Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Neužmirštamos nei mamos, nei močiutės

 
2011 04 30 0:00
Žinoma šokėja ir trenerė E.Visockaitė dabar - laiminga mama.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
Žinoma šokėja ir trenerė E.Visockaitė dabar - laiminga mama.
Asmeninio albumo nuotrauka

Kokių vaizdinių ir jausmų kyla, kai norime apibūdinti žodį 'mama'? Kaip keičiasi gyvenimas susilaukus vaikų? Į šiuos ir kitus klausimus artėjančios Motinos dienos proga LŽ atsakė žinomos ir žavios moterys.

Kiekviena minutė - stebuklinga

Šokėja ir trenerė Eglė Visockaitė pirmą kartą Motinos dieną pasitiks pati būdama mama. 33 metų moteris ir jos gyvenimo draugas odontologas Marius Damaševičius praėjusį spalį tapo mažylės Tėjos tėvais. Tačiau ši diena jos šeimoje seniai yra išskirtinė. "Mes visada švenčiame, Motinos dienos negali nepaminėti, - patikino Eglė. - Sveikinant mamą, teikiamos gėlės, už viską jai dėkojama, einama į kokį nors restoraną... Ji yra ypatingas žmogus, todėl ir diena ypatinga."

Kaip pasikeitė jaunos ir žavios moters gyvenimas, kai praėjusį rudenį pati tapo mama? Eglė pasakojo, kad dabar viskas sukasi aplink vaikelį - jis pats svarbiausias. "Visi su malonumu šokame aplink mažylę, - su šypsena sakė garsi šokėja. - Nesiskundžiu, kad dabar per mažai laisvės. Pati noriu būti pririšta prie dukrytės. Kiekviena minutė su ja - stebuklinga. Anksčiau nesuprasdavau, kodėl mamos tokios išprotėjusios dėl savo vaikų. Atrodydavo keistai. Dabar visa tai suvokiu."

Stiprus ryšys

Kadangi sekmadienį šią šventę Eglė minės pati būdama mama, tokia proga iš Mariaus ji tikisi staigmenos. "Vyras mėgsta daryti siurprizus, - teigė pašnekovė. - Todėl galiu sulaukti ko nors netikėto. O pati tądien planuoju parengti staigmeną savo mamai."

Eglė sakė visada jaučianti Mariaus dėkingumą. Jis džiaugiasi, kad mylima moteris pagimdė dukrelę. Gyvenimo draugas nesiskundžia kaip kai kurie kiti vyrai, kad dabar gauna mažiau dėmesio. "Labai myliu vyrą, jis man toks pat svarbus, kaip ir vaikas, - nuoširdžiai kalbėjo Eglė. - Todėl tokių problemų mes neturime."

Po svarbaus gyvenimo įvykio, kūdikio gimimo, pačios Eglės santykiai su mama liko tokie patys - juodvi visada buvo artimos. "Mūsų tokia profesija, kad kartu praleidžiame daug laiko, - pasakojo šokėja ir šokių trenerė. - Nuo mažens ryšys buvo labai stiprus. Toks išliko iki šiol. Man mama yra kaip draugė. Tiesiog anksčiau atrodydavo, kad ji manimi per daug rūpindavosi, bet dabar gerai ją suprantu. Daugiau niekas nepasikeitė."

Eglė mano, kad elgsis panašiai - ir pati išgyvens dėl kiekvieno dukrelės Tėjos žingsnio. Dabar jai suprantamas motinystės jausmas. Tačiau taip pat svarbu, kad vaikas mokytųsi būti savarankiškas. Kaip tai suderinti su noru jį globoti? "Reikia, kad vaikas turėtų asmeninę erdvę. Aš tokią visada turėjau, man sprendimų niekas nediktavo. Gerai žinau, kad jeigu liepiama ką nors daryti, norisi priešintis, - tvirtino Eglė. - Net jei vaikas priimtų neteisingą sprendimą, jam tai būtų tiesiog pamoka." Jauna mama juokėsi, kad dukrelė Tėja pagal horoskopą yra Skorpionas, ir ji nelinkusi paklusti, jau dabar mažylė visiems vadovauja. Dar tik šešis mėnesius turinčio vaiko charakteris ryškus. "Ji ne verkia, o rėkia. Nors dar nieko negali pasakyti, savo intonacijomis reikalauja arba parodo judesiais, - šypsodamasi pasakojo mamytė. - Ar mergaitė yra emocinga? Taip."

