone 6 tūkst. kvadratinių metrų patalpas ir inžinerinius tinklus Lentvario g. 7, jų vidutinė rinkos vertė - per 4,5 mln. litų. 2009-ųjų vasarį - dalį žemės sklypo Palangoje, Audronašų g. 3. Viršuliškių autosalonas per pastaruosius penkerius metus, kol šeimos galva vadovauja VRM departamentui, įsigijo nekilnojamojo turto, verto daugiau kaip 7 mln. litų.

Peržvelgus informaciją apie įmonės veiklą nė nepamanytum, kad tai - aukso gysla. Viršuliškių autosalone šiais metais dirba 7 žmonės, panašus skaičius laikosi nuo 2003-iųjų. Kai įmonei vadovavo V.Žydelis vyresnysis, ji 1996 metais turėjo net 66 darbuotojus. Transporto priemonių šiuo metu - penkios. Apyvarta 2008 metais buvo nuo 1 mln. iki 1,5 mln. litų. Apie pelną duomenų nėra.

Bet ministrui R.Palaičiui, neužmirštančiam pasiskųsti dėl lėšų trūkumo ministerijoje, nerūpi, jog lygiagrečiai su TVŪD veikia ir klesti departamento vadovo šeimos įmonė. Nerūpi ir tai, kad VRM įstaiga "Regitra", įsigijusi pastatus Lentvario g. 7, pirkdama juos nežinia kodėl neužtikrino vandens tiekimo sanitariniams mazgams. Pastatų pirkimo sandoris buvo rengiamas TVŪD, tačiau departamento darbuotojai nepareikalavo iš pardavėjo, kad "Regitra" turėtų vandens sanitariniams tikslams.

O Ž.Žydelio vadovaujamas Viršuliškių autosalonas tokių klaidų nedarė. Jis, metais vėliau nupirkęs pastatus Lentvario g. 7, įsigijo ir vandens tiekimo tinklus. Todėl dabar "Regitra" vandenį sanitariniams tinklams perka iš Ž.Žydelio valdomos įmonės. Kodėl TVŪD rengtas sandoris padarė "Regitrą" priklausomą nuo departamento vadovo šeimos bendrovės ir moka jai už vandenį?

Iš "Regitros" pelnosi ne tik "Dokipa investicijomis" tapęs Viršuliškių autosalonas. 2008 metais iš UAB "Tolerum" 250 kvadratinių metrų patalpas Lentvario g. 7 įsigijo Marius Jadzevičius, "Regitros" Vilniaus skyriaus viršininko Kęstučio Jadzevičiaus sūnus, ir įsirengė

čia kavinę.

Ministerijoje milijonais nelyja

Apie tai, kaip V.Žydeliui sekasi valdyti VRM turtą ir ūkį, ministras R.Palaitis puikiai informuotas. 2010 metais Valstybės kontrolė, įvertinusi, kaip VRM ir jai pavaldžios įstaigos prižiūri 390 mln. litų vertės ilgalaikį turtą, konstatavo, kad jis gali būti valdomas ir taupiau, ir racionaliau.

Per auditą nustatyta, jog ministerija ir jos įstaigos valdo daugiau patalpų bei transporto priemonių, nei reikia jų funkcijoms atlikti, neturi apibendrintos informacijos, kiek kainuoja išlaikyti VRM ir pavaldžių įstaigų naudojamas patalpas. Auditorių įsitikinimu, nesant šių duomenų institucijos negali priimti ekonomiškai racionalių sprendimų dėl turimo turto valdymo.

Valstybės auditoriai kritiškai įvertino ir ministerijos automobilių ūkio transporto valdymą. Pertvarkyti šios įstaigos darbą ir jos finansavimą Valstybės kontrolė ministerijai buvo nurodžiusi dar 2005-aisiais, tačiau rekomendacija taip ir liko neįgyvendinta. Auditoriai konstatavo, kad iš 181 šiuo metu automobilių ūkio valdomos transporto priemonės ministerija ir trylika jos įstaigų nuolat važinėja tik 26-iomis. 111 mašinų savo veiklai naudoja Policijos departamento įstaigos ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, kurios iš valstybės biudžeto gauna atskirą finansavimą. VRM automobilių ūkis prižiūri ir dalį pačiam Policijos departamentui priklausančių transporto priemonių: remontuoja, pila degalus, keičia padangas ir kitas medžiagas. Visa tai atliekama VRM skirtomis biudžeto lėšomis. Auditorių nuomone, ministerija turi atsisakyti šios ydingos praktikos, nes ji neleidžia tinkamai kontroliuoti, kam ir kaip naudojamas ministerijos tarnybinis transportas bei lėšos, skiriamos jam išlaikyti.

Valstybės auditoriai atkreipė dėmesį, kad VRM automobilių ūkis teikia ir komercines keleivių bei krovinių gabenimo, remonto, transporto priemonių plovimo ir panašias paslaugas. Auditorių manymu, tokios paslaugos nebūdingos viešajam sektoriui, todėl ilgainiui jų reikėtų atsisakyti.

VRM pateiktose rekomendacijose nurodyta iš esmės pertvarkyti visą ministerijos ir jos įstaigų turto valdymo organizavimą. VRM turi daug su jos veikla nesusijusių objektų: didžiulius poilsio namus Druskininkuose, Trakuose ir Palangoje (į juos investuoja milijonus litų), polikliniką, kultūros rūmus ir pučiamųjų orkestrą.

Ministerija įsipareigojo iki 2011-ųjų pradžios įvykdyti tai, kas buvo rekomenduojama. Tačiau iki nurodyto termino ji sugebėjo tik sudaryti veiklos optimizavimo planą. Automobilių ūkis liko nepaliestas.

Valstybės auditorius nustebinusi TVŪD meilė šiam ūkiui nėra jau tokia nesuprantama. Departamento direktorius, kadaise pats vadovavęs autoservisui "Moskvičius", negali be automobilių ūkio. Ar ne todėl VRM garažas ir teikia auditorius sugluminusias autoserviso paslaugas, nors jos nebūdingos VRM?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"