Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Policijos komisaras lieka. Ar ilgam?

 
2007 06 28 0:00
Nuotrauka: © Lietuvos žinios
Nuotrauka: © Lietuvos žinios

Vytautas Grigaravičius nesaikingai naudojo vandenį, tačiau kol kas išsaugojo postą.

"Informacija dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, naudojant tarnybinį butą ir tarnybinį transportą, iš esmės pasitvirtino", - pranešė tarnybinį patikrinimą dėl policijos generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus piktnaudžiavimo tarnyba atlikęs Vidaus reikalų ministerijos (VRM) generalinis inspektorius Julius Jasaitis. Ir pateikė svarius piktnaudžiavimo įrodymus: dviejų kambarių butas, skirtas liudytojų apsaugos programai įgyvendinti, įsigytas už 60 tūkst. litų, tačiau jo remontui išleista net 187 tūkst. litų.

Papiktino šiukšliadėžė

Didelį tikrintojų susirūpinimą sukėlė "buto apstatymas su nesaikingumo elementais". Tai, pasak J.Jasaičio, patvirtina bute esančių baldų ir įrenginių, nebūtinų tarnybinėms funkcijoms atlikti, kainos: kostiumo stovas - 499,66 lito, miegamoji sofa BREEK 2 - 6050 litų, lova RIQUARDO su konteineriu - 5332 litai, dar viena miegamoji sofa BREEK 2 - 7380 litų, relaksacinė poligrafo kėdė - 5699 litai, toršeras - 1725 litai, šiukšliadėžė - 249,99 lito, indų plovimo mašina - 1950 litų, šaldytuvas - 1999 litai, mikrobangų krosnelė - 1391 litas, lovatiesė - 1524 litai, garų surinktuvas - 4789 litai, treniruoklis - 3707 litai.

Paklaustas, ar kokiomis nors taisyklėmis ar teisės aktais yra apibrėžiama prabangos sąvoka ir jos ribos, J.Jasaitis atsakė, kad jokių taisyklių nėra - ribas nubrėžia "tik sveikas protas".

Nors V.Grigaravičius inspektoriui liudijo, kad tame bute jis nakvojęs tik pavieniais atvejais, tačiau nustatyta ir kitų neginčijamų įrodymų, kad gyventa ten maždaug pusę laiko nuo tada, kai 2003 metais buto raktą gavo V.Grigaravičius. Pagrindinis įrodymas - šalto vandens skaitiklio rodmenys, kurie atskleidė, jog vidutiniškai per mėnesį buvo sunaudojama apie 1,5 kubinio metro vandens. "Nereguliariai, bet kartkartėmis vandeniu naudotasi", - konstatavo J.Jasaitis ir pasidalijo patirtimi, kad būtent tokį vandens kiekį vidutiniškai suvartoja suaugęs žmogus, kuris naudojasi dušu ir kitais patogumais. Į kitų - elektros, dujų, šilumos - skaitiklių rodmenis dėmesio nekreipta, nes vandens skaitiklis esąs pats objektyviausias.

Per patikrinimą taip pat nustatyta, kad minėtas butas niekada nebuvo naudotas liudytojams apsaugoti. Tiesa, pats V.Grigaravičius liudijo, kad po to, kai jis 2003 metų liepą viešai paskelbė savo mobiliojo telefono numerį, jam skambinę daug žmonių, norėjusių pranešti svarbią informaciją. Su kai kuriais liudytojais esą buvo susitinkama būtent šiame bute. Tai patvirtino ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Tačiau, pasak J.Jasaičio, generalinis komisaras neturi teisės užsiimti operatyvine veikla.

Sunkiau J.Jasaičiui sekėsi rinkti kitus liudijimus. "Garsiojo" buto kaimynai teigė, kad pažįsta V.Grigaravičių "kaip kaimyną", tačiau raštiškai tai patvirtinti atsisakė. Samdoma buto valytoja neįstengė prisiminti, kokį vandens kiekį sunaudodavo tvarkydama butą. V.Grigaravičiaus vairuotojai lygiai tai pat neįstengė prisiminti, nei ką veikė pastaruosius dvejus metus, nei iš kur paimdavo savo viršininką.

