Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Opozicija valdžios netrokšta

 
2010 08 30 0:00
LSDP pirmininkas A.Butkevičius tikina, kad opozicija valdžią perimtų tik tuo atveju, jei valdantieji patys pripažintų nesugebantys spręsti krašto problemų.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
LSDP pirmininkas A.Butkevičius tikina, kad opozicija valdžią perimtų tik tuo atveju, jei valdantieji patys pripažintų nesugebantys spręsti krašto problemų.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Nors valdančioji koalicija aptrupėjusi ir tarp jos partnerių įžvelgiama nesutarimų, socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius nemano, kad opozicija galėtų perimti valdžios vairą. Daugelio politinių jėgų tikslas šiuo metu - artėjantys savivaldos rinkimai.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas A.Butkevičius, kuris netrukus turėtų perimti vadovavimą Seimo opozicijai, prognozuoja naująjį politinį sezoną būsiant neramų. Aistras kaitins ir priimami kraštui svarbūs įstatymai, ir situacija valdančiojoje koalicijoje, ir kitų metų vasario pabaigoje vyksiantys savivaldybių tarybų rinkimai. Juos LSDP tikisi laimėti.

Vertindamas Lietuvos ekonominę padėtį, A.Butkevičius optimizmu netrykšta. Esą dauguma rodiklių nėra tokie džiuginantys, kaip juos pateikia premjeras Andrius Kubilius. Socialdemokratų lyderis pažymi, kad Lietuvoje dideli pinigų srautai ir toliau keliauja į šešėlį.

Apie naująjį politinį sezoną, opozicijos santykius su valdančiaisiais, požiūrį į Vyriausybę, ekonominę situaciją krašte ir artėjančius savivaldos rinkimus - LŽ interviu su LSDP pirmininku Algirdu BUTKEVIČIUMI.

Įtempta situacija

- Netrukus prasidės naujas politinis sezonas. Jūsų nuomone, koks jis bus?

- Jis gali būti neramus dėl kelių priežasčių. Artėja savivaldybių tarybų rinkimai, visos partijos jau pradėjo jiems ruoštis. Kai kurie politikai bandys išnaudoti Seimo tribūną, kad visuomenė juos pastebėtų.

Manau, daug diskusijų Seime kils dėl kitų metų valstybės biudžeto projekto. Kol kas nežinia, kokį biudžetą planuoja Vyriausybė, kokia bus valstybės skolinimosi politika, ar bus pateikti nauji mokesčių įstatymų projektai. Daug karštų svarstymų nusimato ir dėl Seimo pavasario sesijoje nepriimtų įstatymų pataisų, pavyzdžiui, dėl pensinio amžiaus ilginimo.

- Permainų koalicija Seime teturi 70 balsų. Ar tokiomis sąlygomis valdantieji yra pajėgūs priimti reikiamus sprendimus?

- Seimo pavasario sesijos pabaiga akivaizdžiai parodė, kad valdančiojoje koalicijoje daug nesutarimų ir prieštaravimų. Neabejoju, jog rudenį situacija dar labiau paaštrės. Tačiau, radusi sutarimą, valdančioji koalicija gali dirbti.

- Kaip susiklosčius tokiai padėčiai elgsis opozicija: kaišios pagalius į ratus ar padės sprendžiant būtinus klausimus?

- Opozicija tikrai nenori kenkti. Jeigu valdančioji dauguma pateiks kraštui svarbių įstatymų projektų, pagrįs jų naudą Lietuvai ir žmonėms, tarsis dėl jų, opozicija priimtiniems siūlymams pritars. Tačiau jeigu bus elgiamasi taip, kaip vykdant mokesčių reformą - bus demonstruojama arogancija, dirbama naktimis, projektai nebus išsamiai svarstomi parlamentiniuose komitetuose - prieštarausime.

Į valdžią nesiveržia

- Pavasarį opozicija parengė alternatyvią Vyriausybės programą, tačiau nieko iš to nepešė. Ar dar turite ambicijų perimti valdžią į savo rankas?

