Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ovalinis kabinetas ir kitos IAE paslaptys

 
2011 02 03 0:00
Petro Malūko nuotrauka
Petro Malūko nuotrauka

Nepilnus metus Ignalinos atominei elektrinei (IAE) vadovaujantis Osvaldas Čiukšys suspėjo pagarsėti didžiuliu 26 tūkst. litų atlyginimu ir gerus atlyginimus gaunančia jam ištikima komanda, suformuota iš nieko bendra anksčiau su branduoline energetika neturėjusių žmonių, slepiamu personalo skandalu ir bandyta nutylėti rimta pavojinga avarija 1-ojo bloko reaktorių aušinusiame vamzdyne.

Pernai spalį IAE įvyko du skandalingi įvykiai, atskleidę dabartinių jėgainės vadovų profesinės kompetencijos lygį ir elektrinėje įsigalėjusį moralinį klimatą.

Spalio 5-ąją, atliekant pagrindinio cirkuliacinio kontūro deaktyvavimą, įtrūko armatūra ir išsiliejo 400 kubinių metrų nuodingo, itin radioaktyvaus skysčio, kurio temperatūra siekė beveik virimo - 90 laipsnių.

O spalio viduryje IAE paliko vienas iš O.Čiukšio komandos narių, generalinio direktoriaus ne kartą išgirtas už profesionalumą. Netrukus po darbuotojo atleidimo Visagino žurnalistė Ina Negoda savo straipsnyje užsiminė apie "purvinus baltinius IAE", dėl to darbo neteko vyriškos ir moteriškos lyties darbuotojai.

Visagino ilgaliežuviai branduolinėje jėgainėje neva nutikusią istoriją sąmojingai prilygina Bilo Clintono, buvusio JAV prezidento, Ovalinio kabineto seksualiniam skandalui. Miestelyje sklando versija, esą viename iš naujųjų vadovų kabinetų buvo įrengta vaizdo kamera, padėjusi atskleisti, kas vyksta už uždarytų durų.

Tačiau IAE atstovė spaudai Daiva Rimašauskaitė, kaip ir tikėtasi, paneigė šiuos sostinę pasiekusius gandus.

"Žinokite, aš tokį dalyką girdžiu pirmą kartą, - sakė D.Rimašauskaitė. - Jūsų minimas asmuo buvo atleistas šalių susitarimu, kadangi šiuo periodu, kai įmonei reikalingos greitos ir ryžtingos reformos, jis nepateisino nei profesinių, nei asmeninių savybių, kurios reikalingos vadovui šiuo pereinamuoju laikotarpiu. O dėl visų tų lytinių santykių, mes tokių faktų nefiksavome."

Atleistam tarnybos vadovui išmokėta 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio išeitinė išmoka - 32 tūkst. litų, mat jo atlyginimas be mokesčių buvo 11 tūkst. litų.

Ar ne per didelė išmoka "nepateisinusiam nei profesinių, nei asmeninių savybių" darbuotojui, kai Darbo kodeksas numato vieno mėnesio darbo užmokesčio išmoką, jei asmuo dirbo šioje darbovietėje iki 12 mėnesių? Įstatymas 3 mėnesių išmoką numato asmenims, išdirbusiems toje pačioje darbovietėje nuo 36 iki 60 mėnesių. O atleistasis vadovas IAE dirbo tik kiek daugiau nei pusmetį.

Apie tai, kodėl paliko labai gerai mokamą darbą, nekalbėjo ir pats istorijos herojus, šiuo metu dirbantis Vilniuje. "Mes susitarėme su IAE, kad nekomentuosime priežasčių, - nelabai nustebo išgirdęs klausimą apie meilės romaną pašnekovas. - Dėl lytinių santykių, net labai norint, tai negali būti tiesa, nes niekada tokio nebuvo."

