Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pasiklydę patyčių labirinte - kaip išeiti?

 
2010 02 27 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Pagal moksleivių, kenčiančių nuo smurto, skaičių tarp 35 stebėtų Europos šalių mūsų kraštas pirmauja. Bauginamą statistiką keisti sekasi sunkiai, tačiau pirmosios pastangų užuomazgos jau matyti.

Kauno Šančių vidurinę mokyklą šią savaitę sudrebinęs moksleivių išpuolis, kai per pamoką bendraklasei uždegti plaukai ir grasinta jai praskelti galvą, ant kojų sukėlė mokyklos bendruomenę. Įvykis netapo užgniaužta paslaptimi - mokyklos vadovybė paragino tėvus kreiptis į policiją.

Sprendžiant patyčių problemas mokyklose įrengiama vis daugiau vaizdo stebėjimo kamerų. Tai padaryta daugelyje Kauno ir vienoje Alytaus vidurinių mokyklų. Jas rengiamasi įtaisyti ir Prienų ugdymo įstaigose, kur šįmet nusižudė du moksleiviai, vienas jų - neištvėręs bendramokslių patyčių. Anot Švietimo ir kultūros departamento vedėjo pavaduotojos Ilmantės Bagdonės, kameros pateisino lūkesčius, ateityje planuojama jų įrengti daugiau. Socialiniai darbuotojai stebėdami įrašytą vaizdą dabar gali analizuoti moksleivių elgesį ir dėl jo galinčias kilti problemas. Pačius vaikus ši įranga drausmina - pastebėta, kad jie ne tik mažiau pešasi ar užgaulioja, bet ir mažiau šiukšlina.

Psichologų pagalba tėvams

Kauno Vilijampolės mikrorajone esančioje Veršvų vidurinėje mokykloje vaizdo stebėjimo kameros taip pat įrengtos. Čia dirba ir socialinis darbuotojas bei psichologas. Kurį laiką visi moksleiviai net buvo apdrausti, kad įvykus konfliktui nukentėjusiajam būtų galima atlyginti žalą. Esant reikalui ketinama psichologus samdyti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.

Po neseniai mokykloje vykusių kelių konfliktų, iš kurių vieną sprendė policijos pareigūnai, tyrimo medžiagą netrukus perduosiantys teismui, į pagalbą siekiama pasitelkti net pedagogikos profesorius. Toks sprendimas priimtas policijai išsiaiškinus, kad aštuntokai Rytis ir Dovilas užgaulioja, įžeidinėja du tos pačios mokyklos moksleivius - seseris Liną ir Ingą (visi vardai pakeisti, bet redakcijai žinomi), iš jų tyčiojasi.

Už vaikus atsakys tėvai

Aštuntokės Linos ir metais vyresnės sesers Ingos vargai prasidėjo mokslo metų pradžioje, kai naujokės - stropios, iniciatyvios mergaitės - peržengė Veršvų vidurinės mokyklos slenkstį. Abiejų nelaimei, Lina ėmė mokytis klasėje, kurioje autoritetai - nepaklusnūs, mėgstantys išsišokti ir replikuoti berniukai. Jiems iškart užkliuvo ramus Linos būdas, bendraklasiai ėmė ją pravardžiuoti, apibūdindami necenzūriniais žodžiais. Mergaitę nuolat pasiekdavo nemalonių atsiliepimų apie ją nuotrupos, bet ji kentė.

Berniukų įžūlumas peržengė klasės ribas - Rytis ir Dovilas ėmė lankytis devintokės Ingos klasėje. "Jie atidarydavo klasės duris ir imdavo keikti Liną girdint Ingai. Po vieno tokio incidento klasės auklėtoja nusprendė iškviesti policiją", - pasakojo Veršvų vidurinės mokyklos direktorė Jolanta Gulbinienė. Į mokyklą atvykę pareigūnai apklausė moksleivius. Lina ir Inga neslėpė, kad patyčios joms tapo kasdienybe. Mergaitės pasakojo dėl to išgyvenančios, ne sykį verkusios.

