Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nustekentą turtą metas priglobti

 
2008 02 06 0:00
Okupacijos laikais veikusi sukarinta Savanoriška draugija armijai, aviacijai ir laivynui remti ir dabar dar neša turtus ne visuomenei, o privatiems asmenims. Draugijos turto likučiai iki galo nesuskaičiuoti, dėl jų kaunasi buvę vadovai ir jų įpėdiniai.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Okupacijos laikais veikusi sukarinta Savanoriška draugija armijai, aviacijai ir laivynui remti ir dabar dar neša turtus ne visuomenei, o privatiems asmenims. Draugijos turto likučiai iki galo nesuskaičiuoti, dėl jų kaunasi buvę vadovai ir jų įpėdiniai.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Ne tik kolūkių ir valstybinių įmonių turtas paleistas vėjais. Okupacijos laikais veikusi sukarinta Savanoriška draugija armijai, aviacijai ir laivynui remti (SDAALR) dar ir dabar, 18-aisiais nepriklausomybės metais neša turtus ne visuomenei ar valstybei, o privatiems asmenims. Dar iki šiol draugijos turto likučiai iki galo nesuskaičiuoti, dėl jų kaunasi buvę vadovai ir jų įpėdiniai, kaltindami vieni kitus.

Paradoksas, kad SDAALR turtas ilgą laiką iš esmės grobstytas vadovaujantis įstatymu. Pasvalietis ilgametis vairavimo mokytojas Ąžuolas Aleksiūnas nuėjo kryžiaus kelius, kad tam būtų padarytas galas. Kadaise jis pats buvo daug prisidėjęs prie draugijos puoselėjimo Pasvalyje. A.Aleksiūno dėka čia atsirado vienos didžiausių Sovietų Sąjungoje SDAALR Šiaulių bazės padalinys - vairavimo mokykla, šaudykla.

Dabar šaudykloje veikia maisto prekių parduotuvė. Draugijai priklausę garažai apžėlę žolėmis, o vairuotojų mokyklos pastatai, kiaurai merkiami lietaus, trūnija be naudos. Anksčiau čia dirbęs A.Aleksiūnas šalia pasistatė nuosavą pastatą, skirtą vairuotojams mokyti.

A.Aleksiūnas prisiminė, kad SDAALR turto grobstymas prasidėjo 1990- aisiais, kai ji buvo panaikinta, o 1996 metais turtas atiduotas Lietuvos techninio sporto draugijai (LTSD).

A.Aleksiūnas įsitikinęs, kad LTSD netinkamai disponuoja tuo, kas jai buvo patikėta. Įstatyme nurodoma, kad perduotas turtas turi būti naudojamas techninei sportinei veiklai ir jaunimo užimtumui gerinti. Tačiau nemažai nekilnojamojo turto buvo išnuomota privačioms įmonėms.

Patalpų nuomos mokestis "nusėdo" LTSD kišenėje.

"Tais pinigais veikiausiai dalijosi ir įstatymo dėl SDAALR turto kūrėjai, - drįso spėti A.Aleksiūnas. - Juk nusikaltimai akivaizdūs, o jokių priemonių nesiimta. Rašiau raštus premjerui Gediminui Kirkilui, Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (FNTT)."

Į esą pasipelnymo modelį pasvalietis ragino pažvelgti per mažytį pavyzdį. Pasvalio šaudyklą LTSD dėl neaiškių priežasčių perdavė Juliui Bulkauskui. Tuometinis LTDS prezidentas Aleksandras Bendinskas raštiškai leido subnuomoti šaudyklą tretiesiems asmenims. Tada vietoj šaudyklos atsirado alaus baras. Dabar čia įsikūrusi firminė Kaišiadorių paukštyno parduotuvė.

A.Aleksiūnas teigė šiuo metu Pasvalyje pats darantis tai, ką turėtų veikti LTSD - moko dešimtmečius vaikus vairuoti mopedus, ugdo vairuotojus. Savo mokykloje jis įrengė kambarį, kuriame gali pernakvoti iš tolimesnių rajono kampelių atvykę būsimieji vairuotojai.

Graudus vaizdas

Buvęs SDAALR turtas šiandien iki galo nesuskaičiuotas. Pasigesta turto dokumentų - techninio paso. Teigiama, kad be jo beveik neįmanoma nustatyti, kiek tiksliai šio turto iššvaistyta. Tačiau jo dar yra likę kone kiekviename didesniame šalies mieste.