Pudruoja smegenis

Nesiaiškinsim, ar tikrai meilužiai savo aistrą tenkino kabinete. Tačiau "nepateisinusiu profesinių ir asmeninių" savybių gali būti labai greitai paskelbtas ne tik šis jau atleistas darbuotojas, o ir kiti komandos nariai. O.Čiukšys, savo pavaduotoju, vadovaujančiu IAE uždarymo projektams, paskyrė anksčiau banke dirbusį Vygintą Leipų. Internete iki šiol skelbiamas V.Leipaus darbo paieškos skelbimas. Taigi labai gerai mokamą darbą V.Leipus pagaliau rado. Tik kokia iš to nauda atominei jėgainei, kuriai nepavadovausi be specialių žinių?

Ar ne todėl spalio 5 dieną, vykdant pirmojo bloko pagrindinio cirkuliacijos kontūro deaktyvavimą, įvyko išsihermetizavimas, kurio metu už kontūro ribų ištekėjo cheminiai reagentai (azoto rūgštis (1 proc.) ir kalio permanganatas).

Pranešimas apie šį pavojingą gamtai ir žmonių sveikatai įvykį, įdėtas IAE tinklalapyje, niekam nekrito į akis. Lietuvos visuomenė ir net žalieji į jį nereagavo, o vienas interneto skaitytojas postringavo, kad "atominėje nieko baisaus neįvyko, mano močiutė irgi dezinfekuoja kalio permanganatu".

Pavojinga avarija gal ir būtų nutylėta nuo visuomenės, jei ne Visagino žurnalistė I.Negoda, išsiaiškinusi ir aprašiusi jos aplinkybes. "Anoniminių šaltinių duomenimis, radioaktyvus skystis pasiekė atžymą -10 (nuo + 7 metrų), skystis buvo šalinamas rankiniu būdu, o jo putos likusios ant patalpų sienų", - rašė visaginietė.

Tačiau kalbėdami apie šią avariją IAE ir Valstybinės atominės energetikos inspekcijos (VATESI) atstovai primygtinai siūlo vartoti terminą "technologinis įvykis", kuris skamba ne taip grėsmingai. Kur logika? Mieste trūkus vandentiekio ar šiluminės trasos vamzdžiams sakome - avarija. O trūkus IAE reaktorių aušinusio vamzdyno dviem sklendėms ir dviem vožtuvams, iš kurių pasipylė 400 kubinių metrų vos ne verdančios, radioaktyvios ir azoto rūgštimi "pagardintos" pliurzės, valstybinių institucijų darbuotojai sumenkina ir įvykį įvardija žodeliais "technologinis įvykis". Ar ne taip sovietmečiu buvo nuo žmonių slepiamos pavojingiausios avarijos, net Černobylio katastrofa?

Mėnesį šalino padarinius

Iš IAE atstovės spaudai nepavyko sužinoti, kiek laiko ir kiek žmonių valė išsiliejusią radioaktyvią masę. Tačiau VATESI pranešė, kad įvykio padariniai buvo šalinami beveik mėnesį, nuo spalio 6 iki lapkričio 2 dienos. Darbus atliko 89 darbuotojai, pasidaliję radioaktyviąją dozę - 15,243 mSv, o tai atitinka 1,5 rentgeno. Vidutiniškai vienas darbuotojas gavo 0,17 mSv dozę (17 mR). Tai tik penkis kartus mažesnė dozė, nei didžiausia leistina vienkartinė apšvitos dozė.

Informaciją apie grėsmingą avariją LŽ rinko po kruopelytę, nes IAE ir VATESI nenori atskleisti šio nuslėpto įvykio detalių. Net tris kartus teko klausti, kokia buvo radiacija ten, kur išsipylė radioaktyvus skystis, ir kaskart ateidavo atsakymas apie radiaciją personalo patalpose, nors jose jokio "technologinio įvykio" nebuvo atsitikę.

