Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Prestižinio pensionato paslaptys atskleidžiamos teismuose

 
2006 12 18 0:00
Socialinio padalinio vadovas Artūras Urbonaitis neslėpė savo netolimos praeities nuodėmių.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Socialinio padalinio vadovas Artūras Urbonaitis neslėpė savo netolimos praeities nuodėmių.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Gerontologijos ir reabilitacijos centras, nors ir pavadintas viešąja įstaiga, tačiau itin stropiai dangsto jos prestižą nuvainikuojančias paslaptis. Dar viena čia nutikusi istorija apie tai, kodėl iš darbo buvo atleista slaugytojos padėjėja. Vien dėl to, kad paviešino įstaigoje tvyrančias negeroves. Teismas moterį grąžino į darbą.

Bene dvejus metus truko Gerontologijos ir reabilitacijos centro administracijos ir slaugytojos padėjėjos Neringos V. konfliktas. Įsižiebė jis dar 2004-aisiais. Vieną vasaros dieną į Centrą užsuko televizijos žinių laidos filmavimo grupė ir ką aptiko, tą parodė. Vaizdeliai nebuvo malonūs ir atskleidė dangstomas negeroves. Paaiškėjo, kad ligoniams slaugyti ir priežiūrėti trūko elementariausių medicininių priemonių: guminių pirštinių, tvarsliavos, odos priežiūros medikamentų ir kitų daugybės reikmenų, be kurių neįmanoma slaugyti neįgaliųjų globotinių. Parodytas reportažas neliko be atgarsio, tik jo pasekmes netruko pajusti ne tik slaugytojos padėjėja Neringa, bet ir tądien dirbusios jos kolegės. Dvi iš jų jau nebedirba Centre. Jeigu ne teismo sprendimas sugrąžinti atleistąją į darbą, nebūtų ir jos.

Kaltinimai - dėl kritikos

Apie darbo trūkumus, elementarių medicinos ir higienos priemonių stygių, didelį darbo krūvį Neringa ne kartą buvo išsakiusi savo tiesioginiams vadovams, bet viskas tyliai praplaukdavo. Kol neatvažiavo televizija ir neparodė realybės vaizdų. Kaip mat buvo sudaryta komisija, patikrinusi ir slaugos būklę, ir darbo tvarką pensionate. Dar daugiau. Neringa nusipelnė ypatingo dėmesio, gavusi raštu Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto direktoriaus, profesoriaus Algirdo Venalio raštą. Jis įpareigojo ją atsakyti raštiškai į pateiktus klausimus. Štai šiuos: "1. Kokiu tikslu 2004 rugpjūčio 19 dieną atvykote į savo darbo vietą - Gerontologijos ir reabilitacijos centrą ne darbo metu? 2. Koks administracijos atstovas įgaliojo jus vesti LNK darbuotojus į globotinių gyvenamąsias patalpas, kaip buvo parodyta LNK "Žinių" laidoje 2004 m. rugpjūčio 20 d.?" Po to sekė drausminių nuobaudų - papeikimų lavina. Toms slaugytojoms, kurios įsileido žiniasklaidą, kurios netinkamai vykdė savo pareigas bei viršijo jas, pažeisdamos globotinių saugumą ir privatumą, pažeidė etiką ir drausmę. Neringa buvo atleista iš darbo. Buvo pasiremta ir tuo, kad slaugytojos padėjėja netinkamai vykdo savo pareigas - neslaugo ligonių. Jie tapo nepatenkinti šios slaugytojos darbu po televizijos reportažo.

Palaikė vadovus

Moteris po drausminės nuobaudos skyrimo ir atleidimo iš darbo kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją. Komisija tikrino faktus. Inspekcijos vadovas Mindaugas Pluktas išaiškino Darbo kodeksą dėl drausminių nuobaudų skyrimo ir konstatavo, kad Instituto mokslinė sekretorė Birutė Butkienė, gavusi tarnybinius pranešimus dėl netinkamo pareigų vykdymo, skyrė drausminę nuobaudą - atleidimą iš darbo. "Darytina išvada, kad skiriant jums drausminę nuobaudą - atleidimą iš darbo nebuvo pažeistos Darbo kodekso nuostatos, nors įsakyme dėl atleidimo nebuvo tiesioginės nuorodos į Darbo kodekso straipsnį", - reziumavo valstybinis darbo inspektorius, formaliai išnagrinėjęs darbuotojos skundą.

Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto mokslinė sekretorė Butkienė LŽ patvirtino, kad dėl Neringos atleidimo iš darbo teko bylinėtis teisme. Apeliacinis teismas ją grąžino į darbą, tačiau, sekretorės manymu, drausminės nuobaudos buvo skirtos teisėtai. Juk slaugytojos darbu skundėsi globotiniai. "Ir dabar dar rašome raštus įvairioms institucijoms, kur tik ji skundėsi", - atsakė mokslinė sekretorė.

Audito išvados griežtos

2004 metų lapkritį Centrą tikrino Valstybinio medicininio audito inspekcija prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Ji konstatavo dar daugiau negerovių, nei jų viešumon iškėlė Neringa ir jos bendradarbės. Audito inspektoriai konstatavo, kad įstaiga nėra patvirtinusi net mokamų paslaugų įkainių, nenustačiusi mokamų paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos. Centre nėra specialios įrangos iškviesti slaugos personalą į kambarius ūmiais sveikatos sutrikimo atvejais. Čia nereglamentuota slaugos paslaugų teikimo tvarka, nenustatyta, kaip išduodamos slaugos priemonės ir kokia jų apskaita. Pateiktas itin ryškus aplaidumo faktas. Į globos ir slaugos skyrių paguldyta sunkios būklės pacientė net aštuonias dienas išgulėjo be gydytojo priežiūros. Kitaip tariant, gydanti gydytoja paliko ligonę mirti. Tai ir buvo konstatuota po 8 dienų. Kaip akcentavo auditas, nesilaikant reikalavimų dėl asmens mirties nustatymo fakto. Kontrolierių nuomone, jau tuomet centre buvo aptikta daug pažeidimų bei sveikatos priežiūros trūkumų.

Sugrįžus dirbti sunkiau

Neringa neslėpė, kad teismui sugrąžinus ją į darbą, dirbti tapo sunkiau. Administracija savivaliauja kaip ir anksčiau. Nedaug kas pasikeitė ir po audito patikrinimo bei Valstybės kontrolės tyrimo. Nuolat stinga įvairių slaugos priemonių, pažeidinėjama darbų sauga, pažeidžiamas kai kurių pacientų orumas. Ypač vienišųjų, kurie neturi artimų žmonių. Jie skursta ir net blogai prižiūrimi.

Tiesa, Valstybinės medicininio audito inspekcijos direktorės Ramunės Navickienės teigimu, Gerontologijos ir reabilitacijos centras įvykdė didumą jų sprendime teiktų privalumų nurodymų. Įstaiga yra įtraukta į VMAI planinių patikrinimų planą.

Valstybės kontrolės ataskaita (2006 m. gegužės 24 d.) buvo dar griežtesnė. Įstaiga į valstybės biudžetą nepervedė lėšų, likusių po vienišo Centro gyventojo mirties. Nėra patvirtintos tvarkos, kuri numatytų po mirties likusių piniginių lėšų išmokėjimą artimiesiems. Pinigai išmokami iš kasos be prašymų, įgaliojimų, testamentų ir kitų dokumentų, įrodančių teisėtą paveldėjimą ar giminystę. Šie faktai atiduoti tirti Generaliniai prokuratūrai. Būta atvejų, kai mirus gyventojui už jo pragyvenimą lėšos dar kelis mėnesius keliavo į depozitinę sąskaitą. Nėra jokių aktų apie globotiniams nupirktus daiktus bei suteiktas paslaugas.

"Žinant tokią negatyvią padėtį ir akivaizdžiai matant, kas čia dedasi, iš tiesų nelengva", - sakė Neringa.

