Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pajūris laižosi škvalo žaizdas

 
2012 07 31 7:42
Deniso Nikitenkos nuotrauka/Į Klaipėdą kruiziniu laivu sekmadienį atplaukę turistai nė nesapnavo, kad taps išskirtinio gamtos stichijos siautėjimo liudytojais.
Deniso Nikitenkos nuotrauka/Į Klaipėdą kruiziniu laivu sekmadienį atplaukę turistai nė nesapnavo, kad taps išskirtinio gamtos stichijos siautėjimo liudytojais.

Pajūrį sekmadienio pavakarę siaubęs uraganas priminė vaizdus iš dar nematyto apokaliptinio filmo, o vakar labiausiai nukentėjusiose Klaipėdoje ir Neringoje virė darbas: buvo tvarkomos gatvės, atstatomos suniokotos kavinės, Nidoje į pagalbą atskubėjo kariai, pasieniečiai. Skaičiuojami ir nuostoliai.

Juodo darbo vakar ėmėsi ir "lobių ieškotojai". Jie nuo ankstyvo ryto zujo po užpustytus paplūdimius ir su metalo ieškikliais ieškojo skubiai teritoriją per smėlio audrą palikusių žmonių pamestų vertingų daiktų.

Net iki 36 metrų per sekundę siekę vėjo gūsiai tik per stebuklą nepareikalavo žmonių aukų, tačiau ne vienam vasarotojui prireikė skubios ir rimtos medikų pagalbos.

Deniso Nikitenkos nuotrauka/Uostamiesčio Martyno Mažvydo alėjoje po škvalo nebuvo likę nė vienos sveikos lauko kavinės.
Deniso Nikitenkos nuotrauka/Uostamiesčio Martyno Mažvydo alėjoje po škvalo nebuvo likę nė vienos sveikos lauko kavinės.

Nemažai sužeistųjų

Kol kas sunku tiksliai pasakyti, kiek žmonių nukentėjo nuo sekmadieninio škvalo, nes pildant medikų iškvietimo protokolus ne viskas buvo užrašyta.

Bent taip LŽ tvirtino Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė. "Iš Smiltynės buvo pristatyti du tikrai nuo škvalo nukentėję asmenys: vienam sužalota galva, kitas patyrė kojos traumą", - sakė ji.

Iš Neringos į Klaipėdos universitetinę ligoninę pristatyti net keturi škvalo metu sužaloti žmonės. Neringos meras Antanas Vinkus LŽ sakė, kad 40-metę moterį parbloškė vėjas, jai sužalotas stuburas ir buvo prasidėjęs vidinis kraujavimas. Nukentėjo ir 35 metų moteris su kūdikiu - nuo stogo nuplėšta lenta jai sumušė galvą. Kai poilsiautoja parkrito, galvą į grindinį susižalojo ir ant rankų laikomas vaikas. Krintanti šaka galvą sužalojo ir vyriškiui, jam įtariamas ir raktikaulio lūžis. Dar vienai merginai dūžtančio lango šukės supjaustė koją.

Yra duomenų, kad sunkią galvos traumą per štormą Klaipėdos miesto ribose patyrė 7 metų mergaitė, jai, LŽ šaltinių teigimu, prireikė net neurologinės operacijos. Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas LŽ teigė, kad, jo žiniomis, dėl škvalo metu patirtų traumų į uostamiesčio medikus kreipėsi mažiausiai 15 žmonių.

Neregėtas kontrastas

Praėjęs savaitgalis į pajūrį šimtams tūkstančių suvažiavusių žmonių dėl anksčiau neregėtų oro kontrastų ir gamtos agresyvumo įsimins kaip siaubingas nuotykis. Sekmadienį Klaipėdoje buvo pakartotas karščio rekordas: termometro stulpelis rodė net 34 laipsnius šilumos. Tokia aukšta oro temperatūra iki tol buvo užfiksuota tik 1954 metais.

Kaitrą apie 17 val. pakeitė iš giedro dangaus staiga užgriuvęs škvalas. Gamtos siautėjimas truko palyginti neilgai, apie pusvalandį, tačiau net ir per tokį trumpą laiką vėjas nusiaubė pajūrį. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Jūrinių prognozių skyriaus vedėjas Lionginas Pakštys vakar LŽ paaiškino, kad į tvyrojusį rekordišką karštį įsiveržė šaltas oras. "Šalto oro fronte susiformavo galingos audros debesys, tad škvalas buvo staigus ir stiprus", - sakė jis. Klaipėdos meteorologijos stoties viršininkė Alma Svirušytė LŽ dar patikslino, kad uostamiestyje apie 18 val. 10 metrų aukštyje vėjo gūsis siekė 26 m/s, 24 metrų aukštyje - 31 m/s, Neringoje - net 36 m/s, nors įprastą vasaros dieną vėjo greitis pajūryje siekia tik apie 6-9 m/s.

