Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nutrūkusi operacija "Mina"

 
2010 10 19 0:00
Retai viešumoje pasirodantis "Dujotekanos" vadovas Rimandas Stonys praėjusią savaitę netikėtai davė interviu, kuriame galima įžvelgti grasinimą teismais tiems, kas išdrįs paskelbti 12 garsiųjų saugumo analitinių pažymų. Kas sukėlė verslininkui nerimą, kad jis buvo priverstas imtis prevencinių priemonių? Ir iš kur jam galėjo būti žinomas tų slaptų dokumentų turinys? <br>LŽ archyvo nuotrauka
Retai viešumoje pasirodantis "Dujotekanos" vadovas Rimandas Stonys praėjusią savaitę netikėtai davė interviu, kuriame galima įžvelgti grasinimą teismais tiems, kas išdrįs paskelbti 12 garsiųjų saugumo analitinių pažymų. Kas sukėlė verslininkui nerimą, kad jis buvo priverstas imtis prevencinių priemonių? Ir iš kur jam galėjo būti žinomas tų slaptų dokumentų turinys?
LŽ archyvo nuotrauka

Vienos Vakarų valstybės žvalgybos tarnyba bene prieš dešimtmetį informavo savo partnerį Lietuvoje, Valstybės saugumo departamentą (VSD), apie tai, kad Rusijos federacijos slaptosios tarnybos naudoja tarpininkes, prekiaujančias gamtinėmis dujomis, įvairiose Europos valstybėse kaip savo priedangos įmones.

Šios priedangos įmonės įsteigtos ir veikia, tarp kitų tikslų, siekdamos sudaryti sąlygas Rusijos valstybės slaptųjų tarnybų veiklai, vykdo funkcijas, susijusias su priešiškais tikslais tose Europos valstybėse. Vakarų žvalgybos įspėjo, kad viena tokių įmonių tais pačiais tikslais veikia ir Lietuvos Respublikoje.

Įspėjimai pasitvirtino

VSD Antrojoje (kontržvalgybos) valdyboje nedelsiant buvo pradėti operatyviniai tyrimai. Jų metu vykdoma ilgametė įvairių šių įmonių, jų akcininkų, darbuotojų ir jiems talkinančių valstybės pareigūnų kontrolė, aiškinamasi jų ketinimai, įvairiais teisėtais būdais renkama informacija apie jų veiklą. Per tą laikotarpį keitėsi dujų tarpininkės akcininkai. Nuo 2001 metų Rusijos valstybės monopolijos gamtinių dujų tarpininkė Lietuvoje yra importo bendrovė "Dujotekana". Įmonei vadovauja buvęs Lietuvos komunistų partijos (LKP) funkcionierius, buvęs LKP Klaipėdos rajono pirmasis sekretorius Rimandas Stonys, įmonės viceprezidentas yra SSRS KGB Pirmosios vyriausiosios užsienio žvalgybos valdybos (PGU) karininkas Piotras Vojeiko.

2005 metais VSD Kontržvalgybos valdyba, vadovaujama pulkininko Vytauto Damulio, intensyviai rinko informaciją apie šią įmonę.

Surinkus kritinę informacijos dalį, saugumo pareigūnai buvo jau įsitikinę, kad Vakarų partnerių informacija tvirtinasi, o Lietuvoje registruotoje "Dujotekanoje" veikia asmenys, glaudžiai bendradarbiaujantys su Rusijos žvalgybos karininkais, o ir pati įmonė, tikėtina, atitinka užsienio žvalgybos priedangos požymius. Paraleliai kitas VSD padalinys - Trečioji (ekonominių valstybės pagrindų apsaugos) valdyba, vadovaujama pulkininko Vytauto Pociūno, rinko ir analizavo informaciją apie "Dujotekanos" vadovų interesus transporto sektoriuje. Šios valdybos viršininkas pasirašė analitinę pažymą dėl Rusijos interesų krovinių pervežimo į Rusijos federacijos Kaliningrado sritį, ji pateko į "Dujotekanai" talkinusių valstybės tarnautojų rankas. Pulkininkas V.Pociūnas krito - jis buvo atleistas iš valdybos viršininko pareigų, perkeltas į Lietuvos generalinį konsulatą Gardine, iš kur grįš į Tėvynę jau tik karste.

