Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nesaldus gyvenimas didmiesčio centre

 
2012 08 17 8:21
Erlendo Bartulio, Deniso Nikitenkos, Oresto Gurevičiaus ir LŽ archyvo nuotraukos
Erlendo Bartulio, Deniso Nikitenkos, Oresto Gurevičiaus ir LŽ archyvo nuotraukos

Ilgametis konfliktas dėl triukšmo lankytinose didmiesčių vietose vis labiau aštrėja: miestų centrų gyventojai tvirtina nebegalintys išsimiegoti ištisas savaites, verslininkai juos kaltina perdėtu jautrumu, valdininkai skuba tvirtinti miestų triukšmo žemėlapius, o higienistai skaičiuoja lėšas, išleidžiamas triukšmui matuoti. 

Kiekvienas Lietuvos didmiestis bėdas sprendžia savaip. Klaipėda pagal Europos Sąjungos reikalavimus ką tik parengė ir miesto taryboje patvirtino triukšmo žemėlapį. Vilnius trumpina barų licencijų galiojimo laiką, o Kaunas kuria gyventojų, valdininkų ir verslininkų grupę, kuri spręstų tarp skirtingose barikadų pusėse įsitaisiusių žmonių kylančius konfliktus.

Didmiesčių visuomenės sveikatos centrų specialistai tvirtina, kad gyventojai jau žino, kur kreiptis, jei triukšmas trukdo ilsėtis ar net gyventi, tad mokyti jų nebereikia.

Vargina visus metus

Visų didmiesčių gyventojus, įsikūrusius centruose bei senamiesčiuose, triukšmas, sklindantis iš kavinių, barų, naktinių klubų, ypač vargina vasarą, nors dėl žemus garsus skleidžiančios muzikos jie tvirtina negalintys išsimiegoti ir žiemą.

"Kai šilta, visi naktimis rėkauja gatvėje, o kai orai atvėsta - iki paryčių linksminasi naktiniuose klubuose. Kauno centre dėl to nemiega daugybė šeimų", - ne sykį "Lietuvos žinių" redakcijai dėl garsų, sklindančių iš Laisvės alėjoje įsikūrusių pasilinksminimo vietų, guodėsi Aldona Grinkienė. Kaunietė tvirtino mananti, kad naktinio gyvenimo mėgėjai turi paisyti ir gyventojų interesų. Pasak A.Grinkienės, jei pasilinksminimo vietų savininkai gerbtų kaimynus, bėdų nebūtų. "Pataikaujama tik klientams, o gyventojams ilsėtis neleidžiama", - sakė moteris.

Tačiau verslininkai atkerta, kad absurdiška nuo 22 valandos nebeleisti lankytojams linksmintis. Jų nuomone, muzika turėtų skambėti iki 23 valandos, o lauko terasose klientai laiką turėtų leisti bent iki 1-2 valandos nakties.

Triukšmingiausia Klaipėdos Žvejų gatvė.
Triukšmingiausia Klaipėdos Žvejų gatvė.

Centras turi priklausyti jaunimui?

"Vasarą žmonės miega atsidarę langus. Tačiau miesto centras juk nėra miegamasis rajonas, ir tikėtis išgirsti paukštelių čiulbėjimą ar įkvėpti tyro oro tikrai neverta", - įsitikinęs kelių kavinių bendraturtis Arnas Mockus. Verslininko teigimu, įprasta, kad Europos didmiesčių centruose klesti verslas. Esą tose vietose įsikūrę viešbučiai, restoranai, bankai, parduotuvės, o gyventi centre nelaikoma prestižu, todėl ten, jo teigimu, dažniausiai įsikuria emigrantai iš trečiųjų šalių.

"Tik Lietuvoje daugelis žmonių dar veržiasi į seniausias miesto erdves. Tokiu atveju kur reikėtų kurtis verslui? Juk miestui nesurinkus mokesčių nebus už ką net gatvių remontuoti ar šilumos vamzdžių taisyti", - LŽ tvirtino A.Mockus.

