Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nešvarūs valstybės vidaus reikalai

 
2011 05 18 0:00
R.Palaitis prieš dešimtmetį sėkmingai išvengė teismo dėl oficialaus dokumento klastojimo, nors tyrėjai šį faktą įrodė. <br>Alinos Ožič nuotrauka
R.Palaitis prieš dešimtmetį sėkmingai išvengė teismo dėl oficialaus dokumento klastojimo, nors tyrėjai šį faktą įrodė.
Alinos Ožič nuotrauka

Tik ikiteisminis tyrimas galėtų nustatyti, ar Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) suklastotas ministro Raimundo Palaičio įsakymas, kuriuo staiga ir paslaptingai, galimas dalykas, atgaline data, atleistas vienas artimiausių ministro patarėjų Arūnas Armalis. Tačiau abejotina, kad dėl šių įtarimų bus atliktas ikiteisminis tyrimas, nes tokią teisę turinčių valstybinių įstaigų vadovai ir darbuotojai - to paties ministro R.Palaičio pavaldiniai, o jis pats prieš dešimtmetį sėkmingai išvengė teismo dėl oficialaus dokumento klastojimo, nors tyrėjai šį faktą įrodė.

Girtas patarėjas

Gegužės 3-iąją Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėja Aiva Survilienė priėmė nutartį administracinėje byloje dėl buvusio vidaus reikalų ministro R.Palaičio patarėjo A.Armalio. Per vieną naktį net tris administracinius pažeidimus padariusiam A.Armaliui skirta švelniausia galima bausmė - 300 litų bauda. Jam teks sumokėti po 100 litų už kiekvieną pažeidimą - nedidelį chuliganizmą, girto pasirodymą viešoje vietoje, pasipriešinimą policijos pareigūnui, jo garbės ir orumo įžeidimą. Tai itin maža bauda už tokius rimtus pažeidimus. Tačiau 5-asis Vilniaus policijos komisariatas, kurio pareigūnus įžeidinėjo ir jų nurodymų nepaisė A.Armalis, nutarties skųsti neketina. Greičiausiai jos neskųs ir buvęs patarėjas, nes švelnesnio sprendimo nė negali būti.

Gal tokia maža bauda - atlygis už A.Armalio tylėjimą? Juk tą naktį patarėjas siautėjo itin girtas, jo kraujyje rasta 2,69 promilės alkoholio (sunkus girtumas). Šiandien Vilniaus miesto 1-ajame apylinkės teisme bus sprendžiama, kokiam terminui iš A.Armalio atimti teisę vairuoti automobilį ir kokią skirti baudą.

Priminsime šią paslaptingą, prieš pusantro mėnesio nutikusią istoriją. Naktį iš kovo 31-osios į balandžio 1-ąją Vilniaus policija sulaikė ir antrankiais surakino girtą vidaus reikalų ministro R.Palaičio visuomeninį patarėją A.Armalį. Šis viešųjų ryšių specialistas anksčiau dirbo atstovu spaudai Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI), bet buvo atleistas. Kaip spėjama, koją pakišo alkoholis.

Balandžio 1-osios naktį A.Armalis policijai įkliuvo du kartus. Pirmą sykį patruliai sustabdė jo vairuojamą "Subaru Forester" apie vidurnaktį Žvejų gatvėje. Pareigūnai įtarė, kad vairuotojas neblaivus, ir laikinai automobilį iš jo atėmė. Likęs be mašinos A.Armalis patraukė ne namo, o į užeigą "Naktida", esančią Viršuliškėse. 4 val. 35 min. įstaigos personalas iškvietė policiją dėl netinkamo A.Armalio elgesio. Ministro patarėjas įžeidinėjo ne tik užeigos darbuotojus, bet ir pareigūnus, keikėsi, grasino juos atleisti iš darbo. Galiausiai surakintas antrankiais A.Armalis buvo nuvežtas į Vilniaus 5-ąjį policijos komisariatą

VRM sistemoje galioja taisyklė, kad už pavaldinių girtuoklystes ir netinkamą elgesį atsakomybę prisiima vadovai - jie atsistatydina. Taip buvo šių metų vasarį, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė policijos generalinio komisaro Vizgirdo Telyčėno atsistatydinimo pareiškimą. V.Telyčėnas prisiėmė atsakomybę už neblaivaus Trakų rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio vyresniojo patrulio Sigito Šostako sukeltą tragišką eismo įvykį, per kurį žuvo du žmonės, dar du buvo sunkiai sužaloti. Vėliau vienas jų mirė.

