Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Neužteko balsų pakeisti Konstituciją šeimos klausimu (papildyta)

 
2012 06 19 10:59

Seime antradienį neužteko balsų priimti Konstitucijos pataisai, kuri šeimą kildina iš santuokos, taip pat iš motinystės ir tėvystės.

Per pirmąjį priėmimą už Konstitucijos pataisą balsavo 93 Seimo nariai, prieš buvo 16, 13 parlamentarų susilaikė. Kad pataisa būtų pritarta, reikėjo ne mažiau kaip 94 Seimo narių balsų.

Kaip rašė portalas lzinios.lt, balsavimo Seime išvakarėse politikai reiškė skirtingas nuomones šiuo klausimu.

Už pataisą vieningai balsavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, didesnė dalis "darbiečių" ir "tvarkiečių" frakcijų, Seimo mišrios grupės narių. Taip pat už pataisą balsavo beveik pusė socialdemokratų frakcijos, o pavienių balsų už buvo visose frakcijose. Prieš arba susilaikė didesnė Liberalų sąjūdžio bei Liberalų ir centro sąjungos frakcijų narių dalis, pusė socialdemokratų.

Nepriimta Konstitucijos pataisa Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiama ne anksčiau kaip po metų.

Posėdžiui pirmininkavusi Seimo pirmininkė Irena Degutienė balsuoti dėl pataisos Seimui leido dukart. Pirmą kartą už pataisą balsavo dar mažiau, 91 Seimo narys, prieš buvo 15, susilaikė 14. Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis tuomet paprašė perbalsuoti, nes nesuveikęs jo balsavimo pultas. Parlamento vadovė tuomet paskelbė pakartotinį balsavimą.

Projektu siūlyta nustatyti, kad šeima sukuriama sudarius santuoką, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Taip pat siūlyta Konstituciją papildyti sakiniu, jog " šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės".

Po balsavimo pataisos priešininkai džiaugėsi, jog, jų vertinimu, nebuvo priimtos diskriminuojančios normos, tuo tarpu šalininkai vylėsi, jog tokių pataisų galės imtis kitas Seimas.

"Norim pasidžiaugti, kad šiandien apgynėm šeimą. Ačiū tiems Seimo nariams, kurie suprato, kad tos pataisos būtų diskriminatyvios didžiajai visuomenės daliai, pažeistų dalies žmonių ir moralines pažiūras, ir teisines teises, todėl kad daugelis žmonių gyvena skirtingose šeimose. Žinome, kad gyvenime ne visuomet viskas klostosi, kaip žmonės suplanuoja, ir jų teisės būtų pažeistos", - žurnalistams sakė judėjimo "Naujoji kairė" atstovė, socialdemokratų kandidatė į Seimą Jolanta Bielskienė.

Buvusi socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Jolanta Ramonienė sakė, jog balsavimo rezultatai jos nenustebino, o 93 balsai "už" buvo maloni staigmena. "Ačiū pasakyti tvirtoms šeimoms visada bus galima, ir kitas Seimas tą galės padaryti", - vylėsi pataisos šalininkė, taip pat sakydama, jog nepriėmus jos šeimos apibrėžimas taip ir liko neaiškus.

"Dabar buvo bandymas įdėti šeimos sąvoką, o prieš tai bandymas apibrėžti konkrečiau buvo Valstybinėj šeimos koncepcijoj. Dabar manau, kad (Konstitucijoje - red.) pakankama sąvoka yra apibrėžianti santuoką, nusakant, kad tai yra laisvas apsisprendimas tarp vyro ir moters, o šeima ne taip aiškiai pasakyta", - sakė J.Ramonienė.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas konservatorius Rimantas Jonas Dagys ragindamas balsuoti už pataisą tvirtino, jog tai esantis būdas užkirsti vienalytėms santuokoms.

"Pagrindinis, ką šita Konstitucijos aptaisa sprendžia - užkerta kelią vienalyčių santuokų sudarymui, tai turbūt esminis apsisprendimas, žmonės šią pataisą palaiko. Manau, kad tai įneštų didesnį aiškumą, bus galima pradėti tvarkyti šeimos politiką. Piliečių nuomonė yra aiški, palaikykime normalias tvarkingas šeimas, kuriomis kuriamas aiškus pagrindas ateičiai. Ant smėlio pamatų mes nieko gero nesukursime", - sakė R.J.Dagys.

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis oponuodamas jam sakė, jog Konstitucijoje yra įtvirtinta, kad santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu, todėl argumentavimas, esą pataisa užkirstų kelią vienos lyties asmenų santuokai, nekorektiškas.

"Esamas konstitucinis reguliavimas visiškai aiškiai apibrėžia, kad santuoka sudaroma laisvu moters ir vyro sutarimu, ir šeima traktuojama kaip valstybės pagrindas. Bet visiškai aišku, kad šeimyninis gyvenimas žmonėms susiklosto labai įvairus, visiškai aišku, kad būna atvejų, kai šeimos subyra, kai tenka patirti skaudžių atvejų. Demokratinėj valstybėj žmonės patys turi teisę pagal savo pasaulėžiūrą, įsitikinimus apibrėžti savo šeiminio gyvenimo ypatumus", - sakė socialdemokratas.

