Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nematoma riba tarp brakonierių ir inspektorių

 
2011 11 02 2:30

Aplinkos ministerija, garsiai skelbianti kovą su vertingas žuvis negailestingai naikinančiais brakonieriais ir užfiksuotų pažeidimų skaičių, ne visada gali tiksliai nubrėžti ribą, kada sraunumose retas vertingas žuvis naktį gaudo aplinkosaugininkai, kada - brakonieriai, ir kaip jie tarpusavyje susiję. 

Neetatinio inspektoriaus virsmas

Tamsią 2009-ųjų rugsėjo 30-osios naktį už lašišas retesnius, bet į jas labai panašius šlakius Bražuolės upelyje neteisėtai gaudę du trakiškiai Algis Olekauskas ir Joanas Tamarli nesitikėjo, kad už kiekvieną pagautą žuvį vėliau teks sumokėti po 2 tūkst. litų. Juos turėjo apsaugoti A.Olekausko nuo 2001 metų turimas neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus pažymėjimas.

Be to, prieš vykdamas gaudyti šlakių jau gerokai po darbo valandų, apie 20 val., A.Olekauskas paskambino Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresniajam inspektoriui Sigitui Kandratavičiui, vykdančiam lašišinių žuvų apsaugos funkcijas. Spėjama, kad A.Olekauską su S.Kandratavičiumi siejo glaudūs ryšiai, neva S.Kandratavičius 2001 metais rekomendavo A.Olekauską priimti neetatiniu aplinkos apsaugos inspektoriumi.

Niekas, išskyrus A.Olekauską ir S.Kandratavičių, nežino, apie ką buvo kalbėta ir ar apskritai kalbėta tą vakarą. Gal A.Olekauskui rūpėjo sužinoti, ar neplanuojamos aplinkosaugininkų akcijos prie Bražuolės? Jau visą mėnesį vyko lašišinių žuvų apsaugojimo akcija, prasidėjusi prie Kuršių marių ir Nemuno deltoje. Neries pakrantėse aplinkosaugininkai turėjo pasirodyti nuo spalio 1-osios, tad brakonieriams rūpėjo ten atsidurti anksčiau.

Nors A.Olekauskas ir teigė, kad informavo S.Kandratavičių, jog vyksta į reidą, registracijos žurnale toks įrašas nebuvo padarytas. Reidus registruojantis inspekcijos vadovas Sigitas Mikėnas apie jį nieko nežinojo.

Įkliuvo svetimiems

Rimtesnių įgaliojimų nei regiono departamentas turinti Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija, be kitų funkcijų, tikrinusi ir tai, ar regioninių departamentų darbuotojai "nestogauja" brakonierių, rugsėjo 30-osios nakčiai buvo suplanavę reidą prie Bražuolės. Apie jį nieko nebuvo žinoma VRAAD. Ar ne todėl ir įkliuvo aštuonerius metus neetatiniu inspektoriumi vadinęsis brakonierius?

A.Olekauskas ir J.Tamarli, net nenujausdami, kad prie Bražuolės rengiama pasala, miško keleliu po vidurnakčio privažiavo arčiau šlakių pamėgtos Neries ir Bražuolės santakos. Pirmiausia jie praardė jiems trukdančias bebrų užtvankas. Sugrįžę persirengė ir porą valandų snūstelėjo automobilyje "Toyota Echo".

Miškui dar skendint nakties tamsoje, apie 4 val. ryto, abu vyrai antrą kartą nuėjo prie Bražuolės, pasišviesdami kelią galingais hologeniniais prožektoriais, nešdamiesi du aštriadančius, į šakes panašius žeberklus. Šlakius jie smaigstė pasišviesdami prožektoriais ir nė neįtarė, kad šį fantasmagorišką reginį pasislėpę už krūmų stebi aplinkos apsaugos inspektoriai Lauris Martišius, Andrius Girdziušas ir Vytautas Sirvydas.

Stebėdami brakonierius inspektoriai svarstė, kaip teisingiau pasielgti. Jei bandys du vyrus sulaikyti upėje, šie lengvai paspruks išlipę priešingame krante, o dar ir žeberklais gali sužeisti... Nusprendė laukti pasaloje prie automobilio.

Kai švintant, 6 val. 45 min., pasirodė A.Olekauskas ir J.Tamarli, jie jau nebeturėjo nei žeberklų, nei žuvų. A.Olekauskas prisistatė esantis neetatinis inspektorius, parodė pažymėjimą, paaiškino naktį saugojęs lašišas kartu su J.Tamarli. Gal ir būtų inspektoriai tuo melu patikėję, jei nebūtų matę vyrų Bražuolėje su prožektoriais. Apieškoję kelią, kuriuo atėjo brakonieriai, gamtosaugininkai surado po egle paslėptą kuprinę su šešiais šlakiais ir du žeberklus.

