Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Opozicijos smūgiai A. Butkevičiaus neparklupdė

 
Jau šįryt prezidentei Daliai Grybauskaitei premjeras Algirdas Butkevičius pateiks naujos Vyriausybės sudėtį.
Jau šįryt prezidentei Daliai Grybauskaitei premjeras Algirdas Butkevičius pateiks naujos Vyriausybės sudėtį. Romo Jurgaičo nuotrauka

Kelias dienas laikinai Vyriausybei vadovavęs Algirdas Butkevičius vakar įgijo nuolatinio premjero statusą. Jam ir ministrų kabinetui valdantieji giedojo ditirambus, o opozicija Vyriausybę kaltino bandymais prisiskirti nuopelnus, kurie nuo jos nepriklauso.

Balsuojant dėl A. Butkevičiaus kandidatūros Seime netrūko emocijų. Valdantieji pakiliai vardijo Vyriausybės laimėjimus ekonomikos, energetikos, socialinės ir sveikatos apsaugos srityse. Gyrė premjerą už ryžtą, atsakingumą, net kuklumą.

Opozicija sutiko, kad A. Butkevičius - geras žmogus, tačiau jam, kaip premjerui, stinga lyderio savybių. Viceministrų epopėją stebintiems dešiniesiems susidaro įspūdis, jog kai kurios ministerijos tapo kunigaikštystėmis.

Pasigenda politinės brandos

Pateikti A. Butkevičiaus kandidatūros į Seimą atvyko prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji priminė, jog dabartinei Vyriausybei teko istorinė galimybė pirmininkauti Europos Sąjungos (ES) Tarybai, tikėtina, kad ji pasitiks eurą, turės tęsti pradėtus energetinius projektus, išlaikyti ekonomikos augimo tempą, mažinti nedarbą, socialinę atskirtį.

Valstybės vadovė taip pat pažymėjo, kad ministrų kabinetui reikia sutelkti pastangas norint per likusią kadenciją tesėti visuomenei duotus pažadus. „Skaidrumas, moralinės atsakomybės principai negali būti paminami ir likti nuošalėje. Trečiame atkurtos ir nepriklausomos Lietuvos dešimtmetyje moralinės kartelės politikoje žemiau leisti nebegalime. Politinės brandos lygis turi tik augti ir sudaryti daugiau sąlygų visuomenei pasitikėti valdžios sprendimais“, - įsitikinusi D. Grybauskaitė.

Kreipdamasis į Seimą A. Butkevičius teigė, kad jo vadovaujama Vyriausybė pasiūlė kitą valstybės gerovės kūrimo kelią. „Mažinti perteklinius suvaržymus, remti darbo vietų kūrimą ir visokeriopai skatinti verslą bei investicijas, kad augtų žmonių pajamos, mažėtų skurdas ir socialinė atskirtis tarp didmiesčių ir regionų. Ne diktuoti savo tvarką, o kartu su socialiniais partneriais rasti geriausius sprendimus“, - aiškino jis.

Žada pradžiuginti pensininkus

Prie reikšmingiausių Vyriausybės laimėjimų A. Butkevičius priskyrė mažėjantį nedarbą, didėjantį darbo užmokestį, sustabdytą elektros, dujų kainų augimą ir jų mažėjimą, užtikrintą strateginių įmonių, transportuojančių ir parduodančių gamtines dujas, valstybės kontrolę, įsibėgėjusią renovaciją. „Socialinėje srityje ne tik laikomės įsipareigojimo kompensuoti buvusios Vyriausybės nusavintas pensijas, bet ir nuo kitų metų planuojame pradėti jas didinti. Papildomas biudžeto lėšas panaudosime ir mažiausiai uždirbančiųjų algoms kelti“, - dėstė premjeras.

