Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Policijos įvaizdį keičia pareigūnai ant žirgų

 
2011 07 09 0:00
Per 20 metų turintis partulės R.Ušakovos žirgas Aidenas įpratintas prie visokių netikėtumų. <br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Per 20 metų turintis partulės R.Ušakovos žirgas Aidenas įpratintas prie visokių netikėtumų.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Policijos patrulis automobilyje - jau įprastas vaizdas. Tačiau pareigūnai turi įvairesnių, ne visai įprastų transporto priemonių: dviračių, riedžių, keturračių. Vis dėlto daugiausia smalsuolių dėmesio ir susižavėjimo sulaukia sostinės gatvėmis ant žirgų patruliuojantys policininkai.

Pagrindinė policijos transporto priemonė buvo ir, matyt, liks automobilis. Tačiau nustatytas degalų limitas toli gražu netenkina poreikių. Štai Šilutės rajono pareigūnai pasakojo, esą pasitaikę atvejų, kai pasibaigus degalams tarnybinius automobilius iš atokesnių rajono kampelių tekdavo partempti.

Todėl policininkai priversti sėsti ant dviračių, motorolerių, važinėti riedžiais. Tačiau sostinės gyventojai ir svečiai gali pasigėrėti visas transporto priemones lenkiančiu vaizdu - raitais pareigūnais. Aplink juos visada susiburia smalsuolių. "Vienaip jaučiuosi, kai išvykstu patruliuoti automobiliu, visai kitaip - jodama ant žirgo. Lietuvos policija nėra labai mylima, tačiau pareigūnas ant žirgo žmonėms tikrai kelia pagarbą", - LŽ sakė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) patrulių rinktinės raitosios kuopos būrio vadė Alina Michnevič.

Chuliganai nurimsta iš karto

Vilniuje, Sereikiškių parke, raiti patruliai - Rita ir Aleksandras - mielai sutiko būti fotografuojami LŽ korespondentės. Aplink kaipmat susirinko ir būrys smalsuolių, o kai pareigūnė Rita savo žirgą Aideną pastatė piestu, praeivių džiaugsmui nebuvo ribų. Tiesa, vėliau sužinojusi apie tokias pavaldinės išdaigas raitosios kuopos būrio vadė A.Michnevič pyktelėjo. "Taip elgtis jokiu būdu

negalima, juk žirgui svarbiausios yra kojos, jas lengva sužaloti", - kalbėjo nuo vaikystės jodinėjanti kandidatė į jojimo sporto meistrus A.Michnevič, iki šiol dalyvaujanti varžybose.

O žirgas, kuriuo patruliuoja Rita Ušakova, - beveik legendinis. Jau per 20 metų turintis Aidenas įpratintas prie visokių netikėtumų, jam ne kartą yra tekę net ir aktoriumi filmuose pabūti. Tačiau pirmiausia Aidenas - policijos žirgas.

Beje, policijoje arklys nevadinamas transporto priemone. "Žirgas - specialioji, ypač gerai veikianti priemonė. Mums, raitosios policijos kuopos pareigūnams, dažnai tenka patruliuoti karštuose taškuose, ten, kur gali kilti riaušės - futbolo rungtynių vietoje, prie Seimo. Yra toks posakis: "Kur pasirodo policijos žirgas, ten nebelieka viešosios tvarkos pažeidėjų", - juokėsi R.Ušakova. Pasak policininkės, dar nėra pasitaikę, kad artinantis raitam patruliui pažeidėjas būtų bandęs bėgti arba priešintis.

Paklausta, ką daro pareigūnas, kai jo žirgas kur nors miesto viduryje sumano atlikti gamtinius reikalus, R.Ušakova patikino, kad tokių dalykų dar nėra buvę. "Tikrai nekaip atrodytų policininkas, nulipęs nuo žirgo ir renkantis jo paliktą mėšlą", - kiek pamąsčiusi pridūrė Rita.

