Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Prezidentė ištikima išsikeltiems tikslams

 

Treti kadencijos metai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo sunkiausi. Tačiau patirtą įtampą jai turėtų kompensuoti nemažėjanti visuomenės meilė ir politikų komplimentai.  

Rytoj D.Grybauskaitė minės trečiąsias prezidentavimo metines. Prabėgusių metų vertinimą ji pateiks per tradiciškai rengiamą spaudos konferenciją. LŽ kalbinti politikai ir ekspertai pabrėžia prezidentę buvus aktyvią, ryžtingą, besilaikančią nusibrėžtos krypties.

Tikslai sutampa

Premjeras Andrius Kubilius, pasak jo patarėjo Virgio Valentinavičiaus, prezidentės veiklą ir trečiaisiais kadencijos metais vertina pozityviai. "Pažymėtini jos metinėje kalboje iškelti prioritetai, iš esmės sutampantys su Vyriausybės keliamais tikslais. Pirmiausia, atsakinga finansų politika ir darbo vietas kuriantis ekonomikos augimas.

Be abejo, nepaprastai svarbi yra nuosekli prezidentės parama energetinės nepriklausomybės strategijai įgyvendinti, įskaitant dujų ūkio pertvarką, suskystintų gamtinių dujų terminalą, Visagino atominės elektrinės statybą ir elektros sistemos sujungimą bei sinchronizaciją su europine elektros energijos sistema. A.Kubilius taip pat sveikina prezidentės iniciatyvą pertvarkyti šilumos ūkį", - LŽ sakė V.Valentinavičius.

Bendradarbiavimą su D.Grybauskaite A.Kubilius vertina kaip konstruktyvų ir strategiškai brandų procesą. V.Valentinavičiaus teigimu, premjeras tikisi, kad toks kokybiškas bendradarbiavimas bus tęsiamas.

Išskiria kovą su korupcija

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas, Seimo opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius džiaugiasi, kad visus trejus veiklos metus pirmenybę prezidentė teikia kovai su korupcija ir piktnaudžiavimu monopoline padėtimi.

"Priimta nauja politinių partijų finansavimo tvarka, bandoma stiprinti konkurenciją šilumos ūkyje. Kai kuriose savivaldybėse tai sukėlė nepasitenkinimo bangą. Tačiau nereikia pamiršti, kad vykdant įstatymus turi praeiti šiek tiek laiko, kol priprantama prie naujos tvarkos, pamatoma, ką reikia koreguoti", - teigė A.Butkevičius. Labai reikšmingas valstybės vadovės žingsnis, politiko nuomone, - kova su neteisėtu praturtėjimu.

"Šalies vadovė taip pat buvo viena tų, kurie krizės metu palaikė taupymo programą. Tačiau dabar jos nuomonė dėl minimalaus mėnesio atlyginimo sutampa su mūsų. Minimalus atlyginimas negali būti įšaldytas. Kai tik didžiajai visuomenės daliai gyvybiškai svarbus klausimas patenka į Vyriausybės rankas, atsimušame tarsi į sieną", - teigė A.Butkevičius. Jis priminė, kad opozicija ne kartą siūlė pridėtinės vertės mokesčio lengvatas svarbiausiems maisto produktams ir paslaugoms, kad žmonės lengviau išgyventų sunkmetį. "Teikėme lengvatinio PVM tarifo taikymo periodiniams leidiniams projektą. Džiugu, kad šią idėją rėmė ir prezidentė, todėl pavyko ją įgyvendinti", - sakė LSDP lyderis.

Tik viena kritikos strėlė

Liberalų sąjūdžio pirmininko, susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio nuomone, šiais kadencijos metais prezidentė tęsė užsibrėžtus darbus, veikė pagal politinius prioritetus, kuriuos išdėstė pradėjusi eiti pareigas. "Pirmiausia, kova su korupcija, pertvarkos teisėsaugos institucijose, - esminius D.Grybauskaitės darbus vardijo jis. - Suaktyvėjo ir užsienio politika. Įvyko ne vienas vizitas, kurių metu aptarti konkretūs ir Lietuvai naudingi klausimai: į Kazachstaną, Kiniją, Ukrainą."