- Demokratinėse valstybėse opozicija ne tik kritikuoja. Būdama konstruktyvi, savo viziją ji nubrėžia ir tam tikruose dokumentuose. Alternatyvios Vyriausybės programos ruošiamos ne tik einant į valdžią. Mūsų parengtas dokumentas skirtas parodyti visuomenei, kokias pagrindines problemas matome krašte ir kaip siūlome jas spręsti. Pagal tai ruošiame tam tikras įstatymų pataisas arba projektus.

Valdžia nėra daiktas, kurį galima tiesiog paimti. Šiuo metu opozicijai vargu ar pavyktų perimti valdžią. Dabartinę koaliciją sudaro 70 parlamentarų, tačiau ją palaiko ir trys Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Reikia pažymėti, kad šiuo metu daugelio politinių partijų tikslas - savivaldybių tarybų rinkimai. Žinoma, jei valdantieji pasakytų, kad nebegali susitvarkyti su problemomis valstybėje, būtume pasiruošę perimti valdžią.

- Kai kurie valdančiųjų atstovai mano, kad su opozicija būtina tartis dėl paramos tam tikrais klausimais. Ar matote bendradarbiavimo galimybių?

- Baigiantis Seimo pavasario sesijai du kartus buvome susitikę su premjeru A.Kubiliumi ir kitais koalicijos atstovais. Kalbėjomės konkrečiais klausimais, dėl kai kurių įstatymų projektų. Pokalbiai vyko geranoriškoje aplinkoje, suprantant, kodėl reikia priimti tam tikrus įstatymus. Visada esame pasirengę bendradarbiauti, nesame kategoriški.

Pinigai - į šešėlį

- Paskelbus naujausius bendrojo vidaus produkto (BVP) rodiklius, premjeras džiaugėsi, kad einame teisinga kryptimi. Esą Lietuvos ūkis kopia iš krizės, Vyriausybės ekonomikos skatinimo planas veikia. Ar tai įžvelgiate?

- Padėtis nėra tokia gera, kaip apie ją kalba premjeras. Pagal Statistikos departamento ir Finansų ministerijos pateiktą informaciją neseniai parengėme analizę. Pasakysiu tik keletą skaičių, parodančių, kokia iš tiesų yra šalies ekonominė situacija. Kaip galima džiūgauti dėl biudžeto pajamų surinkimo, jei per pirmąjį šių metų pusmetį gauta net 218 mln. litų mažiau nei pernai? Pernai per tą patį laikotarpį surinkta 7,19 mlrd. litų, o šiemet 6,97 mlrd. litų.

Centrinės valdžios deficitas pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 13,7 procento. Tačiau taip atsitiko ne dėl ekonomikos atsigavimo, o dėl sumažėjusių išlaidų.

Lyginant pirmąjį ir antrąjį šių metų ketvirčius matyti, kad ekonomika augo 6,6 procento. Palyginti su antruoju praėjusių metų ketvirčiu, ekonomika ūgtelėjo 1,1 procento. Tačiau realesnį vaizdą atskleidžia BVP rezultatų kaitos palyginimai. Jie gerokai kuklesni ir mažiau euforiški. Palyginti su 2009 metų antruoju pusmečiu, šių metų pirmąjį pusmetį BVP pagaminta 11,7 proc. mažiau. Tai reiškia, kad pridėtinės vertės sukurta ir krašto ūkyje gauta pajamų suma buvo 2,7 mlrd. litų mažesnė nei praėjusį pusmetį. Skaičiuojant procentais ekonomika auga, tačiau dalis pinigų nuplaukia į šešėlį.

- Kaip apskritai vertinate padėtį krašte? Kokios pagrindinės problemos, su kuriomis susiduriame?

- Nežinau nei ilgalaikės, nei trumpalaikės strategijos, kurią Vyriausybė įgyvendina Lietuvoje. Ji turėtų būti pristatyta visuomenei ir gyventojai pakviesti drauge ją įgyvendinti.

