Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Net Gedimino pilies rankomis neapjuostume"

 
2006 12 29 0:00
LŽ archyvo nuotr.
LŽ archyvo nuotr.

Į Baltosios anketos klausimus atsako Aleksandras SONGAILA, Linas ZABULIONIS, Raimondas PENKAUSKAS, Pijus ARMONAS, Vidas Antanas BRAŽINSKAS, Jonas GUMBELIS, Rigerdas LINCAS, Arūnas BASAS, Martynas STANKAS iš Pravieniškių antrųjų pataisos namų - atvirosios kolonijos

1. Kokią Lietuvą norėtumėte matyti po šimto metų? Kokie visuomeninės raidos principai ar įstatymai galėtų padėti to siekti?

"Norėčiau, kad mano vaikų vaikai atitiktų dabar postuluojamus informacinės visuomenės kriterijus. Linkėčiau Lietuvos piliečiams pasekti Airijos pavyzdžiu, kai daugelis emigravusiųjų grįžo į tėvynę ir investavo į savo šalį."

"Norėčiau matyti ekonomiškai klestinčią Lietuvą. Reikia, kad visuomenė būtų darbinga, kūrybinga, didžiuotųsi Lietuva ir stengtųsi, kad ji toliau klestėtų. Kad socialinės garantijos būtų visose srityse, kad būtų mažesni mokesčiai ir nebūtų korupcijos."

"Stipriai išsivysčiusią ekonomiškai, tikrą teisinę valstybę, o ne vien deklaruojamą kaip šiuo metu."

"Daugybė bendruomenių, gerai sutariančių ir bendraujančių. Kad veiktų bendruomenių kūrimo ir finansavimo įstatymai."

"Kad būtų neiškraipomi įstatymai ir visi visuomenės nariai būtų vienodai prieš juos atsakingi."

"Pasaulyje gerbiamą, tikros demokratijos principais valdomą valstybę. Iš pagrindų keisti teisėtvarkos, teisėsaugos įstatymus."

2. Ar jaučiatės esąs Lietuvos bendruomenės narys? Ar galėtumėte su pasididžiavimu ištarti - "Aš esu lietuvis ir tuo labai didžiuojuosi" ir kodėl?

"Jaučiu pagarbą kovotojams už Lietuvos nepriklausomybę, gerbiu senąsias krašto tradicijas, kalbą. Bet norėčiau šioje išsibarsčiusioje įvairialypėje visuomenėje priklausyti siauresnei bendraminčių bendruomenei."

"Negaliu didžiuotis, kad esu lietuvis (aš žemaitis). Valstybei nelabai rūpi jos eiliniai piliečiai."

"Taip, esu Lietuvos bendruomenės narys. Pasakyti galėčiau dviprasmiškai. 1. Kultūros, švietimo, integracijos į ES, ekologijos atžvilgiu - taip. 2. Kriminaliniu - ne. Būtent nuo Lietuvos nepriklausomybės momento lietuviai vis labiau garsėja užsienyje dėl nusikaltimų."

"Šiuo metu - ne."

"Narys aš esu, bet negaliu didžiuotis tokia Lietuva, kokia yra dabar."

"Taip, jaučiuosi. Visada didžiavausi didinga Lietuvos praeitimi, savo, kaip lietuvio iš įžymios giminės, kilme. Apskritai mane žavi lietuvių charakterio savybės: kantrybė, užsispyrimas ir tikslo siekimas."

"Labai norėtųsi jaustis. Tačiau kaip reikia neapkęsti savo tautos, kad dalis tautos būtų nuvaryta iki skurdo ribos. O tai padarė konkretūs asmenys, prisidengę tautos jausmais."

"Nesijaučiu narys. Nesigėdiju, bet ir nesididžiuoju."

"Nesijaučiu. Man gėda pasakyti, kad esu lietuvis, nes vos ne visame pasaulyje, su retomis išimtimis, lietuvis asocijuojasi su nusikaltėliu."