Atsakomybės neprisiėmė

Tačiau R.Palaičiui neteko prisiimti moralinės atsakomybės už savo patarėjo girtavimą ir politinio pasitikėjimo pareigas einančiam asmeniui netinkamą elgesį. "A.Armalis nėra vidaus reikalų ministro visuomeninis patarėjas, - pareiškė VRM vadovo patarėja Ramūnė Hazir. - Ministras jo paslaugų atsisakė šių metų kovo 30-ąją. Tokia buvo jo politinė valia, nes, kaip žinote, visuomeninių patarėjų paslaugos neįteisinamos jokiais darbo santykiais. Esant reikalui jie tik konsultuoja ministrą savo atstovaujamos srities klausimais."

Paskelbus šią informaciją internete pasirodė komentarų, kad patarėjas atleistas atgaline data, suklastojus įsakymą. LŽ pavyko išsiaiškinti, kad tiesą dėl galimo dokumento klastojimo galėtų atskleisti tik ikiteisminis tyrimas, - per jį būtų patikrinta kompiuterinė dokumento modifikavimo istorija.

A.Armalio atleidimas neva įformintas atgaline data, jau žinant, kad naktį patarėjas buvo blaivinamas policijoje. Esą po balandžio 1-osios nakties nuotykių A.Armalio pavardė buvo įrašyta į kovo 30 dieną ministro pasirašytą įsakymą dėl visuomeninio patarėjo Giedriaus Rakausko atleidimo.

LŽ užklausus VRM Viešųjų ryšių skyriaus, gautas atsakymas, kad du ministro patarėjai G.Rakauskas ir A.Armalis atleisti tą pačią kovo 30-ąją tuo pačiu įsakymu Nr. 1TE-106.

"Buvo jau susitarimas"

"Ar tiesa, kad buvote atleistas atgaline data?" - paklausiau šiuo metu viešųjų ryšių bendrovei "Opinio.lt" vadovaujančio A.Armalio. "Kodėl taip galvojate?" - dalykiškai pasiteiravo jis. "Na, kovo 30-ąją dar buvote darbe, o balandžio 1-ąją pranešama, kad tą dieną buvote atleistas", - paaiškinau prisiminusi viename iš dienraščių paskelbtą informaciją, jog A.Armalis, prisistatęs ministro patarėju, kovo 30 dieną skambino į šio laikraščio redakciją ir priekaištavo dėl ministerijai nepalankių straipsnių.

"Buvau visuomeninis patarėjas, o su visuomeniniu patarėju santykiai kitaip reglamentuojami. Tai nėra darbo santykiai. Pastaruoju metu labai mažai turėjau santykių su VRM, buvo jau susitarimas toks, ir viskas", - A.Armalis taip ir nepatikslino datos, kada nustojo buvęs ministro patarėju.

Abejotinas pasirinkimas

R.Palaitis, tapęs vidaus reikalų ministru, savo patarėjais pasirinko kontroversiškas asmenybes, iš ankstesnių darboviečių išėjusias ne su pačiais geriausiais palinkėjimais. Be A.Armalio, kuris buvo atleistas iš VMI ir dabar privačioje bendrovėje dirba su savo buvusiu tiesioginiu viršininku, VMI vadovo pavaduotoju Sauliumi Trečekausku, pagarsėjusiu neleistinomis statybomis pajūryje, ministro komandoje būta ir daugiau nevienareikšmiškai vertinamų patarėjų.

G.Rakauskas taip pat spalvinga asmenybė. Dirbdamas Vilniaus savivaldybės Elektroninio miesto departamento direktoriumi jis daug prisidėjo prie elektroninų bilietų projekto. 2005 metais pradėtas įgyvendinti projektas, kurio vertė 19,3 mln. litų, patyrė didžiausią nesėkmę. Šių metų pradžioje Europos Sąjungos (ES) paramą administruojanti Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) konstatavo, kad Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos viešojo transporto apmokėjimo elektroninėmis kortelėmis sistemos nėra suderintos. Sostinės savivaldybei gali tekti grąžinti dalį ES lėšų, skirtų projektui įgyvendinti.

G.Rakauskas, dirbdamas ministro visuomeniniu konsultantu informatikos ir žinių visuomenės plėtros klausimais, tuo pat metu vadovavo interneto sprendimų ir konsultacijų bendrovei "Idamas". Tarp šios įmonės klientų - 25 savivaldybės, ilgas sąrašas valstybės įstaigų ir institucijų. Jų interneto svetainėse įdiegtos ir naudojamos buvusio ministro konsultanto bendrovėje sukurtos duomenų valdymo programos.

