Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Operatyvinė žmona

 
2011 05 11 0:00
Kol STT operatyvininkai tyrė galimą spaudimą Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriui Ž.Plytnikui, jų vadovo A.Karpaus (nuotraukoje) žmona gavo pinigus iš šiame skandale minimos "Publicum" grupės įmonės.<br>Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Kol STT operatyvininkai tyrė galimą spaudimą Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriui Ž.Plytnikui, jų vadovo A.Karpaus (nuotraukoje) žmona gavo pinigus iš šiame skandale minimos "Publicum" grupės įmonės.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Kas būtų, jeigu aršaus pacifisto žmona, vyrui rengiant protestus prieš karines operacijas, staiga gautų darbą ginklų prekeivių bendrovėje? Arba gamtosaugininkų lyderio sutuoktinė būtų įdarbinta naftos verslovėje? Arba aktyvisto, kovojančio prieš banginių medžiotojus, gyvenimo draugė - banginių mėsą eksportuojančioje įmonėje?

Teisingumas šiuos personažus užgriūtų akimirksniu. Pacifistą ir gamtos mylėtoją jų kolegos be gailesčio nuskalpuotų, prieš tai išaiškinę, kaip nedora maitintis militaristų ir naftininkų pinigais ir gal net - o siaube - imti iš jų kyšius. Aktyvistą ištiktų sumedžioto banginio likimas.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pirmojo pavaduotojo Aideno Karpaus situacija panaši: jis STT kuruoja operatyvinę veiklą, tuo metu jo žmona gauna pinigus iš bendrovių, kurias valdo ta pati ranka, kaip ir skandale dėl spaudimo buvusiam ūkio ministrui Dainiui Kreiviui ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovui Žydrūnui Plytnikui minimas įmones. Ar galima tikėtis, kad A.Karpaus pavaldiniai STT ištirs D.Kreivio pažymoje aprašytus įvykius, kuriuose įsipainiojusios jų šefo šeimą maitinančios bendrovės?

"Verslui būdingų paslaugų veikla"

Kaip ir dera operatyvinę veiklą kuruojančiam pareigūnui, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) tinklalapyje skelbiama A.Karpaus deklaracija yra panaši į šifruotą dokumentą, o pilietis, norintis ją suprasti, turi turėti operatyvinių įgūdžių.

Neseniai šioje deklaracijoje atsirado keli įrašai apie "paslaugų pardavimo" sandorius su UAB "Publicum Events" ir UAB "Bonum Publicum".

Su UAB "Publicum Events" sudarytos dvi sutartys. Pirmoji - 2010 m. spalio 5 d. dėl "mokymų", kurių vertė 3272 litai. Antroji sutartis sudaryta 2011 m. vasario 25-ąją. Kokias paslaugas A.Karpaus šeima pardavė šį kartą, nustatyti neįmanoma - iš deklaracijos aišku tik tiek, kad tai "paslauga", įvertinta 7000 litų.

Su UAB "Bonum Publicum" 2010 m. spalio 6 d. sudaryta 4300 litų vertės sutartis dėl "mokymų".

Be to, deklaracija praturtėjo mįslingu įrašu, kad nuo 2011 m. vasario 10 d. A.Karpus arba jo sutuoktinė užsiima "individualia veikla, kuria versdamasis asmuo siekia (gauna) pajamų ar kitos ekonominės naudos". Šios veiklos apibūdinimas - "kita, niekur nepriskirta, verslui būdingų paslaugų veikla". Ką reiškia šis įmantrus apibrėžimas, informacijos tikslumu primenantis Nostradamo pranašystes, negalėjo pasakyti ir su deklaracija supažindinęs VTEK darbuotojas.

Bet įdomiausia intriga - pačios bendrovės, su kuriomis A.Karpaus šeima neseniai užmezgė piniginius santykius.

UAB "Publicum Events", praturtinusi Karpų šeimos biudžetą 10 tūkst. litų, yra renginių organizavimo agentūra, priklausanti tai pačiai įmonių grupei "Publicum Group", kuri valdo ir didžiausią Lietuvoje ryšių su visuomene kompaniją "Publicum".