LTSD priklauso valstybės perduotas turtas, skirtas vairuotojų mokymo sistemai atkurti ir mokiniams apgyvendinti: Alytaus "Signalo", Klaipėdos "Jūragio", Šiaulių "Salduvės" viešbučiai. Kauno "Tauro" viešbutis jau atiteko kariškiams.

Šiauliuose būta vienos didžiausių SDAALR bazių. Ji išlikusi iki šiol, tačiau čia dabar veikia autoservisai, laidojimo namai, siuvyklos. Kas naudojasi garažais ir kitu palikimu, nežino net LTSD dabartiniai vadovai. Jie ir taip turi kuo rūpintis.

LTSD prezidentas Kęstutis Vaišvila - Klaipėdos "Jūragio" viešbučio direktorius, o viceprezidentas Jonas Jakutis vadovauja Šiaulių "Salduvės" viešbučiui. Jie abu tikina, kad dėl visų negandų kaltas buvęs LTSD prezidentas A.Bendinskas.

LŽ kalbintas A.Bendinskas tvirtino, kad nepasisavino nė vieno cento ir net dirbo visuomeniniais pagrindais. LTSD eksprezidentas mano, kad dabartinis buvusios SDAALR turtas siekia apie 120 mln. litų.

A.Bendinskas įsitikinęs, kad jį iš posto pašalino tam, kad būtų galima netrukdomai švaistyti turtą: "Jonas Jakutis visą Šiaulių kompleksą "nuganė". Prieš keletą metų bandė dabartinį prezidentą K.Vaišvilą iš draugijos pašalinti, tačiau dabar jie veikia kartu."

Buvęs draugijos vadovas aiškino, kaip, anot jo, veikia pinigų plovimo mašina. "Pilietis K.Vaišvila nusiperka prabangų automobilį išperkamosios nuomos būdu. Viešbučio "Jūragis" direktorius K.Vaišvila išsinuomoja iš minėtojo piliečio šį automobilį", - samprotavo A.Bendinskas.

Jis taip pat tikino, kad nemažai pasiėmusiųjų savo kąsnį jau mirę, tad teisėsaugai būtų sunku rasti galus. "Kai kurie uošvės vardu pasistatė namus. Man atiteko tik skylės sienose - už tai, kad turėjau savo nuomonę. Mano namus dukart sprogdino", - guodėsi A.Bendinskas.

Draugijos eksprezidentas tvirtino, kad iš anksčiau SDAALR priklausiusio turto esą vis dar pelnomasi. Įmonės nuomos mokestį perveda į Sporto ir laisvalaikio labdaros ir paramos fondą. "Šis fondas tam ir sukurtas, kad būtų galima pervestus pinigus netrukdomai pasisavinti", - įtikinėjo jis.

A.Bendinskas priminė, kad, be vairuotojų mokyklų, dar būta ir aeroklubų, kurių daugelis šiandien jau privatūs. "Ar ne keista - vieną dieną 15 sraigtasparnių išskrido ir neparskrido. Dabar, kai iš didžiulio turto liko tik rageliai bei nageliai, norima jį inventorizuoti ir privatizuoti", - piktinosi jis.

Popieriai tvarkingi

Tačiau dabartinis LTSD prezidentas K.Vaišvila tvirtina, kad šiandien visas turtas valdomas pagal įstatymus, o iki šiol galiojančias neteisėtas nuomos sutartis yra sudaręs buvęs draugijos prezidentas A.Bendinskas.

"Patalpų nuoma siuvykloms ir alubariams nesuderinta su Vyriausybe. Dėl to ir nušalinome A.Bendinską nuo prezidento pareigų", - sakė K.Vaišvila. Jis pabrėžė, kad į minėtą fondą nuomos pinigai pervedami teisėtai.

Draugijos prezidentas pateikė Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyriausiosios specialistės Rūtos Rudokaitės atlikto mokestinio tyrimo kopiją. Jame nurodoma, kad draugija turi per 20 tūkst. litų mokesčių nepriemokų.

K.Vaišvila atskleidė, kad šiemet, atskaičiavus visas išlaidas, techniniam sportui remti turėtų likti apie 100 tūkst. litų. Jis tikino, kad tarnybiniu automobiliu BMW važinėja darbo reikalais po visą Lietuvą. Anksčiau tam esą naudodavęsis nuosavu roveriu. Draugijos prezidentas užsiminė, kad jo skaidrią veiklą ir siekius galėtų paliudyti Seimo nariai Artūras Skardžius ir Algimantas Salamakinas, kurie šiuo metu aktyviai domisi SDAALR turtu.

