Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Palikit Mieželius ramybėje!"

 
2011 01 05 0:00
Baigdamas antrąją kadenciją V.Adamkus atsidėkojo R.Mieželiui, įteikdamas jam Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžių (2009 m.) <br>LŽ archyvo nuotrauka
Baigdamas antrąją kadenciją V.Adamkus atsidėkojo R.Mieželiui, įteikdamas jam Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžių (2009 m.)
LŽ archyvo nuotrauka

Kultūros paveldo departamentas (KPD), per teismus bandantis sustabdyti kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus 'vyriausiojo pabrolio' Raimundo Mieželio šeimos planus dėl gremėzdiškų statybų priešais Gedimino pilį, patiria didžiulį spaudimą, iš departamento reikalaujama 'palikti Mieželius ramybėje'.

Reikalavimas "palikti ramybėje" reiškia viena - atsiimti iš teismo skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) sprendimo, kuriuo teismas atmetė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prašymą dėl individualaus administracinio akto panaikinimo. Tas administracinis aktas - paveldosauginėje teritorijoje Rinktinės g. 2 Vilniaus centre neleistinai intensyvioms statyboms galimybes suteikęs detalusis planas.

Priešinasi tik departamentas

Inspekcija nebeskundė teismo sprendimo. Nusileido prezidento V.Adamkaus aureolės apgaubtų įtakingų amerikiečių reikalavimams ir nebegina viešojo intereso. Tačiau galimybe apskųsti sprendimą pasinaudojo departamentas ir tapo tuo taikiniu, kuriam tenka atlaikyti iš įvairaus lygio institucijų laidomas strėles.

Nepaisydamas intensyvaus spaudimo, KDP atkakliai reikalauja panaikinti bendrą "RVM Investments" bei Energetikos ir technikos muziejaus detalųjį planą, kurį savo parašu, nusižengdama įstatymui, patvirtino teritorinio padalinio darbuotoja Laima Navickienė. Darbuotojai, suderinusiai įstatymams prieštaraujantį detalųjį planą, KPD skyrė papeikimą. Tačiau L.Navickienė gautą nuobaudą apskundė VAAT, o šis iš dalies patenkino jos skundą, papeikimą pakeitęs pastaba. Dėl šio teismo sprendimo KPD tęs bylinėjimąsi Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme (LVAT), kur bus nagrinėjamas ir skundas dėl detaliojo plano.

"Tokį dalyką praleidus, ieškinį atsiėmus, būtų sukurtas žalingas pretekstas, - įsitikinęs departamento Kontrolės skyriaus vedėjas Rimantas Kraujalis. - Turėdamas ydingą, bet galiojantį detalųjį planą, "RVM Investments", tarkime, suprojektuotų prie muziejaus pastatų pristatytus priestatus ir maksimalaus aukščio, iki 125 metrų absoliučios altitudės, pastatą, o departamentas neturėtų jokių argumentų tokiam projektui atmesti."

Amerikiečių verslas Vilniuje

R.Mieželis su žmona Dalia į Lietuvą atvykęs kaip artimiausias V.Adamkaus bičiulis, aktyviai dalyvavęs jo rinkimų kampanijose ir tvarkęs prezidento finansus bei likusias po rinkimų skolų uodegas (čia neapsieita be skandalų ir neskaidrių sandorių), pirmąją kadenciją buvęs valstybės vadovo vyriausiuoju patarėju, lygiagrečiai užsiėmė ir savo verslu.

2005 metais Mieželių sūnus Raymondas įsteigė UAB "RVM Investments", jos valdybos nariais tapo Raimundas ir Dalia Helen Mieželiai. Pagrindinis bendrovės tikslas - paveldosaugininkų saugomoje teritorijoje Vilniuje, Rinktinės g. 2, pastatyti 10 metrų aukštesnį už toje pačioje teritorijoje esantį Energetikos ir technikos muziejaus pastatą ir užstatyti kuo daugiau teritorijos.

"RVM Investments" valdybos narių sudėtis keitėsi, tačiau bendrovės direktorius tas pats - Raymondas Mieželis, 50-metis prezidento bičiulio sūnus. Jis ir vienintelis bendrovės akcininkas. 244 tūkst. litų įstatinį kapitalą turinčios bendrovės valdybos nariai, be R.Mieželio jaunesniojo, yra jo žmona Maria Teresa Cruz ir tėvas R.Mieželis. Visi trys valdybos nariai registruoti Jungtinėse Amerikos Valstijose, Floridoje.