Pasak IAE dirbančių specialistų, atliekant deaktyvavimą nebuvo įvertinta, kad vamzdynas pagamintas iš nerūdijančio plieno, o sklendės - iš juodojo metalo. Juodasis metalas neišlaikė siurblio, pumpuojančio skystį 600 kubinių metrų per minutę greičiu, jėgos.

Atliekant deaktyvavimą buvo privalu stebėti prietaisų parodymus ir daryti skysčio tyrimus, kad jis neviršytų koncentracijos, turėjo dalyvauti technologiją sukūrusio instituto darbuotojai. Kadangi įvyko avarija, galima spėti, kad tai nebuvo daroma ar vyko nerūpestingai. Belieka džiaugtis, kad O.Čiukšio ir kitų mėgėjų valdoma IAE uždaryta, o iš 1-ojo bloko reaktoriaus išimtas branduolinis kuras, todėl įvykis neturėjo tragiškų pasekmių.

Dėl avarijos buvo sustabdyti ir jau ketvirtą mėnesį nevyksta deaktyvavimo darbai. Specialistai laužo galvas, ką dabar daryti, nes lėšų neveikiančio reaktoriaus aušinimo sistemai remontuoti nėra skirta, o atominė elektrinė savų lėšų neturi. Projektą baigti numatyta šių metų liepą, bet terminas neišvengiamai bus nukeltas, kartu gali vėluoti ir kitų susijusių projektų įgyvendinimas.

Kapstys visaginiečiai

Visagino miesto apylinkės prokuratūra, po avarijos gavusi IAE administracijos pareiškimą, nuo pernai lapkričio 26 dienos atlieka ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 229 straipsnį dėl tarnybos pareigų neatlikimo. Du mėnesius vykstantis tyrimas ne ką tepasistūmėjo - ekspertizės nepaskirtos, įtarimai niekam nepateikti. Galima spėti, kad ikiteisminis tyrimas iš anksto pasmerktas nesėkmei, kadangi į avarija pasibaigusį projektą įtrauktos visos pagrindinės su atomine energetika Lietuvoje susijusios institucijos - IAE, VATESI, Lietuvos energetikos institutas (LEI) ir instituto partneriai, "etatiniai" konkursų laimėtojai UAB "Specialus montažas-NTP". Nė viena jų pačios savęs į teismą nesiųs.

VATESI palaimino ydingą projektą

IAE pareiškime prokuratūrai rašoma, kad komisija, sudaryta šiam įvykiui tirti, nustatė, jog 2010 metų sausio 12 dieną (elektrinei dar vadovaujant ankstesniajam ilgamečiam vadovui Viktorui Ševaldinui) pasirašė sutartį dėl B12 projekto įgyvendinimo su jį vykdančiu rangovu - jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiančia ūkio subjektų grupe - UAB "Specialus Montažas-NTP" (Lietuva), LEI, AB Rusijos atominių elektrinių mokslinių tyrimų institutas (VNIIAES, Rusija), nors rangovas neatitiko konkurso Techninėse specifikacijose skelbtų reikalavimų.

Kokių reikalavimų neatitinka rangovas, neskelbiama. Tačiau tiesa tai, jog VATESI, kontroliuojanti IAE atliekamus darbus ir duodanti jiems leidimus, patvirtino rangovo parengtą technologinį projektą ir saugos pagrindimo ataskaitą. Taigi kaltė dėl avarijos tenka ir inspekcijai, nesugebėjusiai įvertinti projekto keliamų grėsmių.

Ta pati kompanija

Vienintelė Lietuvos mokslo įstaiga, nuosekliai dirbanti su IAE, - Energetikos institutas. Tačiau ir jis įsivėlęs į avariją. Per pastaruosius keletą metų LEI kartu su visaginiečių UAB "Specialus montažas-NTP" laimėjo kelis milijonų eurų vertės IAE uždarymo konkursus.

