Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Neslaptos paslaptys

 
2012 03 05 6:57

LŽ skaitytojams siūlome Lietuvos radijo laidos 'Dienos tema' vedėjo Tomo DAPKAUS pokalbį su Europos Parlamento nariu Vytautu LANDSBERGIU. Interviu spausdiname kiek sutrumpintą.

Profesoriau, norėjau šį vakarą pakalbėti su Jumis apie teisėtvarkos, teisėsaugos ir teisingumo būklę mūsų valstybėje. Noriu pradėti nuo karščiausios aktualijos, kurią šiandien paskelbė Seimo Antikorupcijos komisija, vykdanti parlamentinį tyrimą dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo pagrįstumo. Generalinis prokuroras Darius Valys liudijo komisijai, o po to komisija išeina ir, kaip sakoma, yra sutrikusi ir nustebusi sužinojusi, kad generalinio prokuroro pavaduotojo Dariaus Raulušaičio kabinete vyko pasitarimai dėl banko "Snoras" veiklos ir kokių veiksmų galėtų imtis teisėsauga ir centrinis bankas, ir ponas Valys sako: čia tiesiog vyko posėdėlis, jis nebuvo slaptas, užeidavo ir išeidavo pašaliniai žmonės, kurie nedalyvavo pasitarime. Kaip vertinti tokią situaciją? Du pareigūnai atleisti išvadinus juos išdavikais, pardavusiais informaciją, socialdemokratų vos ne grasinta atstatydinti ir premjerą, kodėl jis aiškinasi dėl vidaus reikalų ministro veiklos. Ir štai atvyksta generalinis prokuroras ir suteikia tokią informaciją.

- Toks klausimas iškilo jau vakar mūsų partijos politikos komiteto posėdyje, nes mes irgi apie tai kalbėjom. Apie tai, kas galėjo nunešti žinią ir perspėti aferistus, pirmiausia nunešti į jų laikraštį, ir tas laikraštis padarė, kuo dabar labai džiaugiasi: kad laimėjo vieną dieną ar pusantros, sustabdė areštą, ir per tą dieną buvo išplauta daugybė pinigų. Tad ir iškilo klausimas: o ar negalėjo šiaip kas nors pasiklausyti už durų. Be to, yra aparatūra, kurią nustato į lango stiklą ir panašiai. O tas posėdis, kuris turėjo būti strateginis taktinis - taktiniai veiksmai, kada, jeigu priima nutarimą, tai jie tuoj pat daromi, - jis tikrai turi būti slaptas. Juk ir kaltinime, tos situacijos aptarimuose kalbama, kad paviešinta arba nunešta slapta informacija. Slapta - tai iš labai slapto posėdžio, kur dalyvauja ribotas skaičius žmonių. Tie žmonės tikrinami. Bet mes dar neturėjome atsakymo. Būna specialūs kambariai, apsaugoti nuo nuklausymo, nuo "blakių", ir neaišku, ar posėdžio dalyviai buvo kur nors palikę telefonus.

- Ne, sako, kad telefonai buvo kartu. Taip sako generalinio prokuroro pavaduotojas D.Raulušaitis.

- Galima nuklausyti net per neveikiantį telefoną. Kas nors dalyvaudamas posėdy gali pamiršti išjungti telefoną kišenėje. Yra neribotos galimybės, jeigu iš principo nesiekiama posėdžio slaptumo, kaip valstybėje turi būti, kai sprendžiami didelės reikšmės dalykai ir su galimais dideliais nuostoliais valstybei. Mums tik klausimas kilo. Mes galvojome: tyrimas yra, jie išsiaiškins, ar buvo įslaptintas pats posėdis, kad jau iš jo reiktų kam nors "išnešti". Šiandien - iškart atsakymas: nebuvo jokio slaptumo, tad ir išnešti tiesiog nebuvo reikalo.

- Bet vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis atleido FNTT vadovus sakydamas, jog jie paviešino slaptą informaciją.

- Jam turbūt nekilo nė klausimas, ar tikrai posėdis buvo slaptas. Jis, matyt, neturi kvalifikacijos kaip tokių tarnybų viršininkas - ministras, - ką ir kaip jis turi daryti. Gal ir apskritai jos neturi valstybės aukštieji pareigūnai, ypač tie, kurie susiję su valstybės saugumu, ypatingos reikšmės duomenų apsauga. Tokia informacija negali būti mėtoma į kairę ir į dešinę.

