Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pietūs Kremliuje su D.Medvedevu ir M.Mathieu

 
2010 11 13 0:00
Lietuvos ambasados Rusijoje nuotrauka
Lietuvos ambasados Rusijoje nuotrauka

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas praėjusią savaitę Draugystės ordinu apdovanojo Rimą Tuminą. Per iškilmingą priėmimą jiedu sėdėjo prie vieno pietų stalo. Lietuvių režisierių nuo Kremliaus šeimininko skyrė tik prancūzų estrados žvaigždė Mirelle Mathieu su vertėja.

Valstybinio akademinio Jevgenijaus Vachtangovo teatro meno vadovas R.Tuminas LŽ prisipažino netekęs žado, kai per iškilmingą priėmimą, skirtą Tautos vienybės dienai, buvo pasodintas šalia tokių garbių asmenų. "Buvau kaip nesavas, visą vakarą susikaustęs", - sakė jis. Padėtį gelbėjo žavioji prancūzė, nuo kurios D.Medvedevas negalėjo atitraukti akių. Georgijaus salėje režisieriui iš dešinės sėdėjo Rusijos stačiatikių bažnyčios patriarchas Kirilas. Apie vakaro atmosferą R.Tuminas iš teatro užkulisių LŽ papasakojo telefonu. Tuo metu scenoje vyko pagal Antono Čechovo pjesę jo režisuotas spektaklis "Dėdė Vania".

Lyg ne savo vietoje

- Ar tai, kad Rusijos prezidentas sėdėjo prie vieno stalo su jumis ir prancūzų estrados legenda, byloja apie jo parodytą išskirtinį dėmesį meno žmonėms? Juk tokiu pačiu medaliu buvo apdovanoti ir žinomi politikos bei mokslo atstovai.

- Tai buvo labai netikėta. Kai man iš prezidentūros paskambino ir pasakė: "Jūs sėdėsite prie stalo", pamaniau, na, gerai, prie stalo, tai prie stalo, nestovėsiu kur nors pasienyje. Bet kad prie tokio stalo!

Tarp svečių iškart pastebėjau M.Mathieu. Kadangi ją nuo jaunystės žinojau, visi tada klausėmės jos dainų, man buvo labai įdomu ją stebėti. Tačiau kai pradėjo sodinti prie stalų ir man parodė vietą šalia jos ir patriarcho Kirilo, svarsčiau, gal tai nesusipratimas. Greta ir prezidentas. Maniau, kad tokios šventės metu garbingose vietose turėtų sėdėti valstybės vadovai, politikai, Dūmos atstovai, o aš turėčiau sėdėti kur nors Georgijaus salės pakraštyje (ši salė tokia didelė, kad jos gale net įtaisyti monitoriai, transliuojantys prezidento sveikinimų kalbą - aut). Pagalvojau, kad per didelė garbė, per daug sureikšmintas esu. Kad čia sėdi M.Mathieu, suprantama, ji - žvaigždė, legenda, be to, Sovietų Sąjungoje ji buvo mėgstamiausia užsienio dainininkė.

Jaučiausi ne savo vietoje. Norėjosi sėdėti kur nors toliau. Nors stengiausi atrodyti laisvas, atsipalaidavęs, ramus, vis tiek buvau susikaustęs. Nori nenori, tokia aplinka veikia. Per tas dvi su puse valandos taip ir neapsipratau. Po apdovanojimų įteikimo prie stalo atmosfera buvo protokolinė. Tokia ir nuotaika vyravo. M.Mathieu man džiugiai pasakė: "O! Vilnius! Lietuva! Aš ten būsiu lapkričio 26 dieną."

- Gal įteikdamas apdovanojimą D.Medvedevas jums pasakė ne tik oficialių žodžių, bet ir ką nors asmeniška?

- Ne, nieko asmeniška. Jis žinojo, o aš dar ne, kad vėliau po apdovanojimų ceremonijos pasimatysime prie pietų stalo ir bus proga pasikalbėti.

Domėjosi nuoširdžiai

- Iš nuotraukų matyti, kad bendravote linksmai. Ypač M.Mathieu.

