Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nutekinta informacija virto milijonais

 
2011 10 01 0:00
Mįslinga J.Grušecko liga sužlugdė jau kelis Kauno miesto apylinkės teismo posėdžius. Tačiau iki šios, kol kas vienintelės teismui perduotos jam iškeltos bylos senaties - dar penkeri metai. <br>Erlendo Bartulio nuotrauka
Mįslinga J.Grušecko liga sužlugdė jau kelis Kauno miesto apylinkės teismo posėdžius. Tačiau iki šios, kol kas vienintelės teismui perduotos jam iškeltos bylos senaties - dar penkeri metai.
Erlendo Bartulio nuotrauka

Vos poros metų oficialaus darbo stažą turintis šeštą dešimtį įpusėjęs kaunietis Juozas Grušeckas šiandien mina teismų slenksčius. Tačiau valdininkai, nutekinę jam beveik vienuolikos milijonų litų vertės informaciją, padėjusią tarpininkauti susigrąžinant nacionalizuotą žemę, kartu neteisiami. Jie algą už tai, kad padėjo šiam Ostapui Benderiui maustyti žmones, gaudavo legaliai.

Šią pamokančią istoriją, verčiančią suabejoti, ar tikrai laidojimo firmų atstovai, pranešdavę apie artimojo mirtį anksčiau už medikus bei policiją, iš tikrųjų buvo tokie ciniški verslininkai, ar tik mėgdžiojo jau seniai panašų pasipinigavimo šaltinį atradusius valdininkus, teismai narplios dar ilgai.

Pirmoji kregždė

Beveik 16 hektarų senelio turėtos žemės panorusi susigrąžinti kaunietė V.I. pagalbos į Kauno apskrities žemėtvarkininkus kreipėsi 1992-aisiais. Kaip ir daugumai, jai buvo pasakyta: "Laukite, gausite žinią." Ir ji kantriai laukė, nors retkarčiais vis nugirsdavo, kad kai kam žemę jau pavyko susigrąžinti.

Pirmoji ilgai laukta žinia į V.I. namus atskriejo tik po maždaug septynerių metų. Nepažįstamo jauno vyro, prisistačiusio Dainiumi, pavidalu. Svečias sakė norįs nupirkti iš jos vertybinius popierius, gautus už valstybinės paskirties pastatais užstatytą buvusią senelio žemę. Tik tokiomis aplinkybėmis V.I. iš svečio, o ne iš žemėtvarkininkų sužinojo, kad už tokią žemę, jeigu nenori jos persikelti kitur, valstybė siūlo ir vertybinius popierius. Kadangi svečias pasiūlė V.I. tik 20 tūkst. litų, ši, žinoma, nesutiko. Iš kur šis jaunuolis sužinojo ne tik jos namų adresą, V.I. abejonių nebuvo. Tačiau nuėjus pas jos prašymą nagrinėjančią žemėtvarkos specialistę Malinauskienę, ši kilusius įtarimus neigė. Tačiau nusiuntė pas savo viršininkę, kurios pavardės V.I. jau nepamena. Ši jai pusę lūpų prasitarė: "Yra čia tokių vyrukų..." Ir padėjo atgauti vos 20 arų iš norimų susigrąžinti beveik 16 hektarų - tik visai kitoje Kauno dalyje. Žodžiu, numetė V.I. "bambonkę".

Įveikė įkyrumu

Kiek toliau V.I. mynė žemėtvarkininkų slenksčius, daugiau ledai nejudėjo. "Dar nėra poįstatyminių aktų. Dar nesudaryti detalieji planai", - taip dažniausiai mandagiai ji būdavo išprašoma lauk. Kol 2002-ųjų pabaigoje sulaukė dar vieno iškalbingo skambučio.

V.I. nuostabai, jai skambinantis nepažįstamas vyras ne tik žinojo jos adresą bei telefoną, bet ir turėjo žemės sklypų, į kuriuos ji pretendavo, brėžinius. Nepažįstamojo tonas V.I. pritrenkė. Vyriškis teigė, kad susigrąžinti miesto ribose esančią senelio žemę pati V.I. neturi jokių šansų. O jis padėti gali, nes turi įtakingų pažinčių.