Už pataisą pasisakęs Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas konservatorius Valentinas Stundys sutiko, jog siūloma pataisa - ideologinė, ir ją sakė gydysiant "postmodernius ir modernius visuomenės negalavimus".

"Tai nėra techninis ar formalus pataisymas, tai yra esminė konstitucinės nuostatos pataisa, atliepianti tą problematiką, kuri šiandien vyrauja ir Lietuvos visuomenėje, ir ypatingai už Lietuvos ribų, kai yra labai aiški pasaulinė tendencija viską neigti ir visko bijoti. Ši pataisa yra fundamentali, be abejo, ji yra ideologinė takoskyra, tai yra visiškai neišvengiama, tačiau akivaizdu viena - tuomet, kai normos, kai vertybės susilpnėja, tai yra, kai jėgos, kurios sieja mus į vieną bendruomeninį dydį, palūžta, atsiduriam tam tikroj būklėje, kuri lemia visokius postmodernius ar modernius visuomenės negalavimus, o ypatingai iškelia į visatos centrą mano "aš". Žmonės nėra tik mano "aš", žmogus yra ir atsakomybė, ir pareiga, ir būtent dėl to postmodernios ligos yra pavojingos mūsų civilizacijai", - kalbėjo V.Stundys.

"Mums reikia šiandien kartomis nusitęsiančios atsakomybės, šeima ir yra tokia atsakomybė. Šeima tarnaudama gyvybei iš esmės stiprina pačią visuomenę, šeimoje gimdamas žmogus tampa piliečiu,gauna žinių, patirties, pavyzdžių apie tai, kas yra gyvybiškai svarbu tautos, visuomenės ir civilizacijos ateičiai", - tęsė konservatorius.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė tvirtino, jog šeimoms šiuo metu reikia ne Konstitucijos pataisų, o realiai geresnių gyvenimo sąlygų  - darbo, būsto, vaikų darželių, popamokinės veiklos vaikams. Socialdemokratė taip pat tvirtino, jog kartais ten, kur santuoka, nėra šeimos, ir atvirkščiai.

"Kartais gyvenimas yra labai margas: yra santuoka, bet nėra šeimos, ir yra atvirkščiai - yra du mylintys žmonės, kurie įsipareigoja vienas kitam. Gyvenam 20-21 amžiuj, ir aš pasakysiu, ko reikia šeimai - pirmiausia jai reikia būsto, reikia abiejų dirbančių tėvų, vaikų darželių, popamokinio užimtumo, vaikų maitinimo mokykloje, deja, šita valdančioji koalicija šito nesugebėjo padaryti, todėl griebiamasi paskutinio šiaudo, kuris yra programinė nuostata, ir norima parodyti rinkėjams, kad yra kas nors nuveikta", - sakė parlamentarė.

Konservatorius Egidijus Vareikis balsuoti už pataisą ragino sakydamas, kad taip bus daugiau meilės. "Šiandien mes balsuojame dėl Konstitucijos pataisos, man šitas balsavimas - šventė, nes šis balsavimas padidina Lietuvoje meilės. Meilės šiandien mums labai stinga, ir aš visiškai nesutinku su tuo, kad Konstitucija  veikia geria. Pažiūrėkite, kas vyksta su mūsų šeimomis - Konstitucija veikia blogai, ir ją taisyti iš tikrųjų reikia. O pagrindinis dalykas, kurio mums šiandien trūksta - kodėl mes esame susipykę, susipriešinę - mums trūksta meilės ir mus užvaldo baimė. Tie, kurie pasisako prieš šitą pataisą, juos dažniausiai vienija baimė", - kalbėjo Seimo narys.

Šeimą su santuoka susiejančią pataisą 98 parlamentarai pateikė po to, kai Konstitucinis Teismas (KT) rugsėjį paskelbė, jog 2008 metais priimtos Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančius santuokoje žmones, prieštarauja Konstitucijai.

KT paskelbė, kad šeima gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu, o santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.

Šiuo metu Konstitucijos 38 straipsnis sako, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.

Kai kurie žmogaus teisių gynėjai teigė, kad siūlyta Konstitucijos pataisa galėjo sudaryti sąlygas diskriminuoti santuokos nesudariusius asmenis.

BNS užsakymu praėjusių metų spalį atliktos visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, 46 proc. gyventojų remia KT poziciją, jog šeima gali būti sudaryta ne tik santuokos pagrindu, tuo tarpu 41 proc. tokiam apibrėžimui nepritaria. Likę 13 proc. šiuo klausimu neturėjo nuomonės.

Bendrovės RAIT atliktas tyrimas atskleidė, kad šeimos apibrėžimą tik per santuoką labiau palaiko vyresni žmonės. KT išaiškinimui pritarė 64 proc. nuo 25 iki 34 metų apklaustųjų. Tarp 65-74 metų žmonių pritariančiųjų buvo 24 procentai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"