Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nematoma prokuratūros reformos zona

 
2012 10 05 6:09
LŽ archyvo ir Romo Jurgaičio nuotraukos/J.Rėksnys tikino, kad "raudonųjų" bylų principas prokuratūros sistemą nubloškė kone į sovietmetį.
LŽ archyvo ir Romo Jurgaičio nuotraukos/J.Rėksnys tikino, kad "raudonųjų" bylų principas prokuratūros sistemą nubloškė kone į sovietmetį.

Dalis prokurorų kritikuoja generalinio prokuroro Dariaus Valio giriamą prokuratūros reformą. Dėl jos esą labiausiai kenčia bylomis apkrauti paprasti prokurorai. Jie skundžiasi tapę kone biurokratais, todėl neturintys laiko tiesioginiam darbui, nors privalo vykdyti iš viršaus primestą planą - kiek, kokių ir kada išnagrinėti bylų.

Rugsėjo pabaigoje Seime apsilankęs Generalinės prokuratūros (GP) vadovas D.Valys džiaugėsi įvykdyta prokuratūros sistemos pertvarka. Pabrėždamas teigiamus rezultatus, jis rėmėsi statistika - prokurorai šiemet, palyginti su praėjusiais metais, dirbo 40 proc. efektyviau. Kaip apskaičiuotas toks efektyvumo rodiklis, D.Valys nedetalizavo. Galima spėti, kad šis skaičius paimtas iš Vidaus reikalų ministerijos (VRM) statistikos.

Prokurorų sumažėjo, efektyvumas padidėjo

Informacijos ir ryšių departamento prie VRM ataskaitoje apie šalyje atliekamus ikiteisminius tyrimus teigiama, kad per aštuonis šių metų mėnesius prokuratūros sistemoje ištirta net 1017 nusikalstamų veikų (62,7 proc. visų sistemoje užregistruotų veikų), per tą patį 2011 metų laikotarpį - vos 203 (23,7 proc.).

Tačiau kalbėdamas apie prokurorų darbo našumo šuolį D.Valys pamiršo paminėti svarbų faktą. Statistikos duomenimis, pernai prokuratūros sistemoje buvo užregistruotos 855 tiriamos nusikalstamos veikos, šiemet - net 1622. Kitaip tariant, nusikalstamų veikų padaugėjo beveik 90 procentų. Akivaizdu, kad pareigūnai vargu ar susitvarkys su didėjančiu darbo krūviu.  

"Ikiteisminių tyrimų trukmė trumpėja - vien per pirmąjį šių metų pusmetį baigti ikiteisminiai tyrimai sudarė 73 procentus. Pernai šis rodiklis siekė 71 procentą. Taigi dviem procentais žengėme žingsnį į priekį", - konstatavo generalinis prokuroras.

D.Valio teigimu, reforma nepatenkinti tie prokurorai, kurie neteko vadovaujamų postų. Tokių prokurorų sumažėjo nuo 187 iki 93. Per pastaruosius dvejus metus prokurorų apskritai sumažėjo 7 proc. ir į sistemą nepriimta nė vieno naujo prokuroro - rugsėjo viduryje joje dirbo 664 prokurorai. Lietuva, pasak D.Valio, yra viena Europos Sąjungos valstybių, pasižyminčių dideliu prokurorų skaičiumi 100 tūkst. gyventojų.

"Reformos esmė yra ta, kad apylinkių prokuratūras darome apygardų prokuratūrų padaliniais, apylinkių prokuratūros jaučiasi kontroliuojamos apygardų prokuratūrų, o apygardų prokuratūros atsakingos už apylinkių prokuratūras. Daugiau kontrolės ir atsakomybės dažnai kaip kam būna nepriimtina", - kalbėjo generalinis prokuroras.

Tyrimai "raudonuoja"

Neseniai pradėjo veikti Informacinė prokuratūros sistema (IPS). Dabar duomenų bazėje kaupiama konkretaus prokuroro atliekamų ikiteisminių tyrimų statistika. Ją mato ne tik jis, bet ir aukštesnysis prokuroras, net generalinis. Paprasto prokuroro darbo diena paprastai prasideda apsilankymu IPS. Būna dienų, kai raudona spalva "nusidažo" kelios dešimtys vieno prokuroro atliekamų tyrimų. Tai reiškia, kad baigėsi jiems atlikti skirtas laikas, todėl būtina kreiptis į aukštesnįjį prokurorą, kad šis terminą pratęstų.

"Tokiu atveju būtina rašyti motyvuotą prašymą ir nurodyti priežastis, kodėl ikiteisminis tyrimas nebaigtas laiku. Priežasčių gali būti įvairių - sirgo arba atostogavo policijos tyrėjas, nebuvo galimybių apklausti įtariamojo ar liudytojų, negauta ekspertų atsakymo. Anksčiau ikiteisminius tyrimus buvo galima pratęsti net ir metams, dabar - tik trims mėnesiams. Prašant pratęsti tyrimą reikia surašyti ne vieną popieriaus lapą. Gaištamas ir ikiteisminį tyrimą kontroliuojančio prokuroro laikas, kurį jis galėtų skirti tyrimams, ruoštis teisminiams ginčams", - LŽ tikino Vilniaus apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas, Prokurorų profesinės sąjungos tarybos narys Julius Rėksnys. Anot jo, toks "raudonųjų" bylų principas prokuratūros sistemą nubloškė kone į sovietmetį. Prokuroras pripažino, kad tokia situacija susiklostė dėl Baudžiamojo proceso kodekso pataisų, tačiau jis teigė nesuprantantis, kodėl generalinis prokuroras neskuba taisyti padėties.