Etatinis ministro patarėjas Saulius Lapėnas yra Viešojo pirkimo komisijos narys, paskirtas 2009 metų gruodžio 29-ąją, nors negalėtų juo būti. Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus Žydrūno Plytniko šių metų kovo 31-osios įsakymu "Dėl Viešojo pirkimo komisijos sudarymo ir jos veiklos organizavimo rekomendacijų patvirtinimo" pakeitimo nerekomenduojama komisijos pirmininku ar nariu skirti valstybės politiką. O ministro patarėjas yra politinio pasitikėjimo darbuotojas.

Šiuo metu R.Palaičiui didelę įtaką daro jo įvaizdį formuojanti patarėja R.Hazir, mergautinė pavardė Vaičiulytė. Anksčiau ji dirbo "Respublikoje", "Vilniaus dienoje", Valdovų rūmuose. Vienos R.Hazir buvusios darbovietės kolegos net kreipėsi į vadovus ir pasiskundė, kad su ja sunku dirbti.

Ministerijoje R.Hazir kontroliuoja visus klausimus, kuriuos iš žurnalistų gauna Viešųjų ryšių skyrius, filtruoja jo darbuotojų parengtus atsakymus, uždelsia laiką teikdama informaciją. LŽ, iš VRM ilgiau, nei numatyta įstatymo, negavusios atsakymų, išsiaiškino, kad dienraščiui parengtą informaciją laikė R.Hazir. Dėl patarėjos biurokratizmo, nereikalingų ar išgalvotų formalumų, vilkinimo priimti sprendimus, trukdžių laiku gauti informaciją LŽ su skundu jau kreipėsi į Seimo kontrolierių Romą Valentukevičių.

Stengiasi išsukti ministrą

LŽ balandžio 28-ąją išsiuntus klausimus dėl opių ir nelabai viešų ministerijos veiklos aspektų, ministro patarėja neteko žado kur kas ilgesniam laikui, nei numato įstatymai. Nors ministerijos Viešųjų ryšių skyrius atsakymus parengė laiku, R.Hazir jų neišsiuntė dienraščiui, o derino su ministru net dešimt dienų. Įstatymas numato ne ilgesnį kaip vienos savaitės terminą atsakyti į žurnalistų klausimus.

Nenuostabu, kad taip ilgai teko mąstyti, kaip išsukti ministrą iš keblios situacijos. LŽ duomenimis, Palangoje namą turintis R.Palaitis, tapęs ministru, mažiausiai kartą per mėnesį aplanko pajūryje gyvenančią garbaus amžiaus mamą. Miela, kad sūnus rūpinasi mama, tik kodėl jis to nedaro laisvu laiku ir asmeninėmis lėšomis? Važinėjimai į pajūrį su vairuotoju maskuojami įvairiais renginiais, vykstančiais Vakarų Lietuvoje.

LŽ uždavė ministerijai klausimus, kiek kartų per pastaruosius pusantrų metų pajūryje vyko renginiai, kuriuose dalyvavo ministras R.Palaitis? Kiek kartų šiam tikslui ministrui buvo išrašytos komandiruotės, konkrečiai kokiomis dienomis, kokie tai buvo renginiai, kokiu transportu jis vyko į pajūrį - asmeniniu ar tarnybiniu? Jei tarnybiniu - kokiu automobiliu, kur gyveno vairuotojas, ar jam išrašytos komandiruotės? Kur komandiruočių dienomis gyveno R.Palaitis, ar jam apmokėtos nakvynės viešbutyje? Kiek ministras asmeniškai sumokėjo už naudojimąsi automobiliu?

"Visa informacija apie tiek pajūryje, tiek visoje Lietuvoje vykstančius renginius, į kuriuos vyksta vidaus reikalų ministras, nuolat pateikiama tiek pranešimais spaudai (kuriuos siunčiame ir Jums), tiek VRM tinklalapyje www.vrm.lt. Maloniai kviečiame pasinaudoti šia informacija", - po apmąstymų, trukusių dešimt dienų, atsakė R.Hazir.

Penktadienį - į pajūrį

LŽ internete skelbiamą informaciją išanalizavo ir be R.Hazir patarimo, tačiau nerado joje konkrečių duomenų, kurių prašė iš ministerijos. Vis dėlto LŽ, sutikslinusios VRM pranešimuose spaudai minimas ministro kelionių datas, įsitikino, kad per pastaruosius 17 mėnesių R.Palaitis vyko į Vakarų Lietuvą net septyniolika kartų, ir - keisčiausias sutapimas ar dėsningumas - vis penktadieniais!