UAB "Bonum Publicum" - gyvybės draudimo bendrovė, kurios steigėjai yra AB Ūkio bankas ir UAB "Ūkio banko investicinė grupė", o šiuo metu 100 proc. akcijų valdo AB Ūkio bankas.

Tiek "Publicum", tiek Ūkio bankas dalyvavo audringuose įvykiuose, aprašytuose D.Kreivio pažymoje, kurios turinį šiuo metu narplioja A.Karpaus pavaldiniai STT ir Generalinė prokuratūra (GP). "Publicum" įtarinėta nešvariu žaidimu kovojant dėl renovacijos propagandai skirtų 9 mln. litų, o "Ūkio banko investicinė grupė" minima istorijoje apie subtilų prievartavimą skirti 10 mln. litų paramą šios bendrovės valdomų Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pertvarkymo projektui.

Čia A.Karpaus deklaraciją šifruojantį pilietį gali ištikti įtaraus smalsumo priepuolis. Kokiu būdu vieno iš STT vadų deklaracijoje galėjo atsirasti pavadinimai bendrovių, su kuriomis susijusius reikalus tiria STT? Už kokias "paslaugas" ir "mokymus" šios bendrovės atsidėkojo A.Karpaus šeimai? Ar tai netrukdo jam kuruoti operatyvinę veiklą?

Kaip paaiškėjo, raktus nuo A.Karpaus deklaracijos mįslių turi jo mylima žmona Rita Karpuvienė. Bet daug atvirauti ji nebuvo linkusi - prisipažinusi, kad sudarė minėtas sutartis, palinkėjo gražios dienos ir skubiai atsisveikino.

Bet gal A.Karpaus mylima žmona vykdė slaptą operatyvinę užduotį - STT buvo infiltruota į minėtas bendroves, kad ištirtų, kaip daromas spaudimas Ž.Plytnikui ir D.Kreiviui?

Ž.Plytnikas - į STT, A.Karpaus žmona - į "Publicum Events"

Kaip tik tuo metu, kai R.Karpuvienė pasirašė sutartis su UAB "Publicum Events", vyko žūtbūtinės grumtynės dėl 9 mln. litų, kuriuos Aplinkos ministerija (AM) skyrė daugiabučių namų renovacijos viešinimui.

Jau praėjusių metų rudenį buvo galima nujausti, kad aistros dėl šios solidžios sumos pasieks GP. AM pavaldžios Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra (BUPA) organizuotas viešojo pirkimo konkursas išgarsėjo sąlygomis, parengtomis, kaip įtariama, taip, kad jį laimėtų iš anksto pasirinktas konkurso dalyvis. Rugsėjį ir spalį kelios iš konkurso pašalintos bendrovės kreipėsi į teismus ir apipylė pretenzijomis AM ir BUPA, reikalaudamos stabdyti galbūt neskaidrų pirkimą. Užkulisiuose jau tada sklandė kalbos, kad AM jaučia įtartiną silpnybę "Publicum" grupės bendrovėms, dalyvavusioms konkurse konsorciume su "VIP Viešosios informacijos partneriai".

2010 m. spalio 5 d. R.Karpuvienė sudarė pirmą sutartį su UAB "Publicum Events", o spalio 6-ąją į veiksmą įsitraukė Ž.Plytniko VPT, įpareigojusi BUPA pateikti pirkimo dokumentus ir sustabdyti pirkimo procedūras, kol VPT nepateiks jų vertinimo.

Lapkričio pradžioje, patikrinusi viešąjį pirkimą, VPT nustatė esminių pažeidimų. Paskelbus šią išvadą, Ž.Plytniką it kokią bulvarinę jaunamartę apgaubė reiklus valdžios ir žiniasklaidos dėmesys - jis buvo iškviestas rimtai pasikalbėti su aukštais AM pareigūnais, apipiltas aplinkos ministro patarėjo skambučiais, o vainikavo šį kadrilį AM iniciatyva surengtas susitikimas Vyriausybės kanceliarijoje, kurio metu "VPT buvo pasiūlyta ieškoti sprendimų, kad nebūtų stabdomos viešojo pirkimo procedūros".

