Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Po teismo stogu telpa ir įtariamasis

 
2010 03 08 0:00
R.Savickas bylas sprendė draugų naudai, A.Šukaitis buvo minimas kontrabandos karaliaus V.Karaliaus byloje.<br>Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
R.Savickas bylas sprendė draugų naudai, A.Šukaitis buvo minimas kontrabandos karaliaus V.Karaliaus byloje.
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Piestu už savo buvusį kolegą, o dabar įtariamąjį ir privačia veikla užsiimantį teisininką Rimantą Savicką stoję bei gimtadienio šventę teismo rūmuose jam organizavę Panevėžio apygardos teismo teisėjai nejučiomis išdavė paslaptį: nusipelniusieji teisėjų klanui lieka jo viduje net tada, kai atsiduria kitoje barjero pusėje.

Tikimasi, kad balandžio mėnesį bus baigtas ikiteisminis tyrimas piktnaudžiavimo tarnyba byloje, kurioje įtariamasis - Panevėžio apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas R.Savickas. Pernai, Seimui davus leidimą patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn, R.Savickui teko ieškoti kito užsiėmimo, kol baigsis tyrimas.

Su pirmininko žmona.

Tačiau R.Savickas neatsidūrė gatvėje. Jam ranką ištiesė ir pastogę suteikė UAB "Investicija plius". Dabar šios bendrovės patalpose P.Puzino g. 9-ame name į teisėsaugos akiratį patekęs teisėjas teikia teisines paslaugas. Tuo pačiu adresu, tos pačios įmonės patalpose veikia ir advokatų I.Meiduvienės, A.Vavilovo ir V.Krikščiūno kontora "De jure". Ingrida Meiduvienė - apygardos teismo pirmininko Valdo Meidaus žmona. O Andrejus Vavilovas iki 2008 metų buvo patalpų, kuriose įsikūrusi kontora ir R.Savickas, savininkas. Dabar jos priklauso bendrovei "Investicija plius", su kuria glaudžiai susiję A.Vavilovo šeimos nariai.

Atrodo, būdamas teisėju R.Savickas gerai sutarė su teismo pirmininko žmonos advokatų kontora. Ar ne todėl jam, tapus įtariamuoju piktnaudžiavimo tarnyba byloje, kuri metė šešėlį visam teismui, organizuota iškilminga gimtadienio šventė ne kur nors restorane ar namuose, o teismo rūmuose? Ir sveikino 50-mečio sulaukusį R.Savicką net keli teismų pirmininkai bei Lietuvos teisėjų asociacija. Tarsi jis būtų itin nusipelnęs Lietuvos teisingumui.

Būta įtarimų

Įtarimų, kad R.Savickas gali piktnaudžiauti tarnyba, buvo ir anksčiau. 2008 metais jis kandidatavo į teismo, kuriame dirba, Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas. Tačiau, kaip žurnalistams pasakojo pats R.Savickas, prezidento Valdo Adamkaus patarėja Aušra Rauličkytė pareiškė Teisėjų tarybos nariams, kad jis ne tik netinka būti skyriaus pirmininku, bet ir nelabai gali dirbti teisėju. 2008 metų spalio 22 dienos V.Adamkaus dekretu skyriaus pirmininku paskirtas Romualdas Januška.

Nuo 1989-ųjų teisėju dirbantis R.Savickas per 20 metų taip įsijautė į pareigas, kad nebetaikė sau reikalavimų, privalomų visiems teisėjams. Vienas esminių - nenagrinėti tų žmonių, su kuriais sieja artimi ryšiai, bylų.

Paslaugos draugams

Šiuo metu ikiteisminio tyrimo objektu yra tapusios visos R.Savicko nagrinėtos bylos dėl bankroto administratorių skyrimo. R.Savickas palaikė itin draugiškus santykius su bankroto administratoriais Algiu Kleiva ir jo 2007 metais mirusio brolio Albino žmona Irena Kleiviene. Kleivos su teisėjais R.Savicku ir Arnoldu Šukaičiu bendravo šeimomis.

2009 metų balandžio 28 dienos generalinio prokuroro rašte Seimui nurodoma, kad R.Savickas dviejose bankroto bylose priėmė sprendimus I.Kleivienės naudai ir už tai iš jos gavo 100 litų vertės butelį viskio "Tullamore Dew", o per teisėją A.Šukaitį paėmė butelį 135 litus kainuojančio viskio "Glenfiddish". Tame pačiame rašte nurodoma, kad R.Savickas įtariamas suklastojęs dokumentą - kreipėsi į vieną Panevėžio gydytoją dėl nedarbingumo pažymėjimo jo dukteriai, nors ši nesirgo.

Be to, R.Savickas iš bankroto administratoriaus A.Kleivos už tai, kad skirtų jį bankroto administratoriumi nagrinėjamose bylose, paėmė keturias 990 litų vertės padangas. Jos buvo sumontuotos ant R.Savicko ir A.Šukaičio per medžioklę naudojamo automobilio UAZ-31519 ratų.