Vasario 25-ąją ministras susitiko su Palangos policininkais, pasieniečiais ir ugniagesiais gelbėtojais.

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Vasario 16-ąją (trečiadienį), R.Palaitis gimtuosiuose kraštuose praleido pusę savaitės. Vasario 17 dieną jis Gargžduose pasveikino iniciatyvą keisti Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimą, vasario 18-ąją Klaipėdoje dalyvavo Bendrojo pagalbos centro (BPC) regioninio padalinio atidarymo renginyje, o vasario 19-ąją Šilutėje įvertino pasiruošimą pavasario potvyniui.

Gruodžio 7 dieną R.Palaitis lankėsi Pagėgių rinktinės Viešvilės užkardoje, lapkričio 26-ąją dalyvavo Klaipėdos universitete dvi su puse valandos trukusioje kuklioje konferencijoje "Regionalizmas Lietuvoje ir Klaipėdos vizija".

Lapkričio 12-ąją ministras pasveikino 20-metį mininčią Pakrančių apsaugos rinktinę, spalio 21-ąją vyko į Telšius, į BPC informacinės sistemos plėtros pirmojo etapo užbaigimo pristatymą.

Liepos 20-21 dienomis R.Palaitis ir Rusijos Federacijos regioninės plėtros ministras Viktoras Basarginas lankėsi Panemunės pasienio kontrolės punkte, pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl tarpregioninio ir pasienio bendradarbiavimo.

Liepos 9-ąją ministras skubėjo į Telšius pažerti kritikos dėl apskrities reformos eigos ir vangaus ES struktūrinės paramos panaudojimo, o liepos 2-ąją Klaipėdos ligoninėje aplankė sužeistus pasieniečius.

Gegužės 6 dieną R.Palaitis Palangoje susitiko su Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrais.

Balandžio 30-ąją ministras lankėsi Jurbarko rajone, kovo 26-ąją - pamaryje, iš sraigtasparnio apžvelgė Nemuno žemupį. Kovo 8 dieną jis viešėjo Klaipėdoje ir dalyvavo Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos, kuriai pats vadovauja, posėdyje.

Vasario 19-ąją R.Palaitis užsuko į Kelmę, aptarė visuomenės saugumo ir apskričių reformos aktualijas.

2009 metų gruodžio 18-ąją ministras lankėsi Gargžduose ir svarstė policijai bei ugniagesiams aktualius veiklos ir darbo užmokesčio klausimus.

Asmeninis vairuotojas ir fotografas

Galima spėti, kad po susitikimų su pavaldiniais Kelmėje, Telšiuose ar Gargžduose R.Palaitis leisdavo savaitgalį namuose Palangoje. O kur tuo metu buvo tarnybinio automobilio vairuotojas, kur jis nakvojo? Kiek biudžeto pinigų jam išmokėta, kad ministras galėtų pabūti su mama?

"Pabrėžiame, kad nors vidaus reikalų ministro vizitai darbo reikalais įvairiuose šalies miestuose paprastai įforminami kaip komandiruotės, komandiruotpinigiai jam nė karto neišmokėti. Vykdamas į darbo vizitus, susitikimus šalies teritorijoje, ministras, kaip ir jam priklauso, naudojasi tarnybiniu transportu. Šiuo metu jam naudoti priskirtas buvusio ministro automobilis "Audi A6" (pirktas 2008 metais už 130 tūkst. litų - red.). Kad nekiltų priežasties įtarinėti ministrą dėl tarnybinių komandiruočių pajūryje, iš savo asmeninių lėšų ministras sumokėjo už automobilio panaudojimą iš viso 934,36 lito", - rašoma R.Hazir atsakyme. Tačiau nenurodoma, kada R.Palaitis sumokėjo už savo keliones. Gal po to, kai gavo LŽ klausimus, todėl taip ilgai ir teko laukti atsakymų?