Įvertinęs šiuos pasiūlymus kaip spaudimą, Ž.Plytnikas lapkričio mėnesį užmezgė kontaktus su neįvardytais operatyviniais STT pareigūnais. "Apie šią istoriją informacija buvo pateikta STT vadovams" - rašoma garsiojoje D.Kreivio pažymoje.

Sausio pabaigoje į viešumą pradėjo lįsti kai kurios pikantiškos šios istorijos detalės. Spaudoje pasirodė "neoficiali informacija", kad renovacijos propagandai skirtų milijonų dalybose "Publicum" bendroves galėjo proteguoti aplinkos ministrą Gediminą Kazlauską delegavusios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) vadovas Arūnas Valinskas. Rašyta, kad šis politikas, asmeniškai gerai pažįstamas su "Publicum" savininku, rudenį esą reiškė pretenzijas Ž.Plytnikui ir net premjerui Andriui Kubiliui dėl VPT sprendimų, kuriais stabdomas neva teisingas viešojo pirkimo konkursas. Per trečiadieniais vykstančius koalicijos vadovų pusryčius su premjeru A.Valinskas netgi grasindavęs, kad TPP gali trauktis iš koalicijos, jeigu iš pareigų nebus atleistas Ž.Plytnikas.

Dar po mėnesio - 2011 m. vasario 25 d. - R.Karpuvienė sudarė antrą sutartį su UAB "Publicum Events". Tuo metu STT operatyvininkai, reikia manyti, jau tris mėnesius išsijuosę narpliojo Ž.Plytniko spaudimo peripetijas. Ar sudarydama šį sandorį R.Karpuvienė tarėsi su operatyvinę veiklą STT kuruojančiu savo vyru? Juk nieko nežinoti apie tada jau viešai aptarinėtas galimas "Publicum" sąsajas su Ž.Plytniko spaudimo istorija galėjo nebent negyvenamoje saloje atostogaujantis pilietis.

Įdomu, kad visuotiniam triukšmui dėl D.Kreivio pažymos pasiekus apogėjų STT kurį laiką dar neigė gavusi iš Ž.Plytniko kokią nors informaciją. Tik 2011 m. kovo 3 d. GP pagaliau pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurį atlikti pavesta STT.

Bet ar tikrai UAB "Publicum" yra vienas iš STT tyrimo objektų? O gal viešai skelbta informacija buvo tik be reikalo vandenį drumsčianti spaudos antis? GP į šį klausimą atsakė tradiciškai - tai yra ikiteisminio tyrimo duomenys, kurių išankstinis atskleidimas ar paviešinimas gali pakenkti tyrimui. Tačiau Ž.Plytniko vadovaujama VPT buvo atviresnė. "Turime neoficialios informacijos, kad "Publicum" ir VRP prisidėjo rengiant šio konkurso sąlygas" - rašoma Viešųjų pirkimų tarnybos atsakyme apie "Publicum" dalyvavimą renovacijai viešinti skirtų milijonų dalybose.

Bet būtų pernelyg baisu manyti, kad sudarydama sutartį su R.Karpuviene "Publicum" bandė užsitikrinti "stogą" STT. Todėl lieka vienintelė versija - R.Karpuvienė į šios grupės įmonę buvo infiltruota kaip STT agentė.

Signalas - netirti

O kas, jeigu ir kitų STT pareigūnų žmonos yra įdarbintos įmonėse, kurios susijusios su jų vyrų atliekamais tyrimais? Gal Lietuvoje tai yra tapę normalia ir nieko jau nebestebinančia verslo praktika?