"Priėmęs iš A.Kleivos šiuos daiktus valstybės tarnautojas teisėjas R.Savickas skyrė A.Kleivą savo nagrinėjamose bankroto bylose bankroto administratoriumi ir priėmė A.Kleivai materialiai naudingus bei jo prašytus procesinius sprendimus", - nurodė generalinis prokuroras.

2009 metų gegužės 11 dieną Seimui buvo pateikta papildoma informacija, kad R.Savickas 2008-ųjų lapkričio 17 dieną Panevėžio apygardos teismo patalpose iš A.Kleivos tiesiogiai savo naudai paėmė 2400 litų kyšį už tai, jog 2008 metų rugsėjo 17-ąją nagrinėdamas civilinę bylą paskyrė A.Kleivą UAB N.V. turto administratoriumi.

Generalinis prokuroras pažymėjo, kad dėl R.Savicko ir jam padėjusio A.Šukaičio veiksmų valstybė patyrė didelės žalos, nes buvo pažemintas teisminės valdžios autoritetas ir diskredituotas Lietuvos Respublikos teisėjo vardas.

Už teisėjų R.Savicko ir A.Šukaičio veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė dėl sukčiavimo ir bendrininkavimo, gali būti skirtas laisvės atėmimas iki 6 metų.

Išsuko Seimo komisija

2009 metais generalinis prokuroras paprašė Seimo leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn R.Savicką ir A.Šukaitį, tačiau Seimo laikinoji tyrimo komisija nusprendė, kad sugeba geriau už prokurorus atlikti tyrimą. Tam komisijos nariams užteko išklausyti R.Savicko ir A.Šukaičio pagraudenimus. Ir vienas, ir kitas neigė piktnaudžiavę tarnyba, nors abu patvirtino, kad draugauja su A.Kleiva ir I.Kleiviene, kad ji praktiškai buvo medžiotojų būrelio, kurio veikloje abu teisėjai dalyvauja, vadovė. A.Šukaitis prisipažino, jog I.Kleivienė paprašė jo perduoti teisėjui R.Savickui dovanėlę, tad jis paėmė maišelį, kuriame buvo butelis viskio, ir perdavė R.Savickui, manydamas, kad tai dovana Naujųjų metų proga.

Laikinoji Seimo komisija (6 balsai už, 3 prieš, 1 susilaikė) nusprendė, jog vienas teisėjų, A.Šukaitis, neturi būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Į prokurorų rankas atiduotas tik R.Savickas. Toks sprendimas komplikavo tyrimą, nes abu teisėjai yra draugai, daugelyje tyrimo epizodų dalyvavo kartu.

Viliaus Karaliaus pėdsakas

Seimo nariams, prieš išsaugant imunitetą A.Šukaičiui, vertėjo prisiminti senesnę, bet iki šiol skandalingai skambančią kontrabandininko ir buvusio policininko Viliaus Karaliaus bylą, kurioje minima ir A.Šukaičio pavardė.

Buvęs Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkas Darius Japertas ikiteisminio tyrimo pareigūnams per apklausą 2003 metų liepos 18 dieną patvirtino, kad 2002-ųjų gruodžio mėnesį buvusio Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko Arvydo Gudo prašymu domėjosi, kaip Panevėžio apygardos teisme bus išnagrinėtas prokuroro skundas dėl apylinkės teismo nutarties, kuria atsisakyta skirti kardomąją priemonę - suėmimą - įtariamajam V.Karaliui. D.Japertas nurodė, jog šiuo klausimu kreipęsis į Panevėžio apygardos teismo teisėją A.Šukaitį (tomas 2, bylos lapai 93-94). Faktai liudija, kad skundą tikrai nagrinėjo A.Šukaitis. Ir priėmė kaip tik tokį sprendimą, kokio reikėjo V.Karaliui - atmetė prokuroro skundą.

D.Japertas ir A.Gudas tuo metu buvo Lietuvos teisėjų asociacijos valdybos nariai, o Lazdijų teisėjas - ir tuometės Teismų tarybos narys, taigi žmonės, turintys didelės įtakos teisėjų karjerai.

Vėliau D.Japertas atsisakė savo parodymų. O A.Šukaitis, nagrinėjęs prokuroro skundą dėl Biržų rajono apylinkės teismo 2002 metų gruodžio 1-osios nutarties, kategoriškai pareiškė, kad nei skundo nagrinėjimo dieną, nei anksčiau jam jokio poveikio nebuvo daroma. A.Šukaitis sakė atmetęs prokuroro skundą todėl, kad bylos aplinkybės rodė nesant būtinumo V.Karaliui skirti griežčiausią kardomąją priemonę - suėmimą.

O štai ištrauka iš specialiųjų tarnybų užfiksuotų telefono pokalbių.