Kad ir kiek V.I. vijo įkyruolį šalin, šis vis skambindavo ir klausdavo, ar ji dar nepersigalvojo. O iš žemėtvarkininkų jokių naujų žinių nebuvo. Galiausiai užsispyrėlio pasiūlymui susitikti ir viską aptarti V.I. neatsilaikė. Tokiomis aplinkybėmis ji susipažino su vos aukštesnįjį išsilavinimą turinčiu, tačiau iškalbos nestokojančiu gana inteligentiškos išvaizdos Juozu Grušecku.

Išmaudė be liudytojų

Naujasis pažįstamas mėgdavo lankytis V.I. namuose, kai ši būdavo viena. Dabar aišku kodėl - jam tiesiog buvo nereikalingi liudytojai.

V.I. ne iš karto sutiko ir su svečio reikalavimu parašyti šiam įgaliojimą tvarkyti visus jos žemės grąžinimo reikalus. Tačiau ir vėl buvo įkalbėta, pateikiant tai kaip vienintelę išeitį.

Įgaliojimo tekstą J.Grušeckas buvo pasirašęs iš anksto. Jame buvo numatytos ir susigrąžintos žemės pardavimo sąlygos. V.I. teigia, kad tik vėliau, skaitydama šį tekstą ne pirmą kartą, pati aptikusi spąstus, į kuriuos buvo įviliota. Deja, per vėlai.

Prieš pakišdamas šį "dokumentą" svečias užliūliavo ją kalbomis apie pageidaujamą parduodamo aro kainą. Tik vėliau ji susigriebė, kad pasirašytame tekste ši suma - su dar vienu nuliu. Tačiau tai jau buvo kaina ne už arą, o už visą parduodamą žemę. Pasakius tai J.Grušeckui, jis ramino, kad vėliau šią sumą indeksuos ir viskas bus taip, kaip tarėsi. Ir netrukus atvyko pas ją į namus su minėtais per V.I. neapsižiūrėjimą tekste atsiradusiais 22 tūkst. litų. Svečio liepiama, V.I. kitoje įgaliojimo pusėje parašė, kad minėtą sumą gavo. Įsivaizduodama, kad tai - avansas.

Lemtinga klaida

Po pirmojo apsilankymo su pinigais J.Grušeckas ir toliau retsykiais paskambindavo. Ir vis pranešdavo, kaip jam sekasi tvarkyti popierius. Kol vėl atvyko su nauju pinigų ryšulėliu. Šįsyk - 26 tūkst. litų. V.I. ir vėl, diktuojant J.Grušeckui, kitoje įgaliojimo pusėje parašė: "Likusius 26 tūkst. litų už parduodamus (...) sklypus gavau." Turėta omenyje 96, 84 ir 35 arų sklypai. Kiek J.Grušeckas iš tikrųjų už šiuos sklypus gavo ir po kokia svečio diktuojama dviprasmybe ji prieš tai pasirašė, V.I. sužinojo tik po poros mėnesių. Kai J.Grušeckas atvežė jai sugrąžintos žemės pirkimo-pardavimo sutartį. Šioje V.I. perskaitė, kad už minėtus sklypus J.Grušeckas gavo 956 tūkst. litų, kurie buvo pervesti į jo sąskaitą banke. Pamatęs V.I. reakciją, J.Grušeckas puolė tikinti, kad kitaip pasielgti jis negalėjęs ir ilgainiui šiuos pinigus grąžins. Ir tais jo pažadais V.I. gyveno dar ne vienus metus. Kadangi ir toliau buvo nuo jo priklausoma, nes didžioji dalis senelio žemės vis dar buvo negrąžinta.

"Aš tesu pagal specialybę pardavėja. Vyras - vairuotojas. Jokių giminių teisininkų mes neturime. Tokioje situacijoje atsidūrėme pirmą kartą", - teisinosi V.I. paklausta, kodėl tikėjo J.Grušecko pažadais ir iš karto nesikreipė į policiją.