K.Vaišvila pasakojo, kad jį kratė ne tik mokesčių inspektoriai, bet ir FNTT, Šiaulių apylinkės prokuratūra. Tačiau niekas jo veiklos trūkumų nerado.

Šiaulių "Salduvės" viešbučio direktorius ir LTSD viceprezidentas J.Jakutis tvirtino, kad šalyje ne pagal paskirtį išnuomota tik 7 proc. viso SDAALR turto. Šiauliuose šis rodiklis kiek didesnis.

J.Jakutis aiškino, kad LTSD veikla tiesiog verda - esą draugija globoja beveik tūkstantį techninio sporto mėgėjų. "Salduvės" viešbutyje planuojama atidaryti sporto salę.

Kodėl taip vėlai susigriebta? Ar sporto salė nebus tik dar viena žvaigždutė "Salduvės" viešbučiui? "Tik prieš pusantrų metų po teismų pradėjome normaliai dirbti", - teisinosi J.Jakutis.

Naudojasi išrinktieji

Šiaulių apskrities viršininkas Alvydas Šedžius kadaise pats dirbo vairavimo mokytoju SDAALR sistemoje. Jo nuomone, dabar metas ne kaltųjų ieškoti, o ką nors daryti. "Šiandien tas turtas visiškai neracionaliai naudojamas. Juk viskas buvo pastatyta už SDAALR narių mokesčius, o dabar turtu naudojasi grupelė žmonių, kurie tenkina asmeninius poreikius", - įsitikinęs A.Šedžius.

Jis priminė, kad Seimui jau seniai siūlyta taisyti įstatymą ir turtą atiduoti savivaldybėms. "Nežinau, kokių argumentų imasi LTSD, tačiau jie jau ilgą laiką įtikinę Seimą nieko nekeisti. Dabar Šiaulių SDAALR turtu naudojasi Jakučių ir kitų šeimų dinastijos", - stebėjosi apskrities viršininkas.

Panašios nuomonės laikosi ir Seimo pirmininkas V.Muntianas. "Nežinia, kodėl taip nutiko. Ten yra grupė žmonių, kurie iš to turto nuomos išsilaiko. Tai neteisėta, todėl pritariu, kad turtą reikėtų iki galo inventorizuoti. Tas turtas visos Lietuvos", - pabrėžė parlamento vadovas. Tačiau jis abejoja, ar už neteisėtą SDAALR turto naudojimą kas nors bus nubaustas.

Kas laukia SDAALR turto likučių? Seimo pirmininkas tikisi, kad jis vis dėlto tarnaus visuomenei. V.Muntianas neatmetė galimybės, kad dalis SDAALR turto ateityje gali būti privatizuota. O dabartiniai LTSD vadovai, kaip ir kiti asmenys, lygiomis teisėmis galėtų dalyvauti aukcionuose ir nusipirkti viešbučius, kuriems dabar vadovauja.

Kvepia teismais

Neseniai Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komiteto pirmininkas A.Salamakinas iš LTSD prezidento K.Vaišvilos gavo sąrašą, kuriame nurodyti dar naudojami arba jaunimo techniniam lavinimui reikalingi objektai. "Visa kita reikia inventorizuoti ir privatizuoti", - LŽ tvirtino parlamentaras.

A.Salamakinas taip pat mano, kad kadaise buvo padaryta klaida perleidžiant didžiulį turtą grupelei žmonių, kurie pradėjo tvarkytis tarsi savo kieme. "Ten, kur buvo visuomenės turtas, dabar stovi gyvenamieji namai. Pastatuose daroma tai, kas visiškai nesusiję su jaunimo techninės veiklos puoselėjimu. Ar nereikėtų iškelti baudžiamųjų bylų?" - retoriškai klausė jis.

Kiek išliko SDAALR turto, net A.Salamakinas tikslių duomenų neturi, tačiau patikslino, kad apie 20 objektų K.Vaišvilos pateiktame dokumente išvardyti kaip reikalingi sportui ir jaunimo techniniam ugdymui. Tarp šių objektų yra ir "Salduvės" bei "Jūragio" viešbučiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"