Eglė jau grįžo į darbą. Iš pradžių jai buvo labai sunku atsitraukti nuo mažylės. Tačiau turi gerą auklę, o Tėjos mama dirba ne visą dieną. Todėl akimirkos be vaiko neprailgsta. "Toks mano darbas, kad negaliu daryti ilgos pertraukos. Tačiau visada skubu namo ir mąstau apie mažylę, - sakė šokių trenerė. - Yra ir gerų dalykų. Tie vaikai, kurie visada būna kartu su mama, vėliau gali bijoti žmonių, būti ne tokie komunikabilūs. O Tėja jau dabar lengvai bendrauja ir būdama su svetimais žmonėmis streso nepatiria."

Klausiama, kokių asociacijų jai kelia žodis "mama", Eglė šiek tiek pamąstė. "Globa, rūpestis, pasitikėjimas, meilė", - pasakė ji.

Baltos gėlės

Žavi moteris Vaida Ragėnaitė buvo tituluota "Misis Visata 2009". Ji turi du vaikus - 17 metų sūnų Arną iš pirmos santuokos ir beveik ketverių dukrelę Urtę su gyvenimo draugu Tomu. Ar šeimoje yra tradicija minėti Motinos dieną? "Taip, - patvirtino Vaida. - Pagerbiame ir mamas, ir močiutes." Taigi ji ir pati būna sveikinama, ir apie kitas šeimos mamas nepamiršta.

Vienas svarbiausių dalykų tokią dieną būna kapų lankymas. Mat abi Vaidos močiutės iškeliavusios anapilin. "Aplankome ir gėlėmis papuošiame kapus, - pasakojo pašnekovė. - Tradiciškai žiedai būna balti. Tokias gėles labai mėgo močiutė - mamos mama."

Mažoji Urtė pirmąjį gegužės sekmadienį sveikina ne tik mamą, bet ir močiutę. Dovanėlė gali būti koks nors rankdarbis ar piešinėlis. Vaida yra išsaugojusi sūnaus Arno dovanotų darbelių kolekciją. Tai paties berniuko rankomis padarytos apyrankės, vėriniai ir kiti mamai skirti smulkūs kūrinėliai. "Aš juos nešiodavau. Bendradarbiai smalsiai apžiūrinėdavo vaiko rankdarbėlius", - šypsojosi moteris. Dabar jau paauglys Arnas Motinos dienos proga nuperka kokią nors originalią dovanėlę. "Nebūnu pamiršta", - dėmesiu džiaugėsi dviejų atžalų mama.

Vaida žino, kas gali nudžiuginti pačios mamą ir tądien ją pamalonina nedidelės vertės, bet miela smulkmena, taip pat įteikia gėlių. Štai tokia V.Ragėnaitės šeimos tradicija - prisiminti visų kartų mamas.

Džiaugsmas, laimė ir prasmė

Kaip pasikeitė Vaidos gyvenimas, kai ji pagimdė sūnų būdama visai jauna, ir po 13 metų susilaukusi antro džiaugsmo - dukrelės? Kai į pasaulį atėjo pirmas kūdikis, jai buvo 20 metų. Tuo metu Vaida svarstė, kaip suderinti mamos pareigas ir norą mokytis, siekti karjeros. Aktyviai moteriai sekėsi, todėl tai, ką buvo numačiusi, įgyvendino. "Kai 33 metų antrą kartą tapau mama, mano požiūris buvo visiškai kitoks, - tvirtino "Misis Visatos" titulą turinti moteris. - Apibendrindama galiu pasakyti, kad niekas - nei mokslai, nei karjera, nei asmeniniai laimėjimai man nėra suteikę tiek džiaugsmo, laimės ir prasmės, kaip motinystė. Jaučiu sūnaus pagarbą ir meilę, dukrelės jausmus. Dabar savo gyvenime viską dėlioju taip, kad kuo daugiau laiko liktų vaikams."