"Neringoje škvalas truko apie pusvalandį ir praslinko siaura juosta. Tačiau tai, kas pasipainiojo jo kelyje, buvo nunešta. Matėme įdomių vaizdų: nuversta pušis, už jos - obelis, o jos vaisiai net nepaliesti. Akivaizdu, kad šio medžio siaura juosta net nepalietė", - LŽ sakė Nidos meteorologijos stoties viršininkas Kęstutis Jonas Vaitkevičius.

Sandros Vaišvilaitės (Neringos savivaldybė) nuotrauka/Nidoje vėjo gūsiai siekė net 36 m/s, todėl kurortas atrodė kaip siaubo filme.
Sandros Vaišvilaitės (Neringos savivaldybė) nuotrauka/Nidoje vėjo gūsiai siekė net 36 m/s, todėl kurortas atrodė kaip siaubo filme.

Nušlavė paplūdimius

Visiškai netikėtas škvalas tapo pajūrio gelbėtojams. Nuolat budintys paplūdimiuose jie negalėjo patikėti, kad artėjantys sunkūs ir tamsūs debesys atneš ne įprastą lietų, o galingą viską griaunantį škvalą. "Kolegos Smiltynėje matė debesis, bet tokios vėtros tikrai nesitikėjo. Jie per radijo stotelę pranešė mums į Melnragę. Paraginome poilsiautojus skubiai palikti paplūdimį, tačiau jie nesuspėjo to padaryti, nes vėjas atskriejo labai greitai", - LŽ pasakojo Klaipėdos miesto skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Aleksandras Siakkis.

Vakar vidurdienį sėdėdamas savo poste Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas LŽ sakė galintis lengvai suskaičiuoti paplūdimyje esančius žmones. "Šiuo metu per visą Palangos paplūdimių ruožą jų tėra apie 600. O sekmadienį buvo tikras skruzdėlynas, tuo metu žmonių suskaičiavome apie 600 tūkst., - pasakojimą pradėjo J.Pirožnikas. - Gelbėtoju dirbu 15 metų, bet dar neteko matyti tokios galingos smėlio audros, kokia buvo sekmadienį. Vėjas šlavė viską nuo paplūdimio: kavinių palapines, gultus, skėčius, daiktus, į orą pakėlė net batutą. Šis daiktas skrido link pagyvenusio žmogaus, žingsniuojančio smėliu ir nusigręžusio nuo batuto. Trūko maždaug 30 cm, kad batutas būtų parbloškęs vyriškį. Tačiau vieno mūsų darbuotojo staigi reakcija išgelbėjo vyrą, jis prišoko ir parvertė poilsiautoją ant smėlio. Batutas trenkėsi į tinklinio strypą ir jį nulaužė."

J.Pirožnikas tikino matęs ir moterį, stumiančią kūdikio vežimėlį. Vėjas šį pagriebė ir tiesiog pakėlė į orą. "Atrodė, tarsi Dievas panoro atimti vaikutį iš mamos... Buvo siaubinga, tvyrojo panika: žmonės bėgo, lėkė slėptis, palikę savo daiktus paplūdimyje. Tik kitądien poilsiautojai ieškojo savo drabužių, avalynės, nešė pas mus radinius", - teigė gelbėtojas.

A.Siakkis taip pat su siaubu prisiminė sekmadienio pavakarę Klaipėdoje žemę su dangumi maišiusią smėlio audrą. "Viskas buvo juoda, tad kilo panika, vėjas net vaikus bloškė ant žemės. Vėliau iš Smiltynės keltu plaukiantys poilsiautojai atrodė tarsi karo pabėgėliai: pusiau nuogi arba su vienu batu, moterys - vilkinčios vien maudymosi kostiumėliais", - sakė jis.

Gelbėtojas neslėpė Melnragėje vakar rytą pastebėjęs vaikinus, metalo detektoriais "šukuojančius" paplūdimį ir ieškančius poilsiautojų per štormą pamestų daiktų. "Vijome juos iš paplūdimio", - sakė A.Siakkis.

Neringoje paplūdimiuose chaoso pavyko išvengti. "Kliuvo Juodkrantės gelbėtojų stočiai, vėjas nunešė vieną jos pusę. Žmonės, išvydę debesis ir pajutę kylantį vėją, labai greitai paliko paplūdimius ir puolė slapstytis. Vaizdas buvo neįtikimas - skraidė gultai, skėčiai..." - teigė Neringos gelbėtojų vadovas Gintaras Kuprys.

