Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pasienyje - kova su vėjo malūnais

 
2006 07 14 0:00
Beveik kas antras į Lietuvą įvažiuojantis automobilis į mūsų šalį atgabena rusiškos degtinės ir cigarečių.<br>Autoriaus nuotrauka
Beveik kas antras į Lietuvą įvažiuojantis automobilis į mūsų šalį atgabena rusiškos degtinės ir cigarečių.
Autoriaus nuotrauka

Valstybės sienas saugantys Muitinės kriminalinės tarnybos, pasienio ir kitų institucijų pareigūnai skelbia šiemet sulaikę nelegaliai į Lietuvą įvežtų tabako gaminių už beveik pusantro milijono litų. Tačiau tai gal tik nedidelė dalis to, kas nelegaliai įvežama į mūsų šalį. Įsigyti kontrabandinių prekių, bent jau pasienio miestuose, galima be vargo.

Ankstyvas trečiadienio rytas Marijampolės maisto produktų turgavietėje pačiame miesto centre. Prekiautojai jau beveik visi susirinkę, apsėdę prekystalius ar įsitaisę prekybai skirtose palapinėse. Tik būrelis pagyvenusių moterų ir vyrų nepaiso saulės, vis mindžikuoja prie turgavietės vartų Laisvės gatvėje - tai jų "darbo" vieta. Jei ne vienas, tai kitas vos ne kiekvienam praeiviui siūlo cigarečių ar degtinės.

Iš po skverno

Leidausi sugundomas ir paprašiau parodyti, ką turi. Lietuviškai, bet su sunkiai nusakomu akcentu kalbanti prekiautoja atskleidusi krepšį parodė tik vieną butelį rusiškos degtinės "Pšeničnaja" ir kažkokio nuspalvinto skysčio, kurį ji pavadino vyšnių likeriu.

Kai užsiminiau, kad reikėtų ne vieno butelio, o kelių, moteris, atidžiai mane nužvelgusi, pasiūlė paėjėti iki automobilių stovėjimo aikštelės, netoli prekybos centro. Vos tik ten atėjome, prie mane lydėjusios prekiautojos prisigretino vyriškis. Juodu pašnibždomis persimetė keletu žodžių ir pareiškė, kad parduoti neturį ką. Matyt, sukėliau įtarimų...

Kur kas paprasčiau Marijampolėje galima įsigyti rusiškų degalų, daugiausia - dyzelino. Vos ne kas rytą juo prekiaujama Degučių mikrorajone, ties turgaviete įrengtoje automobilių stovėjimo aikštelėje. Tą beveik nuolat daro 2 ar 3 lengvaisiais automobiliais atvažiavę vyrai.

Kontrabandinių prekių pardavėjai didesnių atsargumo priemonių ėmėsi ne tik Marijampolėje, bet ir Kybartuose - arčiausiai Lietuvos ir Rusijos sienos esančiame šalies mieste. Nors šeštadieniais tenykščiame turguje rusiškomis prekėmis nuolat prekiauja keletas moterų, jos didesnio kiekio prekių nesinešioja.

Pardavusios tą, ką turėjo krepšiuose, moteriškės traukia į netoli esantį prekybos centrą ir iš saugojimo kamerų vėl paima viena kitą butelį ar cigarečių.

Vilioja mažesnės kainos

Beveik kasdien prie Kybartų kelio posto susidaro lengvųjų automobilių eilės. Kai Marijampolėje veikia automobilių turgus, važiuojančiųjų dar pagausėja. Kitomis dienomis į Kaliningrado sritį važiuojantieji parsivežti prekių sudaro vos ne pusę sieną kertančių asmenų. Ką jau kalbėti apie tuos, kurie į kaimyninę šalį eina pėsčiomis. Mat degalų, alkoholinių gėrimų bei tabako gaminių kainų skirtumas - akivaizdus.