E.Masiulis pažymėjo, kad D.Grybauskaitė išliko nuosekli dėl valstybės finansų drausmės ir greitai reaguodavo į nepagrįstus siūlymus atlaisvinti diržus. Esą aktyvi valstybės vadovės veikla leido toliau gyvuoti valdančiajai koalicijai. "Prisimenant Vyriausybės krizę, susijusią su vidaus reikalų ministru ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), prezidentės tvirtas žodis ir įsikišimas paskutinę akimirką leido šiam ministrų kabinetui išlikti", - LŽ sakė jis.

Kritikos E.Masiulis prezidentei pažėrė tik dėl jos reakcijos į Garliavos įvykius. Anot jo, valstybės vadovės pozicija šiuo klausimu turėjo būti neutralesnė.

Autoritetinga vadovė

Partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininko europarlamentaro Rolando Pakso nuomone, daugelis tų, kurie balsavo už D.Grybauskaitę, veikiausiai nėra nusivylę jos vadovavimu valstybei. "Lietuva aiškiai pademonstravo savo požiūrį ir užsienio politikoje, ir Europos Sąjungos struktūrose. Vienas svarbiausių dalykų, kurį prezidentei pavyko pasiekti, - valstybės valdymo politikos aiškumas ir konkretumas", - pabrėžė R.Paksas. Pasak "tvarkiečių" lyderio, per šiuos metus tapo aišku, kad "valstybės vadovas yra prezidentas, kuris atsako ir už gerus, ir blogus darbus", o atsakomybę pagaliau liautasi stumdyti tarp institucijų.

Vertindamas D.Grybauskaitės veiklą, Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas kalbėjo ir apie padėtį krašte. Ji esą nėra pati geriausia: mokesčiai nesubalansuoti investicijoms pritraukti, valstybės skola gerokai išaugusi, emigracija nesustabdyta, korupcija nesumažėjo. "Tačiau viską "pakabinti" ant prezidentės neteisinga, nes tuo pirmiausia turi rūpintis Vyriausybė", - pažymėjo jis.

V.Uspaskicho nuomone, didžiausias D.Grybauskaitės privalumas - didelis autoritetas. Anot jo, viskas, ką prezidentė daro ar sako, visuomenei atrodo teisinga ir reikalinga. "Linkėčiau jai išsaugoti autoritetą. O rezultatai gal pasirodys po Seimo rinkimų, kai į valdžią ateis ryžtingesni žmonės, specialistai, kurie pasuks ekonomiką tinkama linkme", - sakė jis.

Šešėliai netemdo

Sociologo Vlado Gaidžio teigimu, per visus trejus prezidentavimo metus D.Grybauskaitės reitingai išlieka labai aukšti. "Prezidentę palaiko visos gyventojų grupės, visų partijų rėmėjai", - pabrėžė jis. Valstybės vadovės populiarumas kiek sumažėjo šių metų pradžioje: vasarį siekė 80 proc., kovą ir balandį - po 70 proc., gegužę - 73 proc., birželį - 67 proc. (inauguracijos dienomis palankiai ją vertino 85 proc. apklaustųjų). Kodėl taip atsitiko, V.Gaidys prisipažino tiksliai pasakyti negalįs. Galima numanyti, kad įtakos turėjo vadinamoji Garliavos istorija, rizikos faktorius - prezidentės palankumas valdančiajai koalicijai, kuri visuomenės palaikymu džiaugtis tikrai negali.

