Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Plikledis tapo stichine nelaime

 
2008 12 18 0:00
Plikledis vakar buvo daugumos avarijų priežastis.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Plikledis vakar buvo daugumos avarijų priežastis.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Beveik visos šalies kelius ir gatves padengęs plikledis sugadino nemažai nervų ne tik automobilių vairuotojams, pėstiesiems, bet ir su stichija kovoti nepajėgusiems kelininkams bei gatvių prižiūrėtojams.

Slysčiojantys ir griuvinėjantys praeiviai, vėžlio greičiu miestuose judantys automobiliai, šimtai avarijų, iš rikiuotės laikinai išėjęs viešasis transportas - tokių eibių pažėrė antradienį prasidėjusi ir vakar nesiliovusi lijundra bei ją ledu akimirksniu paversdavęs šaltukas. Nors kelininkai ir kiemsargiai tikino plušantys pasiraitoję rankoves, duoti atkirčio žiemos išdaigoms jiems nepavyko. Nemažai pėsčiųjų smarkiai susižeidė, kur kas daugiau atsipirko mėlynėmis ar lengvais sumušimais, nepavyko išvengti nelaimių keliuose. Dėl labai pablogėjusių eismo sąlygų vairuotojų patirta žala skaičiuojama milijonais litų.

Slidinėjo visi.

Dar užvakar plikledis sukaustė beveik visą Lietuvą ir tapo tikru išbandymu eismo dalyviams, kelininkai vos spėjo barstyti kelius, o policijos patruliai - registruoti eismo įvykius.

Po pietų beveik visi šalies keliai tapo ištisa čiuožykla. Vilniuje dėl slidžios kelio dangos sustojo dalies troleibusų ir autobusų eismas. Žmonės, palikę viešąjį transportą, kelionę tęsė pėsčiomis.

Iš karto po pietų sostinės gatvėse susidarė didžiulės automobilių spūstys. Kelių šimtų metrų atstumą vairuotojams teko važiuoti ilgiau nei pusvalandį. Didžiausios spūstys susidarė įkalnėse ir nuokalnėse. Vilniuje sunkiasvoris ir viešasis transportas negalėjo įveikti ir Tauro bei Šeškinės kalnų. Pavakare nemažos transporto spūstys susidarė beveik visose pagrindinėse sostinės gatvėse.

Strigo troleibusai

Bendrovės "Vilniaus troleibusai" direktorius Jonas Bagdonavičius LŽ patvirtino, kad užvakar sostinės troleibusų eismas buvo iš dalies paralyžiuotas. Itin sudėtinga ir pavojinga vieta troleibusams buvo Narbuto kalnas. Pasak J.Bagdonavičiaus, ši vieta troleibusams kurį laiką buvo neįveikiama. Leisdamasis nuo Narbuto kalno vienas jų patyrė avariją. "Situacija iš tiesų buvo nepavydėtina. Tačiau vakar iki pietų padėtis buvo nebloga, troleibusai važiavo įprastu grafiku, eismo įvykių išvengta. Tikiuosi, vakare situacija nesikeis", - vakar po pietų LŽ pasakojo J.Bagdonavičius.

Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato Kelių patrulių rinktinės vadas Marius Putrimas teigė, kad blogiausia padėtis sostinėje buvo antradienį vakare. Per porą valandų užfiksuota dvigubai daugiau eismo įvykių nei įprastai. Policijos ekipažai į įvykio vietas kviesti daugiau nei 150 kartų. Vakar padėtis buvo neką geresnė - iki pietų policijai pranešta apie 110 eismo įvykių.

Daugybė traumų

Barstydami apledėjusias gatves jų prižiūrėtojai sukosi kaip voverės rate. Tačiau šį darbą prapliupusi lijundra tuoj paversdavo niekais. "Kova su apledėjimu labai sunki: kad ir kur pabarstysi smėlio ar druskos, lietus tuoj viską nuplauna ir gatvės pasidengia nauju ledo sluoksniu", - aiškino Vilniaus savivaldybės administracijos Teritorijų tvarkymo poskyrio vedėja Irena Mikalauskienė. Tokiu oru ji gyventojams, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, patarė be reikalo nekelti kojos į slidžius kelius ir gatves.

Patarimo nepaklausę nemažai vilniečių atsidūrė medikų rankose. Užvakar į greitosios medicinos pagalbos gydytojus kreipėsi daugiau nei 40 traumas ant ledo patyrusių žmonių, vakar iki pietų jų buvo 12. Dauguma susižalojusiųjų - vyresnio amžiaus moterys arba vaikai.

Dar blogesnė padėtis susiklostė Kaune. Antradienį į Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės priimamąjį kreipėsi net per 200 kauniečių. Dauguma jų traumas gavo, kai paslydę krito. Keliems iš jų prireikė net operacijų. Traumų punkto gydytojai buvo priversti dirbti ir pasibaigus darbo valandoms.

Iš smėlio mažai naudos

Nuo ankstyvo ryto didelę čiuožyklą priminė ir Marijampolė. Komunalininkų smėliu pabarstytos vietos netrukus vėl pasidengdavo ledu. Itin buvo slidu prie kai kurių parduotuvių, bankų skyrių, ten, kur šaligatviai naujai iškloti trinkelėmis ar plytelėmis.

Nuo ryto darbo netrūko ir Marijampolės ligoninės priėmimo skyriaus medikams. Vien iki popietės į juos kreipėsi per 10 traumuotų žmonių, kurie susižalojo kritę ant slidžių šaligatvių. Iki pusiaudienio dėl slidžių privažiuojamųjų kelių mieste įvyko 6 eismo įvykiai.