Vaida nesupranta moterų, kurios svarsto, kiek laiko po gimdymo būti su vaiku - metus, dvejus... Jos nerimauja dėl darbo perspektyvų po ilgesnio laikotarpio motinystės atostogų. Tokioms "Misis Visata" nori pasakyti: "Atsitokėkite, jūs dirbsite 30-40 metų. O vaikams visą savo dėmesį galime skirti tik pirmuosius kelerius metus. Jie yra patys svarbiausi ir mažyliams, ir mamoms. Tai reikia pajusti ir išgyventi. Motinystę iškeliu į pirmą vietą. Manau, kad laimingos yra mamomis tampančios moterys. Dabar yra daug tokių, kurioms galbūt neskirta pajusti motinystės jausmo, jos sėkmingai save atskleidžia kitose srityse. Tačiau neįsivaizduoju savęs be vaikų. Galbūt turėčiau įdomios veiklos, bet gyvenimas neturėtų tokios prasmės, kaip dabar, auginant atžalas." Vaida teigė, kad labai svarbi yra kartų seka. Vaikai suteikia gyvenimo prasmės tėvams, anūkai - seneliams.

Pačiai skauda labiau nei vaikams

Kai gimsta vaikai, kartu su nauja patirtimi dažniausiai keičiasi požiūris ir ryšys su mama. Ką apie tai mano V.Ragėnaitė? "Manau, kad tada supranti, koks tavo gyvenime svarbus žmogus yra mama. Suvoki, koks stiprus motinystės jausmas, - tvirtino ji. - Anksčiau tėvų noras padėti, pasiekti ir paskatinti sukeldavo reakciją - pati galiu. Kai tampi mama, supranti: vaikai yra tavo kūno ir dvasios dalis. Jei jiems nesiseka, pačiai skauda labiau."

Kita vertus, Vaida nesiekia vaikų pernelyg globoti ir nesirengia už juos spręsti, ką rinktis, kaip gyventi. Gali tiesiog patarti, pasakyti savo nuomonę. "Tai yra atsakomybės klausimas, - sakė moteris. - Vaikas yra asmenybė. Net jei kuriuo nors metu jis pasirinks neteisingai ir nusivils, turės progų tai ištaisyti, nes prieš akis - visas gyvenimas. Toks yra kelias - su klaidomis ir atsirandančia patirtimi. Tačiau tokios pamokos yra geriau negu tėvų primetama nuomonė ir sprendimas, remiantis prestižu ar materialine gerove. Vaikas pats turi atrasti savo kelią ir tikrąjį pašaukimą. Tik tada žmogus atskleidžia savo talentus ir tampa laimingas."

Su kuo Vaidai asocijuojasi žodis "mama"? "Šiluma, skanus maistas - tai, kas miela ir kvepia", - apibūdino ji.

Visada kartu

Fotomenininkė Vėtrė Antanavičiūtė sakė, kad minėti Motinos dieną yra šeimos tradicija. "Visada pasveikinu mamą. Ta proga būna tortas ir kitų vaišių, - pasakojo moteris. - Nuo tada, kai gimė vaikai, aš taip pat sveikinama. Vyras Ramūnas man įteikia kokią nors dovanėlę."

Kaip pasikeitė mano gyvenimo būdas, kai fotomenininkė tapo mama? "Kai pagalvoju, nė neprisimenu, kaip gyvenau anksčiau. Atrodo, kad buvau kitas žmogus, turėjau kitonišką požiūrį, - teigė ji. - Pagimdžiusi vaikus tarsi peržengiau kažkokią ribą, skiriančią mane nuo ankstesnio gyvenimo. Ir kelio atgal nebėra. O dabartinis gyvenimas man patinka daug labiau."