- Kai kurie apžvalgininkai pastebi, jog tampa tarsi tradicija, kad žmonės, kurie tampa vidaus reikalų ministrais, yra pažeidžiami, turintys bėdų kur nors savo praeityje. Štai Gintaras Furmanavičius, Darbo partijos deleguotas į vidaus reikalų ministrus, - išaiškėjo, kad EBSV veikėjas. Raimundas Palaitis, Liberalų ir centro sąjungos veikėjas, praeityje - klastoti dokumentai, tai nustatyta, fiksuota, pasisavintos pensininkės akcijos, dabar vėl tyrimas, ir žiniasklaida rašo, kad ir vėl galėjo atgaline data būti klastojami dokumentai.

- Iškilo klausimas ir kitu kampu - prisimenant, kaip jau prieš keletą dienų ir ligi šiol akcentuojama, tokios atsakomybės pareigūnui būtina nepriekaištinga reputacija. Kadangi poligrafas privertė ar paskatino suabejoti, ar pareigūnas sako tiesą, kartu susvyruoja visa jo reputacija. Ir ministras daro valingą sprendimą, gal net ir ne pagal įstatymo raidę. Tačiau ar paties ministro reputacija nepriekaištinga, kad taip drąsiai nusprendžiama, jog ten - jau sutepta reputacija? Čia išeina pagal patarlę: juokiasi puodas, kad katilas juodas. Arba net prasčiau - dar nežinia, ar katilas tikrai juodas, o puodas jau nustatė, pats būdamas juodas. Žodžiu, situacija prasta. Tiesa, Jūsų labai įdomus pastebėjimas: visi vidaus reikalų ministrai - ir LDDP valdžios laikais su labai prastais pasielgimais, artimais valstybės išdavimui, ir dabar, formuojant šią koalicinę Vyriausybę, man pasikalbant su Sąjūdžio laikų politikais buvo gaila, kad ir vėl Vidaus reikalų ministerija atiduodama kitai partijai. Nors šie ir koalicijoje, ir turėtų būti sąžiningi, tačiau vieną kartą reikėtų pasižiūrėti, kas ten darosi, ar tai nėra, kaip dažnai sakoma, sena sovietinė milicijos ir MVD sistema.

- Kalbant apie kitus tyrimus, kuriuos atliko Vitalijus Gailius ir Vytautas Giržadas, - tai Medininkų byla. Ši byla pajudėjo tik tada, kai iš Valstybės saugumo departamento ji buvo perduota kriminalinei policijai, ir iš Latvijos buvo pargabentas Rygos OMON'o ypatingos paskirties smogikas. Jis teisiamas. Ir štai, ką viešai patvirtino tie pareigūnai, kad toje pačioje Medininkų byloje prokuratūros pavedimu jie tyrė ir Vytauto Pociūno nužudymo bylą. Lenda tie patys asmenys, kurie finansuoja smogikų gynybą ir finansuoja Vytauto Pociūno šmeižtą. Ir tie asmenys turi ryšių su aukštais VSD pareigūnais.

- VSD tebėra susikompromitavęs mažų mažiausiai Vytauto Pociūno šmeižimu. Žmonės, kurie dalyvavo tame šmeižime, mano labai paprastu supratimu, turėtų būti laikomi per patrankos šūvį nuo tokios institucijos, kuri privalo būti garbinga. Jie - negarbingi žmonės, bet atrodo, kad tebėra ten pat arba visai netoli. Vienas iš pagrindinių po to, kai VSD vadovas buvo galų gale atleistas, kurį laiką buvo šiek tiek toliau, tačiau dabar vėl pasikviestas į Vilnių, dirba patarėju Seime.

- Dainius Dabašinskas?

- Taip, tos pačios partijos sistemoje, ir kas mane beveik pritrenkė, šiomis dienomis apdovanotas aukščiausiu Estijos ordinu. Aš irgi turiu tokį ordiną, ir man kilo minčių, gal reikia jį grąžinti. Bet estai čia niekuo dėti, juos kažkas apgavo. Kas juos apgavo, rekomenduodami negarbingą žmogų? Susikompromitavusį mažų mažiausiai V.Pociūno šmeižimu, jau nekalbant apie praturtėjimus, namų pasistatymus iš kuklios tarnautojo algos.

