Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Prie Šiaulių veriasi Europos kloaka?

 
2008 07 17 0:00
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

2010 metų sausio 1-ąją netoli Šiaulių turi pradėti veikti pavojingų atliekų deginimo įmonė. Kelią tam atvėrė Šiaulių rajono taryba, neseniai patvirtinusi sprendimą vos vieno balso persvara. Tik nedaugelis balsavusiųjų dar svarsto, kaip apsaugoti rajono gyventojus nuo galimos ekologinės bombos.

Šiaulių rajono taryba palaimino pavojingų atliekų deginimo įmonės statybas Aukštrakiuose. Ją valdys pavojingų medžiagų saugojimo bendrovė "Toksika". 93 proc. jos akcijų priklauso Ūkio ministerijai. Būsimoje įmonėje, kuri įsikurs vos už kelių kilometrų nuo Šiaulių miesto, per metus žadama sudeginti 8 tūkst. tonų pavojingų toksinių medžiagų. Rajono savivaldybė sklypo būsimam objektui kol kas neskyrė ir detaliojo plano nepatvirtino.

Dar visai neseniai UAB "Toksika" generalinis direktorius Virginijus Daubaras ir pavojingų atliekų deginimo įmonės statybos konkursą laimėjusios Italijos firmos "Hafner" atstovai mėgino įtikinti Šiaulių rajono valdžią, kad objektas žmonių sveikatai ir aplinkai nekenks.

Tačiau gyventojai tuo netiki.

Vietos politikai, nors ir balsavo, kad įmonė atsirastų, vis dėlto dar įžvelgia pavojų. Per tarybos posėdį daugelį nustebino buvusio mero Raimundo Jakučio laikysena. Jis aktyviai agitavo, kad įmonė būtų statoma, tačiau pats balsuodamas susilaikė. "Už" pasisakė socialdemokratai, partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovai ir pora konservatorių. Kiti Tėvynės sąjungos nariai iškart po balsavimo raštu pasiūlė Aplinkos ministerijai inicijuoti įstatymų pataisas, garantuosiančias rajono gyventojams kompensacijas už nepatogumus, kuriuos kels įmonė.

Žmonės sunerimę

Šiaulių miesto ir rajono gyventojai dar 2004 metais suskubo telkti jėgas prieš pavojingų atliekų deginimo įmonę. Tada surinkta per 6 tūkst. parašų. Taip pat kreiptasi į prezidentą Valdą Adamkų, bet jis prasitarė nieko bloga nematąs, jei įmonės įrenginiai atitiks visus europinius standartus.

Dabar gyventojus vėl sukaustė nerimas. "Jie sako, kad tokie monstrai gali stovėti net šalia kurortinių vietovių. Tad kodėl jų nepastačius Turniškėse?" - piktinosi viena sunerimusi šiaulietė. Šiaulių Medelyno mikrorajone gyvenanti moteris teigė dažnai jaučianti nuo Aukštrakių sąvartyno vėjo atnešamą smarvę. Ji baiminasi ne dėl savo, o dėl anūkų sveikatos.

Prieš ketverius metus aktyviems šiauliečiams pavyko atitolinti pavojingų atliekų deginimo įmonės statybą. Tačiau dabar jau laikas spaudžia jos šalininkus. Įmonė turi pradėti veikti 2010 metų sausio

1-ąją, o jos poveikis aplinkai ir žmonėms dar net neištirtas.

Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras Jonas Novogreckis tikina, kad UAB "Toksika" ir kiti pavojingų medžiagų deginimo įmonės šalininkai bijo visuomenės dėmesio. "Siūliau jiems į įmonės pristatymą pakviesti visuomenės atstovus, tačiau buvo paprieštarauta, kad informuoti juos turime mes", - LŽ teigė vicemeras.

Šioje istorijoje būta ir daugiau keistų dalykų. 2006 metais Aplinkos ministerija buvo užsiminusi, esą gyventi šalia pavojingų atliekų deginimo įmonės sveika. Šnekėta, kad iš jos kaminų išleidžiamas oras bus grynesnis negu Gubernijos miškų, kuriuose ir planuojama įkurti įmonę. "Reikėtų taip ir sakyti - valome orą, o ne deginame pavojingas atliekas. Kalbėkime tiesiai. Čia Europos kloaka, o ne oro gryninimo mašina", - pabrėžė J.Novogreckis. Jis rodė rajono tarybos sprendimą, kurio vienas punktų skamba absurdiškai: numatyti filtrų sistemas, kurios užtikrintų grunto ir oro 100 proc. apsaugą nuo užteršimo nuodingosiomis medžiagomis. "Visiška nesąmonė. Tai supranta kiekvienas, neturintis specialaus išsilavinimo", - komentavo vicemeras.

Kodėl prie Šiaulių?

Per balsavimą susilaikęs J.Novogreckis pripažįsta, kad pavojingas atliekas privalu deginti panašiose įmonėse, o ne mėtyti pamiškėse. Tačiau vicemeras negali nekreipti dėmesio į rajono gyventojų nerimą. Žmonėms dėl būsimos įmonės veiklos neabejotinai kils nepatogumų. Pavojaus zonoje atsidurs dešimtys kaimelių, per kuriuos bus gabenamos pavojingos atliekos, o ir visas Šiaulių rajonas dėl tokios įmonės netaps patrauklesnis.