Kaip teigė Vėtrė, dažnai būna, kad mamomis tapusios moterys gailisi praradusios laisvę. O ji nesijaučia ką nors praradusi. "Tačiau daug ką atradau, - tikino 40 metų moteris. - Tikriausiai buvau išsilaksčiusi, daug nukeliavusi, nes dabar man gera sėdėti namie su vaikais. Prie jų reikia prisitaikyti. Pastaruoju metu mūsų šeimos kelionės apribotos - važiuojame tik ten, kur galime pasiimti vaikus. Bet dėl to nejaučiu jokio diskomforto."

Kartais būna, kad šeimoje atsiradus vaikų vyrai guodžiasi gaunantys mažiau žmonų dėmesio, nes jis skiriamas mažyliams. Vėtrės ir Ramūno pora yra kitokia. Vaikus juodu augina kartu, todėl tokių problemų nekyla. "Mūsų šeimos situacija skiriasi nuo kitų, kai vyrai eina į darbą, vakare grįžta namo ir nori, kad žmonos skirtų jiems laiko. Mudu su Ramūnu viską darome drauge, - pasakojo moteris. - Nuo tada, kai atsirado vaikai, visada visi esame kartu. Bendri rūpesčiai, reikalai, darbai."

Dabar supranta

Kaip pasikeitė pasaulėjauta gimus vaikams? Ar požiūris į mamą ir ryšys su ja tapo kitoks? "Visada gyvenau su mama ir dabar esame drauge tuose pačiuose namuose, - sakė pašnekovė. - Todėl tarp mūsų nebuvo atotrūkio. Tačiau kai gimsta mažyliai, požiūris keičiasi. Ypač dėl vieno dalyko. Mamos visada labai jaudinasi dėl savo vaikų. Nori, kad paskambintų ir pasakytų, kur yra, ką veikia. Dabar tai labai gerai suprantu. Pati jaudinuosi dėl vaikų."

Tačiau ką daryti, kad rūpinimasis netrukdyti ugdyti vaikų savarankiškumo? Vėtrė turi gerą tėvų pavyzdį. Jie augančioms dukroms leisdavo daug, nereguliuodavo kiekvieno žingsnio. "Mudvi su seserimi jau paauglystėje turėjome pasirinkimo laisvę, - tvirtino fotomenininkė. - Tėvai leisdavo net klysti, nors ir jaudindavosi dėl mūsų." Vėtrė prisiminė, kaip keliaudavo į kalnus. Ten yra buvę įvairių nutikimų. Nors tėvai viską žinojo, kitą kartą vėl ją išleisdavo. Žodžio "ne" nebūdavo. Jie palaikydavo, bet niekada nieko nedrausdavo. Pačiai Vėtrei tikriausiai dar reikės mokytis tokio požiūrio. "Dabar man sunku įsivaizduoti, kad mano vaikas vienui vienas eitų į kalnus, - neslėpė pašnekovė ir nusijuokė: - Kadangi turiu patirties ir žinau, kas tai yra, šiuo metu man atrodo, kad išprotėčiau." Vis dėlto ji taip pat pratins vaikus būti savarankiškus.

Ką Vėtrei reiškia sąvoka "mama"? "Man tai asocijuojasi su kosmosu, - sakė fotomenininkė. - Stipriausias ryšys yra tarp tėvų ir vaikų. Sakoma, kad net nukirpus bambagyslę ji vis vien lieka visą gyvenimą. Nebėra fizinės, bet lieka dvasinė. Nėra nieko artimesnio už mamą. Ir negali būti."