- Lietuvos ambasadorius Estijoje yra Juozas Bernatonis. Gal jis daugiau žino?

- Ar tai kartais nėra vienas buvusių vidaus reikalų ministrų? Nežinau, ar jis įsiūlė estams šį kandidatą į aukščiausią apdovanojimą. Tačiau verta pasidomėti, kas taip kompromituoja Lietuvą?

- Kriminalinė policija vykdydama tyrimą Medininkų byloje, kuriam vadovavo Vytautas Giržadas, fiksavo, jog į Vilniaus apygardos teismo rūmus, kai vyksta posėdis ir teisiamas smogikas Konstantinas Michailovas, slapta atvyksta Rusijos Federacijos ypatingosios paskirties būrių smogikai ir persirengę civiliais sėdi teismo salėje, stebi kaltinamąjį, o kaltinamasis akivaizdžiai mato, kad yra Rusijos stebimas.

- Ši situacija kaip du vandens lašai primena garsųjį filmą "Krikštatėvis" apie Sicilijos mafiją ir tą pačią mafiją Amerikoje. Vienas mafijos, pas mus sakytų "torpedų", kurie vykdo nužudymus, yra suimtas, tiriamas, yra prieš jį parodymai, ir jis sutinka bendradarbiauti. Paskelbiamas viešas teismo posėdis, daugybė žurnalistų, nes jis duos parodymus prieš mafiją ir Korleonę. Bet yra priešnuodžių. Iš Sicilijos lėktuvais skubiai atgabenamas, neatsimenu, ar jo vyresnysis brolis, ar tėvas. Gal tėvas. Tėvas pastatomas tarp publikos taip, kad sutikęs bendradarbiauti jį pamatytų. Jis pamato, ir viskas. Tai jam įsakymas, ko jis negali daryti. Kelių laipsnių mafijos kodeksas, priedo dar ir šeimos. O kas pas mus, jeigu sėdi buvę arba esami kagėbistai iš tų pačių dalinių ir savo buvimu gąsdina. Ir tai leidžiama? O gal jie privatūs asmenys iš gatvės, nes kiekvienas gali užeiti? Bet kas nors turi daugiau žinoti negu eilinis teisėjas, kuris nežino, kas sėdi publikoje.

- Teigiama, kad policija informavo VSD Valdybos viršininką Aidį Meželį, labai gerai žinomą V.Pociūno bylos tyrimo metu, tačiau, kaip matome, šis veiksmų nesiėmė.

- Tada ratelis glaudžiasi, matome, kad tai - vieningas ratelis, kur vieni kitus dengia (rusiškai tai vadinama "krugovaja poruka") ir vykdo nurodymus, programą, kaip kas turi būti padaryta. Jeigu Michailovas ir nuteisiamas, kad neparodytų nieko, kas nepageidaujama Rusijos slaptosioms tarnyboms. Juk tai jos atsiunčia savo žmones.

- Bet mes matom, kad esminės bylos, ne šiaip kokios finansinės korupcijos bylelės, bet esminės Lietuvos valstybei bylos, susijusios su Rusijos Federacija ir jos interesais, stringa ir labai dažnai stringa VSD. Pulkininko Vytauto Pociūno nužudymas Baltarusijoje, Medininkų byla, Sausio 13-osios byla. Jūs, beje, Knygų mugėje pristatote savo knygą apie Sausio 13-ąją "Kaltė ir atpirkimas".

- Taip. Čia atsiranda ir M.Gorbačiovas, ir daug naujų dokumentų, labai nušviečiančių žmogaus charakterį, elgesį panašiomis aplinkybėmis, galų gale faktais matomo pagrindinio kaltininko. Ir dar M.Golovatovas, visas tas skandalas. Ką Jūs kalbate, Rusijos tarptautiniai nusikaltimai, nusižengimai - tai ne tik Rusijos. Štai šios dienos spaudoje yra žinutė: "atliko bausmę". Kas toks atliko bausmę? - tas, kuris liko nenubaustas, kuris išėjo nenubaustas - būtent kyšininkas A.Skikas, kuris dirbo...