Tokią negerą mintį perša VTEK reakcija į generalinio prokuroro Dariaus Valio aistrą spekuliuoti akcijų biržoje. LŽ, o pavymui ir kiti dienraščiai jau ne kartą rašė, kad D.Valys pirko ir pardavė "Rubikono" bendrovės "City service" ir AB Panevėžio statybos trestas akcijas, o jo pavaldiniai GP tuo pat laikotarpiu bandė priimti sprendimus dėl tyrimų, susijusių su minėtomis įmonėmis. T. y. sėkmingai tyrė ir dar sėkmingiau metodiškai nutraukinėjo tyrimus dėl "Icor" (buvusio "Rubikono") bendrovių valdomo Vilniaus šilumos ūkio ir atsisakė kreiptis į teismą dėl delspinigių priteisimo valstybės naudai iš Panevėžio statybos tresto už laiku neatliktus Valdovų rūmų tyrimo, projektavimo ir statybų darbus.

VTEK atsisakė pradėti tyrimą dėl generalinio prokuroro akcijų, kurias jis atsitiktinai įsigijo tuo metu, kai jo pavaldiniai tyrė bendrovių "City service" ir Panevėžio statybos trestas veiklą. Cituojame atsakymą: "Šių metų balandžio 26 dieną, Komisija savo posėdyje išnagrinėjusi Jūsų pateiktą informaciją atkreipė dėmesį, kad Generalinės prokuratūros sprendimai, minimi Jūsų pranešime ir tiesiogiai susiję su įmonėmis, kurių akcijų turėjo D.Valys, buvo priimti, kai D.Valys jau pardavė šias akcijas."

Sunku paaiškinti, kodėl šis faktas VTEK pasirodė toks svarbus. Mat "City service" ir Panevėžio statybos tresto akcijas D.Valys pardavė tik 2011 m. kovo 28 d. - likus vos dienai ar dviem iki jo pavaldinių sprendimų nutraukti kelis su šiomis įmonėmis susijusius tyrimus. Jau 2011 m. kovo 29 d. GP atsisakė tenkinti Vilniaus tarybos nario Vidmanto Martikonio skundą, kuriuo prašyta pareikšti "Vilniaus energijai" ieškinį su reikalavimu valstybės ir savivaldybės naudai priteisti neteisėtai pasisavintas lėšas. Dar po dienos - 2011 m. balandžio 1 d. - GP atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą pagal J.Žeimienės kreipimąsi dėl UAB "City service" ir UAB "Vilniaus energija" vykdomos galbūt nusikalstamos veikos Vilniaus šilumos ūkyje. Tą pačią dieną atsisakyta tenkinti ir Seimo narės A.Stancikienės prašymą kreiptis į teismą dėl delspinigių priteisimo valstybės naudai iš Panevėžio statybos tresto.

Todėl stebėtiną atlaidumą D.Valiui galima suprasti kaip VTEK rekomendaciją prokurorams: pirkite savo tiriamų įmonių akcijas, tik nepamirškite išvakarėse, prieš nutraukdami tyrimą, jų parduoti. Jeigu rinkai praneši, kad šiai įmonei ikiteisminis tyrimas bus rytoj nutrauktas, kiek šiandien jos akcijų vertė pakils? Fakto, kad prokuratūros vadovas net nepasivargino laiku deklaruoti savo įsigytų akcijų, VTEK apskritai nevertino. Matyt, pasaulis, kuriame į tokius dalykus kreipiamas dėmesys, yra kažkur kitur.

Todėl pesimistas jau dabar gali prognozuoti tolesnius STT ir GP veiksmus renovacijai viešinti skirtų milijonų byloje: R.Karpuvienei toliau sėkmingai darbuojantis slaptąja STT agente "Publicum" labui, tyrimas bus nutrauktas, paskelbus, kad spaudimas valstybės tarnautojui buvo tik Ž.Plytniko fantazijos vaisius. Tuo labiau kad premjeras A.Kubilius D.Kreivio pažymoje aprašytą epizodą jau suskubo pavadinti tiesiog "kietomis darbinėmis diskusijomis", kuriose nesą jokio spaudimo. Signalas - netirti - duotas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"