Kaip LŽ pasakojo vienas Marijampolės miesto gyventojas, į Kaliningrado sritį jis važiuoja reguliariai. "Į savo "Audi" baką prisipilu beveik 100 litrų kur kas pigesnio benzino. Jį parsivežęs ir pardavęs pažįstamiems gaunu per 200 litų. Beveik pusė jų - mano pelnas", - sakė jis. Marijampolietis prisipažino, be degalų, dar parvežąs ir dažnai parduodąs alkoholinių gėrimų, cukraus, cigarečių. Jei šias prekes parduoda pažįstamiems, pelnas truputį mažesnis, nes parduoda pigiau, o jei pardavinėja rizikuodamas įkliūti, prašo didesnės kainos.

LŽ duomenimis, pakelis rusiškų cigarečių Kybartuose kainuoja 1,2-1,5 lito, butelį rusiškos degtinės galima įsigyti už 5-6 litus, o litrą populiariausio A-95 markės benzino - už 2,2-2,3 lito. Tolėliau nuo valstybės sienos - Marijampolėje - ir cigarečių, ir benzino, ir alkoholio kainos yra kiek didesnės. Benzinas kainuoja apie 2,5 lito, cigaretės - 1,6-1,7 lito, o butelis degtinės - apie 10 litų. Tiesa, kaina dažniausiai yra susitarimo reikalas, ji priklauso nuo daugelio veiksnių. Perpardavėjai nori daugiau, "iš pirmų rankų" nusipirkti galima pigiau.

"Iš to, ką parsiveži iš Kaliningrado, pragyventi galima, - kalbėjo marijampolietis. - Dabar neturiu darbo, tik esu užsiregistravęs darbo biržoje, tad man šis važinėjimas - pragyvenimo šaltinis".

Baudos negąsdina

Pareigūnai, mėginantys pažaboti prekybą dažniausiai kontrabanda į Lietuvą įvežtais alkoholiniais gėrimais, cigaretėmis ar degalais, neneigia, kad prekiautojai darosi išradingesni.

"Turiu prisipažinti, kad prekiautojai iš tiesų po truputį gudrėja - jie nebesinešioja didelio kiekio nelegalių cigarečių ar gėrimų. Tik tiek, kiek leidžiama - po vieną paką ar butelį. Už jų pardavimą administracinės baudos nėra didelės", - LŽ sakė Rusijos pasienyje esančios Vilkaviškio policijos komisariato Kybartų nuovados viršininkas Vytautas Jasaitis.

Šiame mieste rusiškos degtinės ar cigarečių galima įsigyti ne tik miesto turgavietėje. Čigonų tautybės vietos gyventojos jų siūlo tiesiog gatvėse, sustojus prie maisto prekių parduotuvių miesto centre. O kitapus geležinkelio, kur iki valstybės sienos - vos keliolika ar kelios dešimtys metrų, dar paprasčiau nusipirkti nelegalių prekių. Tereikia užsukti į kai kurių daugiabučių namų kiemus. Čia nelegali prekyba klesti ir dieną, ir naktį.

Kybartų nuovados viršininkas sakė suprantąs, kad kai kuriems vietos gyventojams vaikščiojimas tiltu per Lieponos upelį į kaimyninę šalį parsigabenti pigesnių rūkalų ar gėrimų yra tapęs pragyvenimo šaltiniu. Mat šiame pasienio mieste rasti darbą pavyksta toli gražu ne visiems. Tačiau prekiauti iš Kaliningrado srities atgabentomis akcizinėmis prekėmis jie neturi teisės, todėl prekeiviai nuolat gaudomi.

Įkliūva tik smulkmė

Policijos pareigūnai prisipažįsta, kad į jų rankas Kybartuose daugiausia pakliūva tik smulkūs prekeiviai. Stambesnieji stengiasi savo veiklą perkelti iš pasienio kur nors toliau - į Vilkaviškį, Marijampolę.

