Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pasirengę Europai parodyti savo galimybes

 
Pasak D.Grybauskaitės, pagrindiniai Lietuvos uždaviniai bus spręsti Europą užgulusius ekonomikos klausimus.
Pasak D.Grybauskaitės, pagrindiniai Lietuvos uždaviniai bus spręsti Europą užgulusius ekonomikos klausimus. Džojos Barysaitės nuotrauka

Šiandien Lietuva atvertė dar vieną naują istorinį puslapį – pirmą kartą pradėjo vadovauti Europos Sąjungos (ES) Tarybai. Pusmetį truksiantis pirmininkavimas nebus lengvas: ant mūsų šalies pečių gula būtinybė priimti nemažai svarbių ir skubių sprendimų, kurių laukia visa Europa.

Puoselėjami dideli lūkesčiai

Europos Vadovų Taryboje Briuselyje praėjusią savaitę dalyvavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, paklausta apie Lietuvos pasirengimą stoti prie ES Tarybos vairo, teigė esanti labai savikritiška ir girtis nenorinti. Tačiau ji pasidalijo kitų valstybių atstovų jai išsakyta nuomone ir lūkesčiais. „Lietuva bent jau prieš pirmininkavimą vertinama kaip valstybė, galinti labai gerai atlikti savo funkciją, tai yra – gerai pasiruošusi. Tokį įspūdį sugebėjome padaryti“, - tvirtino ji.

Pasak D.Grybauskaitės, į mus dedami gana dideli lūkesčiai, kad galime susidoroti su iškeltais uždaviniais. „Norėčiau mums visiems palinkėti, kad ši nuomonė išsipildytų, nebūtų sugadinta. Viskas priklauso nuo mūsų, nuo šalių, kurios mums pasižada padėti ir nuo sutarimo tarp visų institucijų. Noriu priminti, kad Lietuva nepirmininkaus Europai, ji pirmininkaus tik ES Tarybai. Šalia yra ir Europos Parlamentas, kaip visiškai savarankiška institucija, Europos Komisija. Taigi, visų institucijų bendras darbas - tvarkytis šį pusmetį Europoje“, - pažymėjo šalies vadovė.

Pagrindiniai Lietuvos, kaip pirmininkaujančios valstybės, uždaviniai, D.Grybauskaitės teigimu, bus spręsti Europą užgulusius ekonomikos klausimus: nedarbo, ūkio nuosmukio, biudžetų deficito, bankų sąjungos ir integravimosi.

Į savo pirmininkavimo darbotvarkę mūsų šalis įtraukė ir Rytų partnerystės klausimą, taip mėgindama jį aktualizuoti. „Atsidūrusi tokioje sunkioje ekonominėje situacijoje Europa, be jokios abejonės, labai užsiėmusi savimi. Bet mūsų pareiga priminti, kad Europai aplink save naudingiau turėti ir demokratiškesnes, ir labiau išsivysčiusias valstybes. Tai reiškia ir saugesnę aplinką. Todėl į savo pirmininkavimą įtraukėme papildomą akcentą – Baltijos jūros bendradarbiavimą, energetinį saugumą ir Rytų partnerystę“, - aiškino Lietuvos prezidentė.

Esame pasirengę ir tai įrodysime

Linas Linkevičius / Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka
Linas Linkevičius / Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

Pirmininkavimas – tai puiki galimybė parodyti Europai ir pasauliui, kad vadovauti ES taisyklių kūrimui galime taip pat, kaip ir kitos Bendrijos šalys. Tai tvirtina užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. „Esame pirmieji iš Baltijos šalių, kurie perima pirmininkavimą ES Tarybai. Visi linki mums sėkmės, bet natūralu, kad kartu ir vertina, ar galėsime įveikti šį uždavinį“, - teigė jis.

Anot L.Linkevičiaus, pirmininkaudama Lietuva stengsis skatinti ES ekonomikos augimą ir konkurencingumą, mažinti nedarbą, užtikrinti finansinį stabilumą bei kurti atvirą Europą mūsų partneriams. Finansiniam stabilumui užtikrinti svarbus išlieka tolesnis ES ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimas, bankų sąjungos kūrimas, pažanga dėl kitų ES iniciatyvų, reformuojančių finansų rinkas bei skirtų kovai su mokesčių slėpimu. Ketinama siekti, kad būtų vykdomos sutartos ekonominės reformos.

