Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Plonos lietuviškos vestuvės

 
2010 06 19 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Sunkmečiu vis mažiau porų tuokiasi, o pasiryžtantieji sumainyti žiedus suka galvas, kaip nebrangiai, bet ir nepamirštant orumo, atšokti vestuves. Sumenkusiame vienos svarbiausių gyvenimo švenčių biudžete išlaidos perskirstomos įvairiais būdais.

Santuokų Lietuvoje mažėja. Per pirmus penkis šių metų mėnesius jų įregistruota ketvirtadaliu mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Nerimą kelianti tendencija itin akivaizdžiai matoma provincijoje.

Lemia ir emigracija.

Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Laima Keraitė tvirtino, kad jų rajone šiemet tuokiasi net keliskart mažiau porų. Ceremonijos čia vyksta dusyk per mėnesį. Anksčiau numatytą santuokų dieną meilę vienas kitam prisiekdavo dešimtys įsimylėjėlių. Šiais metais vidutiniškai sutuokiamos dvi trys poros.

L.Keraitės nuomone, tuoktis nusprendusių žmonių mažėja, nes daug jaunuolių išvyksta į didmiesčius ar užsienį, o liekantieji gyventi mažesniuose miesteliuose neskuba kelti vestuvių. Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai rekordine vadina liepos 24-ąją, mat tądien Jurbarke numatoma įregistruoti net 10 santuokų.

Naujas šeimos modelis

"Kas antras gimęs kūdikis įregistruojamas pagal vadinamąją tėvystės nustatymo procedūrą. Pora dažniausiai gyvena kartu, bet nėra to teisiškai įforminusi", - į tokią bent jau Jurbarke vis labiau ryškėjančią tendenciją atkreipė dėmesį L.Keraitė.

Visos Lietuvos mastu, kaip byloja Statistikos departamento duomenys, nesusituokusiems tėvams gimsta beveik kas trečias naujagimis. Pernai mūsų krašto gimdymo namuose pasaulį išvydo 36 700 mažylių. Iš jų 10 300 buvo nesusituokusių tėvų kūdikiai.

"Pastaruoju metu vaikai vis dažniau įregistruojami abiejų ne santuokoje gyvenančių tėvų prašymu. Anksčiau į civilinės metrikacijos skyrius paprastai kreipdavosi vienišos mamos ir prašydavo išduoti jų mažyliams gimimo liudijimus", - LŽ tvirtino Statistikos departamento darbuotojos. Ši tendencija sietina ne tik su besikeičiančiomis tradicijomis, bet ir su neištekėjusių motinų noru gauti valstybės paramą.

Naujovė neprigijo

Nuo praėjusių metų rudens įteisinta galimybė jaunavedžiams registruoti santuoką ne tik civilinės metrikacijos skyrių patalpose, bet ir kitose jų pasirinktose vietose. Tikėtasi, kad ši naujovė greitai prigis, tačiau taip neatsitiko. Pavyzdžiui, iškilmingą ceremoniją gamtos prieglobstyje renkasi mažiau nei vienas procentas besituokiančiųjų. "Tai suprantama - ne visi įsimylėjėliai drįsta rizikuoti. Juk sunku prognozuoti, kokie vestuvių dieną bus orai ir apskritai ar pavyks norimoje vietoje susituokti", - LŽ aiškino laikinosios sostinės ceremonimeistras, Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Kęstutis Ignatavičius.

Jis pabrėžė, kad svarstydami, kur surengti ceremoniją, jaunavedžiai pirmiausia turi pagalvoti, kaip iki pasirinktos vietos nuvažiuoti ar nueiti. "Išsidabinusios damos tikrai nenorės klampoti per purvą ar lipti į kalną, o ir santuokų registruotojams sunku atsigabenti visus būtinus atributus į nepatogią ceremonijos vietą", - tikino K.Ignatavičius.

Netradicinėje aplinkoje šiemet Kaune tuokėsi tik septynios poros. Dauguma jų - Botanikos sode. Vieni jaunavedžių amžiną meilę vienas kitam prisiekė ant Vieškūnų piliakalnio. Iki jo pora su visa palyda atplaukė per Kauno marias laivu.