- Šiaip klausimai buvo protokoliniai. D.Medvedevas klausinėjo apie darbą, teatro gyvenimą. Tačiau, kaip supratau, jis tuo domėjosi nuoširdžiai. Kalbėjome apie teatre visiems žinomus, plačiau aptarinėjamus įvykius. (Prieš daugiau nei metus R.Tuminui statant "Dėdę Vanią" teatre buvo kilęs skandalas, kai grupė aktorių mėgino iš teatro išstumti naująjį meno vadovą, esą jis laužo senas tradicijas. Tačiau skandalas padarė neblogą reklamą. Visas Maskvos elitas atėjo pasižiūrėti premjeros - smalsu buvo išvysti, ką lietuvis daro su rusų klasika. Po to Rusijos spauda rašė apie atnaujintą, jaudinantį vaidinimą - aut.)

Teatrą visada lydi kokie nors įvykiai, skandalai, M.Mathieu tai taip pat domina, tad ji gyvai dalyvavo pokalbyje.

- Kokį įspūdį susidarėte apie prezidentą? Jis daug žino apie teatro gyvenimą?

- Manau, žino daug. Manęs prašė palyginti, papasakoti apie komercinių ir profesionalių teatrų veiklą, domėjosi, kur svorio centras, kokie teatro santykiai su šou verslu, su šiuolaikine kultūra. Kalbėjome ir apie tai, kaip neskelbdami vieni kitiems karo, o tik kovodami dėl išlikimo teatrai atsidūrė skirtingose barikadų pusėse. Aš išsakiau nuomonę, kad reikia ne kariauti, o dirbti savo tiesioginį darbą, nepasiduoti pramoginio verslo įtakai, nepradėti pataikauti žiūrovams. Ši tema nėra nauja, tačiau vis dar aktuali, nuolat diskutuojama.

- Tai buvo jūsų pirmasis pokalbis su D.Medvedevu apie teatrą?

- Žiemą kartu skridome į Taganrogą, į A.Čechovo gimtinę, kur buvo minimas rašytojo 150 metų jubiliejus. Į šventę buvo pakviesta ir daugiau užsienio režisierių, stačiusių šio rusų klasiko kūrinius. Taganroge vykusioje konferencijoje buvo aptariama A.Čechovo kūryba. Prezidentą labai domino "Dėdė Vania". Manau, jis apsilankys šiame mūsų teatro spektaklyje.

Taigi su D.Medvedevu mačiausi jau antrą kartą, dabar buvo tarsi ankstesnio pokalbio tęsinys. Mane labai nustebino, kad jis, bendraujantis su daugybe žmonių, besisukantis tokioje gausybėje įvykių, atsiminė ankstesnį mūsų pokalbį. Pamaniau, kad aš taip nesugebėčiau visko atsiminti. Matyt, lemia profesionalumas, pasiruošimas.

Ruošėsi atvykti į "Maskaradą"

- Ar Rusijos prezidentas lankosi teatre?

- Jis sakė, kad pirmiausia pasiunčia žmoną, o paskui pagal galimybes prisideda. Ne visada spėja į spektaklio pradžią, kartais vėluoja.

- O jūsų teatre ar buvo?

- Dar nebuvo, bet žadėjo. Prieš gerą mėnesį jau laukėme jo apsilankant "Maskarade". Teatro prieigose buvo uždarytos gatvės, mums buvo pateiktas sąrašas žmonių, kurie tą vakarą nepageidautini teatre.

- Kokie tai žmonės?

- Iš aptarnaujančio personalo. Paaiškėjo, kad teatre esama įvairiausių žmonių. Buvo naudinga sužinoti, kas kur gulėjęs, kas kur sėdėjęs... Nei aš, nei kadrų skyrius apie tai nenutuokėme. Pagal tą sąrašą sužinojau daug apie savo darbuotojų nuodėmes. Man tai kelia šypseną.

Deja, nežinia kokie įvykiai tą vakarą prezidentui sutrukdė atvykti į "Maskaradą". Prasidėjus spektakliui gatvės jau buvo atidarytos.