L.Linkevičius pažymėjo, kad šį pusmetį deramas dėmesys bus skiriamas mokslo tyrimams ir inovacijoms. Lietuva sieks įgyvendinti ES įsipareigojimus ir iki 2014 metų baigti kurti energijos vidaus rinką bei užtikrinti, kad po 2015-ųjų jokia ES valstybė narė nebūtų atskirta nuo Europos energijos tinklų.

Dar vienas didžiulis ES teisinis paketas yra skirtas kovai su nedarbu, užimtumo didinimu ir jaunimo įdarbinimu. Pirmininkavimo metu iš rekomendacijų, kaip spręsti jaunimo užimtumo problemas, turės būti sukurtos taisyklės, veikimo būdai, kaip iniciatyvos turėtų veikti praktiškai.

Taip pat bus siekiama, kad Europos atvirumas išliktų pavyzdžiu pasauliui, toliau būtų mezgamas dialogas su trečiosiomis šalimis ir ES valstybėmis kandidatėmis. „ES turėtų daryti viską, kad mūsų kaimynams, remiantiems europietiškas vertybes, būtų paprasčiau bendradarbiauti su Bendrija. Norėčiau išskirti ir pabrėžti Rytų partnerystės svarbą. Lapkritį priimsime ES narių bei Rytų partnerių vadovus ir norėtume, kad tai nebūtų tiesiog trečiasis ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimas Vilniuje“, - tvirtino L.Linkevičius.

Raimundas Karoblis / Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka
Raimundas Karoblis / Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

Privalu dirbti rezultatyviai

Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadorius Raimundas Karoblis pažymėjo, kad liepos 1-ąją į Bendriją įstojus Kroatijai, Lietuva bus pirmoji valstybė, pirmininkausianti iki 28 šalių padidėjusiai Tarybai.

„Esame paskutinė valstybė, kuri prie ES Tarybos vairo stovės visą pirmininkavimo ciklą prieš artėjančius Europos Parlamento rinkimus. „Po mūsų pirmininkausiantiems graikams liks trys įstatymų leidybos mėnesiai, netgi mažiau. Mes teoriškai turime 6, praktiškai – 4,5 mėnesio savo uždaviniams įgyvendinti“, - teigė R.Karoblis.

Pirmininkavimo metu daugiausia dėmesio reikės skirti su 2014-2020 metų ES biudžetu susijusiems teisės aktams, reikalingiems jo įsigaliojimui nuo kitų metų pradžios, priimti. Vien jų yra 75, kai paprastai Bendrijos Tarybai vadovaujančios valstybės vidutiniškai priima 50-55 teisės aktus. R.Karoblio teigimu, mūsų pirmininkavimo sėkmė bus vertinama pagal įstatymų leidybos proceso efektyvumą.

Užsienio žiniasklaidoje pasirodė publikacijų, kuriose teigiama, esą nereikėtų daug tikėtis iš stojančios prie ES Tarybos vairo Lietuvos. Anot R.Karoblio, kiek esame stiprūs, parodys pirmininkavimo procesas. „Tačiau momentas ES ir įstatymų leidyboje yra toks, jog privalome dirbti taip, kad gautume rezultatus, o mūsų pirmininkavimas būtų geras ir labai geras“, - pabrėžė ambasadorius.

Vydas Gedvilas / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Vydas Gedvilas / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Pirmininkauti rengtasi atsakingai

Seimo pirmininko Vydo Gedvilo teigimu, pirmininkavimas ES Tarybai - puiki proga Lietuvai prisistatyti Europai ir pasauliui. “Tikiu, kad pirmininkaudami sugebėsime suderinti ES valstybių narių interesus, pasieksime sutarimą priimdami svarbius sprendimus”, - tvirtino Seimo vadovas. Pasak V.Gedvilo, pirmininkavimo laikotarpiu Lietuvai teks didžiulis darbas - koordinuoti daugiau kaip 500 ES teisės aktų svarstymą ir priėmimą. “Europos Sąjunga šiuo metu išgyvena nelengvą laikotarpį. Sprendžiami sudėtingi ekonominiai ir finansiniai klausimai. Vyksta diskusijos dėl euro zonos ir pačios ES ateities”, - pabrėžė Seimo pirmininkas. V.Gedvilo teigimu, ypatingas dėmesys bus skiriamas ir keturiems Seimo patvirtintiems pirmininkavimo prioritetams, kurie valstybei yra aktualiausi. “Tai energetinio saugumo stiprinimas, efektyvus Baltijos jūros regiono strategijos įgyvendinimas, glaudesnių ryšių su rytinėmis ES kaimynėmis įtvirtinimas bei ES išorės sienų apsaugos stiprinimas”, - sakė parlamento vadovas. V.Gedvilas priminė, kad pirmasis pirmininkavimo parlamentinio matmens renginys vyks jau ketvirtadienį. Į Seimo Kovo 11-osios Akto salėje rengiamą iškilmingą posėdį laukiama atvykstant gausybės garbingų svečių.