Nors buvo labai slidu, Panevėžyje gyvenimas tekėjo įprasta vaga: gatvėse nesumažėjo automobilių ar žmonių. Tačiau ir vairuotojams, ir pėstiesiems teko būti gerokai apdairesniems. LŽ kalbinti Aukštaitijos sostinės medikai pabrėžė, kad didelių nelaimių slidžiose gatvėse nebūta - kreipėsi vos keturi pargriuvę žmonės. Laimė, nė vienam jų neprireikė stacionarios pagalbos.

Panevėžio miesto policija užfiksavo 10 eismo įvykių, žmonės per juos sužaloti nebuvo. Kelininkai tikino triskart smėlio ir druskos mišiniu barstę miesto gatves, tačiau naudos iš to būta mažai - lietus šį mišinį kaip mat nuplaudavęs.

Pavojingiausia - rajoniniuose keliuose

Plikledis didelių nemalonumų neprikrėtė tik pajūryje. Klaipėdoje vakar visą dieną buvo apsiniaukę, kartkartėmis purškė smulkus lietus, temperatūra buvo teigiama. Pasak valstybinės įmonės "Klaipėdos regiono keliai" direktoriaus pavaduotojo kelių priežiūrai Vytauto Gružo, Vakarų Lietuvoje eismo sąlygos buvo normalios.

Itin sudėtinga padėtis susiklostė Alytaus, Marijampolės, Kauno apskrityse, Panevėžio, Pasvalio, Kupiškio rajonuose. Čia protarpiais lijo lietus. Keliai akimirksniu virto itin pavojingomis trasomis. Magistraliniai, krašto, didesnio intensyvumo rajoniniai keliai buvo barstomi pakartotinai. Itin dideli pavojai laukė mažesnio intensyvumo rajoniniuose keliuose, kur barstomos tik pavojingos vietos - įkalnės ir staigūs posūkiai.

Druską nuplauna lietus

Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) duomenimis, kai kuriose vietovėse itin sudėtingos eismo sąlygos susidarė būtent dėl nepalankaus derinio - lietaus ir minusinės temperatūros. Be to, lietaus vanduo paprasčiausiai nuplauna druską ir smėlį.

"Dabar itin nepalanki situacija. Dėl susidariusių oro sąlygų druskos efektyvumas trumpalaikis. Pabarstytą kelio dangą po poros valandų nuplauna vanduo ir ji vėl tampa kaip čiuožykla. Nepaisant visko, keliai barstomi toliau, tačiau vairuotojai turi būti ypač atidūs ir įvertinti galimą pavojų", - teigė LAKD Kelių priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Raimundas Indrulėnas. Jis tikino, kad dėl prastos padėties šalies keliuose nederėtų kaltinti kelininkų. "Darome viską, ką galime, tačiau kelio valymas ir barstymas dar neužtikrina, kad vairuotojai šiuo laikotarpiu keliuose galėtų jaustis visiškai saugūs", - pabrėžė R.Indrulėnas.

Skaičiuoja nuostolius

Draudimo bendrovės vakar iki pietų sulaukė kur kas daugiau skambučių iš klientų, kurie pateko į eismo įvykius. Bendrovės "Lietuvos draudimas" atstovų teigimu, į juos kreipėsi dvigubai daugiau nukentėjusiųjų nei įprastai. Vien iki vakar ryto buvo užregistruota apie 200 draudžiamųjų įvykių. Preliminariais skaičiavimais, patirti nuostoliai gali siekti apie 1,2 mln. litų.

Draudimo bendrovės "If draudimas" Žalų centro direktorius Audrius Smaliukas patvirtino, kad jau nuo ankstaus ryto į centrą ėmė plaukti pranešimai apie nelaimingus atsitikimus, kuriuos nulėmė plikledis. Pirminiais duomenimis, tokių pranešimų buvo dukart daugiau nei įprastą žiemos dieną. Didžioji dalis draudžiamųjų įvykių registruota Vilniuje.

Pasak A.Smaliuko, vidutinė vairuotojų patirta žala siekia apie 2500 litų. Pagrindinė avarijų priežastis - staigus stabdymas, nepasirinkus saugaus greičio ir atstumo, taip pat nesuvaldžius automobilio posūkio metu, važiuojant į įkalnę ar nuokalnę. Taip pat pranešta apie nedidelius automobilių apgadinimus namų kiemuose ar stovėjimo aikštelėse.

Dar teks pakentėti

Artimiausiomis dienomis į mūsų šalį turėtų plūstelėti kiek šiltesni orai, tačiau dar kelias dienas reikėtų būti pasiruošusiems paslidinėti. Lietuvos hidrometeorologijos centro Meteorologinių prognozių skyriaus vedėja Vida Ralienė LŽ pasakojo, kad pajūryje ir pietvakariniuose šalies rajonuose prognozuojama iki 4 laipsnių šilumos, kitur - kiek didesnė nei nulinė temperatūra. "Lijundros neturėtų būti, tačiau temperatūra bus šiek tiek teigiama, todėl daugiausia rytiniuose šalies rajonuose susiformavęs ledukas nespės ištirpti, išliks slidu, tad žmonės turėtų pasisaugoti", - tvirtino V.Ralienė.

Pastarosiomis dienomis daugelio kasdienį gyvenimą sujaukęs plikledis turėtų nutirpti iki kitos savaitės pradžios, kai į Lietuvą bent trumpam plūstelės šiluma iš Vakarų.

 

Parengta pagal Robertos TRACEVIČIŪTĖS, Pauliaus UGIANSKIO, Kazio KAZAKEVIČIAUS, Daivos BARONIENĖS, Mindaugo MILINIO pranešimus

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"