Mamos kopija

Televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė kvatojosi, kad visą vaikystę ir paauglystę burbėjo sau po nosimi: "Jau aš tai tikrai būsiu visai kitokia mama. Nevarysiu vaiko namo iš kiemo nustatytą valandą. Nesuksiu galvos dėl to, kad pirmą kartą apsimovus kelnes jos suplyšo. Jau aš būsiu tikrai kitokia." Tačiau pati tapusi Dominykos motina, Rūta prisipažino esanti savo mamos "klonas". "Manau, kad teisingas posakis, jog mergaitės net ir nenoromis kopijuoja savo mamų elgesį, pačios tapusios motinomis. Kokį modelį matėme vaikystėje, tokį dažniausiai ir taikome savo šeimoje", - svarstė Rūta. Jos manymu, vaikystėje dažnai tėvas ar mama atrodo diktatoriški, tačiau tik suaugęs ir pats pajutęs tėvystės ar motinystės vargą bei džiaugsmą, supranti, jog tie diktatoriai tėvai iš tiesų viską darė dėl tavo gerovės. "Žinoma, dabar puikiai suvokiu, kad mama ko nors neleisdama, perspėdama ar sakydama nenorėjo blogo. Juk taip ir sakydavo - dėl tavo gerovės. Tačiau tada atrodė, kad esi pats protingiausias, geriausiai žinai, ko tau reikia, o tėvai tik trukdo linksmai gyventi", - juokėsi R.Mikelkevičiūtė.

Rūta prisipažino, kad augindama dukrą Dominyką suprato, jog ji, kaip ir jos pačios mama, yra griežta. Pasak pašnekovės, žodis "mama" jai asocijuojasi su saugumu ir švelnumu. Televizijos laidų vedėja išdavė paslaptį, kad užklupus ekstremaliai situacijai iki šiol jai kyla nenumaldomas noras susirangyti mamai ant kelių, kad ši apkabintų, nuramintų. Nors pati augina dukrą, ryšys su mama likęs stiprus.

"Iš vaikystės prisimenu tokią situaciją, kuri tada mane labai nustebino ir net papiktino. Mama labai sirgo ir gulėjo ligoninėje. Reanimacijos palatoje ji pirmiausia panorėjo pamatyti savo mamą, o ne mane, dešimtmetę dukrą. Tada buvau labai nustebusi. Tačiau dabar puikiai ją suprantu. Mama visada lieka pats svarbiausias žmogus, kad ir kokio amžiaus būtum", - patikino Rūta.

Tapo geriausiomis draugėmis

Seksualioji "Olialia pupytė" Skaistė Steikūnaitė prisipažino, kad susilaukusi dukrelės Patricijos su savo mama tapo labai geromis draugėmis. "Iš tiesų santykiai labai pagerėjo, nes tik turėdamas savo vaiką supranti, kas iš tiesų yra motinystė. Juk buvo paauglystės maištų, visokių kvailysčių, tačiau tada neįvertinau, kad tai gali mamą skaudinti. Prisipažinsiu, nelabai klausydavau mamos patarimų. Dabar viskas yra kitaip", - šypsojosi žavi šviesiaplaukė.

Kai pati turi vaiką, Skaistė supranta viską, ką anksčiau jai sakydavo mama. "Labai suartėjome ir tapome geriausiomis draugėmis, kai man gimė Patricija. Kai tik kyla kokių nors klausimų, visada kreipiuosi į mamą ir dabar jau ausis ištempusi klausau, ką ji man sako", - juokėsi dainininkė. Ji pripažino, kad iš mamos sulaukia daug pagalbos, supratimo, patarimų, kurie labai praverčia. "Dabar tai vertinu", - patikino S.Steikūnaitė.

Ji nesiryžo lyginti savo ir mamos įgūdžių, tačiau sakė, kad visomis galiomis stengiasi dėl dukrelės. "Suprantu, kad kartais būnu pavargusi, suirzusi, pakeliu balsą, tačiau manau, kad vaikas turi matyti mane visokią, ne tik nuolat besišypsančią ir viską leidžiančią. Dukrelė supranta, kad esu žmogus, o ne mama-robotas, todėl mudvi puikiai sutariame", - sakė Skaistė. "Olialia pupytė" patikino, kad stengiasi iš mamos išmokti, kaip kurstyti šeimos židinį ir pritaikyti savo gyvenime.