Mergaičių mama policijai parašė skundą, pagal jį pradėtas tyrimas. Už Ryčio ir Dovilo chuliganizmą šįsyk, matyt, bus nubausti jų tėvai, nes jiedu - mažamečiai. Teismo sprendimu tėvams gali būti skirti įspėjimai arba piniginės baudos.

Policija neišgąsdino

"Atrodo, moksleiviai turėjo suprasti, kad įžeidinėtojo laukia atpildas. Deja, prieš savaitę kitas aštuntokas Algimantas užsipuolė tas pačias seseris, iš jų tyčiojosi", - LŽ pasakojo J.Gulbinienė, tačiau pedagogė prisipažino apie šį įvykį policijos neinformavusi. Pasak mokyklos direktorės, kovo mėnesį numatytas tėvų ir vaikų susirinkimas, kuriame bus svarstoma, kaip spręsti toli pažengusį konfliktą.

"Du berniukai mergaites įžeidinėjo, kiti stebėjo. Po ilgų pokalbių su moksleiviais ir jų tėvais Linos ir Ingos atsiprašė tik pusė jas skriaudusių aštuntokų", - sakė Ryčio ir Dovilo klasės auklėtoja Helijara Radavičienė.

Ji sakė pirmuosius nesklandumus tarp vaikų pastebėjusi vos prasidėjus mokslo metams. Per penkis mėnesius buvo surengti keli tėvų susirinkimai, juose aptartas netinkamas moksleivių elgesys. Tačiau į viešumą faktai iškilo tik vasario mėnesį, kai apie tai informuoti policijos pareigūnai.

"Kad berniukai linkę nepaklusti ir turi emocinių problemų pastebėjau dar pernai, apie tai informavau jų tėvus. Dovilo mama tikino, jog namuose sūnus paslaugus, net paklusnus", - sakė buvusi aštuntokų auklėtoja Margarita Gaulienė.

Skriaudžiamųjų yra daugiau

Lina ir Inga - ne vienintelės, kenčiančios smurtą Veršvų vidurinėje mokykloje. Šįmet čia įvyko dar vienas konfliktas, apie kurį stengiamasi garsiai nekalbėti. Septintokas Mantvydas buvo suspardytas vienuoliktoko Nido vien todėl, kad per pamokas kalbino jo brolį Giedrių.

Trejus metus tą patį kursą besimokantis Mantvydas turi sveikatos problemų, yra mokęsis pagal adaptuotą programą. Berniukas linkęs pašnekinti klasės draugus, nusirašyti nuo jų.

Gabesnis, bet aktyviu elgesiu išsiskiriantis Giedrius priešais sėdinčio Mantvydo nemėgsta, todėl stengiasi su juo nebendrauti. Tačiau kartą pastebėjęs, kad Mantvydas bandė pasižiūrėti į jo sąsiuvinį, supyko ir po pamokos pasiskundė vienuoliktokui broliui Nidui. Vyresnėlis septintoką pamokė jį suspardydamas. LŽ žiniomis, Nidas už tai liko nenubaustas, jo elgesį pateisino ir tėvai, ir kai kurie mokytojai. Tam įtakos galėjo turėti tai, kad Nido bei Giedriaus mama - mokytoja, o tėtis - tėvų komiteto pirmininkas. Aiškinta, jog Mantvydas pats išprovokavo agresyvų vyresnio moksleivio elgesį.

"Kalbėjomės su Giedriumi, jis dabar bendrauja su Mantvydu", - LŽ sakė mokyklos direktorė ir aiškino, kad griežčiau bausti Nido neketinama, nes vienuoliktokas yra aktyvus mokinys, garsinantis mokyklos vardą.

Griežtesnių nuobaudų nesulaukė

Tačiau J.Gulbinienė LŽ pripažino, kad tai ne pirmas muštynėmis pasibaigęs konfliktas, į kurį įsivėlė Nidas. Praėjusių metų pavasarį, dar būdamas dešimtokas, jis susikivirčijo su bendraklasiu Edvinu - santykius jiedu aiškinosi per pertrauką stebint būriui draugų. Tuomet Edvinui buvo sulaužyta nosis. Dabar vaikinas Veršvų vidurinėje mokykloje nebesimoko, o LŽ paklaustas apie praėjusiais metais kilusį incidentą sakė, kad jiems tebuvo liepta susitaikyti, bet į policiją tuomet niekas neskambino.