3. Ar Jus tenkina Lietuvos valstybės kultūros politika? Kas joje, Jūsų nuomone, keistina?

"Reikėtų daugiau akcentuoti mūsų lietuvių autentiškumą, nesivaikant Vakarų dirbtinės sintetinės kultūros."

"Nemanau, kad lietuviai sugeba reprezentuoti savo šalį. Reikia daugiau kurti lietuviškų programų, skiepyti lietuvybę."

"Taip, tenkina. Tik, manyčiau, reikėtų suaktyvinti tempus."

"Nematau jokios kultūros politikos, o tik valdžiai reikalingus veiksmus."

"Visi politikai žiūri savęs, ir save vadina gerais politikais."

"Kultūros lygis gana aukštas. Keistino nieko nematau."

"Tai labai plati sąvoka. Padaryta didžiulė žala jaunajai kartai (1990-2006 metų). Išnyksta sąvoka - žmogiškumas. Reikėtų griežtai stiprinti šeimos atsakomybę prieš valstybę, o valstybės prieš šeimą."

"Kelia nuostabą tai, kad platinamas smurtas, pornografija, tačiau visiškai nesidomima auditorijos amžiumi ir tokios "produkcijos" poveikiu."

4. Ar Jus tenkina Lietuvos valstybės švietimo politika. Kas joje, Jūsų nuomone, keistina?

"Švietimo politika orientuota į atskirus švietimo subjektus, trūksta visumos. Moksleiviams "kemšamos" žinios, nepaaiškinama, ką su jomis daryti. Reikėtų skirti daugiau finansavimo inovacijoms, nes mokymo būdas paseno."

"Manau, kad švietimas - viena silpnųjų vietų. Aišku, per maži pedagogų atlyginimai, bet nuo tų žmonių pirmiausia priklauso Lietuvos ateitis."

"Šiuo metu vyrauja iškreipta švietimo politika. Kas sena - blogai, kas nauja - viskas. Netiesa. Turime žiūrėti ir praeities ir mokytis iš jos."

"Mokslas turi būti visiems be išimties mokamas."

"Keista ir liūdna, kad visiškai nuvertintas pradinis, vidurinis mokslas."

5. Kokių permainų Lietuvos Valstybės strategijoje reikėtų pageidauti, norint susigrąžinti masiškai į Vakarus emigruojančią jaunąją Lietuvą?

"Apeliuoti į emigrantų šeimos jausmus. Skiepyti idėjas ir tikslo realizavimo viltį, sumenkinant vien finansinę naudą."

"Pirmiausia reikia gerai mokamo darbo, tobulesnių socialinių garantijų, palankesnių paskolų jaunimui ir ne tik jiems įsigyjant būstus."

"Reikšmingų permainų turėtų būti teismų sistemoje ir prokuratūros darbe."

"Padidinti atlyginimus."

"Nieko. Tai laikinas reiškinys."

"Suteikti normalias darbo sąlygas, sukurti naujų darbo vietų."

6. Lietuva dažnai įvardijama kaip šalis, pirmaujanti pagal savižudybių skaičių. Kodėl taip yra ir ką daryti, kad būtų kitaip?

"Pagrindinis savižudybių faktorius - alkoholis. Jei žmogus nebus luošinamas šio narkotiko, savižudybių gerokai sumažės. Dar vienas veiksnys - laimės pojūčio trūkumas."

"Tai pereinamojo etapo problema, kuri išnyks laikui bėgant."

"Pirmiausia reikia žmones gelbėti nuo skurdo."

"Jei organizmas pats apsivalo, kodėl jam tai drausti? Gamta nemėgsta silpnų."

"Tauta degraduoja - žmonės neturi tikslų, nemato perspektyvos įsitvirtinti gyvenime."

"Šokiruojantis skirtumas tarp minimalių galimybių ir nepaaiškinamos prabangos, tvirtų moralės pagrindų stoka, skurdus dvasinis pasaulis atveda žmogų prie to, kad jis nebevertina gyvybės."

7. Ar Jus tenkina tai, kaip Lietuva suvokia ir pateikia save žiniasklaidoje ir televizijoje?

"Žiniasklaidą reikėtų cenzūruoti, kad į visuomenę nepatektų visas purvas, ypač iškraipytas dėl interesų."