Artistiškai impulsyvi

- Kokį jums įspūdį paliko M.Mathieu?

- Labai impulsyvi, sakyčiau, artistiškai impulsyvi. Jos reakcija į smulkmenas, į papasakotą istoriją - nuostabūs emociniai pliūpsniai. Paliko labai malonios, elegantiškos moters įspūdį. Be to, ji gerai atrodo. Nežinau, kiek jai metų, manau, jau nemažai, tačiau ji labai graži.

- D.Medvedevas negalėjo nuo jos atitraukti akių?

- Taip, taip. Juk jam - 45 metai, jis taip pat augo klausydamasis jos dainų.

- Ko jūsų teiravosi stalo kaimynas iš dešinės - patriarchas Kirilas?

- Jis labai domėjosi Lietuva. Ketina aplankyti katalikišką kraštą, susitikti su Lietuvos stačiatikių bendruomene. Patriarchas klausinėjo manęs, ar žmonės Lietuvoje religingi, domėjosi mano tėvais, broliais. Man jis pasirodė gana nuoširdus, bendraujantis, šviesus žmogus.

Darbinė atmosfera

- Vienas Rusijos televizijos kanalas rodė siužetą iš priėmimo Kremliuje. Iš visų apdovanotųjų buvote pakalbintas tik jūs. Pratęskite tada pasakytą mintį, kad per ilgai užsitęsė pauzė...

- Visi tikėjomės, kad esant bet kuriai politinei valdžiai, bet kokioms politinėms peripetijoms kultūriniai ryšiai tarp valstybių bus plėtojami, kad jie klostysis sklandžiai. Tačiau tai sudėtinga. Nėra paprasta tęsti tai, kas buvo pradėta.

- Kaip jus po apdovanojimo sutiko teatre?

- Visi žinojo prieš savaitę. Sakyčiau, žmonės tam teikia reikšmės, tačiau paprasčiau to nesureikšminti. Iškilmingų sveikinimų išvengiau, paprašiau, kad būtų darbinė atmosfera.

- Kaip atsisveikinote su D.Medvedevu?

- Jis pasakė: "Iki pasimatymo Vilniuje. Tikiuosi, pasimatysime susitikime pas Dalią Grybauskaitę."

Linkėjimai Lietuvai

Pokalbis nutrūko, kai R.Tumino į salę nusilenkti žiūrovams pasibaigus spektakliui atėjo kviesti dėdės Vanios vaidmens atlikėjas Sergejus Makoveckis. Išgirdęs, kad režisierius kalba su kažkuo iš Lietuvos, aktorius pasakė: "Perduokite linkėjimus."

Draugystės ordinas

Rusijos Federacijos valstybinis apdovanojimas - Draugystės ordinas - prezidento įsakymu įsteigtas 1994 metais (sovietmečiu analogiškas apdovanojimas vadinosi Tautų draugystės ordinu). Ordinas pagamintas iš sidabro, padengtas emale ir paauksuotas.

Draugystės ordinai aštuoniems nusipelniusiems asmenims už didelį indėlį stiprinant draugystę, bendradarbiavimą ir kultūrinių ryšių su Rusija stiprinimą buvo išdalyti Rusijoje minint tik 2004 metais pradėtą švęsti Tautos vienybės dieną.

Rusijos žiniasklaida, pranešdama apie valstybinius apdovanojimus, į straipsnių paantraštes iškėlė M.Mathieu ir R.Tumino pavardes, o visi kiti buvo išvardyti smulkesnėmis raidėmis.

Rugpjūčio mėnesį Draugystės ordinu buvo apdovanotas ir lenkų kino režisierius Andrzejus Wajda. Kinematografijos klasikas, "Oskaro" laimėtojas, 40 filmų autorius rusų žurnalistams prisipažino manantis, kad šis apdovanojimas susijęs su jo filmu "Katynė".

Šiemet Draugystės ordinu apdovanotas ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas Gintaras Rinkevičius, o prieš dešimt metų - buvęs Lietuvos kultūros atašė Rusijoje aktorius Juozas Budraitis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"