Pasak A. Butkevičiaus, daugelyje sričių Vyriausybė tik įpusėjo savo darbą. Esą reikia toliau stiprinti Lietuvos ekonominio augimo pagrindą, kurti verslui ir investicijoms palankią aplinką, į naujas rinkas plėsti eksportą, taikyti naujas priemones kovoje su korupcija ir šešėline ekonomika. Premjeras tikino, kad Vyriausybė šiems darbams pasirengusi.

Seimo Socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė gyrė Vyriausybę už pirmininkavimą ES Tarybai, išjudintą renovaciją, pradėtą šilumos ūkio pertvarką, suderėtas mažesnes dujų kainas, sėkmingai vykstančias suskystintų gamtinių dujų terminalo statybas, pastangas įsivesti eurą.

„Tvarkiečių" seniūnas Petras Gražulis aiškino, kad ministrų kabineto darbai kalba akivaizdžiai matyti, visuomenė esą pasitiki valdančiąja koalicija. „Tikrai didelius darbus pavyko nuveikti dabartinei Vyriausybei ir premjerui: atpiginti dujas, pakelti minimalų atlyginimą. Be abejo, naktinės reformos nebuvo“, - opozicijai įgėlė jis.

Nežino, kur eina

Opozicijos atstovai nenorėjo, kad A. Butkevičius liktų dirbti premjeru ir balsavo prieš jo kandidatūrą. Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius pažymėjo, kad premjero darbas nelengvas ir atsakingas, reikia žinoti, kokia kryptimi eiti. „Kai nežinai, kur eini, tada ėjimas bet kuriuo takeliu gali atrodyti kaip labai reikšmingas žygiavimas rimtu keliu. Tai priežastis, kodėl negalime pritarti ministro pirmininko kandidatūrai. Mūsų įsitikinimu, didžioji premjero ir visos koalicijos problema ta, kad kaip atėjo į valdžią, nežinodami, kuriuo keliu eis, taip ir toliau nežino, kokiu keliu bus einama“, - tvirtino konservatorius.

A. Kubilius stebėjosi pareiškimais, esą Vyriausybė sumažino nedarbą, priskiria sau nuopelnus dėl atlyginimų didėjimo, ekonomikos augimo. „Šios Vyriausybės nuopelnas tas, kad ji šių tendencijų nepagadino. Vienintelis jos realus politinis veiksmas - minimalios algos padidinimas. Visa kita daro pati ekonomika“, - aiškino buvęs premjeras.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis sutiko, kad A. Butkevičius yra pakantus, tolerantiškas, net švelnus žmogus. „Tačiau šiandien kalbame ne apie kandidatavimą į gero žmogaus, o į premjero postą. Turbūt turime pasakyti, kad prezidentės teikimas yra pasirinkimas iš bėdos. Šiandien yra susiformavusi tokia dauguma, kad šalies vadovė neturi naujų erdvių pasielgti kitaip“, - įsitikinęs jis.

Apsisprendė dėl naujų ministrų

Prezidentė vakar pasirašė dekretą, kuriuo A. Butkevičių paskyrė premjeru. Jau aiškėja būsimosios Vyriausybės sudėtis, ji valstybės vadovei turėtų būti pateikta jau šįryt. Vakar atsistatydinimo pareiškimą parašė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris siunčiamas dirbti į Europos Komisiją. „Būtų gerai, kad naujam kandidatui būtų galima kuo greičiau, jau dabar perduoti darbus“, - aiškino jis.

Vakar vakare posėdžiavusi LSDP vadovybė į sveikatos apsaugos ministrus nusprendė siūlyti Seimo narę Rimantę Šalaševičiūtę.

Vietoj atsistatydinusio Vigilijaus Juknos į žemės ūkio ministrus Darbo partija deleguoja parlamentarę Virginiją Baltraitienę. Prieš pusantrų metų ši politikė siūlyta į švietimo ir mokslo ministro postą, bet tąsyk D. Grybauskaitė atsisakė tvirtinti jos kandidatūrą, mat prieš pirmininkavimą ES Tarybai reikalauta, kad būsimieji Vyriausybės nariai gerai mokėtų užsienio kalbą.