"Manau, politiniai įvykiai jau seniai tapo muilo operomis. Žiniasklaida dar nėra visai laisva ir demokratiška."

"Nekyla abejonių, kad Lietuva suvokia, kokia ji turėtų būti ES. Tačiau netenkina, kaip ji save pateikia žiniasklaidai, nes tai reklaminio pobūdžio veiksmai. Be to, manau, jau negalima apeliuoti į tariamai "jaunos Lietuvos" amžių."

"Žiniasklaidos atstovams reikėtų būti toliaregiams."

"Nevisavertiškumo kompleksas. Vyrauja pataikavimas, laikinas išgyvenimas - materializmas. Baimės ir kaltės jausmas dėl praeities, perdėtas ateities akcentavimas."

8. Kokios lietuvio nacionalinės savybės Jums atrodo gražiausios, o kokios ne? Lietuvos žmonių moralė, sąmoningumas, patriotizmas, diagnozė ir perspektyvos.

"Gražiausias yra kūrybingumas, darbštumas ir aktyvumas. Baugina "tautiečio" elgesys svečiose šalyse."

"Lietuvio nacionalinių savybių net neįsivaizduoju. Moralė tampa vis daugiau iškrypusi. Manau, kad net Gedimino pilies rankomis neapjuostume, o ką jau kalbėti apie Baltijos kelią."

"Pagirtinos lietuvio nacionalinės savybės - kultūra, išsilavinimas, sąmoningumas, patriotizmas. Smerktina savybė - egoizmas, kai nelaimės ar nusižengimo atveju dėl asmeninės naudos smukdomi artimieji. Kitose tautose tai reta."

"Manau, lietuviai sąžiningi, kantrūs, santūrūs, labai darbštūs. Mes būsime stabili ir gerai įsitvirtinusi valstybė Europos Sąjungoje."

"Per 15 metų baigia išnykti tokia sąvoka kaip žmogiškumas. O joje slypi moralė, sąmoningumas, patriotizmas."

"Darbštus, doras žmogus. Nepatinka - pavydūs, egoistiški žmonės."

"Nuoširdus, šiek tiek naivokas, mylintis namus, žemę, šeimą, Dievą, Tėvynę. Tiek moralė, tiek sąmoningumas, tiek patriotizmas smukęs. Lietuva kaip valstybė po 30-50 metų išnyks."

9. Lietuvos kultūros, istorijos ar visuomenės veikėjas, kuris yra Jums autoritetas? Ir kodėl?

"Autoritetingiausias man visuomenės veikėjas yra Vilniaus meras Artūras Zuokas, bent jis tokį save vaizduoja. Sužavėjo jo drąsus žengimas nuo nulio."

"Žurnalistas A.Čekuolis, amžinatilsį tėvas Stanislovas. Manau, kad jie visada turėjo, ką pasakyti kitiems žmonėms dėl didelės savo gyvenimo patirties."

"Akademikas E.Vilkas, signataras, pateikęs daug patarimų tuomet dar beveik patirties neturinčiam Seimui, Vyriausybei, kaip kelti valstybės ekonomiką, ir garbingai pasitraukęs iš politikos."

"J.Basanavičius, A.Smetona už indėlį Lietuvai."

10. Kokiais moraliniais principais vadovaujatės savo gyvenime?

"Žmogaus vertybė ir gyvenimo pagrindinis tikslas - suteikti žmonijai daugiausia, ką gali. Gyventi ir mokytis, kad galėtum būti naudingas visuomenei. Koks gali būti aukštesnis tikslas? Nebent atsilyginti tėvams už suteiktą gyvenimą ir skirti jį augančiai naujajai kartai."

"Mano asmeniniai moralės principai - tai pagarba artimiausiems žmonėms."

"Sąžinė."

"Pripažink savo klaidas ir jas taisyk."

"Žmogiškumas. Gerbk save, gerbs tave kiti."

"Nedaryti to, kas būtų nemalonu pačiam."

"Bandau vadovautis dešimčia Dievo įsakymų."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"