Anot jo, reikėtų pagalvoti ir apie jaunus žmones, kurie gali likti be pasilinksminimo vietų. A.Mockaus įsitikinimu, gyventojai pamiršta buvę jauni ir nenori suprasti, kad iškeldinti jaunimą už miesto ribų nėra kur. Verslininkas pabrėžė, esą lietuviai yra per daug sėslūs ir nenorintys keisti gyvenamosios vietos. "Jaunas žmogus, grįžęs į butą, esantį virš naktinio klubo, tikrai nejaus diskomforto. Tačiau garbingo amžiaus žmonėms tokia kaimynystė tikrai nepatiks", - kalbėjo kaunietis.

Kauniečiai guodžiasi, kad Kauno centre naktimis nemiega daugybė šeimų.
Kauniečiai guodžiasi, kad Kauno centre naktimis nemiega daugybė šeimų.

Erzina ir muzika, ir šunys

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Tauris Stauskis teigė, kad kauniečiai į pareigūnus kreipiasi dėl įvairaus pobūdžio triukšmo - šunų lojimo, kondicionierių burzgimo, automobilių signalizacijų veikimo naktį, pokylių garsų, sklindančių iš butų. Visais atvejais pažeidėjai yra nustatomi, po to įspėjami arba baudžiami. Tačiau daugiausia - 80 proc. - skundų pateikiama dėl itin garsios muzikos, sklindančios iš pasilinksminimo vietų.

"Naktį mums nereikia jokio triukšmo matuoklio. Jeigu baro lankytojai triukšmauja, juos sutramdome, o savininkams skiriame įspėjimą arba baudą iki 500 litų. Ar problemą įmanoma išspręsti? Triukšmautojams reikėtų labiau gerbti aplinkinius, o gyventojams patarčiau turėti daugiau pakantumo", - LŽ sakė T.Stauskis. Pareigūnas pripažino, kad dažnai skundai būna pagrįsti. Yra žmonių, itin jautrių bet kokiems garsams ir mėgstančių dėl to rašyti raštus įvairioms institucijoms. Kauno pareigūnai dėl triukšmo sulaukia ne mažiau kaip 70-80 skundų per mėnesį.

T.Stauskis pripažino, kad dažnai skundai būna pagrįsti.
T.Stauskis pripažino, kad dažnai skundai būna pagrįsti.

Žmonės taisykles žino

Kauno visuomenės sveikatos centro (VSC) direktoriaus pavaduotoja Ona Gedgaudienė yra įsitikinusi, kad gyventojai jau žino, į ką dėl kokio triukšmo reikėtų kreiptis. Tuomet, kai trikdo stacionaraus objekto, tokio kaip naktinis klubas, gamykla ar ventiliatorius, garsai, konfliktą prašoma spręsti visuomenės sveikatos centrų darbuotojų. Dažnai dėl to kreipiamasi ir į savivaldybes. Tačiau triukšmaujant lauko kavinių lankytojams, kaimynams, praeiviams tenka kreiptis į policijos pareigūnus.

Šįmet Kauno VSC specialistai matavo triukšmą, sklindantį iš "PJ Old town" ir "Stenlio" barų. Tačiau triukšmo matavimo prietaisų rodmenys rodė, kad iš šių pasilinksminimo vietų sklindantys garsai atitinka reikalaujamas normas. Vis dėlto dėl pernelyg triukšmingų lankytojų "Stenlio" barui teko iki vidurnakčio sutrumpinti lauko terasos darbo laiką.

"Visada nustatome terminą, per kurį triukšmingos lankytinos vietos savininkai turi išspręsti problemą. Dažnai jiems skiriamos ir administracinės nuobaudos. Taip pat įstaigą būtinai patikriname ir dar vieną ar kelis sykius", - LŽ sakė O.Gedgaudienė.