Dirbti į Europos Parlamentą išvažiavusį Valentiną Mazuronį aplinkos ministro kėdėje turėtų pakeisti ūkio viceministru iki šiol dirbęs „tvarkietis“ Kęstutis Trečiokas.

Patampiusi valdančiųjų nervus vakar vakare atsistatydinimo pareiškimą suraitė vienintelė likusi dirbti energetikos viceministrė Renata Cytacka. A. Butkevičius buvo pateikęs ultimatumą energetikos ministrui Jaroslavui Neverovičiui - atleisti lūkesčių nepateisinusią Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovę arba jo kandidatūra nebus teikiama į atnaujintą Vyriausybę.

Neįkainojama patirtis

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio teigimu, A. Butkevičių pirmiausia reikėtų vertinti kaip politiką, kuris, tapęs premjeru, sugebėjo suvienyti skirtingas Seimo politines jėgas. Ir ne tik suvienyti, bet ir priversti dirbti reikiama linkme. „Tai labai sudėtingas darbas, valdančiosios koalicijos atstovai yra kritikuojami iš visų pusių. Pati koalicija yra sudėtinga, daugiakryptė ir suvaldyti tokią politikų įvairovę nėra paprasta. Mano nuomone, A. Butkevičius yra pirmas premjeras, kuriam teko tokia sudėtinga politinė kombinacija ir kuris per praėjusius metus gana sėkmingai ją valdė”, - LŽ sakė politologas.

L. Bielinis spėjo, kad likę Vyriausybės darbo metai premjerui bus lengvesni dėl įgytos patirties bei pasitikėjimo pačioje valdančiojoje koalicijoje. “A. Butkevičius užsiaugino tokį autoritetą, kuris premjero kompetencijos problemas leis spręsti gerokai greičiau ir efektyviau. Per šiuos metus jis įgijo tokios politinių ambicijų derinimo patirties, kokios, mano galva, šiandien neturi nė vienas iš Lietuvos politikų”, - teigė profesorius.

Jis prognozavo, kad ši valdančioji koalicija sėkmingai sulauks Seimo kadencijos pabaigos. “Žinoma, dėl vienokių ar kitokių ambicijų gali atskilti Lenkų rinkimų akcija. Tačiau po ginčų, diskusijų, lokalių nesusipratimų, manau, kad tai neįvyks”, - sakė L. Bielinis.

Trūksta autoriteto

Anot Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento Tomo Janeliūno, natūralu, kad vadovaudamas Vyriausybei A. Butkevičius įgijo daugiau pasitikėjimo savo jėgomis, o tai leis jam lengviau spręsti įvairius klausimus.

"Be abejo, keičiantis politinėms aplinkybėms, ryžtingesnių sprendimų gali pareikalauti vidinės koalicijos problemos”, - LŽ sakė politologas. Jo teigimu, A. Butkevičius ir dabar mėgina glaistyti aštrius kampus, bet tam, kad “premjero žodis būtų paskutinis, jam galbūt šiek tiek trūksta autoriteto”. “Žinoma, premjerą riboja sudėtinga politinių jėgų situacija, pagal parlamento sudėtį didesnės manevro laisvės ji nesuteikia. Tai verčia ieškoti kompromisų ir kartais nuolaidžiauti”, - pabrėžė politologas.

Tačiau jis taip pat mano, kad kadencijos pabaigos dabartinė valdančioji koalicija sėkmingai sulauks. Silpniausios koalicijos grandys - Darbo partija ir LLRA. Nepriėmus sprendimo dėl tautinių mažumų reikalų, LLRA iš tiesų gali pasitraukti, tačiau ir be jos koalicija valdžios neprarastų. “Su “darbiečiais” kiek sudėtingiau, juos pakeisti būtų gana sudėtinga. Todėl ši jėga gali tapti kliuviniu, neleisiančiu imtis kokių nors radikalių priemonių”, - sakė T. Janeliūnas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"