Šlakys - vertinga lašišinė žuvis, labai panaši į upėtakį, bet rečiau sutinkama Lietuvos vandenyse. Kelis kilogramus sveriantys šlakiai dažniausiai aptinkami Neries sraunumose.

A.Olekauskui ir J.Tamarli buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas. Kiekvienam skirta po 700 litų baudos ir apskaičiuota žuvų ištekliams padaryta žala - 10 179 litai. Teismai paliko nepakeistas apskaičiuotas sumas, A.Olekauskas ir J.Tamarli jas turės sumokėti iki 2012 metų pabaigos.

Slapta konkurencija?

Iškart po to, kai buvo demaskuotas, A.Olekauskas parašė skundą, kuriame minėjo skandalingus dalykus.

"Į valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos akiratį pakliuvau kaip netikėtas ir nenumatytas konkurentas, trukdantis monopolizuotai vykdyti lašišinių žuvų apsaugos neršimo metu kontrolę ir naudotis jos privalumais, - teigė A.Olekauskas. - Esu įsitikinęs, kad tik dėl to siekiama mane sunaikinti dirbtinai įvardijant ir baudžiant kaip pažeidėją."

Šis A.Olekausko teiginys sudomino ir teismą, tad jis paprašė patikslinti. Buvęs neetatinis inspektorius, atleistas už inspektoriaus vardo diskreditavimą, išsisuko paaiškinęs, neva galvoje turėjęs gaunamas pinigines premijas.

Tik vargu ar pasakė tiesą. Neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai turi teisių, prilygstančių policijos pareigūnų teisėms. Jiems leidžiama tikrinti fizinių ir juridinių asmenų bei pareigūnų dokumentus, suteikiančius teisę naudoti gamtos išteklius, aiškintis aplinkos apsaugos įstatymų pažeidėjų asmenybes, pristatyti juos į policiją, surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus, paimti iš pažeidėjų neteisėtai įgytus gamtos išteklius, produkciją, įrankius, įrodymus, gauti paaiškinimus, dokumentų nuorašus.

Kiek kartų ir kaip A.Olekauskas pasinaudojo savo neetatinio inspektoriaus teisėmis? O tai, kad jis įžūliai brakonieriavo prisidengdamas neetatinio inspektoriaus pažymėjimu, nustatė ir teismas.

Brakonierių "stogas"

Lašišos ir šlakiai - brangios ir vertingos žuvys. Naktimis prie tų upių, kuriomis jos plaukia į nerštavietes, turi teisę rodytis tik inspektoriai - etatiniai ir neetatiniai. Ir ar tikrai jie visada saugo žuvis? Gal kartais būna ir priešingai - patys jas gaudo? Arba pridengia brakonierius, perspėdami juos apie galimus reidus?

Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija, 2009 metų pabaigoje reorganizuota į Aplinkos apsaugos agentūrą, ne kartą yra pagavusi brakonierių regioninių departamentų valdose. Tačiau nė karto nepavyko įrodyti, kad vietos inspektoriai "stoguoja" negailestingai žuvis neršto metu naikinančius piktadarius.

Iš A.Olekausko liudijimų teisme paaiškėjo, kad jis, būdamas neetatiniu inspektoriumi, net nežinojo, kad inspekcijoje egzistuoja griežta reidų registravimo tvarka. Tais atvejais, kai jis rengdavo reidą, A.Olekauskas perspėdavo tik S.Kandratavičių.

"Į jokias knygas iš manęs niekada niekas nereikalavo rašytis, - teigė A.Olekauskas. - Paskambindavau ir informuodavau, o kad specialiame žurnale turėjau registruotis, nežinojau."

Brakonierių laimikis

Ne visai aišku ir tai, kas atsitinka su konfiskuotu brakonierių laimikiu - šviežiomis vertingomis žuvimis. Įstatymai numato jas realizuoti. Bet ar taip ir būna?

A.Olekausko ir J.Tamarli atveju reikėtų tikėti, kad šeši gražūs šlakiai (penkios patelės ir vienas patinas, svoris niekur nenurodytas) buvo sunaikinti tą pačią dieną. Netikite?

Vėsų 2009 metų rugsėjo 30-osios rytmetį, praėjus kelioms valandoms po to, kai pagautos žuvys, surašytas raštas, kurį pasirašė reide dalyvaujantys inspektoriai, kad iš A.Olekausko paimti šeši šlakiai. "Paimtos žuvys mechaniškai sužalotos, pažeisti neišdarinėtų žuvų pilvai, žiaunos gelsvos spalvos, gleivės neskaidrios, todėl pripažįstame šį turtą sugedusiu ir netinkamu realizavimui", - nurodė inspektoriai.