Toliau sparčiai didėja šešėlinė ekonomika, auga emigracija. Matau ir kitą didelę problemą - energetinę krizę. Korupcijos lygis, kuriuo prieš praėjusius Seimo rinkimus taip audringai piktinosi konservatoriai, Lietuvoje ne sumažėjo, o dar labiau padidėjo. Galiu drąsiai sakyti, kad valdantieji nemoka pažaboti korupcijos, nesiima tam jokių priemonių. Jei korupcija toliau nemažės, nežinau, kokioje situacijoje atsidursime.

Būtina pertvarkyti finansų valdymo sistemą. Teisiškai turi būti sutvarkytas investicinių lėšų planavimas ir jų panaudojimas. Reikia reformuoti ir mokesčių sistemą, nes smulkusis ir vidutinis verslas Lietuvoje - praktiškai sužlugdytas.

Premjero negiria

- Valdantieji opoziciją dažnai kaltina populizmu: esą vien garsiais pareiškimais, o ne darbais siekiate gerovės valstybėje. Ar rudeniui esate parengę siūlymų kraštą kamuojančioms problemoms spręsti?

- Opozicijos darbas - kritikuoti prastus Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos sprendimus. Opozicija žino, ką reikia daryti, kad padėtis šalyje gerėtų. Nors nemažai mūsų siūlytų įstatymų projektų iki šiol būdavo atmetami, mėginsime toliau juos teikti.

Seimo LSDP frakcijos siūlymai artėjančios rudens sesijos darbų programai jau įregistruoti. Dauguma jų nukreipti pagrindinėms krašto problemoms spręsti: susiję su socialiniais klausimais, ekonomika, investicijomis, Europos Sąjungos finansine parama.

- Po kelių mėnesių A.Kubiliaus Vyriausybei sukaks dveji metai. Kaip vertinate ministrų kabinetą ir jo nuveiktus darbus?

- Tenka apgailestauti, kad daugelis šios Vyriausybės narių daugiausia mąsto, kaip išsaugoti savo kėdę ir kuo ilgiau išbūti valdžioje, o ne apie valstybės ateitį.

Ši Vyriausybė nėra kompetentinga. Yra daug projektų, kuriuos turi įgyvendinti kelios ministerijos, tačiau tarpusavyje jos veiksmų nederina. Kiekviena jų dirba tarsi atskira Vyriausybė.

Tarp biudžetiniame sektoriuje dirbančių specialistų tvyro baimė. Kai taip atsitinka, nebelieka idėjų ir gerų darbo rezultatų. Kalbėdamasis su valstybės tarnautojais dažnai girdžiu juos skundžiantis, kad pateikus vadovui netinkančią nuomonę, sulaukiama vos ne įspėjimo pasitraukti iš pareigų. Iš tokių veiklos metodų matyti, kad konservatoriai dar neišėjo iš 1999-ųjų.

Daugelis Vyriausybės sprendimų buvo neapgalvoti, karštligiški, priimant juos padaryta nemažai klaidų. Tereikia priminti naktinę mokesčių reformą. Praktiškai į visas opozicijos tada išsakytas pastabas valdantiesiems teko atsižvelgti ir taisyti paskubomis priimtus įstatymus.

Kitas šios Vyriausybės darbo trūkumas - prastas viešųjų ryšių išmanymas. Ministrų kabinetui reikėtų radikaliai keisti bendravimo su visuomene stilių.

- Rudenį politinės partijos ims aktyviai rengtis savivaldos rinkimams. Kaip jiems ruošiasi LSDP? Kokių rezultatų tikitės?

- Į rinkimus einame nusiteikę pozityviai. Esame išsikėlę tikslą juos laimėti. Visuose LSDP skyriuose ketiname suformuoti vieningas komandas, sąrašo lyderiai bus politikai, kuriais labiausiai pasitikima. Manome, kad visi rinkimuose dalyvaujantys partijos skyriai turi labai gerai žinoti vietos gyventojų rūpesčius ir problemas, taip pat sugebėti jas spręsti. Kiekvienoje savivaldybėje socialdemokratai visuomenei pristatys tam tikrus siūlymus, kuriuos įgyvendins atėję į vietos valdžią.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"