"Nuolatiniai prekiautojai mūsų pareigūnus jau pažįsta, todėl užklupti juos, užsiimančius nelegalia prekyba, labai sunku. Į mūsų rankas pakliūva nebent iš Kaliningrado srities atvažiavusios moterys", - tvirtino Jasaitis.

Dėl to Kybartų pareigūnai į pagalbą kviečiasi policininkus iš kitų rajonų. Neseniai Kybartuose reidą surengę kolegos iš Šakių per dieną sulaikė beveik dešimt asmenų, neteisėtai prekiavusių rusiškomis kontrabandinėmis, akcizo mokesčiu apmokestintinomis prekėmis. Daugiausia tai buvo trumpam iš Kaliningrado srities į Lietuvą atkakusios moterys.

Atvestos į policijos nuovadą jos dievagojosi, kad prekes pardavinėja nedideliais kiekiais, guodėsi neturinčios kito pragyvenimo šaltinio. Viena pasakojo, kad Lietuvoje brangiau pardavusi degtinės butelį ir keletą cigarečių pakelių čia pat Kybartų turguje tikėjosi nusipirkti ir vaikams parnešti braškių. Kita sulaikyta ir administracine bauda nubausta moteris vos nenualpo nuovadoje išgirdusi, kad iš prekybos uždirbtų pinigų vos užteks baudai sumokėti.

"Esu beveik įsitikinęs, kad šios nubaustos moterys po kurio laiko vėl stovės turguje ir siūlys rusiškas prekes. Jos kitaip jau negali", - teigė Kybartų policijos nuovados viršininkas. Jis prisipažino, kad šios smulkios prekiautojos nelegaliai uždirbtus pinigus čia pat išleidžia: perka agurkus, bulves, o kai kurios - ir mėsą.

"Jos dažniausiai į mūsų rankas pakliūva tik vieną ar du kartus, vėliau pradeda atpažinti pareigūnus ir stengiasi išvengti susidūrimo su jais", - tvirtino nuovados viršininkas.

Pareigūnų prielaidos

Kaip teigė Jasaitis, Kybartų turgavietėje kontrabandinėmis prekėmis dažniausiai prekiaujama šeštadieniais, trečiadieniais prekiautojų tebūna vos vienas kitas.

"Nežinau, nuo ko priklauso, bet pastebėjome, kad vieną šeštadienį prekiautojų tomis prekėmis būna daugiau, o kitą visai nebūna", - sakė pareigūnas ir spėliojo, kad gal tai priklauso nuo muitinės pareigūnų darbo sąžiningumo ar nuo oro sąlygų.

Išgirdęs tokias spėliones Kauno teritorinės muitinės Kybartų kelio posto viršininkas Zigmas Kriščiūnas tik šyptelėjo: "Tokių išvadų daryti negalėčiau. Gali būti, kad prekiautojas ištisą savaitę kaupė prekes, gabendamas jas per sieną po truputį, neviršydamas nustatytų kiekių. Vėliau, jau pažeisdamas įstatymus, pradeda išparduoti. Bet tai tik prielaidos".

Posto viršininko nuomone, šiuo metu prekių įvežimo į Lietuvą iš Kaliningrado srities tvarka yra liberalesnė už tą, kuri buvo prieš Lietuvai įstojant į Europos Sąjungą. Tuomet akcizinių prekių buvo galima įvežti labai ribotą kiekį. Dabar - daugiau, jei tik sumoki nustatyto dydžio mokesčius. "Vežantieji turi apskaičiuoti, kas jiems labiau apsimoka - vežti leidžiamą neapmokestinamą kiekį prekių ar daugiau ir mokėti mokesčius", - sakė jis.

Muitinės pareigūnai teigė, kad jiems nelabai rūpi, kur gabentojas dės prekes, jei jų kiekiai neviršija leistinų normų, o mokesčiai būna sumokėti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"