- Sveikatos viceministras, pono A.Čapliko pavaduotojas.

- Tuo metu taip. Jo naudai buvo tokia gynyba, kad jis ne sau ėmė kyšį, o partijai. Jeigu tai tiesa, tada kaltinamųjų suole turėjo sėdėti partija.

- Ir, beje, negauti valstybės dotacijos.

- O jeigu tai netiesa, partija turėjo iškelti jam bylą dėl šmeižto, kad jis ima kyšius partijai.

- Bet teismo sprendime įrašyta: partija. Aš pats mačiau teismo sprendimą.

- Gerai, bet partija turbūt nenubausta?

- Ne. Ir gavo valstybės dotaciją.

- O p. A.Skikas, paėmęs 20 tūkst. litų kyšį, beje, iš žinomo asmens - iš Nacionalinio kraujo centro direktoriaus V.Kalibato, tai ar V.Kalibatas nebuvo teisiamas už kyšio davimą? Ar tik A.Skikas už kyšio ėmimą? Įdomu būtų pasiklausti teisininkų.

- Dar vienas įdomus aspektas. Ponas A.Skikas, kaip teismo sprendime sudėti pokalbiai, reikalauja kyšio iš sau pavaldžios įstaigos - Kraujo centro - vadovo arba priešingu atveju jis kaip kuratorius inicijuos atsakomybę pono Kalibato, kurio centras, kaip nustatė Valstybės kontrolė, vykdė milijonines aferas su Lietuvos žmonių krauju. Išveždavo - parveždavo. Bet kai poną Skiką sugavo, nieks nebegrįžo prie tų aferų, kurias darė ponas Kalibatas.

- Tos aferos tartum visai nenurašytos. Iš tikrųjų Seimo narė Agnė Bilotaitė bando jas atgaivinti. Tačiau susiduria su visiška blokada: nieko čia ypatinga, na, kraujas buvo suklastotas, žmonėms leidžiamas prastos kokybės, tačiau niekas nenumirė, todėl viskas gerai. Maždaug taip. Nežinau, kaip čia kas turi žiūrėti. Bet dabar grįžtant prie to žinutės pateikimo: atliko bausmę. O juk bausmės nebuvo! Reikėjo tik dvejus metus daugiau neimti kyšių.

- Arba bent neįkliūti.

- Taip. Bet imkim konkrečiai, už ką nuteistas. Bausmė - daugiau taip nedaryti dvejus metus. Dveji metai praėjo, ir dabar jau galima daryti, tik turės būti nauja byla, o ne anas nuosprendis. Reiškia, neimti kyšių dvejus metus yra bausmė. Tai kaip veikia mūsų smegenys? Teisingumo supratimas?

- Jūs paminėjot teisingumą, teisingumą vykdo teismai. Teisėjų taryba neseniai padarė dramatišką pareiškimą visuomenei, bent jis išplatintas Teisėjų tarybos vardu, jog eina puolimas, šmeižtas ir situacija apskritai dramatiška. Kaip Jūs komentuojate šį pareiškimą?

- Pirmiau apie situaciją. Keletą dienų prieš tai aš pasveikinau Lietuvos teisininkus su artėjančia Vasario 16-ąja tam tikru kreipimusi arba atsišaukimu, kaip kam atrodytų:

"Lietuvos teisininkai, stokite už teisingumą ir žmoniškumą. Pasitarkite kiekvienas su sąžine, po to ir šeimose, ir būreliuose. Nebijokite. Tegu būna Jūsų daug, kurie už teisingumą ir žmoniškumą. Struktūrų nuleidžiami nurodymai, kaip galvoti, jausti ir elgtis - mažiau svarbūs. Karjeros dalykai tikrai mažiau svarbūs. Kai daugelis Jūsų norės pokyčių Lietuvos teisingumo sistemoje, būtent pokyčių į gera - jie atsiras. Gali kilti ir Jūsų sąjūdis."