Gal ir todėl, kad Lietuva Mieželiams - tik kraštas, kur galima kurti pelningą verslą, o ne nuolatinė gyvenamoji vieta, jie elgiasi kaip kolonistai, kuriems nesvarbu, kad planuojamos statybos gerokai užgoš Gedimino pilį bei Energetikos ir technikos muziejų. Verslininkams kur kas svarbiau, kad būtų kuo didesnis naujojo pastato tūris ir kuo daugiau langų žvelgtų į reto grožio Vilniaus senamiestį, kadangi toks vaizdas čia planuojamų įrengti biurų patalpų kainą gali kilstelėti net 2-3 kartus.

Prezidento užuovėja

Prieš trejus metus pradėję aktyviai rūpintis statybomis, Mieželiai galėjo džiaugtis, kad viskas einasi kaip sviestu patepta. Niekam nebuvo paslaptis, kad R.Mieželis yra prezidento V.Adamkaus artimiausias bičiulis. Kol šeimos draugas vadovavo Lietuvai, Mieželių šeimos valdoma įmonė "RVM Investments" gavo pageidaujamus suderinimus, nušlavusi kitiems statytojams galiojančius apribojimus ir draudimus.

Mieželiams pavyko gauti "Lietuvos energijos" sutikimą dėl mažesnių atstumų tarp gretimų pastatų, leidusį išplėsti užstatymo plotą. Matyt, sutikimą gauti palengvino ta aplinkybė, kad tuo metu buvo įteisintas "Leo LT" projektas, o prezidentas V.Adamkus nesipriešino šiai aferai.

Vilniaus savivaldybės vertinimo taryba patvirtino detalųjį planą, nors jo ribos ir nesutapo su realiomis sklypo ribomis. Naujus pastatus net leista pristatyti prie paveldosaugos objektų, nors tai vienareikšmiškai draudžia įstatymas. Tol, kol prezidentu buvo V.Adamkus, Mieželiai visose valstybinėse institucijose gavo palaiminimą savo planams net 95 proc. užstatyti sklypą, nors kultūros vertybės teritorijoje užstatymo intensyvumas negali būti didesnis nei 50 procentų.

Spartų ir sklandų procesą sustabdė 2009-ųjų vasarą pasirodžiusi "Lietuvos žinių" publikacija ir Rūtos Grinevičiūtės televizijos laida "Paskutinė instancija", atskleidusi, kiek daug pažeidimų padaryta valstybės institucijose, pataikaujant V.Adamkaus bičiulio šeimos norams. Tik tada inspekcija kreipėsi į teismą dėl detaliojo plano panaikinimo.

Visur vaikšto

LVAT dar nepaskyrė datos, kada bus nagrinėjamas departamento skundas dėl VAAT sprendimo. Kol nepriimtas galutinis verdiktas, nuogąstaudami, kad jis gali būti nepalankus "RVM Investments", Mieželiai siekia palenkti departamentą, kad šis atsiimtų savo skundą.

"Kad Mieželiai visur vaikšto, jau ne paslaptis, ir pas mane mėgino eiti, - pasakojo KPD vadovė Diana Varnaitė. - Mes neužtrenkiame durų pozityviai diskusijai, keliskart raginome Mieželius ir muziejų parengti tokius projektinius pasiūlymus, kuriuose nebūtų pažeidimų, tokiu atveju ir dabar būtų galima tuos projektinius siūlymus suderinti. Užuot pateikę pasiūlymų, Mieželiai labai daug laiko sugaišta vizitams, aiškinimams, veik reikalauja, kad mes jiems nubraižytume, kokio aukščio turi būti pastatai. Mums šios bylos dėl Rinktinės g. 2 labai svarbios, nes kalbama apie precedentą visame tame Neries krante. Negali būti reikalaujama nutraukti bylą vien dėl to, kad kažkam to labai norisi."

Supykdė ministrą

Pasibeldė Mieželiai ir į Kultūros ministro Arūno Gelūno duris. Ministras nusprendė, kad statybų Rinktinės g. 2 klausimas labai rimtas ir vertas viešos diskusijos, todėl į susitikimą ministerijoje su R.Mieželiu jaunesniuoju, muziejaus direktore Rasa Augutyte, architekte Irena Kliobavičiūte bei departamento atstovais pakvietė ir LŽ žurnalistę.

Ministerijoje laukiant pasitarimo pradžios, R.Mieželis įtūžo, pamatęs spaudos atstovus.