Šiurpios istorijos

Bent penkiolika metų išlaukusi eilėje prieš mirtį į centrą pateko buvusi Čiurlionio meno mokyklos pedagogė. Ji buvo nuostabi mokytoja. Tačiau būdama vieniša leido ilgas dienas savo bute Karoliniškėse. Aštuonis mėnesius pragulėjo lovoje. Ją namie slaugiusi pažįstama moteris prisiminė mokytojos žodžius, ištartus liūdesio valandą: "Mirti noriu". Paguldžius ją į centrą, slaugyti prireikė pinigų. Atvažiavo giminaitė ir prikalbimo senutę parduoti butą. Jos pažįstama dabar priminė, kad tai buvo didelė tragedija mokytojai. Ji gerokai tam prieštaravo, bet ją įkalbėjo. Tiesa, liko vargšės parašytas raštelis su žodžiais: "Artūras privertė parduoti butą..." Pažįstama, lankiusi senąją mokytoją, sakė, kad ji dažnai elgdavosi neadekvačiai. Progresavusi liga ardė ne tik kūną, bet palaužė ir dvasią. Nesuteikiame pernelyg didelės reikšmės rašteliui. Kas tuo norėta pasakyti, mirusiojo nebepaklausi.

Po 3 metų - vėl aukštumon

Ypač negeru žodžiu Neringa minėjo Centro socialinio padalinio vadovą Artūrą Urbonaitį. Jos įsitikinimu, šis vadovas blogai atlieka savo pareigas, tačiau jaučiasi esąs viso Centro vadovas. Net direktoriui padiktuoja, ką daryti. Neringa pastaruoju metu junta jo spaudimą ir daro išvadą, kad jam gal liepta sekti, kaip slaugytojos padėjėja dirba ir gal pavesta ieškoti bei rasti klaidų. Juk reikia atsikratyti akyla rakštimi. Tačiau kas tas ponas Artūras, dėl kurio elgesio daug išgyveno straipsnio "Už prestižinio pensiono sienų - pažeistos žmogaus teisės" herojė Ksavera Danutė A., o dabar juo skundėsi ir darbuotoja Neringa?

"Už kyšio ėmimą vakar (2001 m. - A.S.) spalio 10 d. Specialiųjų tyrimų tarnybų sulaikytas Vilniaus savivaldybės Socialinės paramos centro vyresnysis inspektorius Artūras Urbonaitis vakar padavė pareiškimą savo noru išeiti iš darbo ir buvo atleistas. Socialinės paramos centro direktorės Angelės Čepėnaitės įsakymu vakar sudaryta komisija, kuri patikrins kompensacinės technikos - t. y. invalidų vežimėlių, įvairių vaikštynių, ramentų apskaitą ir paskirstymą. Artūras Urbonaitis buvo atsakingas už kompensacinės technikos išdavimą Vilniaus miesto gyventojams."

Tokia informacija savivaldybės "Naujienų" archyve tebėra ir šiandien.

Direktorius žinojo

"Urbonaičiui kaip profesionalui, neturiu jokių priekaištų", - sakė Gerontologijos ir reabilitacijos centro direktorius Vidmantas Alekna. Paklaustas, kaip pats pakomentuotų netolimos praeities įvykį, Urbonaitis pripažino, kad STT jį iš tiesų sulaikė su įkalčiu. Kišenėje gulėjo pusantro šimto litų. Neva atsidėkojimas už invalido vežimėlio suteikimą. "Taip ir pakliuvau. Įkišo man tuos pinigus. STT sulaikė. Buvo teismai. Man skyrė bausmę - uždraudė trejus metus dirbti valstybės tarnyboje. Nedirbau. Praėjus 3 metams, sužinojau, kad centre yra vieta. Atėjau. Viską atvirai papasakojau vadovams, nenuslėpiau to fakto. Mane priėmė. Žinoma, jaučiuosi kaltas. Manau, kad tas faktas - mano gyvenimo rykštė. Dėl to gailiuosi ir kaltinu save", - teigė Urbonaitis.

Centro direktorius Alekna, paprašytas pakomentuoti Neringos atleidimo istoriją, buvo lakoniškas. "Mūsų darbo santykius su Neringa lydi nuolatiniai nesusipratimai. Ji apskundė mus visiems, kam tik norėjo. Daug buvo tikrintojų, ieškojo visokių pažeidimų, bet jų nėra. Ir dabar šiai darbuotojai pareiškėme pastabą. Daug žmonių, kuriuos ji slaugo, skundžiasi jos darbu. Man, kaip admnistratoriui, svarbu, kad darbuotojas sąžiningai atliktų savo pareigas. To reikalauju iš visų mūsų darbuotojų", - tikino Alekna, pridūręs, kad po įvairių patikrinimų medicininių ir socialinių paslaugų, teikiamų globotiniams, kokybė pagerėjo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"