Ir dar truputį teksto. Aš galvojau, kad gal nebus jokių atsiliepimų, bet tegu teisininkai galvoja. Vis dėlto kai kurie jų pasako, kad jau net nebegražu būti teisininku. Arba atrodo, kad visi teisėjai prasti. Todėl jiems patiems reikia nusipurtyti įtarimo dėmę, kad jie veikia kaip klanas, kaip kad buvo apibūdinta tartum neregistruota partija, kurie gina vieni kitus, užstoja, ištempia iš teismų, iš bylų, iš kalėjimų, kaip kadaise komunistas negalėjo būti nuteistas arba turi pirmiau būti išmestas iš partijos. Ten veikia visokių sistemų, kaip nieko neišmesti iš teisėjų. Buvo ginami ir Panevėžyje, ir kitur, geriama į jų sveikatą. Kolegialus užtarimas: kaip čia dabar žmogų persekiosi, kai jis ne tokį ir didelį kyšį paėmė. Vienu žodžiu, padėtis prasta, ir štai matau Teisėjų tarybos kreipimąsi. Jis irgi Vasario 16-osios išvakarėse, bet kelios dienos po mano kreipimosi. Nepasirašytas. Žinoma, parašyta "Teisėjų taryba". O kiek ten žmonių, ar jie visi pasirašė, ar jie skaitė, ar žino, kad jų vardu sakomi kai kurie dalykai? Konstatuojama, mes tuos dalykus žinome, kad piliečiai yra nusivylę pirmiausia konkrečiais teismais ir teisėjais, bet iš to kyla ir nusivylimas sistema. Ir yra reikalavimai teisingumo, humaniškumo, atvirumo. Kiek metų blokuojami pasiūlymai, kad teismai būtų atviresni visuomenei. Ir tartum situacijos rezultatas - tas Teisėjų tarybos pareiškimas. Nežinia, kas jį rašė, kadangi parašų nėra. Gal visa Taryba, gal jos viršūnės. Bet vaizdas toks: savigyna puolant. Kai kas ir pripažįstama. Pripažįstama, kad yra nesąžiningumo. "Mes nesitaikstysim su nesąžiningumu". Žadama nesitaikstyti, panašiai, kaip dabar žadama, kad Rusijoje nuo šiol rinkimai jau bus sąžiningi. Kadangi visuomenė masiškai išėjo į gatves, tai juos ramina: taip, mes atsižvelgiam, jau toliau būsim sąžiningi. Taigi Dūmos rinkimai nebuvo sąžiningi? Tai jeigu dabar žadam nesitaikstyti, vadinasi, ligi šiol taikstėmės, bet toliau nebesitaikstysim. Ir aukščiausi etikos reikalavimai: jų nesilaikantiems kolegoms jau padarysim pastabų. Vadinasi, yra kolegų, kurie nesilaiko...

- Buvo paleidę keturis teisėjus, pagautus STT, savo noru išeiti.

- Žinau tą istoriją. Galų gale keli nesąžiningi teisėjai turėjo vienaip ar kitaip pasitraukti. Tačiau tai labai retas atvejis. Ir gal tik dabar prasideda tam tikras judėjimas. Bet vis dėlto pripažįstama, kad yra kolegų, kurie nesilaiko aukščiausių etikos reikalavimų. Man papasakojo apie situaciją Vilniaus universitete, apie pokalbį su absolventais, kai vienas jų aukšto rango auklėtojų pasakė jiems kaip pavyzdį, kad teisėjai buvo apkaltinti nesąžiningumu, korupcija, kyšiais, o vienas teisėjas paliudijo prieš juos. Stojo teisingumo, o ne "chebrytės" pusėn. Tai jaunimui pasakė, kad tarp jūsų tokių išdavikų nebūtų. Čia jau gengė, mafija, ir taip auklėjamas jaunimas.

Žinoma, yra ką veikti. Jei tame pareiškime yra įsipareigojimų, kad su tuo bus tvarkomasi, tai gerai. Bet kai formuluojama, kad kritika - tai valstybės pareigūnų žeminimas, kad tiems, kurie kritikuoja, yra svetimi konstitucinės valstybės principai, griaunama valstybė ir jos pagrindai, tai toks pareiškimas atrodo labai liūdnai. Turėtų kada nors įvykti koks nors teisėjų suvažiavimas, ir tegu jie apsisprendžia, ar jie yra partija, kuri gina savo "chebrą" bei valdys Lietuvą, ar nori būti tikri teisėjai ir Lietuvos teisinės valstybės dalis. Teisinė valstybė, o kai kas sako: teisminė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"