J.Jasaičio teigimu, visa surinktų įrodymų ir faktų visuma leidžia daryti išvadą, kad V.Grigaravičiaus veiksmuose esama "ne šiurkščių, o gana rimtų pažeidimų".

Pažeidimai "nepakankami"

Vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys, su žiniasklaida susitikęs iš karto po J.Jasaičio "ataskaitos" apie vandenį (nuleidžiamą tualete ir kitur), teigė, kad įvertinant generalinio komisaro veiklos ypatumus ir statusą "negali būti nė kalbos apie V.Grigaravičiaus atstatydinimą ar būtinumą atsistatydinti, nes surinkti faktai tam nepakankamas pagrindas". Be to, R.Šukys sakė nemanąs, jog minėto tyrimo išvados pakenks pasitikėjimui policija.

Kadangi nuobaudų skyrimas policijos generaliniam komisarui nėra priskirtas vidaus reikalų ministro kompetencijai, tad minėtos tyrimo išvados bus pateiktos prezidentui Valdui Adamkui, premjerui Gediminui Kirkilui ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Kaip žinoma, policijos generalinį komisarą vidaus reikalų ministro siūlymu ir Vyriausybės teikimu skiria ir atleidžia prezidentas. Jis, vadovaudamasis Vidaus tarnybos statutu, skirs ir tarnybinę nuobaudą - nuo pastabos iki griežto papeikimo.

Ministras teigė, kad su V.Grigaravičiumi jau aptaręs tyrimo išvadas, kurių didžioji dalis yra įslaptinta, galimą jų vertinimą, kad ateityje nekiltų nereikalingų abejonių. Aptarti ir būsimi darbai. "Paprašiau V.Grigaravičiaus darbą tęsti ir buvau suprastas", - sakė R.Šukys. To paties prašyta ir generalinio komisaro pavaduotojo Vizgirdo Telyčėno, kuris birželio 12 dieną jau yra įteikęs atsistatydinimo pareiškimą. Lemiamas šio šalies kriminalinės policijos autoriteto pokalbis su ministru turi vykti šiandien.

Dirbs, jei netrukdys

Pats V.Grigaravičius atsisakė LŽ komentuoti žiniasklaidoje pasirodžiusias versijas, kad šia ataka, kurią rengė viena slaptoji tarnyba, bandyta pridengti kilusį skandalą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) buvusio direktoriaus ir kitų vadovų privatizuotų butų, prieš tai juos ištaigingai suremontavus valstybės lėšomis? Ir nors V.Grigaravičius buto Vilniuje neprivatizavo (tik kartais jame nakvodavo), šio subtilaus skirtumo jėgos, siekiančios nuversti policijos vadovą, nenori matyti. Prognozuojama, kad jo nepastebės ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kuriai vadovauja buvusi VSD darbuotoja J.Petkevičienė.

"Galima likti ir dirbti, kai niekas netrukdo, o kai vyksta vajus, turi aiškintis visuomenei, tai dirbti nebelieka laiko. Šiaip darbas man žinomas, jis patinka, tad jei nebus toliau kimbama, žinoma, dirbsiu", - LŽ sakė V.Grigaravičius.

Paprašytas pakomentuoti tyrimo išvadas V.Grigaravičius teigė, kad komentuoti J.Jasaičio komentarų apie jo "nesaikingumą" nesiruošiąs, tačiau priminė, kad generaliniam inspektoriui buvo siūlyta apsilankyti minėtame bute, tačiau jis to nepadaręs. "Tegu šneka jis ką nori", - tarstelėjo policijos vadovas.

Klausiamas, ar slūgs vajus prieš jį po išvadų paskelbimo, jis sakė nesiimąs prognozuoti. V.Grigaravičius teigė, kad kalbėjęsis su "tam tikrais asmenimis", kuriems reformos policijos sistemoje kelia nepasitenkinimą, tačiau kokias išvadas darys tie asmenys, anoniminiame skunde vadinantys save "grupe neabejingų teisingumui policininkų", jis nežinąs.

Neaiški ir generalinio komisaro pavaduotojo V.Telyčėno ateitis. "Mėginu įkalbėti jį, kad pasiliktų, tačiau vyksta labai didelis bruzdėjimas, - sakė V.Grigaravičius. - Ir, deja, tai pirmas aukšto rango vadovas, kuris, gavęs geresnį pasiūlymą, palieka policiją."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"