* 10,297 mln. eurų vertės projektas B25-1 (Trumpaamžių mažo ir vidutinio aktyvumo lygio radioaktyviųjų atliekų paviršinis kapinynas - projektavimas).

* Iš dviejų dalių susidedantis 3 mln. ir 16,7 mln. eurų vertės projektas B19 (Labai mažo aktyvumo radioaktyviųjų atliekų kapinynas).

* 2,096 mln. eurų vertės projektas B9-0 (Inžineriniai dokumentai 1-ojo bloko 117 pastatui deaktyvuoti), kurį LEI laimėjo kartu su "Nukem Technologies" ir Didžiosios Britanijos kompanija "British nuclear group project services".

* 3,371 mln. eurų vertės projektas B9-2 (V1 pastato įrangos išmontavimo ir deaktyvavimo projekto rengimas), kurį laimėjo LEI, "Nukem Technologies", VT Nuclear services (Didžioji Britanija), Ansaldo nucleare (Italija). Kaip papildomos subkonsultantės pasitelktos "Specialus montažas-NTP" ir "Tecos".

* 1,5 mln. eurų vertės projektas B12 (1-ojo bloko vidaus kontūro deaktyvavimo įranga ir medžiagos).

Įgyvendinant pastarąjį 1,5 mln. eurų vertės projektą ir atsitiko avarija, ilgam sustabdžiusi deaktyvavimo darbus 1-ajame bloke. O ko tuomet tikėtis iš kitų, kur kas brangesnių ir sudėtingesnių, LEI ir "Specialaus montažo" projektų?

Giriasi taupumu

Šių metų pradžioje IAE paskelbė, kad sutaupė 18,8 mln. litų 2010 metams įmonės veiklai skirtų lėšų. Nurodyta, kad ekonomija buvo pasiekta 2010-aisiais optimizavus veiklą įmonės viduje, užtikrinus ūkinės veiklos ir viešųjų pirkimų skaidrumą, dalį perkamų paslaugų ir darbų atliekant savo jėgomis, taip pat atsisakius kai kurių tiekėjų paslaugų.

Elektrinė LŽ prašymu pateikė duomenis, kad vietoj planuotų 74 mln. litų buvo išleista tik 2 mln. litų. Tada neaišku, kodėl sutaupyta tik 18 mln., o ne 72 mln. litų?

IAE nurodė, kad didžiausia dalis, net 8 mln. litų, sutaupyti dėl išeitinių pašalpų ir "Sodros" mokesčių, nes buvo atsisakyta pirkti kai kurias paslaugas ir įgyvendinti projektus, kuriuos įmonė atlieka savo jėgomis, todėl buvo atleista mažiau žmonių.

4 mln. sutaupyti peržiūrėjus išlaidas telekomunikacijai, komandiruotėms ir kt., 0,7 mln. litų - efektyviau naudojant tarnybinį transportą, 2,5 mln. atliekant darbus savo jėgomis.

Bet "sutaupyta" ir todėl, kad nepadaryti numatyti darbai - atidėti du konkursai, kuriuos vis vien teks skelbti ir apmokėti darbus, neįsigyta atsarginių dalių ir medžiagų.

"Buvo atlikta dar 2009 metais įsigytų prekių inventorizacija ir nustatyti labai dideli likučiai sandėliuose (nelikvidai sandėliuose vertinami 61 mln. litų), todėl daugelio suplanuotų prekių ir medžiagų pirkimo tiesiog buvo atsisakyta, kol nebus panaudoti jau esami sukaupti sandėliuose rezervai, - pranešė D.Rimašauskaitė. - Kai kurie pirkimai buvo atidėti, kadangi paslaugų ir prekių įsigijimui 2009-aisiais ir 2010 metų pradžioje parengtos viešųjų pirkimų specifikacijos neatitiko Viešųjų pirkimų įstatymų nustatytų reikalavimų."

Kur bylos?

