Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pirmasis kauburėlis prezidentų kalne

 
2010 07 02 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Vakar amžinojo poilsio Antakalnio kapinėse atgulė prezidentas Algirdas Brazauskas. Į paskutinę kelionę ilgametį krašto vadovą palydėjo tūkstančiai žmonių ir gaudžiantys Arkikatedros varpai.

Vakar Lietuva ištarė paskutinį "sudie" savaitgalį užgesusiam A.Brazauskui. Po pietų kelias nuo prezidentūros rūmų iki Antakalnio kapinių buvo sausakimšas žmonių. Jie laukė, kol galės atiduoti pagarbą pirmajam atkurtos Lietuvos prezidentui. Riedant kariniam lafetui, ant kurio buvo vežamas Trispalve uždengtas karstas, dauguma žmonių nulenkdavo galvas, kai kurie jų žegnojosi ir neslėpė sielvarto.

Išlydėjo su ašaromis

Po pietų, skambant Arkikatedros varpams, ant karinio lafeto užkelti prezidento A.Brazausko palaikai iš prezidentūros rūmų lėtai pajudėjo Antakalnio kapinių link. Išlydėti pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidento į gatves suplūdo žmonės. Kai kurie jų rankose laikė trispalves su juodais kaspinais, minioje kur ne kur plevėsavo socialdemokratų vėliavos. Daugelio susirinkusiųjų akyse žibėjo ašaros - verkė net vyrai.

Prezidento karstą, apklotą valstybės vėliava, lydėjo Lietuvos kariuomenės orkestras, Garbės sargybos kuopos kariai. Buvo nešama prezidento A.Brazausko nuotrauka ir Vytauto didžiojo kryžius su aukso grandine. Velionį į paskutinę kelionę lydėjo artimieji, gausus būrys socialdemokratų. Paskui prezidento karstą iki pat Antakalnio kapinių nešini gėlėmis ėjo ir paprasti piliečiai.

Į kapus A.Brazausko karstas įneštas skambant Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios varpams. Gėlėmis buvo išpuošta ne tik kapo duobė, žieduose skendėjo net greta prezidentų kalnelio esantis šlaitas.

Norėjo gyventi

Prezidentą į amžinybę palydėjo esami ir buvę aukščiausi Lietuvos bei užsienio valstybių vadovai. Atsisveikindama su prezidentu A.Brazausku valstybės vadovė Dalia Grybauskaitė vadino jį savo mokytoju. Ji sakė esanti dėkinga likimui už tai, kad turėjo progą dirbti su šiuo žmogumi. Buvęs Lenkijos prezidentas Alexandras Kwasniewskis mirusį prezidentą vadino didžiu europiečiu, žmogumi, palikusiu ženklą ne tik Lietuvos, bet ir Europos istorijoje. Savo kalbą jis baigė lietuviškais žodžiais: "Ačiū, Algirdai, sudie, bičiuli."

"Kai prieš mirtį buvau susitikęs su A.Brazausku, jo žmona šluostė ašaras ir man, ir jam. Jis norėjo gyventi", - iš jaudulio drebančiu balsu kalbėjo prezidento A.Brazausko bičiulis Lietuvos ambasadorius Rusijoje Antanas Vinkus.

Už A.Brazausko vėlę meldėsi Kaišiadorių vyskupas Juozas Matulaitis ir asmeninis išėjusio prezidento kunigas Alantos klebonas Sigitas Sudentas. Jie laimino kapą, linkėjo mirusiajam ramybės. Nuo karsto nuimta Lietuvos trispalvė buvo atiduota velionio našlei. Nuaidėjus salvėms karstas nuleistas į kapą. Net ir sugiedojus Lietuvos himną žmonės neskubėjo skirstytis - būriavosi apie liūdnai iškilusį kauburėlį, žegnojosi, meldėsi, linkėjo stiprybės prezidento šeimai.

Protesto Mišios

Atsisveikinimo su prezidentu A.Brazausku ceremonija vakar prasidėjo ankstyvą rytą. Į šv. Mišias, aukojamas Kaišiadorių katedroje, atvyko velionio našlė Kristina Brazauskienė, dukra Laima Mertinienė su vyru, kiti giminės, visa Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija, būrelis Darbo partijos frakcijos narių, keli "tvarkiečiai". Seimo nario socialdemokrato Broniaus Bradausko iniciatyva ši gimtajame A.Brazausko mieste esanti bažnyčia buvo pasirinkta tada, kai mirusiojo karstą atsisakė priimti Vilniaus arkikatedra. Prieš šv. Mišias žurnalistų kalbinta K.Brazauskienė prisipažino pasimelsti į Kaišiadoris atvykusi dėl to, jog šis miestas buvo mėgstamiausia jos vyro vieta.