Sprendžiant iš čia spausdinamos, tą pačią dieną padarytos nuotraukos, žuvys taip baisiai, kaip rašoma, tikrai neatrodė. Gal šis "sugedęs ir netinkamas realizavimui" turtas jau tą patį vakarą spirgėjo inspektorių keptuvėse? Ar ne apie tokią konkurenciją, dalijantis konfiskuotą brakonierių grobį, rašė A.Olekauskas, kaltindamas inspektorius konkurentų naikinimu?

Užsiėmė versline žvejyba

Dėl šešių šlakių patyręs tūkstantinių nuostolių, praradęs kuprinę ir žeberklus, A.Olekauskas neliko be žuvies. Versline žvejyba užsiimantis vyras šioje srityje darbavosi ir toliau, tik jau Stasio Cesiulio įmonėje "Astacus".

S.Cesiulio įmonei šių metų birželį išduotas leidimas seliavų žvejybai pagrindiniuose Trakų ežeruose - Akmenos, Skaisčio, Galvės. Inspekcijai pateiktuose dokumentuose S.Cesiulis nurodė, kad už žvejybą atsakingas asmuo - A.Olekauskas.

S.Cesiulio įmonė "Astacus" taip pat buvo bausta už žvejybos taisyklių pažeidimą. LŽ šaltinių teigimu, įvairių baudų per pastaruosius dešimt metų galėtų būti keturios ar penkios.

LŽ paklausė Aplinkos apsaugos agentūros direktorių Raimondą Sakalauską, kaip jis vertina tą aplinkybę, kad už žvejybos taisyklių pažeidimą 2009 metais nubaustas A.Olekauskas įrašytas už žvejybą atsakingu asmeniu S.Cesiulio įmonėje "Astacus", o įmonei, anksčiau baustai už Žvejybos taisyklių pažeidimą, išduotas leidimas verslinei žvejybai.

"Tuo atveju, jei žvejybos teisė nėra atimta, fizinis asmuo, baustas už verslinės žvejybos vidaus vandenyse nuostatų pažeidimus, gali būti skiriamas atsakingu už verslinę žveybą, taip pat ir juridiniam asmeniui gali būti išduodamas verslinės žvejybos leidimas, - atėjo atsakymas, skambantis tarsi pateisinimas to, kad brakonieriams neužtveriamas kelias į verslinę žvejybą. - Šiuo metu galiojantys teisės aktai nenumato teisės užsiimti versline žvejyba vidaus vandenyse atėmimo ar taikymo apribojimo, jei asmuo pažeidė mėgėjiškos žūklės ar specialiosios žvejybos nuostatus. Šiuo atveju A.Olekauskas nėra patrauktas administracinėn atsakomybėn už verslinės žvejybos vidaus vandenyse nuostatų pažeidimus, S.Cesiulis ar jo vadovaujama žvejybos įmonė neturi galiojančios administracinės nuobaudos už verslinės žvejybos vidaus vandenyse nuostatų pažeidimus, teisė užsiimti versline žvejyba iš šių asmenų nėra atimta."

Vertinga nuomonė?

S.Cesiulis ne tik gauna leidimus žvejybai, bet ir dalyvauja svarstant žvejybai aktualius įstatymų pakeitimus. Nors Lietuvoje yra apie tūkstantis žūklės plotų naudotojų, 2009 metų rugsėjį ne kas kitas, o S.Cesiulis buvo kviestas į Aplinkos ministeriją dalyvauti svarstant Mėgėjiškos žūklės įstatymo pakeitimo projektą.

A.Olekausko paslaugomis naudojęsis S.Cesiulis dabar apie jį nebenori nė kalbėti.

"Mes nutraukėme žvejybą su A.Olekausku, - pareiškė S.Cesiulis ir atsisakė paaiškinti motyvus, dėl kurių nutrūko ryšiai. - Jūs geriau žiūrėkite į tai, kad jis buvo neetatinis inspektorius. O verslo su šituo dalyku nesiekite."

LŽ paskambino ir A.Olekauskui. Paklaustas apie lašišinių žuvų apsaugos užkulisius, jis pažadėjo daug visko papasakoti, ketino net atvykti į Vilnių. Bet taip ir neatvyko.

Paslaptys, ryšiai, pelnas - tai cementas, stipriai suklijuojantis gamtą saugančius inspektorius ir ją naikinančius brakonierius. Metai bėga, o padėtis nelabai keičiasi, nors reformų Aplinkos ministerijoje netrūksta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"