Neringoje į talką rinkosi ir poilsiautojai

Bene operatyviausiai į štormą reagavo Neringos valdžia. Sekmadienio vakarą, vos praūžus škvalui, gatvėse plušo specialiųjų tarnybų darbuotojai. "Visoje Neringoje buvo trims valandoms dingusi ir elektra. Dar nesibaigus škvalui buvo sukviesta ekstremaliųjų situacijų komisija, visos tarnybos, sudarytas veiklos planas. Tarp Pervalkos ir Preilos medžiais buvo užverstas kelias, buvo susidariusios kilometrus siekiančios automobilių eilės, tad teko reaguoti labai operatyviai. Visi kibome į darbą: tvarkėme šaligatvius, padėjome atstatyti lauko kavines, buvo pjaustomi nuversti medžiai, šalinamos kitos kliūtys. Abejingų neliko: ir neringiškiai, ir poilsiautojai nė neraginami puolė į pagalbą, klausinėjo, kuo gali būti naudingi", - įspūdžiais dalijosi Neringos meras A.Vinkus. Anot jo, medžių šakos užvirto ant keturių automobilių. Virto ir trys didžiuliai, 1,5 metro skersmens, topoliai greta Nidos uosto kapitono namelio. Jie nutraukė elektros laidus.

"Dabar jau tvyro ramybė, atstatoma tai, kas stichijos suniokota. Pagalbos paprašėme ir Karinių jūrų pajėgų, pasieniečių. Patirtų nuostolių kol kas neskaičiuojame, nes dabar svarbiau viską sutvarkyti", - vakar sakė Neringos meras.

Neringoje vakar virė darbas.
Neringoje vakar virė darbas.

Klaipėdoje nuplėšė Trispalvę

Škvalas tarsi nusprendė savotiškai pasveikinti po kelių dienų 760 metų jubiliejų švęsiantį Klaipėdos miestą, kurio šios vasaros šūkis - "Būk sveikas, gerųjų vėjų mieste!" Tačiau šis užkalbėjimas sekmadienį nepadėjo. "Tie vėjai nebuvo geri... Škvalas dar kartą davė labai rimtą signalą visiems verslininkams, kad šie apdraustų savo turtą ir labai gerai pamąstytų, kur stato lauko kavines, įrengia įvairias atrakcijas, nes Klaipėdos vėjai - negailestingi", - LŽ sakė uostamiesčio meras V.Grubliauskas.

Labiausiai nukentėjo Klaipėdos senamiestis ir kruizinių laivų terminalas. Jame vėjas tarsi šapelius vertė specialiai lauke prekiauti pastatytus vadinamuosius fachverkinius namelius, didelę lauko kavinės pavėsinę, ledų kioskelį, kelio ženklus, šiukšlių konteinerius. Po škvalo kruizinių laivų terminale ant ilgo stiebo nebeliko ir didžiulės Lietuvos valstybės vėliavos.

"Įdomiausia, kad nei nuo piliavietės, nei nuo rotušės, nei kitur nebuvo nuplėštos Klaipėdos miesto vėliavos, o štai Trispalvės terminale nebeliko. Reikės skubiai kabinti naują. Gerai, kad nors žmonių aukų išvengta. Dabar registruojame visus nuostolius, o finansinę jų išraišką paskelbsime vėliau", - teigė miesto vadovas. V.Grubliauskas tikino su sūnumi per štormą Melnragėje pats laikęs namo kieme esančią pavėsinę, kad jos nenugriautų vėtra.

Vėjas ypač smarkiai apgadino Martyno Mažvydo alėjoje gausiai įrengtas lauko kavines, jos liko sulamdytais ar sudraskytais skėčiais nuo saulės. Nuversta ir Dramos teatrą juosianti fanerinė lenta Klaipėdos reprezentacinėje Teatro aikštėje, šalia Anikės skulptūros.

Daugelyje gatvių buvo išverstos šiukšlių dėžės, virto medžiai, nuo stogų žiro čerpės, skraidė reklaminiai stendai. Nesmarkiai apgadintos ir Klaipėdos simbolio - burlaivio "Meridianas" - burės.

Buriuotojai nenukentėjo

Lietuvos saugios laivybos administracijos Laivybos kontrolės skyriaus Nekonvencinių laivų kontrolės poskyrio vadovas Jonas Lukša LŽ informavo, kad dėl štormo gautas tik vienas pranešimas apie ant seklumos Kuršių mariose ties Kiaulės Nugara nuneštą jachtą. Žmonės nenukentėjo ir kitu laivu buvo saugiai nuplukdyti į krantą.

Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras buvo gavęs pranešimą, kad mariose tarp Ventės rago ir Nidos skęsta laivas, tačiau į pagalbą išskubėjus pasieniečių kateriui paaiškėjo, kad jachta laikosi ant vandens, tik vėtra nuplėšė bures. Jachtos kapitonas paprašė kito laivo pagalbos. Atskubėjęs jis nutempė jachtą į Nidos uostą.

Neringos savivaldybės tarybos narys buriuotojas Arūnas Burkšas LŽ sakė, kad tokie škvalai Lietuvoje tik dažnės dėl šylančio klimato. "Pernai per Kuršių marių regatą panašių, tik silpnesnių štormų buvo kokie trys per savaitę. Buriuojant mariose išlaukti tokį štormą daug paprasčiau nei krante, nes ant vandens gali kontroliuoti jachtą, o krante jau nieko nepadarysi", - LŽ sakė jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"