Purvo vonios

O J.Grušecko apetitas augo. Teigdamas, kad jam pavyko rasti papildomos V.I. priklausančios laisvos žemės, 2005-aisiais jis pasiūlė moteriai naują sandorį. Šį kartą - konsultacijos paslaugas. Jų kaina - 45 proc. padėtos susigrąžinti, o vėliau parduoti žemės vertės. Šį kartą buvo kalbama apie sklypus, kurie 2007-aisiais buvo parduoti už 3 mln. 330 tūkst. litų.

Pagal minėtą susitarimą - už tai, kad surado pirkėją, V.I. J.Grušeckui, laukusiam už savo draugo notaro, padėjusio jam įforminti ne vieną panašų sandorį, durų, atidavė grynaisiais 650 tūkst. litų. Tačiau paprašius, kad ir jis parašytų pakvitavimą, jog šiuos pinigus gavo, J.Grušeckas nuo šios prievolės išsisuko. Neva šiandien labai neturi laiko. Tačiau jo rado, kai reikėjo nuvežti V.I. į banką - kad ši, remdamasi ta pačia sutartimi, pervestų į jo sąskaitą dar 205 tūkst. eurų (apie - 700 tūkst. litų) - kaip paskolą. V.I. teigia įvykdžiusi ir kitą šio susitarimo sąlygą - atidavė J.Grušeckui grynaisiais likusius 150 tūkst. litų. Tačiau ir vėl pastarasis tądien neturėjo laiko brūkštelti popieriuje, kad šiuos pinigus gavo.

Nelygi dvikova

Pasak V.I., ji vykdė visus J.Grušecko nurodymus dėl trijų priežasčių. Bijodama, kaip šis mėgdavo pabrėžti, jo įtakingų ryšių. Veikiama sunkiai paaiškinamo šio žmogaus įtaigumo. Ir vis dar gyvendama viltimi, kad taip elgiantis pavyks atgauti iš jo skolą. Pavyzdžiui, ji bandė tartis su J.Grušecku, kad šis atsisakytų minėtų 150 tūkst. litų, nes yra jai skolingas už anksčiau parduotus sklypus. Tačiau šis ėmė grasinti anuliuosiantis visus nuosavybės teisės atkūrimo dokumentus. Ir priminė, kad V.I. neturi jokių įrodymų, kad yra sumokėjusi sutartyje numatytus 650 tūkst. litų, kurių jis taip pat gali pradėti reikalauti.

Po tokių kalbų V.I. nusprendė žūtbūt išgauti iš J.Grušecko pakvitavimą apie gautus 150 tūkst. litų. Su kai kuo pasitarusi, ji parašė telefonu neatsiliepiančiam J.Grušeckui SMS, kad yra kviečiama į Mokesčių inspekciją. Neva prieš tai nori su juo pasikalbėti. J.Grušeckas sureagavo kaipmat. Taip jis buvo priverstas parašyti pakvitavimą, kad minėtus 150 tūkst. litų iš V.I. gavo. Tačiau savo ruožtu privertė V.I. parašyti, kad ir jis jau grąžinęs šios kaip paskolą pervestus 20 tūkst. 500 eurų.

Grasinimai pildosi?

V.I. teigia kreipusis į teisėsaugininkus, kai suprato, kad grasinimais besisvaidantis J.Grušeckas nepaliks jos ramybėje. "Aš padarysiu taip, kad tavo vaikai bus man visą gyvenimą skolingi!" - kartą pagąsdino jis.

Kol kas teismui perduota tik viena baudžiamoji byla, kurioje J.Grušeckas kaltinamas neteisėta ūkine finansine veikla. Apskaičiuota, kad iš jos kaltinamasis gavęs beveik 4 mln. pajamų ir nesumokėjęs valstybei daugiau nei 1,2 mln. pridėtinės vertės bei gyventojų pajamų mokesčių.