"Žvelgiant į šių dienų įvykius tenka apgailestauti, kad prezidento mirtis nesuartino, nesuvienijo ir taip jau idėjiškai išsibarsčiusios tautos", - kreipdamasis į maldininkus sakė šv. Mišioms vadovavęs Kaišiadorių vyskupo generalvikaras monsinjoras Algirdas Jurevičius. Jis atkreipė dėmesį, kad istorijos eigoje visa gyvenimo realybė pamatoma tik po tam tikro laiko.

Kunigas priminė karaliaus Mindaugo ir kunigaikščio Vytauto pavyzdžius, kai jų veiksmai kadaise buvo vertinami neigiamai, bet prabėgus tam tikram laikui suvokta šių valdovų darbų prasmė. "Savo maldomis palydime mirusį prezidentą ne į žmonių, bet į Dievo teismą, kuriame nėra korupcijos, nėra išankstinių nusistatymų. Dievo teisme nėra partinių įtakų", - baigė pamokslą dvasininkas. Po bažnyčios skliautais aidint atsisveikinimo giesmei ašaras braukė ne tik moterys, bet ir vyrai.

"Viskas buvo parengta labai kultūringai, saikingai ir, svarbiausia, labai pagarbiai", - paklaustas, kokį įspūdį paliko atsisveikinimas Kaišiadoryse, LŽ teigė ilgametis A.Brazausko bendražygis Seimo vicepirmininkas Česlovas Juršėnas.

Išlaikė dievobaimingumą

Arkikatedroje už A.Brazauską meldėsi jo anūkai su šeimomis, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma, Seimo pirmininkė Irena Degutienė, premjeras Andrius Kubilius su žmona Rasa, ministrai, eurokomisaras Algirdas Šemeta. Kaišiadorių vyskupas Juozas Matulaitis taip pat dalyvavo šiose Mišiose.

Pamokslą sakęs kardinolas Audrys Juozas Bačkis pažymėjo, kad nors A.Brazauskas buvo aukštas ateistinio režimo pareigūnas, dievobaimingumas išsilaikė jo širdyje. "Todėl, pasikeitus visuomeninėms sąlygoms, jis palaikė Bažnyčios restituciją ir rodė deramą pagarbą tikinčiųjų jausmams. Eidamas valstybės vadovo pareigas jis pagarbiai pasitiko pirmą kartą Lietuvą aplankiusį Šventąjį Tėvą Joną Paulių II ir kiek galėdamas prisidėjo, kad jo apaštališkoji kelionė būtų patogi ir sklandi", - kalbėjo kardinolas.

A.J.Bačkis perskaitė užuojautos telegramą, kurią iš Vatikano atsiuntė Šventojo Sosto valstybės sekretorius. Joje rašoma, kad popiežius Benediktas XVI iš širdies dalyvauja lietuvių tautą palietusiame gedule. "Karštai maldoje užtardamas garbingo mirusiojo sielą, popiežius visiems jo gedintiems, taip pat visiems dalyvaujantiems laidotuvių apeigose mielai suteikia sustiprinantį Apaštališkąjį palaiminimą", - sakoma laiške.

Atsisveikinimas

Pasibaigus abejoms Mišioms atsisveikinti su A.Brazausku į prezidentūros Kolonų salę dar kartą atėjo krašto vadovai: D.Grybauskaitė, I.Degutienė, A.Kubilius, taip pat Latvijos ir Estijos prezidentai Valdis Zatleras ir Toomas Hendrikas Ilvesas, Gruzijos vadovas Michailas Saakašvilis, Rusijos prezidento administracijos vadovas Sergejus Naryškinas. Karininkai prie karsto atnešė vainikus, papuoštus jų valstybių vėliavų spalvų gėlėmis.

Atsisveikinti su A.Brazausku atvyko kadencijas baigę ir gerus santykius su velioniu palaikę Lenkijos, Latvijos, Estijos, Suomijos ir Ukrainos prezidentai: A.Kwasniewskis bei Lechas Walesa, Guntis Ulmanis, Arnoldas Ruutelis, Martis Ahtisaaris ir Leonidas Kučma. Prezidento atminimą taip pat pagerbė Baltarusijos, Azerbaidžano, Kazachstano atstovai ir Lietuvoje reziduojantys užsienio diplomatai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"