"Priemonė" nurašoma

Vilniaus raitoji policija šiuo metu turi 21 žirgą: rusų ristūnų, latvių jojamųjų, trakėnų, vieną budioną. Yra ir mišrūnų. Policijai žirgai perkami konkursu, o į veislę nelabai atsižvelgiama. Svarbiausia, kad jie atitiktų reikalaujamus sveikatos kriterijus. Esama ir žirgų "netyčiukų", kaip tik toks yra jau minėtas Aidenas, išaugęs "tarnyboje".

A.Michnevič pasakojo, kad žirgais rūpinasi tiek patys policininkai, tiek laisvai samdomi prižiūrėtojai. Anot pareigūnės, svarbiausia - tinkamai juos išmokyti. "Arklys - bailus gyvulys, tad bet koks nepažįstamas daiktas jam kelia įtarimų. Žmonės dažnai įsivaizduoja, kad žirgai iš karto mokomi šokinėti per kliūtis, tačiau tai visiškai neatitinka realybės. Juk žirgas bijo žengti net per paprasčiausią šakelę, padėtą ant žemės. Būtent nuo to ir pradedame jį mokyti", - aiškino A.Michnevič. Pasak būrio vadės, raitelis valdo žirgą blauzdomis, balsu arba skanėstu, duodamu jam įveikus kliūtį.

A.Michnevič apgailestavo, kad šiuo metu raitosios policijos pareigūnai specialiai niekur nerengiami. Daugelis jų pradėjo jodinėti tik atėję dirbti į kuopą. Patrulė R.Ušakova LŽ teigė jodinėjanti vos pusantrų metų, kita raitosios policijos pareigūnė Modesta - maždaug metus. "Jos dar netvirtai laikosi balne, kas nors paėmęs už kojos gali nutraukti nuo žirgo", - užsiminė A.Michnevič. Tačiau, jos nuomone, svarbiausia, kad kuopoje dirbantys policininkai myli žirgus ir nori mokytis.

Kalbėdamiesi paliečiame ir skaudesnę temą - patruliuoti nebetinkamų arklių likimą. "Specialioji priemonė" paprastai nurašoma. Taip pat elgiamasi ir su tarnybiniais policijos šunimis. Tačiau šunys, kai jau nebetinka tarnybai, parduodami aukcione. Juos dažniausiai nusiperka patys policijos kinologai, nes nenori išsiskirti su savo augintiniu. O žirgo bute ar balkone juk nelaikysi...

A.Michnevič tik atsiduso pasakodama apie tai, kad į žirgų aukcionus dažnai atvažiuoja ir mėsininkų. "Siaubas apima apie tai pagalvojus! Tad prieš aukcioną paprastai skambinu visiems pažįstamiems ūkininkams, žirgininkams - kad tik kurį nupirktų. Taip esame pardavę jau nemažai žirgų. Džiaugiamės, jei mūsų augintinis atitenka žmonėms, paprasčiausiai norintiems turėti žirgą. Tačiau kiekvieną kartą baiminamės, kad mėsininkai pasiūlys didesnę kainą", - atsiduso pareigūnė.

Lekia su vėjeliu

Smalsių praeivių žvilgsnių nestokoja ir riedžiais važinėjantys pareigūnai - tiesa, tik Vilniaus ir Kauno patruliai. "Turime keturis riedžius. Pirkti būtų per brangu, todėl nuomojame juos vasaros sezonui. Šiemet riedžiais patruliai naudosis ilgiau, nes vyks Europos krepšinio čempionatas", - LŽ sakė Vilniaus apskrities VPK Viešosios policijos skyriaus viršininkas Vytautas Grašys. Vienas riedis kainuoja 24 tūkst. litų, o už keturių nuomą šiemet komisariatas sumokėjo 13 tūkst. litų. V.Grašys pats mėgsta važinėti šia transporto priemone, kai reikia budėti per masinius renginius. "Pralekiu su vėjeliu", - juokėsi pareigūnas.