K.Ignatavičius perspėjo apie pavojų, slypintį netradicinėse santuokos registravimo vietose. Esą iki šiol dar niekas nesugebėjo jo įžvelgti. "Tas vietas turėtų saugoti apsaugininkai, kad būtų išvengta įvairių netikėtumų. Mat ceremonijos dalyviai gali susidurti su pašaliniais asmenimis", - pažymėjo ceremonimeistras.

Nusprendus tuoktis gamtoje būtina išsiaiškinti, kam priklauso pageidaujama santuokos vieta, ir susimokėti už jos "nuomą". Tai padidina vestuvių išlaidas. Tuokiantis civilinės metrikacijos biure tereikia sumokėti už santuokos įregistravimą.

Vestuvių ceremonijos gamtoje vargiai prigis ir mažesniuose miesteliuose. Tuo įsitikinusi Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja L.Keraitė. Pasak jos, sunkiau gyvenantys žmonės nesirinks netradicinės vietos ne tik dėl neprognozuojamų orų, bet ir didesnio santuokos registravimo mokesčio: tuokiantis skyriuje tenka mokėti 70 litų, o kitur - triskart daugiau.

Mažiau maisto, daugiau žvaigždžių

Kaip LŽ tvirtino žinoma vestuvių planuotoja Kristina Kaikarienė, santuokų mažėja, tačiau pasiryžusieji tuoktis kaip ir anksčiau skirstomi į tris kategorijas: nerengiantys jokių iškilmių, keliantys jas patys ir pasikliaujantys profesionaliais planuotojais. Kadangi standartinių vestuvių biudžetas sumažėjo apie 15 proc., jaunieji vis dažniau taupo maisto sąskaita, nesinuomoja limuzinų. Poreikis taupyti lėmė, kad atpigo kai kurios paslaugos. "Jau ne kosminių sumų už savo darbą prašo fotografai, operatoriai, automobilių ar salių nuomotojai, muzikantai", - vardijo K.Kaikarienė.

Anot jos, ryškiausia šių laikų tendencija - vestuvėse turi koncertuoti "žvaigždė iš televizijos". Reti įsimylėjėliai nenori, kad per jų šventę pasirodytų profesionalus muzikantas. Tačiau planuodami išlaidas jaunavedžiai linkę atsisakyti gyvų gėlių bažnyčiai ar pokylio vietai papuošti. "Jaunikiai mėgsta pabrėžti, kad gėlių gali būti mažiau, svarbu, jog "šnapso" nepritrūktų", - juokėsi vestuvių planuotoja. Jos teigimu, sunkmečiu gėlės visai neatpigo.

"Neabejoju, kad išliks tradicija sodinti svečius prie atskirų stalelių su žvakėmis ir staltiesėmis. Vis svarbesnė jauniesiems tampa bažnytinė ceremonija", - pagrindines vestuvių tendencijas dėstė K.Kaikarienė.

Sukneles perka net internetu

Netaupyti apdarų sąskaita sunkmečiu gali tik turtingesni gyventojai. Tokiais atvejais beveik visada laikomasi nusistovėjusios tradicijos - pamergės vilki vienodas sukneles, pabroliai pasipuošia kostiumus išskirtiniais akcentais. Kaip tikino civilinės metrikacijos skyrių vedėjai, turtingesniųjų vestuvės dažniausiai tebėra profesionalių planuotojų rūpestis, o jaunavedžiai toliau linkę siūdintis drabužius pas dizainerius.

"Nors sunkmetis, jaunieji puikiai supranta, kad vestuvės - išskirtinė šventė, rengiama galbūt tik kartą gyvenime, todėl tam tikriems dalykams leidžia sau paišlaidauti", - sakė K.Ignatavičius. Pasitaiko, kai jaunamartę tenka net įtikinėti, kad nebūtina vilkėti suknelės iš naujausios kolekcijos, tereikia atsakingai pasirinkti tinkamą apdarą.

Tačiau ne visiems įkandama ir kuklesnė prabanga. Kaune įsikūrusio Jaunavedžių salono darbuotoja Romualda Pociūtė užsiminė, jog šiuo metu vestuvinių suknelių ir kostiumų nuomos kainos yra "nenatūralios" - tokios mažos, kad salonas bent nebankrutuotų. Jaunosios suknelės nuoma atsieina nuo 400 iki 1500 litų, juodos spalvos jaunikio kostiumo - apie 200 litų.