Operacija "Mina"

Kadangi užsienio valstybių slaptųjų tarnybų priedangos įmonių, įstaigų ar organizacijų arba jų padalinių steigimas ir veikla Lietuvoje yra neteisėti bei nukreipti prieš valstybės ir visuomenės interesus, vykdydami kontržvalgybos operaciją "Mina", kuria siekiama eliminuoti užsienio valstybių žvalgybos priešišką veiklą ir ją neutralizuoti, VSD Antrosios valdybos pareigūnai pradėjo rinkti reikiamus įrodymus, formuojant juos į visumą, ir rengti dokumentus teismui dėl šios įmonės veiklos nutraukimo.

Užsienio valstybių slaptųjų tarnybų priedangos įmonių, įstaigų, organizacijų likvidavimo arba veiklos nutraukimo įstatymas numato, kad "institucijos, kurios pagal savo kompetenciją tiria užsienio valstybių slaptųjų tarnybų veiklą, turėdamos duomenų, kad kuri nors įmonė, įstaiga ar organizacija, arba padalinys įsteigta, veikė ar veikia kaip užsienio slaptųjų tarnybų priedanga, kreipiasi į įmonės, įstaigos ar organizacijos buveinės apygardos teismą dėl tokios įmonės, įstaigos ar organizacijos, arba padalinio likvidavimo ar veiklos nutraukimo". Apygardos teismui nustačius, kad įmonė veikė kaip užsienio valstybių slaptųjų tarnybų priedanga, priimamas teismo sprendimas dėl tokios įmonės likvidavimo (veiklos nutraukimo) ir jos turto perdavimo valstybės nuosavybėn, o turtiniai reikalavimai įmonei tenkinami valstybei perduoto įmonės turto dydžiu. Tai turėjo būti pirmoji tokia byla Lietuvos istorijoje.

Vykdant teismo sankcionuotas operatyvines priemones prieš "Dujotekanos" vadovus ir jiems talkinusius valstybės pareigūnus, paaiškėjo, kad aukšti VSD pareigūnai ir tuomečiai vadovai neteisėtai talkina šios įmonės, kuri tiriama kaip Rusijos priedangos organizacija, akcininkams.

Kontržvalgybos operacijos metu fiksuojama, kad 2006 metų rugpjūčio mėnesį VSD Trečiosios valdybos viršininkas Linas Jurgelaitis nuožmiai vykdė "Dujotekanos" prezidento R.Stonio nurodymus, pasinaudojant savo tarnybine padėtimi, perimti Kauno termofikacinės elektrinės (KTE) valdymą iš buvusio "Gazprom" viceprezidento A.Riazanovo ir jo atstovo R.Matijošaičio grupės. Tarp šių dviejų verslo atstovų grupių vyko arši kova už KTE valdymą.

Priminsime, kad V.Pociūnas, kaip nustatė ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto parlamentinis tyrimas, buvo atleistas iš VSD Trečiosios valdybos viršininko pareigų dėl "Dujotekanos" ir Rusijos interesų demaskavimo, buvo pakeistas būtent VSD Kauno apygardos skyriaus viršininku L.Jurgelaičiu. Pastarasis, tarp kitų pasitelkęs ir savo buvusį pavaldinį, o tuomet ir iki šiol VSD Kauno apygardos skyriaus viršininką Egidijų Storpirštį, aktyviai gynė R.Stonio ir KGB žvalgybos karininko P.Vojeikos interesus šioje kovoje.

Per VSD operaciją "Mina" fiksuoti ir tiesioginiai R.Stonio ir L.Jurgelaičio susitikimai, kurių metu jie aptarinėjo bendrą veiksmų taktiką.