V.I. savo ruožtu bando susigrąžinti iš J.Grušecko beveik 1 mln. litų skolą per teismus. Dėl sukčiavimo pradėtas ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas. Ir tai ne vienintelis šiuo metu atliekamas tyrimas, susijęs su J.Grušecko veikla. Su vienu iš jų siejamas ir viso V.I. turto, kurį sudaro trijų kambarių butas daugiau kaip prieš 30 metų statytame blokiniame daugiaaukštyje, areštas. Pasirodo, J.Grušeckas turėjo vienos įmonės, pirkusios iš V.I. atgautą senelio žemę, akcijų. Minėtą pirkėją, kuriam paskolino ir pinigų, surado pats J.Grušeckas, už tai V.I., kaip jau minėta, sumokėjo jam 650 tūkst. litų. Tačiau J.Grušeckas linkęs įrodinėti nieko apie šį neva įmonei nepelningą sandorį nežinojęs, nors pagal įstatymus privalėjo. Todėl jis reikalauja minėtą žemės pirkimo-pardavimo sutartį anuliuoti, - tegul buvusi žemės savininkė, t. y. V.I., grąžina pinigus. Šiam jo prašymui užtikrinti ir nuspręsta areštuoti V.I. turtą.

Vartė milijonus

Dabar areštuotas ir visas J.Grušecko vardu esantis turtas, pradedant neseniai rekonstruotu dviejų aukštų namu Kaune, Žaliakalnyje, kurį turto vertintojai įkainojo daugiau kaip 1 mln. litų. Laikinasis areštas uždėtas dviem žemės sklypams Zarasų rajone, vienam - Kaune, parduotuvei Kaune, Fredoje, dviem Kaune esantiems ūkinės paskirties statiniams. Prabangų visureigį, kuriuo važinėjo, J.Grušeckas spėjo perrašyti kito asmens vardu. Tačiau neseniai žmonai nupirko 2006 metų "VW Polo".

Remiantis specialisto išvada, piniginių lėšų 12-oje J.Grušeckui priklausančių sąskaitų, išskyrus terminuotuosius indėlius, trijuose bankuose apyvarta 2003-2007 metais siekė beveik 11 mln. litų. Per tą laiką jis pirko tris žemės sklypus, du pastatus, vienai dukrai padovanojo pastatą su žemės sklypu, kitai - žemės sklypą. Be to, nustatyta, kad būtent nuo 2003-iųjų J.Grušeckas, kaip ir jo šeimos nariai, labai pamėgo keliones. Ir per metus išsirengia į jas kelis kartus. Remiantis banko išrašais, per vieną pastarųjų kelionių - buvo išvykę slidinėti Austrijos kalnuose - keturių asmenų J.Grušecko šeima per dvi savaites išleido 29 tūkst. litų.

Nesąžiningų valdininkų šešėlis

V.I. įsitikinimu, informacija J.Grušeckui, kuris jai ne kartą sakęs, kad į jo paslaugų kainą įeina ir įtakingų asmenų "pamaloninimas", nutekėdavo iš žemėtvarkininkų. Teisėsaugininkai pakėlė visus Kauno notarinėse kontorose pasirašytus įgaliojimus, pagal kuriuos žemę susigrąžinti norėję asmenys buvo suteikę J.Grušeckui visišką laisvę tvarkyti jų turtą. Paaiškėjo, kad tokių atvejų buvo nemažai ir dažniausiai J.Grušecko paslaugomis naudojosi senyvo amžiaus žmonės, pretendavę į sklypus gerose komercinėse vietose arba vadinamuosiuose žaliuose plotuose. Tik pastarieji, J.Grušeckui tvarkant dokumentus, "pakeisdavo spalvą". Teisėsaugininkai disponuoja informacija, kad aferomis įtariamas J.Grušeckas turi įtakingų pažinčių ir Kauno savivaldybės skyriuje, rengiančiame detaliuosius planus. Informacijos nutekėjimą neigiantys žemėtvarkininkai taip pat linkę įtarti kai kuriuos minėto skyriaus darbuotojus. Tačiau J.Grušeckas tvirtina padėjęs žmonėms, paprašytas pažįstamų. Ir neva tik iš "geros dūšios", neturėdamas iš to jokios finansinės naudos. Tiesa, patvirtinti tai LŽ jis atsisakė. Kaip ir būti apklausiamas, naudojant melo detektorių. O V.I., LŽ žiniomis, pati su tokiu prašymu neseniai kreipėsi į teisėsaugininkus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"