"Per jūsų nurodytą laikotarpį ministro vairuotojai negyveno viešbučiuose, dienpinigių sumą galėtume nurodyti, jei patikslintumėte, apie kurį ministro ar ministerijos vairuotoją kalbate", - toliau išsisukinėjo R.Hazir, tarsi nežinotų, kad ministro vairuotoju dirba Laimonas Ciūnys. Užtat tai puikiai žino kiti jo kolegos vairuotojai. Tas pats L.Ciūnys, jau kaip ministro fotografas, puse etato įdarbintas ir Viešųjų ryšių skyriuje. Tai jis įamžina neužmirštamas akimirkas, kai R.Palaitis spaudžia ranką kolegoms Gargžduose ar veržiasi į mūšį su stichija gelbėtojų amfibija.

O kur apsistoja ištikimas vairuotojas L.Ciūnys, dabar vienintelis Viešųjų ryšių skyriaus darbuotojas, nes kiti atleisti, atvežęs ministrą į pajūrį ir jį nufotografavęs? VRM priklausančio Palangos poilsio ir reabilitacijos centro "Pušynas" direktorius Vincas Nesteckis LŽ telefonu patvirtino, kad ministras "Pušyne" nenakvoja, nes turi namus Palangoje. O štai jo vairuotojas apsistoja. Ir dar gauna 30 proc. nuolaidą už kambarį, nes tokia nuolaida taikoma VRM darbuotojams.

Trokšta reklamos

Šiemet pasirodė ant brangaus popieriaus išspausdintas, gausiai nuotraukomis iliustruotas 60 puslapių leidinys "Vidaus reikalų sistemos politika. VRM 2009-2011 m.". 1500 egzempliorių tiražu išleistas leidinys, reklamuojantis R.Palaitį, kainavo 21 tūkst. litų (su pridėtinės vertės mokesčiu). Jame, išvardijus neva gausius ministro nuopelnus, teigiama, jog sėkmingai vyksta biurokratijos "saulėlydis". Tačiau iš tiesų yra kaip tik priešingai - pastaruoju metu biurokratija pačioje VRM itin suklestėjo. O kai kurios ministerijos išlaidos išvis sunkiai suprantamos.

Štai balandžio viduryje VRM darbuotojus pasiekė spalvotas užsienio kalbų užsiėmimų, kurie prasidėjo sausį, o baigsis gegužę, tvarkaraštis. LŽ pasiteiravus, kiek kainavo šis pavėluotai pasirodęs ir nepigus lankstinukas, skirtas tik kelioms dešimtims žmonių, R.Hazir neatsakė. "Lankstinukų pagaminimo kaina įskaičiuota į bendrą mokymo paslaugų teikimo kainą, o detales galėtų nurodyti tik paslaugos teikėjai - UAB "OVC mokymai" ir VšĮ Valstybės institucijų kalbų centras", - po dešimties dienų apmąstymų pareiškė R.Hazir. Ji nematė reikalo aiškintis, ar mokymai būtų kainavę pigiau, jei ne prabangus ir pavėluotai išleistas lankstinukas.

Pasidomėjus, kodėl ministerijos darbuotojai užsienio kalbų mokosi darbo metu, gautas atsakymas, kad pagal Darbo kodekso 143 str. 1 d. 6 p. į darbo laiką įeina ir kvalifikacijos kėlimas. Negi ministerija, formuojanti valstybės politiką viešojo administravimo srityje, nežino, kad minimame Darbo kodekse niekur nenurodyta, jog užsienio kalbų mokymas priskiriamas prie kvalifikacijos kėlimo?

Ministras R.Palaitis nemėgsta prisiminti jam 2001 metų gruodžio 21-ąją iškeltos ir ištirtos baudžiamosios bylos dėl dokumento klastojimo, kurią vienasmeniškai nutraukė tuometis generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis. Taip žmogus, kuris turėjo būti teisiamas, išsaugojo savo reputaciją ir net tapo ministru. Tačiau klastojimo dvasia jam, atrodo, vis dar ne svetima.

Praėjusią savaitę prezidentė pasirašė Korupcijos prevencijos, Valstybės tarnybos ir Operatyvinės veiklos įstatymų pataisas, kuriomis išplečiamas specialiųjų tarnybų tikrinamų į valstybės tarnybą priimamų asmenų sąrašas ir keičiama jų tikrinimo tvarka. Ar valstybės tarnautojas atitinka jam keliamus reikalavimus, bus galima tikrinti ne tik priimant į darbą, bet ir visos tarnybos metu, jeigu sprendžiamas tarnautojo atsakomybės klausimas ar kyla abejonių dėl jo veiklos.

Ar šios pataisos yra realus siekis valstybės valdyme matyti tik sąžiningus žmones? Jei taip, visų pirma turėtų būti ištirti vidaus reikalų ministro kruopščiai slepiami užkulisiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"