Pasak S.Steikūnaitės, žodis "mama" jai simbolizuoja švenčiausius pasaulio dalykus. "Mamos nepalyginsi su niekuo kitu. Jei jos nebūtų, išvis nieko nebūtų. Mama - tai gyvenimo šiluma, bemiegės naktys. Ji yra viskas, kas svarbiausia vaikui", - svajingai reziumavo Skaistė.

Pankiška motinystė

Buvusi televizijos laidų vedėja Liepa Kiauleikytė-Rimkevičienė pagimdžiusi vaikus suprato, kad laisvės, pasitikėjimo savomis jėgomis pojūtį gavo iš mamos. Nors du savo sūnelius - Rojų ir Vėją - Liepa augina visaip kitaip, mamos įdiegtas laisvės jausmas motinystę jai paverčia džiaugsmu.

"Mama manęs susilaukė studijuodama antrame architektūros specialybės kurse. Tais laikais dar buvo laikomasi sustabarėjusio požiūrio, tokia profesija yra vyriška, kokia - moteriška. Todėl jai teko labai sunkiai dirbti, kad išsikovotų pripažinimą tradiciškai vyriškoje laikytoje srityje", - pasakojo Liepa. Iš vaikystės mamą ji prisimena nuolat palinkusią prie braižybos lentos, bet dėmesio mergaitei tikrai nestigo. "Kai jau pradėjau suvokti save kaip asmenybę, maždaug nuo šešerių metų, prisimenu tą pankišką, demokratišką, tolerantišką santykį su mama, kuris lydi visą gyvenimą", - šyptelėjo Liepa.

Pasak L.Kiauleikytės-Rimkevičienės, mama į ją niekada nežiūrėjo iš aukšto, nediktavo savo valios, o elgėsi kaip su lygia. "Mama manęs ir brolio niekada nevadindavo "dukra", "sūnau", visada kreipdavosi tik vardu. Mes nesijautėme slegiami jos autoriteto, o buvome lygiaverčiai partneriai, į kurių nuomonę visada atsižvelgiama", - patikino Liepa. Dabar pati augindama du sūnelius, jais pasitiki ir leidžia berniukams daug daugiau nei dažnas kitas tėvas.

"Kartais vyresnės tetulės man duoda pastabų, kad netinkamai prižiūriu vaikus. Tačiau aš tik leidžiu jiems daugiau nei dauguma tėvų įpratę, nes jais pasitikiu. Matyt, tai man įskiepijo mama", - svarstė jauna moteris.

Augo "Roko maršuose"

Su mama Liepa aktyviai dalyvavo bundančios Lietuvos nepriklausomybės akcijose. "Lankėmės visuose Sąjūdžio renginiuose, "Roko maršuose" per Lietuvą. Buvo nerealiai gera kartu būti viso to dalimi", - sakė Liepa. Prisimindama, kokia buvo mama jos vaikystės metais, Liepa patikino, kad širdyje išsaugojo linksmos, veiklios, aktyvios ir geranoriškos motinos įvaizdį. "Einant į Sąjūdžio mitingą, mama mane aprengdavo tautiniais drabužiais, o kai vakare keliaudavome į mano dėdės Algirdo Kaušpėdo grupės "Antis" koncertą, prie tautinio kostiumo suveldavo linksmą pankišką šukuoseną, ir aš siausdavau iki vėlumos kartu su suaugusiaisiais", - pasakojo L.Kiauleikytė-Rimkevičienė.

Pati susilaukusi vaikų Liepa taip pat augina juos laisvės dvasia, neriboja berniukų polėkio. "Žodis "mama" man asocijuojasi su laisve, linksmumu, grožiu. Mano mama labai gražiai siuva. Ji siūdavo puikius drabužėlius mums su broliu ir sau, todėl jausdavausi labai gerai, maniau, kad esu graži ir pasipuošusi", - šyptelėjo Liepa.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"