Pasak mokytojos M.Gaulienės, moksleiviai konfliktuoja kasdien, bet ne visada tai baigiasi muštynėmis ar nuolatinėmis patyčiomis. Kaip bausti susikibusius vaikus sprendžia mokytojai ir jų tėvai. Pastebėta, kad šie labiau linkę pateisinti savo atžalas teigdami, kad paauglystėje maištauti bei muštis natūralu. Ir Nido elgesį kai kas teisino, esą Mantvydas buvo labai įkyrus. "Nidas privalėtų lankytis pas mokyklos psichologą, pasikalbėti su specialistu turėtų ir tėvai, ir mokytojai. Taip būtų galima išsiaiškinti tikrąsias berniuko agresijos priežastis", - LŽ sakė psichologė Aušra Šūmakarienė. Jos įsitikinimu, smurtą galėjo išprovokuoti daugybė priežasčių - nuolatiniai nepalankūs Giedriaus pasakojimai apie Mantvydą, asmeninė Nido nesėkmė ar galbūt berniukų namuose tvyrojusi įtampa. "Tačiau šios problemos apleisti negalima", - teigė A.Šūmakarienė. Psichologės nuomone, bet kokiu atveju smurtas turi būti viešai pasmerktas, kad kiti iš to pasimokytų.

Mokiniai bus teisiami

Šią savaitę Panevėžio miesto apylinkės prokuratūra pranešė, kad prokurorė Sigita Bieliauskaitė miesto apylinkės teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Vienoje Panevėžio rajono mokykloje sumušę jaunesnį dešimtoką du aukštesniųjų klasių mokiniai gali sulaukti baudžiamosios atsakomybės.

Pernai lapkričio 3 dieną minėtoje mokykloje pertraukos metu aukštesniųjų klasių mokinys, praeidamas pro šalį, sudavė kumščiu į pilvą kitam, sėdėjusiam ant palangės. Vėliau su draugu dar trenkė tam pačiam paaugliui ne mažiau kaip keturis smūgius į veidą ir vieną į pilvą.

S.Bieliauskaitės teigimu, toks įžūlus elgesys ir fizinis smurtas nesiderina su mokyklos taisyklėmis - sumuštas moksleivis ne tik jautė skausmą, bet ir išgyveno dėl pažeminto savo orumo. Tokį elgesį matė kiti mokiniai. Buvo pademonstruota nepagarba mokyklos nustatytoms elgesio taisyklėms, todėl už viešosios tvarkos nuostatų pažeidimą teks atsakyti baudžiamąja tvarka - įstatymas už tai numato laisvės atėmimo bausmę iki dvejų metų.

XXI amžiaus priemonės

Gerokai sunkiau nustatyti smurto atvejus, kai tai vyksta ne mokyklos teritorijoje. "Dažniausiai tyčiojamasi vaikams einant iš mokyklos namo. Apie tai bylojo patys moksleiviai, dalyvavę mūsų skyriaus surengtoje apklausoje", - LŽ sakė Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas.

Tėvams, turintiems bėdų dėl savo vaikų elgesio, šiokią tokią išeitį pasiūlė verslininkai. Esą pastaruoju metu vis labiau populiarėja įrenginys, vadinamas GPS sekikliu. "Tėvai, turintys bėdų dėl vaiko elgesio, gali išsinuomoti įrenginį, kuriuo atsekama tiksli jį turinčio asmens buvimo vieta", - pasakojo verslininkė Birutė Muliuolienė. Anot jos, jei kitaip nepavyksta susitarti, tėvams bent jau ramiau, kai žino, kur yra jų atžala. "Ir paauglys ima atsargiau elgtis", - pasakojo moteris. Jos teigimu, šiuo įrenginiu ne tik galima nustatyti jį turinčiojo buvimo vietą, įrenginys suteikia galimybę nusiųsti pagalbos žinutę pagalbos tarnyboms ar paskambinti įvestais numeriais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"