Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Pagalbos ranka Ukrainai nepavargsta

 
Visokeriopos pagalbos ypač reikia karo zonoje atsidūrusiems Ukrainos gyventojams.
Visokeriopos pagalbos ypač reikia karo zonoje atsidūrusiems Ukrainos gyventojams. AFP/Scanpix nuotrauka

Lietuvių noras padėti agresiją patiriančiai Ukrainai neblėsta. Netrukus į Vilnių mokytis atvyks našlaičių grupė iš karo niokojamų Donecko ir Luhansko sričių. Varėnoje svarstoma įkurti visą mokyklą ukrainiečių vaikams, o Ukmergė savitai atsiliepė į Podolės Kameneco pagalbos šauksmą.

Vakar Vyriausybė iš rezervo fondo nutarė skirti 330 tūkst. litų siekiančią humanitarinę pagalbą nuo neramumų Rytų Ukrainoje nukentėjusiems Donecko ir Luhansko sričių vaikams. Mūsų šalyje jie bus mokomi, prižiūrimi, bus dengiamos jų apgyvendinimo, maitinimo, sveikatos draudimo, vasaros poilsio organizavimo ir kitos išlaidos.

Priims pirmuosius mokinius

Artimiausiu metu į Lietuvą turėtų atvykti pirmoji grupė našlaičių, kurie mūsų šalyje mokysis visus šiuos mokslo metus. Planuojama, kad 15 mokinių atlydės dvi mokytojos. Šiuo metu Rytų Ukrainos regionuose pamokos nevyksta, mokyklos sugriautos arba nešildomos, todėl Ukrainos vyriausybė ir Dniepropetrovsko srities administracija, kuri rūpinasi pabėgėliais iš konflikto zonos, paprašė priimti mokytis vaikus Europos Sąjungos šalyse.

Lietuvoje jais rūpinsis Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Kaip LŽ teigė ŠMM kancleris Dainius Numgaudis, kol kas neaišku, kokio amžiaus vaikai atvažiuos į mūsų šalį, tačiau tikimasi, kad jie bus panašaus amžiaus ir galės sudaryti vieną klasę. Ji bus įkurdinta Vilniaus lietuvių namuose. Ši ugdymo įstaiga bene geriausiai Lietuvoje gali priimti užsieniečius vaikus, kurie mokėsi pagal kiek kitokias programas, negu mokosi mūsų šalies vaikai.

„Susitarėme, kad vaikus lydės du mokytojai. Jie būtų ir auklėtojai, ir galėtų dėstyti ukrainiečių kalbą. Visas kitas mokymosi procesas vyks rusų kalba. Papildomai ukrainiečiai vaikai bus mokomi lietuvių kalbos", - sakė D. Numgaudis.

Jo teigimu, Ukraina yra prašiusi priimti daugiau mokinių. Ar taip bus daroma, priklausys nuo to, kiek lėšų humanitarinei pagalbai galiausiai bus skirta, kaip pavyks priimti ir įkurdinti pirmąją vaikų grupę.

Nėra tinkamų sąlygų

Suteikti tokią humanitarinę pagalbą nukentėjusiems vaikams Lietuvos Vyriausybei pasiūlė mūsų šalies ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas. Anot jo, tai bus tik pirmasis žingsnis teikiant realią paramą karo siaubą išgyvenantiems ir dėl to negalintiems normaliai mokytis Rytų Ukrainos vaikams. „Reikia gelbėti vaikus, nes ne visos, net ir po karinių operacijų išlikusios mokyklos bus šildomos“, - LŽ sakė P. Vaitiekūnas. Pasak jo, Rytų Ukrainoje yra ne dešimtys ir ne šimtai mokinių, o tūkstančiai, kurie neturi tinkamų mokymosi sąlygų.

„Lietuva galėtų priimti daugiau vaikų. Žinau, kad Varėnos rajone, Rudnioje, yra tuščia buvusi internatinė 300 vietų mokykla su bendrabučiu. Jeigu Varėnos savivaldybė pritartų, būtų galima atkelti visą vieną Donecko regiono mokyklą ar jos dalį ir organizuoti mokymo procesą specialiai ukrainiečiams“, - kalbėjo Lietuvos ambasadorius Ukrainoje.

P. Vaitiekūno nuomone, galėtų praversti ir laisvų vietų turinčios Vilniaus ar Klaipėdos rusų mokyklos. Tačiau tai turėtų būti jau jų pačių sprendimas.

Siūlo visą pastatą

LŽ kalbinamas Varėnos rajono meras Vidas Mikalauskas neslėpė, kad su Ukrainos ambasados Lietuvoje atstovais jau kalbėta apie galimybes šioje savivaldybėje priimti visą mokyklą iš Ukrainos. Kitą savaitę vyks dar vienas susitikimas, per kurį turėtų būti aptartos konkretesnės sąlygos.

„Buvo pageidavimų ukrainiečių mokyklą perkelti į Rudnią, tačiau nemanome, kad tai tinkamiausias sprendimas, nes tenykštis bendrabutis yra skirtas tik moksleiviams, o mokytojų apgyvendinti nebūtų kur“, - sakė jis. Meras pabrėžė, kad Rudnioje gali kilti problemų ir ieškant pedagogų, galinčių dėstyti savo dalykus rusų kalba.