L.Jurgelaičio nurodymu jo pavaldiniai ne tik rinko informaciją apie R.Stonio priešininkus, tačiau ir ėmėsi įvairių spaudimo priemonių, pvz., ne vieną priešininką šioje kovoje dėl Kauno elektrinės oficialiai kviesdavosi į VSD tarnybines patalpas operatyvinių apklausų, siekdami psichologiškai juos palaužti. Kontržvalgyba fiksavo net ir tai, kad L.Jurgelaitis priekaištaudavo R.Stoniui, kad jis neleidžia jam imtis aktyvesnių ir agresyvesnių veiksmų jo oponentų atžvilgiu. Tyrimo metu paaiškėja, kad Rusijos interesų atstovai Lietuvoje ne tik turi įtaką VSD vadovybei, bet faktiškai tiesiogiai vadovauja atskiriems VSD padaliniams, visų pirma L.Jurgelaičio Ekonominių valstybės pagrindų apsaugos valdybai ir E.Storpirščio Kauno teritoriniam padaliniui. L.Jurgelaitis pataria R.Stoniui aktyviau panaudoti žiniasklaidos priemones prieš savo konkurentus, siekiant juos viešai sukompromituoti, bandant įdiegti įsitikinimą tiek Lietuvoje, tiek Maskvoje, "Gazprom" buveinėje, kad A.Riazanovas ir R.Matijošaitis savinosi stambias pinigų sumas iš Kauno elektrinės. Tokios publikacijos spaudoje pasirodė. Šias pinigų tariamo savinimosi schemas parengė L.Jurgelaičio saugumiečiai.

VSD Kontržvalgybos valdybos tyrimo metu surinktos medžiagos pagrindu, tikėtina, turėjo prasidėti L.Jurgelaičio, E.Storpirščio ir kitų žinomų saugumo pareigūnų baudžiamasis persekiojimas, nes jų veiksmuose yra nusikaltimų požymių. Tai būtų nustatę ikiteisminiai tyrimai, kurie privalėtų būti pradėti bent dėl kelių Baudžiamojo kodekso straipsnių. Visų pirma, tai piktnaudžiavimas tarnyba ("valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo, baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų"), valstybės paslapties atskleidimo ("tas, kas atskleidė informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, jeigu jam ta informacija buvo patikėta arba jis ją sužinojo dėl savo tarnybos, darbo ar atlikdamas viešąsias funkcijas, bet nebuvo šnipinėjimo požymių, baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų").

Jei kontržvalgybininkams būtų buvę leista kreiptis į apygardos teismą dėl "Dujotekanos" likvidavimo kaip Rusijos priedangos organizacijos, L.Jurgelaičiui ir kitiems galėjo grėsti ir sunkesni kaltinimai: padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką ("tas, kas taikos metu padėjo kitai valstybei ar jos organizacijai veikti prieš Lietuvos Respubliką - jos konstitucinę santvarką, suverenitetą, teritorijos vientisumą, gynybos ar ekonomikos galią, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų") taip pat, arba šnipinėjimas ("tas, kas vykdydamas kitos valstybės ar jos organizacijos užduotį pagrobė, pirko ar kitaip rinko informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, arba kitą užsienio valstybės žvalgybą dominančią informaciją, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki penkiolikos metų").

Kontrsmūgis kontržvalgybai

Tačiau net ir du kartus pasikeitus Saugumo departamento vadovams L.Jurgelaičiui ir jo bendrininkams nenukrito nė plaukas nuo galvos. Kovą už Kauno termofikacinę elektrinę laimėjo "Dujotekana". Dar vykstant teisminiams ginčams Kauno apygardos teisme, staiga visiems netikėtai "Dujotekanos" vadovai atvyksta į Kauną su Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėjo nutartimi, leidžiančia perimti KTE.

Žuvus Breste pulkininkui V.Pociūnui, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui Kontržvalgybos valdybos viršininkas pulkininkas Vytautas Damulis, jo pavaduotojas Vilmantas Bieliauskas ir Ketvirtojo skyriaus viršininkas Kastytis Braziulis paliudijo apie valdyboje vykstantį tyrimą dėl "Dujotekanos" ir jo pagrindu parengtas 12 analitinių saugumo pažymų, tarp jų ir 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl konflikto Kauno termofikacinėje elektrinėje". Valdybos viršininkas V.Damulis ir tyrimo vadovas K.Braziulis buvo atleisti iš VSD, V.Bieliauskui pažemintos pareigos.