2002 metų gruodžio 16-oji, 19 val. 50 min. A.Gudo ir V.Karaliaus pokalbis, per kurį V.Karalius praneša, jog "gavo pranešimą, kad trečiadienį ketvirtą pas Šukaitį Arnoldą". A.Gudas nurodo, jog jis "prieš, visai neseniai kalbėjo" ir jam "dar kartą sakė, kad tvarka". V.Karalius atsakė norėjęs "tik paklaust, primint, bet jeigu jau kalbėjo..." A.Gudas jį užtikrino, kad "paklausė", esą "viskas tvarkoj". (Bylos tomas 3.)

Užstojo teismo pirmininkas

Kai Seimas nedavė sutikimo patraukti A.Šukaitį baudžiamojon atsakomybėn, teisėjo veiksmais susidomėjo Teisėjų etikos ir drausmės komisija, tarp kurios narių yra ir didžiulį autoritetą turintis Valentinas Mikelėnas. Komisija konstatavo:

"Akivaizdu, kad šie asmenys (I.Kleivienė ir A.Kleiva - red.), kaip proceso dalyviai, buvo suinteresuoti bylų baigtimi. Esant tokioms aplinkybėms teisėjas A.Šukaitis turėjo numatyti, kad privačiame gyvenime santykiai su šiais asmenimis gali sukelti interesų konfliktą. Tokiomis aplinkybėmis nurodyto materialaus nemenkaverčio turto (įvertinto 990 litų ir apie 135 litus) iš minėtų asmenų priėmimą yra pagrindas vertinti kaip su teisėjo garbe nesuderinamą ir teisėjų etikos reikalavimų neatitinkantį poelgį, kuriuo pažeminamas teisėjo vardas bei kenkiama teismo autoritetui."

2009 metų rugsėjo 28 dieną A.Šukaitis svarstytas Teisėjų garbės teisme. Pranešėjas buvo Viktoras Kažys, A.Šukaičio atstovas (advokatas) - ne kas kitas, o Panevėžio apygardos teismo pirmininkas V.Meidus.

V.Meidus negailėjo gražių žodžių teismo reputaciją suteršusiam teisėjui. Teismo pirmininkas charakterizavo jį kaip darbštų, pareigingą, sąžiningą, turintį pagrįstą ir argumentuotais motyvais paremtą nuomonę nagrinėjant bylas, taip pat prašė neatsižvelgti į viešojoje erdvėje sakomas neigiamas kalbas tiek apie teismus, tiek apie teisėjus, ir priimti objektyvų sprendimą.

Vietoj bylos - pastaba

Ir ką? Teisėjų garbės teismas į viską, ko prašė V.Meidus, atsižvelgė. A.Šukaitis už veiksmus, dėl kurių generalinis prokuroras prašė Seimo leidimo patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn, gavo tik pastabą.

Charakteringa detalė. Teisėjų garbės teismo pranešėjas V.Kažys 2008 metais kontrabandininkų, susijusių su V.Karaliumi, byloje priėmė skandalingą sprendimą - išteisino dėl kontrabandos nuteistus Gintarą Simanyną ir Valdą Sutranavičių. V.Karaliaus artimiausiems bendrininkams buvo sugrąžinta 140 tūkst. svarų sterlingų, gautų Vakaruose pardavus cigaretes, taip pat autobusiukas. Šį V.Kažio sprendimą panaikino LAT.

Saviškiai saviškių neišduoda, ar ne taip?

Ko pyksta teisėjai?

"Lietuvos žinioms" aprašius, kaip įtariamasis buvo pagerbtas teismo rūmuose, iš Panevėžio apygardos teismo atskriejo piktas laiškas: "Norime pabrėžti, kad vienas iš jubiliatų - R.Savickas, nors laikinai nušalintas nuo pareigų, nėra atleistas prezidento dekretu, todėl tebėra Panevėžio apygardos teismo kolektyvo narys ir ilgametis šio teismo darbuotojas. Panevėžio apygardos teismas reiškia susirūpinimą dėl to, kad kai kurie žiniasklaidos atstovai, kurių garbinga misija yra nušviesti visuomenę tikrais, o ne išgalvotais įvykiais, elgiasi taip neatsakingai skleisdami melagingus pranešimus ir klaidindami plačiąją visuomenę."

Šį laišką savo ryšio kanalais išplatino ir Nacionalinė teismų administracija, tarsi pritardama jam.

Tačiau atsirado žmonių, kurie, kaip ir žurnalistai, mato skirtumą tarp teisėjo ir įtariamojo. Dėl teisėjų R.Savickui pademonstruotos pagarbos Seimo narė Aurelija Stancikienė kreipėsi į Teisėjų etikos ir garbės komisiją. Parlamentarės prašymą Teisėjų taryboje palaikė Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius ir šio teismo teisėjas Sigitas Gurevičius. Teisėjų taryba nusprendė, kad situaciją Panevėžio apygardos teisme turės išanalizuoti Lietuvos apeliacinis teismas.

Ši šventė turėtų sudominti ir Generalinę prokuratūrą, uždraudusią R.Savickui bendrauti su bendramoksliu teisėju A.Šukaičiu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"