Valdininkė teigė girdėjusi gyventojų nuostatų, neva triukšmo matuotojai iš anksto perspėja barus apie būsimus tyrimus ir rekomenduoja pritildyti muziką. Tačiau tai netiesa. Anot jos, žmonių, kuriuos muzika trikdo, ir jie yra įsitikinę, kad ši per garsi, tikrai netenkins neigiamas specialistų atsakymas. O.Gedgaudienė tvirtino, kad matavimus atlieka Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) darbuotojai. Už šių specialistų darbą, jei skundas surašytas higienistams ar savivaldybei, besiskundžiantiesiems paprastai nereikia mokėti.

Triukšmo lygio matavimo kaina priklauso nuo to, kuriuo paros metu jis atliekamas. Dieną vieno taško triukšmo lygio matavimas kainuoja 55,2 lito, naktį - 80,3 lito. Pasak NVSPL Kauno skyriaus vedėjos Gerdos Kuzmarskienės, užsakymus gali pateikti ne tik visuomenės sveikatos centrai ar savivaldybės, bet ir gyventojai. "Dažnai triukšmo skleidėjai patys užsako triukšmo lygio matavimus, mat nori sužinoti, ar jų vykdoma veikla netrukdo vietos gyventojams", - patikino G.Kuzmarskienė.

Naudojasi elektroniniu paštu

Klaipėdos VSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Šlepetienės teigimu, uostamiesčio gyventojai skundžiasi įvairiausiu triukšmu (geležinkelio, jėgainių, kavinių). Jei triukšmas - nevienkartinis reiškinys, tada atliekamas jo lygio matavimas. "Verta pabrėžti, kad maždaug pusė visų gyventojų pranešimų būna pagrįsti", - LŽ atskleidė specialistė.

Pastaruoju metu tikimasi, kad dalį konfliktų išspręs pagal Europos Sąjungos reikalavimus parengtas ir liepos pabaigoje Klaipėdos miesto tarybos patvirtintas triukšmo žemėlapis.

Panašų žemėlapį, tik su nurodytomis zonomis, kuriose galima triukšmauti ilgiau nei įprasta, rudenį tvirtins Kauno miesto savivaldybė.

Vilniaus VSC vyriausioji specialistė Enrika Saplytė LŽ pasakojo, kad praėjusiais metais dėl rimties trikdymo buvo gauti du, o šįmet - keturi skundai dėl per garsiai muziką leidžiančių barų ir naktinių klubų. Pusė jų pasitvirtino. Tuo metu iš Vilniaus miesto savivaldybės, kurioje veikia speciali komisija, gauta gerokai daugiau paklausimų - net dėl 35 pasilinksminimo vietų. Prašyta pateikti duomenis, ar dėl jų keliamo triukšmo kas nors skundėsi ir ar buvo atliekami tyrimai.

"Valdininkai gali riboti alkoholio licencijos galiojimo laiką, jei kavinė nepaiso gyventojų interesų. Tokia praktika sostinėje taikoma norint sudrausminti pažeidėjus", - sakė E.Saplytė. Anot jos, ne visi gyventojai dėl triukšmo kreipiasi tiesiai į valdininkus arba specialistus. Kai kurie jų apie savo teises teiraujasi anonimiškai arba elektroniniu paštu.

Jei kavinė nepaiso gyventojų interesų, valdininkai gali riboti alkoholio licencijos galiojimo laiką", - sakė E.Saplytė.
Jei kavinė nepaiso gyventojų interesų, valdininkai gali riboti alkoholio licencijos galiojimo laiką", - sakė E.Saplytė.

Jei triukšmas yra nuolatinis (naktinis klubas, ventiliatorius, gamykla), tuomet dėl jo reikia kreiptis į teritorinius visuomenės sveikatos centrus.

Praeivių gatvėje, barų lauko terasų lankytojų, kaimynų, automobilių signalizacijų ir panašus keliamas triukšmas - policijos pareigūnų tyrimo objektas.

Netikintieji atliktų visuomenės sveikatos centrų specialistų triukšmo matavimo duomenimis, tokį tyrimą gali užsakyti patys. Triukšmo matavimą gali atlikti bet kuri sertifikuota įstaiga, tarp jų populiariausi - NVSPL teritoriniai padaliniai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"