"Prezidento Valdo Adamkaus reitingai dėl "Williams" istorijos nukrito per mėnesį ir daugiau nebepakilo, nors, atrodytų, jis nebuvo su ja susijęs. Tačiau šalies vadovas kaip tik ir buvo nubaustas už neveiklumą, už tai, kad laiku neįsitraukė", - trylikos metų senumo faktą priminė V.Gaidys.

D.Grybauskaitės reputacijos joks šešėlis netemdo. Kaip ir anksčiau, žmonėms imponuoja jos sąžiningumas, griežtumas priimant sprendimus.

Laukia ryškesnės veiklos metai

Politologo Algio Krupavičiaus nuomone, treti kadencijos metai D.Grybauskaitei buvo sunkiausi ir sudėtingiausi visais atžvilgiais. "Svarbiausioje kuruojamoje srityje - užsienio politikoje - rimtų ir teigiamų permainų nebuvo. Veikiau priešingai. Santykiai su Lenkija patyrė naujų išbandymų, įtampos juose padaugėjo. Ryšiai su kitais kaimynais taip pat buvo gana pasyvūs, jiems trūko dinamikos", - teigė politologas. Pasak jo, Europos arenoje Lietuva daugiausia rėmė pagrindines euro zonos valstybių iniciatyvas, tačiau ir čia ryškesnio savo veido neparodė.

"Vienas rimtesnių laimėjimų užsienio gynybos politikoje - NATO įsipareigojimas užtikrinti efektyvią Baltijos šalių gynybą. Bet, kaip sakoma, viena kregždė dar ne pavasaris", - sakė A.Krupavičius. Jo nuomone, vidaus politikoje prezidentė reiškėsi gana aktyviai, tačiau tas aktyvumas vertinamas prieštaringai. Pirmiausia, dėl Garliavos istorijos. "Santykiai su valdančiąja koalicija taip pat nebuvo rožėmis kloti. Išgyventas FNTT skandalas, vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio atsistatydinimas, kur prezidentė galėjo būti labiau pralaimėjusiosios nei nugalėtojos pusėje", - teigė politologas. Jis mano, kad likę dveji metai turėtų būti ryškesnės veiklos laikas, ypač jei D.Grybauskaitė svarsto pretenduoti į antrą kadenciją.

Teks įsiklausyti į nuomonę

Ekonomisto Gitano Nausėdos įsitikinimu, ekonominės politikos srityje prezidentė buvo aktyvi. Tai jis vertina teigiamai. "Galbūt yra buvę kokių nors pareiškimų, kurie buvo labiau nukreipti į rinkėjus, o ne į realių problemų sprendimą. Tačiau bendrai prezidentės veiklą ekonominės politikos srityje vertinčiau teigiamai", - LŽ sakė jis.

Anot G.Nausėdos, prezidentės veikla šioje srityje glaudžiai susijusi su Vyriausybės darbais. "Esu įsitikinęs, kad Vyriausybė adekvačiai ir iš principo teisingai reagavo į 2008-2009 metų krizę, ėmėsi korekcijų finansinės politikos srityje. Prezidentė šias iniciatyvas rėmė. Glaudus ir sklandus abiejų institucijų darbas garantavo, kad Lietuva šiuo metu gali pasidžiaugti kad ir kukliu ekonomikos augimu", - pažymėjo ekonomistas.

Žinant D.Grybauskaitės ekonomines nuostatas, G.Nausėdos nuomone, galima tikėtis, kad po Seimo rinkimų ji tramdys naujosios daugumos norą išlaidauti. "Prezidentė rėmė Vyriausybės pastangas stabilizuoti Lietuvos ekonomiką, tad būtų nelogiška, kad ji pasiduotų galimoms kitokioms nuotaikoms ir norui išlaidauti. Manau, ji visomis įmanomomis priemonėmis stengtųsi užkirsti tam kelią. D.Grybauskaitė yra aktyvi vidaus politikoje, todėl kad ir kokios politinės partijos laimėtų Seimo rinkimus, bus priverstos įsiklausyti į jos nuomonę ", - sakė jis. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"