Prieš kurį laiką šiauliečiai buvo raminami, esą reikia tik džiaugtis, kad ateina 80 mln. litų iš Europos Sąjungos (ES) fondų. "Atleiskite, tačiau sveikata brangesnė, - prieštarauja J.Novogreckis. - Keista, kad sostinės ar kitų didelių miestų verslininkai pražiopsojo šį riebų ES kąsnį. Tiesa ta, jog tokia įmonė niekam nereikalinga, todėl atiteko mums."

Statyti pavojingų atliekų deginimo įmonę prie Šiaulių planuojama ir dėl to, kad čia nuo seno tiksi ekologinė bomba. Iki šiol smarvę skleidžia dar sovietmečiu į daubas supiltos odos pramonės atliekos. Šalia įsikūręs Aukštrakių buitinių atliekų sąvartynas, kuriame kaupiamos šiukšlės iš viso rajono. Pavojingas atliekas sandėliuoja ta pati UAB "Toksika". Teigiama, kad jei bus pastatyta pavojingų atliekų deginimo įmonė, Aukštrakių kloakai nebus lygių.

"Otkatas" rajono žmonėms

"Reikalauju "otkato" visiems rajono žmonėms, - pareiškė vicemeras J.Novogreckis prieš ir po balsavimo. - Turime teisę pretenduoti į išskirtines sąlygas dėl tos blogybės, kurią mums teks kęsti." Anot vicemero, į rajono biudžetą per metus iš tokio monstro galėtų įplaukti apie 10 mln. litų. Pinigai būtų naudojami keliams tiesti ir kitoms reikmėms. Šurmulį jau kelia ir nekilnojamojo turto savininkai bei pardavėjai - dėl rajono nepatrauklumo kris jo kainos.

J.Novogreckis priminė, jog pavojingų medžiagų deginimo imsis UAB "Toksika" - pelno siekianti organizacija. Esą niekas negali garantuoti, kad po kurio laiko čia nebus naikinamos pavojingos atliekos ir iš kitų ES valstybių ar net Rusijos.

Įmonės statybų procesą rajono savivaldybė dar gali suvaldyti tik vienu būdu - nepatvirtindama detaliojo plano. Terminus "prasnaudusi" "Toksika" turėtų grąžinti visą ES paramą.

Dvejopi atsakymai

Prieš statant pavojingų atliekų deginimo įmonę būtina įvertinti jos poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai. Šiuo atveju reikalavimai dar griežtesni - reikia įvertinti bendrą būsimos bendrovės, minėtų odų pramonės atliekų ir Aukštrakių sąvartyno poveikį.

Šių metų sausį Aplinkos ministerija Šiaulių rajono savivaldybei ir pavojingų atliekų deginimo įmonės kūrimą koordinuojančiai UAB "Krašto projektai ir partneriai" atsiuntė du vienas kitam prieštaraujančius raštus ta pačia tema. Vienas Aplinkos ministerijos sekretorių Inesis Kiškis rajono valdžiai rašė, kad ministerija nesutinka su teiginiu "poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai ištyręs konsultantas privalo apie rezultatus informuoti visuomenę". Esą tai turi padaryti tyrimo užsakovas.

Po dviejų dienų UAB "Krašto projektai ir partneriai" gavo iš Aplinkos ministerijos raštą, kurį pasirašė kitas sekretorius - Aleksandras Spruogis. Jame poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai vertinimas išdėtas į šuns dienas, tiksliau - apibūdintas kaip neatliktas. Rašte sakoma, kad Aukštrakių teritorijos objektų poveikis visuomenės sveikatai ir aplinkai nenagrinėtas, o vertinimo uždaviniai ir tikslai neaiškūs. Jie neatspindi bendro pavojaus žmonių sveikatai esmės. Suminis poveikis aplinkai neatliktas.

Ataskaitoje pateikti teiginiai prieštarauja vieni kitiems. Pavyzdžiui, 42 puslapyje aiškinama, jog "sutvarkius sąvartyną, jo poveikis paviršiniams vandenims bus minimizuotas iki normatyvinių lygių", o 48 puslapyje teigiama, kad "teršimas neviršija leistinų ribų".

Rašte reikalaujama ne tik įvertinti riziką aplinkai ir žmonių sveikatai, bet ir pasiūlyti priemones šiai rizikai sumažinti. Tokie raštai gali užtraukti ir Briuselio nemalonę, jei būtų nustatyta, kad ES fondų lėšos naudojamas neracionaliai.

Gražios kalbos

Pavojingų atliekų įrenginių statytojai šneka gražiai. Anot jų, atliekos pateks į besisukančią krosnį, kurioje bus palaikoma 850 laipsnių temperatūra. Antrinėje degimo kameroje temperatūra sieks 1200 laipsnių.

Bus galima deginti tik tas atliekas, kurios vienu metu turės ne daugiau kaip 1 proc. chloro ir 2 proc. sieros. Šių standartų neatitinkančios medžiagos esą bus išvežamos į analogišką, tik galingesnę įmonę Vokietijoje, Hanoverio mieste.

Tačiau iš atliekų, sudegintų netoli Šiaulių, liks 25 proc. dumblo ir pelenų. Visa tai teks kur nors sandėliuoti ir saugoti. Specialaus sąvartyno dugnas bus išklotas plėvele, šonai - išbetonuoti.

Kokia nauda rajonui? Bus įdarbinti 25 gyventojai. Tokie argumentai kai kuriems savivaldybės atstovams kelia juoką, o gyventojų tai visiškai neguodžia.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"