Sostinėje, V.Kudirkos aikštėje, kalbinti patruliai teigė, jog riedžiai patogūs siaurose senamiesčio gatvelėse, tačiau pažeidėjų jais nepasivaikysi. Be to, elektra varomos transporto priemonės dažnai išsikrauna dar nesibaigus pamainai.

Kaip ne itin patogius pareigūnai įvardija ir dviračius. Jų turi visų krašto kurortinių vietovių policininkai. Tačiau Neringos policijos komisariato viršininkas Sigitas Šveikauskas sakė, kad patruliuojant dviračiais kartais kyla problemų. "Dviratis praverčia, nes mūsų miestelis palyginti ramus, o žmonėms, kurie elgiasi netinkamai, paprastai pakanka įspėjimo. Tačiau į iškvietimą skubame tik automobiliu", - LŽ pasakojo S.Šveikauskas.

Patruliuoja ir keturračiais

Neringos komisariato vadovas geru žodžiu mini keturratį. Jų Lietuvos policija turi penkis, vienas yra Neringoje. "Paplūdimyje tai nepamainoma transporto priemonė. Kai Smiltynėje siautė didžiuliai gaisrai, mes pagelbėjome ugniagesiams, nes važiuoti per smėlį paprastu automobiliu neįmanoma. Keturratis praverčia ir tada, kai reikia nuvykti apžiūrėti ir išgabenti jūros išplautą nuskendusio žmogaus kūną. Žiemą juo patruliuojame ir ant ledo", - kalbėjo S.Šveikauskas.

Pareigūnai turi ir vandens transporto priemonių. Tačiau, pavyzdžiui, šilutiškių dar 2004 metais už beveik 40 tūkst. litų pirktas kateris "Marine" nebenaudojamas jau dvejus metus. "Anksčiau porą kartų per metus juo plaukdavome į reidus su aplinkosaugininkais. Bet vienai plaukiojimo valandai reikia net 20 litrų degalų. Tad negalime sau to leisti", - LŽ aiškino Šilutės policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus vyresnioji specialistė Nerija Ropienė. Pasak pašnekovės, šis kateris netinkamas ir kontrabandininkams gaudyti, nes jo galingumas bene keturis kartus mažesnis negu tų, kuriuos turi pažeidėjai.

Motoroleriai buvo duoti tik pabandyti

Vilniaus kelių policijos kuopos vadas Audrius Šeškevičius LŽ patvirtino, kad degalų limitai verčia pareigūnus labai taupyti. Esą anksčiau policininkus gelbėjo motoroleriai, tačiau jie nebuvo policijos nuosavybė, o tik bendrovės duoti išbandyti. Elektra varomais vienos įmonės motoroleriais pareigūnai važinėjo mėnesį. Jie nebrangūs, vieno kaina - maždaug tūkstantis litų, bet ir negalingi. Kitais, BMW markės, motoroleriais policininkai naudojosi tris mėnesius. "Jie labai tiko, ypač dirbti senamiestyje. Važiuodami neskleidžia jokio garso, todėl patrulio pasirodymas vairuotojams, kuriems tekdavo duoti pastabą, būdavo tikra staigmena. Tačiau šie motoroleriai labai brangūs. Vien už padangos keitimą reikėdavo mokėti apie 700 litų", - dėstė A.Šeškevičius. Todėl kelių policija sostinėje turi tenkintis automobiliais, kartais dar motociklais. Šie skirti ne vien paprastam patruliavimui gatvėse. Neseniai, kai vyko JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton vizitas Lietuvoje, smalsuoliai galėjo pasigėrėti impozantiškais supervalstybės atstovės kortežą lydinčiais motociklininkais.

Tačiau tai mūsų policijai - kol kas prabanga. Paprastiems patruliams dažniausiai tenka sėsti į automobilį ir tikėtis, kad degalų užteks. Arba pasikliauti savomis kojomis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"