Dabartinė IAE administracija paskelbė, kad ankstesnioji administracija dirbo neefektyviai ir neskaidriai. Panašiai kalbėta ir pernai, kai tuometis laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas pranešė, jog kartu su Valstybės saugumo departamentu, Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba bus ištirta įtarimų kelianti medžiaga dėl IAE uždarymui skirtų lėšų panaudojimo. Gal ne vien dėl tokių užmojų laikinojo generalinio prokuroro karjera buvo trumpa, bet iš šio garsaus pareiškimo liko šnipštas. Generalinės prokuratūros pateiktais duomenimis, šiuo metu atliekami trys su IAE susiję ikiteisminiai tyrimai. Visagine - dėl spalio 5 dienos avarijos, Utenoje pareikšti įtarimai dviem visaginiečiams dėl uždaryto IAE 1-ojo bloko generatoriaus perpardavimo. Vilniaus apygardos prokuratūroje nuo 2006 metų samanos auga ant imituojamo tyrimo dėl iš Leningrado atominės elektrinės pavogtų ir Ignalinos AE už keleriopai didesnę kainą parduotų servopavarų. Kad pastaroji byla nejuda, patvirtino ir Seimo narys Rokas Žilinskas, išsiuntęs jau antrą užklausimą Generalinei prokuratūrai.

Esminių tyrimų dėl šimtų milijonų litų neskaidraus panaudojimo nevyksta. Lieka tik konstatuoti, kad įsteigus Energetikos ministeriją ir paskyrus naują generalinį prokurorą senos aferos taip ir neišaiškėjo. O naujieji IAE vadovai kol kas tegali reziumuoti, kad neveikiančioje elektrinėje per nevisus darbo metus jau turi vieną "technologinį incidentą" ir nesugebėjo laiku užbaigti visų numatytų pirkimų.

Efektyvaus darbo ir negalėjo būti, nes branduolinė energetika atsidūrė nieko apie ją neišmanančių ilgamečių Užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų, susijusių su "valstybininkų" klanu, tiksliau - "valstybininkų" antrosios kartos, rankose.

O.Čiukšys - buvęs ambasadorius. Iš URM atėjęs ir viceministras branduolinei energetikai Romas Švedas. Net atstovė spaudai D.Rimašauskaitė - iš URM. Valstybės kontrolė paskelbė išvadas dėl neefektyviai valdomo IAE turto - bet, neatsitiktinai, tik iki 2009 metų, tai yra iki tol, kol branduolinės energetikos sektoriaus nebuvo užvaldęs URM desantas. Mat Valstybės kontrolei vadovauja Giedrė Švedienė, energetikos viceministro Romo Švedo žmona.

O.Čiukšys, R.Švedas, kartu su "valstybininkų" lyderiu Dariumi Jurgelevičiumi ir keliomis dešimtimis URM darbuotojų, 2003 metų vasarį kadenciją baigiančio prezidento Valdo Adamkaus buvo apdovanoti ordinais "Už nuopelnus Lietuvai". Tai klanas, kuris bando valdyti valstybę, bet neišmano branduolinės energetikos.

Per metus Energetikos ministerija taip ir nesugebėjo parengti pagrindinio dokumento - Energetikos strategijos. Jos projektas, kurį ministerija 2010 metų pabaigoje pateikė Seimui, sulaukė gausybės kritikos. O kol nepatvirtinta Energetikos strategija, negali būti net kalbos apie naujos atominės jėgainės statybą.

Diplomatams gal ir daro įspūdį, kad IAE kiemą dabar šluoja savi kiemsargiai, mažiau kalbama telefonais, naudojamasi senos valdžios nupirktomis kanceliarinėmis prekėmis ir giriamasi nuo 3-iojo bloko uždarymo sandėliuose gulinčiais "nelikvidais". Tačiau ar tai atstoja sąstingį viešuosiuose pirkimuose, be kurių neįmanoma sėkmingai užbaigti IAE uždarymo proceso?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"