R.Pociūtė tvirtino, jog pastaruoju metu reta jaunamartė naudojasi siuvėjų paslaugomis, mat įmantresnio drabužio pasiuvimas gali kainuoti apie 2 tūkst. litų. Salono darbuotoja sakė pastebėjusi, kad sunkmečiu lietuvaitės internetu įsigyja prastos kokybės suknelių, dažniausiai pasiūtų Rusijoje, ir prieš vestuves bando jas "patobulinti". Tokių pastangų rezultatas - suknelė atsieina gerokai daugiau nei panašios nuoma Lietuvoje.

Puošnumo ir mados vaikymasis toli gražu ne aksioma. L.Keraitė pabrėžė, kad esama jaunųjų, kurie santuokos ceremonijai visiškai neteikia reikšmės. Ji prisiminė neseniai susidūrusi su jaunikiu, kuris į Civilinės metrikacijos skyrių atėjo mūvėdamas paprasčiausius džinsus ir avėdamas sportinius batelius.

Tiek L.Keraitė, tiek K.Ignatavičius sutartinai tvirtino, kad nenorintieji keli puotos dažniausiai tuokiasi ketvirtadienį. Į ceremoniją jie atvyksta tik su liudininkais.

Aukso vidurys

Prieš savaitę meilės priesaiką savo išrinktajai Irmai Jokūbaitytei ištaręs dainininkas ir muzikos prodiuseris Linas Adomaitis LŽ tikino iškėlęs "tradicines, bet drauge ir netradicines vestuves". Jos vyko įprastoje aplinkoje, pasitelkus keletą senovinių papročių, tačiau vyravo šiuolaikiška dvasia ir nuotaika. "Pasirinkome aukso viduriuką tarp to, kas įprasta dabar, ir to, kas buvo populiaru anksčiau", - kalbėjo L.Adomaitis.

Vestuvinius drabužius jauniesiems sukūrė dizainerė. "Buvome labai patenkinti tuo, kaip atrodome. Todėl sulaukėme daugybės komplimentų", - džiaugėsi jaunavedžiai.

Kelis mėnesius tuoktuves planavę Irma ir Linas svarbią jiems gyvenimo dieną pradėjo sulaukę tėvų palaiminimo. Tuomet jaunųjų, piršlių ir septynių pabrolių bei pamergių porų pulkas nuvažiavo į Kauno senamiestį aplankyti Irmai ir Linui brangių vietų. Nusifotografavę, linksmai pabendravę su kauniečiais, jie išvyko į Višakio Rūdą. Čia esančioje jaukioje bažnytėlėje porą palaimino kunigas Vidmantas Striokas.

Po oficialios dalies jaunavedžiai, kunigas ir juos lydintys draugai nuvažiavo prie šventu vadinamo šaltinio. Žinomam dainininkui teko įveikti ir šiek tiek primirštą šiais laikais užduotį - pernešti jaunąją per tiltą. "Kadangi tiltas buvo labai trumpas, nešiau Irmą pirmyn ir atgal. Mano pavyzdžiu pasekė ir piršlys bei pabroliai", - pasakojo Linas.

1936 metų laidos "Mercedes" automobiliu į pokylio vietą atvykę jaunavedžiai turėjo ištverti dar kelis išbandymus. Netoli išnuomotos sodybos net kelis kartus kelią gėlėmis papuoštomis juostomis jiems užtvėrė kaimo gyventojai. Žmonės iš širdies ruošėsi sutiktuvėms - persirengė, sukūrė tarsi mini pasirodymus.

Dar viena tradicija - išsipirkti stalą - Lino ir Irmos laukė šventės vietoje. "Labai smagu, kad stalą radome užimtą. Buvo įdomu stebėti pulko derybas su netikrais jaunaisiais", - sakė Irma.

Retro stiliaus vestuvių dalyvius linksmino jaunavedžių draugai - grupė "Saulės kliošas". Iki paryčių trukusios linksmybės tęsėsi sočiai lietuviškai papusryčiavus - suvalgius po lėkštę raugintų kopūstų sriubos ir karštų kibinų, o popiet - užkūrus pirtį.

"Tai šventė ne tik mums, bet ir tėvams, draugams, artimiesiems. Atrodo, pavyko ją surengti taip prasmingai ir linksmai, kad tokį šios nuostabios šventės modelį drąsiai siūlytume visiems, kurie ketina tuoktis", - tvirtino laimingi jaunavedžiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"