"Išeikit iš čia", - įsakmiai pareikalavo verslininkas, tarsi būtų šeimininkas ministerijoje. Pastebėjęs, kad yra fotografuojamas, R.Mieželis puolė prie fotografės grasindamas, kad ši turės nemalonumų, jei jį nufotografuos, ir ketino atimti aparatą. Ir tik išgirdęs, kad dėl tokių veiksmų jam gali būti iškelta byla, sustojo per kelis centimetrus nuo fotografės.

Prasidėjus posėdžiui paaiškėjo, kad R.Mieželiui ne visada patinka ir tai, ką sako ministras, jis nuolat pertraukdavo A.Gelūną, kol Lietuvos kultūros vadovas supykęs pagrasino nutraukti pasitarimą.

"Aš tikrai šitoj Vilniaus vietoj nenoriu jokių šešėlių. Aš noriu jums visiems padėti išnarplioti susipynusį mazgą. Jeigu jūs norite man trukdyti, taip ir pasakykite. Aš pakilsiu ir išeisiu, ar jums aišku, ar ne, pone Mieželi?" - galiausiai nebeištvėrė ministras.

"Nenorime kartoti klaidų"

"Energetikos ir technikos muziejus bei greta esantis silikatinių plytų pastatas - labai matoma, viena pačių svarbiausių Vilniaus vietų, kuri 20 metų po nepriklausomybės atgavimo yra netvarkoma, bjauroja sostinės senamiesčio prieigas, - sakė A.Gelūnas. - Mane pasiekia kontroversiškos žinios iš abiejų šalių, kodėl ta vieta netvarkoma. Dėl dešiniojo Neries kranto yra įvairių sprendimų, nenorime kartoti klaidų, kurios buvo padarytos. Norėtųsi suderinti abiejų šalių reikalavimus ir rasti tam tikrą variantą, kuris neatrodytų baisi nuolaida ir išmesti pinigai verslininkams, tačiau nebūtų ir jokių neskanių kompromisų, įstatymų apėjimo."

R.Mieželis, pareiškęs, kad vieną kartą projektiniai pasiūlymai jau buvo pakeisti, nesutiko jų dar kartą keisti, nors jie ir neatitinka kultūros paveldo teritorijoje esantiems objektams keliamų reikalavimų. Verslininkas vis pabrėždavo, kad detalųjį planą suderino teritorinio padalinio darbuotoja, taigi tai paveldosaugininkų kaltė, kad jame numatytos didesnės galimybės, nei leidžia įstatymai.

Abejotinas pasirinkimas

Teismui apskųstą detalųjį Rinktinės g. 2 planą rengė UAB "Senojo miesto architektai" vadovė I.Kliobavičiūtė. Tai įtakinga architektė, Architektų sąjungos pirmininko pavaduotoja. Tačiau I.Kliobavičiūtė labiau žinoma ne dėl savo visuomeninės veiklos, o dėl skandalingų projektų. Šių metų rudenį I.Kliobavičiūtei ir dviem jos kolegomis iš UAB "Senojo miesto architektai" buvo pateikti kaltinimai ir pradėtas teismo procesas dėl oficialaus dokumento suklastojimo. Architektai iš pradžių su įvairių instancijų darbuotojais suderino, kad Vilniaus centre bus statomas 12 aukštų TEO administracinis pastatas, tačiau vėliau parengė naujus brėžinius - esą bus statomas 15 aukštų pastatas. Į brėžinius nuo kitų dokumentų buvo nuskenuotos suderinimo žymos su atsakingų darbuotojų parašais.

I.Kliobavičiūtė vadovavo ir kitam skandalingam projektui - Oskierkų rūmų Klaipėdos g. 7 Vilniuje reglamento rengimui ir keitimui, ji rengė Klaipėdos g. 7 ir 7a esančių pastatų detalųjį planą, numatydama gynybinę sieną užstatyti pastatais. Ši statyba sustabdyta įsikišus Valstybinei kultūros paveldo komisijai.

Neatsižvelgiant į I.Kliobavičiūtės rengtus skandalinguosius detaliuosius planus Vilniaus senamiestyje ir Rinktinės g. 2, jai pateiktus kaltinimus baudžiamojoje byloje ir jau prasidėjusį teismo procesą, architektė buvo pakviesta į gruodžio 9-ąją prezidentūroje vykusią diskusiją apie urbanistinės plėtros grėsmę visuomenės interesui.

Ar tai simptomiška ir rodo, kad prezidentūrai nelabai rūpi urbanistinė grėsmė viešajam interesui. Kaip tai nelabai rūpėjo ir ankstesniajam prezidentūros šeimininkui V.Adamkui, kurio bičiuliai arogantiškai taikosi net į Gedimino pilies bokštą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"