VSD sudarytos komisijos, kurios tyrimo pagrindu jie buvo atleisti, nariais buvo būtent tie, kurių veiklą jie ir tyrė. Tarp jų ir L.Jurgelaitis. Skandalinga dar ir tai, kad pati operatyvinio tyrimo "Mina" byla perduota tam pačiam L.Jurgelaičiui. Ar tada R.Stonys ir sužinojo, kas yra 12-oje VSD pažymų?

Net ir naujasis VSD generalinis direktorius Gediminas Grina nesiėmė veiksmų dėl L.Jurgelaičio, E.Storpirščio ir kitų patraukimo tarnybinėn ar baudžiamojon atsakomybėn. Tiesa, L.Jurgelaitis laikinai yra komandiruotas dirbti į tą patį Kauno saugumo padalinį, kurio vienu vadovu dabar ir yra. Tačiau kartu Kauno saugumui suteikta ir daugiau įgaliojimų kontroliuoti kitus teritorinius padalinius, koordinuoti jų veiklą.

Saugumas be kontrolės

Prasidėjus parlamentiniam tyrimui dėl VSD vadovybės veiklos, L.Jurgelaičio vadovaujama valdyba pradėjo sekti žiniasklaidos priemonių, visuomeninių organizacijų vadovus ir atstovus, politikus bei kitus piliečius, kurie aiškinosi VSD pareigūnų neteisėtus ryšius su "Dujotekana" ir V.Pociūno išsiuntimo bei mirties aplinkybes. Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijai paliudijo, kad šį neteisėtą sekimą organizavo ir vykdė VSD pareigūnai A.Pocius, D.Dabašinskas, D.Jurgelevičius, P.Malakauskas, L.Jurgelaitis, A.Mieželis, M.Svirskas, E.Storpirštis bei kiti ir kad VSD veda bei tvarko operatyvinio tyrimo bylą "Vanagai".

D.Kuolys suteikė Seimo komisijai informaciją, kad teikimus telefoninių pokalbių kontrolei VSD teikdavo per Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiąjį prokurorą Anatolij Mirnyj Šiaulių apygardos teismo pirmininkui Boleslovui Kalainiui. Teismo pirmininkas tenkindavo visus prokuroro teikimus sekti VSD norimus asmenis. Generalinis prokuroras A.Valantinas ir generalinio prokuroro pavaduotojas G.Jasaitis komisijai patvirtino, kad VSD veda ir tvarko tokią operatyvinę bylą. Šiaulių apygardos teismo pirmininkas B.Kalainis paliudijo, kad tenkino visus VSD prašymus, į juos nesigilindamas ir nenagrinėdamas, nors tai įpareigoja daryti Konstitucija ir įstatymai.

Šis parlamentinis tyrimas, pradėtas pagal Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimą, po šių liudijimų įstrigo. Komisija informavo Respublikos prezidentę ir Seimo pirmininkę, kad nėra jokios, nei prokurorinės, nei parlamentinės, operatyvinės veiklos kontrolės Lietuvoje. A.Mieželis, M.Svirskas, E.Storpirštis ir jau minėtas L.Jurgelaitis nebuvo patraukti tarnybinėn atsakomybėn dėl neteisėto pokalbių slaptumo pažeidimų. Nebuvo pradėtas ir ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto susirašinėjimo, kitokių pranešimų, siuntų ar pokalbių telefonu slaptumo pažeidimų, dokumentų suklastojimo ar suklastotų dokumentų panaudojimo arba realizavimo bei dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Atsakomybės išvengė ir Šiaulių apygardos teismo pirmininkas B.Kalainis, kuris ir toliau noriai tenkina visus įvairiausių operatyvinių tarnybų prašymus.

"Myliu šitus žmones ir šitą šalį. Nemanau, kad iš jų turi būti taip tyčiojamasi. Mes metų metus fiksavom tą patį ir tą patį, tą patį ir tą patį. Nebėra prasmės toliau tai daryti. Mūsų darbas jau atliktas. Dabar Jūs, Lietuvos žmonių išrinkti Seimo nariai, turėtumėte kažką dėl to daryti", - taip liudijo Lietuvos kontržvalgybos vienas vadovų. Šio karininko Seimo nariai ir kiti rinkti aukšti pareigūnai, deja, neišgirdo.

Tęsinys - rytdienos numeryje

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"