Tikimasi naujesnio požiūrio

Gediminas Rainys / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
Gediminas Rainys / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Gediminas Rainys viliasi, kad pirmininkavimas suteiks galimybę paveikti tam tikrus politinius sprendimus, pirmiausia – direktyvų ir reglamentų priėmimo procesą. “Ne mažiau svarbu, kad įgysime institucinių žinių, pamatysime, kaip verdama toje virtuvėje, kad dabar ir ateityje galėtume turėti įtakos priimant mums palankius sprendimus”, - pabrėžė G.Rainys. Pasak pramonininkų atstovo, šiuo metu Europa iš esmės yra vienintelė globali pasaulio dalis, kurioje tebesitęsia krizė, tad ypatingą prasmę įgauna dokumentų, kurie netrukdytų ekonomikos plėtrai, priėmimas. “Manyčiau, kad Lietuva čia galėtų įnešti gaivesnio vėjo, pademonstruoti naujesnį požiūrį į tą truputį sustabarėjusį leidybos procesą bei mentalitetą”, - sakė G. Rainys. Jis mano, kad pirmininkavimui valstybės institucijos, ypač vidurinė grandis, už ryšius su ES atsakingi ministerijų padaliniai, pasirengę gerai. “Aišku, gali kilti klausimas dėl aukščiausio lygmens, juolab kad ne visi politikai turi didelį įdirbį šioje srityje. Bet tikiuosi, kad būtent tas vidurinis lygmuo “išveš”, kartu darbui parengs ir aukščiausio rango vadovus, kad šie galėtų pirmininkauti posėdžiams, diskutuoti priimant direktyvas”, - vylėsi LPK viceprezidentas.

Pats G.Rainys sakė dalyvausiąs ne viename su pirmininkavimu susijusiame renginyje. “Lietuvos pirmininkavimo metu Europa derėsis dėl laisvosios prekybos sutarčių su JAV ir Japonija. Liepos mėnesį mus aplankys vienos stipriausių pasaulyje pramonininkų organizacijos japonų KEIDANREN delegacija”, - sakė LPK viceprezidentas. Be to, per pirmininkavimo pusmetį šalyje vyks daug šakinių pramonės asociacijų renginių. “Svarbiausias renginys – lapkritį numatytas Rytų partnerystės forumas ir diena anksčiau vyksiantis verslo viršūnių forumas, kuriame dalyvausiantys stambiausių korporacijų vadovai pateiks savo rekomendacijas politikams”, - teigė G.Rainys.

Petras Vyšniauskas / Michailo Raškovskio nuotrauka
Petras Vyšniauskas / Michailo Raškovskio nuotrauka

Mažai valstybei – didelė atsakomybė

Garsus muzikantas saksofono virtuozas Petras Vyšniauskas prisimena pirmąsias dienas, kai Lietuva tapo ES nare. 2004-ųjų birželį su žinoma lietuvių liaudies dainų atlikėja Veronika Povilioniene jis koncertavo Briuselyje, kur buvo pristatoma naujosios Bendrijos narės nacionalinė kultūra. „Tai buvo pirmasis pasirodymas tokiu amplua, esant jau visateisiais ES piliečiais“, - prisiminė muzikantas. Jis juokauja, kad tuomet lietuvių menininkų sudainuota daina skamba ir šiandien, kai Lietuva perima pirmininkavimo ES Tarybai vairą.

„Mes neturime naudingųjų iškasenų, bet turime ypač stiprią kultūrą. Mūsų menininkai yra galinga jėga pristatant Lietuvą Europai ir pasauliui“, - įsitikinęs P.Vyšniauskas. Jo teigimu, pirmininkavimo ES Tarybai laikotarpiu į šalies kultūrą bus atkreipta daugybė dėmesio, todėl visų meno šakų atstovai prisidės prie Lietuvos reprezentavimo. Nuo šiandien, pasak P.Vyšniausko, mūsų krašto laukia didžiulis išbandymas ir patirtis. „Tai – mažos valstybės didelė atsakomybė, - sakė menininkas. - Aš tikiu Lietuva. Linkiu kuo geriausios kloties šiame darbe.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"