Todėl V. Mikalauskas ukrainiečiams pasiūlė kitą variantą. Merkinėje yra neseniai renovuota mokykla, kurią lanko mažai vaikų. Ukrainiečių mokyklą būtų galima įkurdinti būtent šiose patalpose. „Čia būtų patrauklesnės sąlygos ir dėl papildomo ugdymo, ir dėl susisiekimo su rajono centru. Be to, daugiau pedagogų“, - aiškino rajono vadovas.

V. Mikalauskas minėjo, kad pritaikant patalpas ukrainiečių mokyklos poreikiams pinigais žada prisidėti Ukrainos verslininkai, lėšų ugdymo įstaigai išlaikyti skirtų Ukrainos vyriausybė, galbūt ir mūsų šalies valdžia neliktų nuošalyje.

Draugą pažinsi nelaimėje

Tokiais plakatais ukmergiškiai raginami padėti Podolės Kameneco gyventojams.
Tokiais plakatais ukmergiškiai raginami padėti Podolės Kameneco gyventojams.

Ukmergėje šiuo metu kabinami plakatai, raginantys ukmergiškius paaukoti ukrainiečiams žieminių drabužių, batų, miegmaišių, patiesalų, pledų, rankšluosčių ir net elementariausių higienos priemonių. Pabrėžiama, kad viso to reikia į karo zonas nuolat vykstantiems Vakarų Ukrainoje esančio Podolės Kameneco savanoriams ir pabėgėlių šeimoms, atsikrausčiusioms į šį miestą iš separatistų kontroliuojamų Ukrainos vietovių.

Ukmergės rajono vadovui Vydui Pakniui adresuotą pagalbos prašymą pasirašė Podolės Kameneco meras Michailas Simaškievičius. Prašyme pabrėžiama ilgametė abiejų miestų draugystė, aiškinama, į kokią nelaimę šiuo metu yra patekusi Ukraina, ir konkrečiai nurodoma, kokios humanitarinės pagalbos prašoma.

Rajono merijos Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Širmienė LŽ pasakojo, kad su pagalbos prašymu susipažinusi savivaldybės taryba nutarė apie ukrainiečių prašomą paramą pranešti visoms rajone veikiančioms valstybinėms ir savivaldybės įstaigoms, kreiptis į verslininkus. Taip pat nuspręsta išspausdinti ir visame rajone iškabinti plakatus, informuojančius apie galimybę padėti bičiuliams ukrainiečiams. „Neabejojame, kad tai mums bus tarptautinis draugystės išbandymas. Juk ne veltui sakoma, kad draugą pažinsi nelaimėje“, - pabrėžė V. Širmienė.

Anot jos, Ukmergės ir Podolės Kameneco draugystė tęsiama jau trečią dešimtmetį. „Iki šiol keisdavomės savivaldybių delegacijomis, vieni pas kitus koncertavo meno kolektyvai, buvo rengiami bendri socialiniai ir švietimo projektai“, - sakė savivaldybės tarnautoja. Šiame Ukrainos mieste Ukmergės vardu pavadinta gatvė, o Ukmergėje prie Šventosios upės nutiestam pėsčiųjų ir dviračių takui suteiktas Podolės Kameneco vardas. Be to, abu miestai yra įsitraukę į tarptautinį Gediminaičių kelio projektą.

Laukia ne tik daiktų

Surinkti iš ukmergiškių daiktus patikėta Ukmergės jaunimo laisvalaikio centrui. Jo direktorė Daiva Pranckevičienė LŽ teigė, kad ukrainiečiai, be drabužių, avalynės, higienos reikmenų, pageidauja ir palapinių, kastuvų, neperšaunamų liemenių, karinės aprangos. „Tačiau mūsų rajono taryba nutarė kariškų daiktų nesiųsti, o Ukrainos žmones aprūpinti visais kitais būtinais reikmenimis bei palapinėmis ir miegmaišiais“, - sakė jis.

Centro vadovė pabrėžė, kad dovanojami daiktai turi būti nauji, nes to reikalauja vežimo per išorinę Europos Sąjungos sieną taisyklės. Ukmergiškių taip pat prašoma paaukoti pinigų, už juos būtų perkami ukrainiečių prašomi daiktai. Paramos rinkimo akcija vyks iki gruodžio pradžios. Bus ieškoma, kas surinktą pagalbą nuvežtų į Ukrainą už simbolinį mokestį. Tai irgi būtų labdaros gestas.

Tikisi supratimo

Podolės Kameneco merijos Turizmo ir ryšių su užsienio šalimis departamento direktorė Natalija Ukrainiec LŽ teigė, jog šio miesto savivaldybė pagalbos paprašė ne tik Ukmergės, bet ir kitų miestų partnerių. „Partnerių turime Italijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Moldovoje ir dar keliose šalyse. Labai tikimės jų pagalbos“, - sakė ji.

N. Ukrainiec pasakojo, kad Vakarų Ukrainoje esančiame Podolės Kamenece šiuo metu santykinai ramu, tačiau vietos žmonės buriasi į savanorių būrius ir vyksta kovoti į karštuosius šalies taškus. Būtent jiems ir reikia palapinių bei šiltų drabužių.

Į Podolės Kamenecą yra atvykę 60 pabėgėlių šeimų iš Krymo ir Rytų Ukrainos. „Yra žmonių, kurie iš savo namų, atsidūrusių karo zonoje, išbėgo tiesiog tekini, ne visi suspėjo pasiimti net dokumentus“, - pažymėjo N. Ukrainiec. Pagal galimybes tokios šeimos yra aprūpinamos būtiniausiais daiktais, tačiau jų trūksta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"