Būti "blogas" niekas nenori

"Apylinkių prokuratūrų ir skyrių paprastus prokurorus pavertus "šiukšliadėžėmis", GP ir apygardų prokuratūrose pradėti ikiteisminiai tyrimai numetami žemutinei grandžiai. Dauguma tokių tyrimų - beviltiški, juos bus būtina nutraukti. Tai - jau neigiama statistika, o būti "blogu" prokuroru, sužlugdžiusiu tyrimą, niekas nenori", - teigė J.Rėksnys.

Prokurorų profesinės sąjungos pirmininkas, Alytaus apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Stasys Kasiulaitis nesutinka su D.Valio teiginiu, kad prokuratūros reforma leido suvienodinti prokurorų krūvį.

"Apylinkių prokurorai neretai organizuoja ir kontroliuoja 80-120 ikiteisminių tyrimų. Žinoma faktų, kai tam tikrose apygardų prokuratūrose prokurorai organizuoja ir kontroliuoja 2-4 ikiteisminius tyrimus. Jie nei apimties, nei sudėtingumo požiūriu nėra išskirtiniai. Galima teisintis, kad apygardų prokuratūrų prokurorai turi didesnį darbo krūvį, nes kontroliuoja apylinkėse atliekamus ikiteisminius tyrimus nuotoliniu būdu. Vien pagal IPS tyrimų nesukontroliuosi, tad neretai į darbą "pasitelkiami" apylinkių prokurorai rajonuose, bet kontrolės rezultatas priskiriamas apygardai", - aiškino S.Kasiulaitis.

Jo teigimu, tai, kad pradėti tyrimai iš "viršaus" nuleidžiami į "apačias", tik išryškino reformos neigiamą tendenciją, padidino žemiausiosios grandies prokurorų darbo krūvį. "Prokurorai nespėja dirbti tiesioginio darbo, nuolat gąsdinami tarnybiniais patikrinimais dėl neįvykdytų techninio pobūdžio užduočių - duomenų suvedimo į IPS", - tikino S.Kasiulaitis.

Kitas jo pateikiamas pavyzdys susijęs su apeliaciniu procesu, kurio atsisakyta GP ir apygardų prokuratūrose, o funkcijos perduotos apylinkių prokurorams. Dabar jie dėl apeliacinių skundų, kurie teismuose nagrinėjami tik keletą minučių, priversti sugaišti mažiausiai pusdienį, nes iš rajonų vyksta į apygardų teismus. Neretai vyksta nuosavu transportu, nes degalų sąnaudos tarnybiniams automobiliams sumažintos.

Keista statistika

J.Rėksnys prisipažino neturintis teisės susipažinti su visa prokuratūros sistemos statistika, jam prieinami tik kai kurie IPS duomenys. Jie, anot prokuroro, byloja reformos nenaudai.

Pagal statistiką per pirmąjį šių metų pusmetį vienas GP prokuroras ištyrė 1,4, Vilniaus apygardos prokuratūros - beveik 17, Kauno apygardos - 8, Klaipėdos apygardos - 12, Šiaulių apygardos - 12, Panevėžio - 9 nusikalstamas veikas.

Per tą patį laikotarpį apylinkių prokuratūros išties tapo kone konvejeriu. Rekordininkė - Radviliškio rajono apylinkės prokuratūra, jos vienam prokurorui teko net 135 ištirtos nusikalstamos veikos. Kelmės, Varėnos, Jurbarko, Vilniaus ir Trakų rajonų apylinkių vienam prokurorui teko vidutiniškai ištirti po 61-68 nusikalstamas veikas. Vienas Akmenės prokuroras ištyrė vidutiniškai 45 nusikalstamas veikas - dešimčia daugiau nei prokuratūros sistemos vidurkis.

"Ištirtos nusikalstamos veikos dar nesako, kiek iš tiesų ikiteisminių tyrimų kontroliuoja ir jiems vadovauja prokuroras. Viename ikiteisminiame tyrime gali būti tiriamos kelios nusikalstamos veikos. Tačiau veikų tyrimo absoliutūs skaičiai parodo realų prokurorų krūvį", - teigė J.Rėksnys. Anot jo, duomenys apie tai, kiek ikiteisminių tyrimų yra kontroliuojama ir atliekama kiekvienoje prokuratūroje, nėra viešinami.

Tačiau minėta statistika atskleidžia absurdišką situaciją - iš tikrųjų skaičiuojamos ne kiekvieno prokuroro ištirtos nusikalstamos veikos. Statistinis vidurkis išvedamas įtraukiant prokuratūros pagalbinius darbuotojus. Vienas prokuroro padėjėjas yra prilyginamas  0,54 prokuroro, vienas darbuotojas - 0,28 prokuroro. Darbuotojai - ir buvusios prokuratūrų raštininkės, kurios dabar įvardytos kaip vyr. specialistės, ir kiti specialistai, kurie beveik niekuo tiesiogiai neprisideda atliekant ikiteisminius tyrimus.

"Socialistinis lenktyniavimas"

"Prokurorų etikos komisijoje už pažeidimus apsvarstyti ne mažiau kaip 2 proc. prokurorų", - toks yra D.Valio planas. Dalis prokurorų dėl šio užmojo įžvelgia galimą prokurorų nepriklausomumo ir savarankiškumo pažeidimą ar net bauginimo politiką. "Nė vienas prokuroras nėra garantuotas, kad nebus pradėtas nepagrįstas tarnybinis patikrinimas dėl darbo ar etikos", - pareiškė S.Kasiulaitis. Anot jo, tai skatina prisitaikėliškumą, savos nuomonės neturėjimą, veidmainiavimą ir bailumą. Prokuratūra, pasak prokuroro, tampa neįgalia, bestubure institucija.

Reorganizuotoje prokuratūros sistemoje yra ir daugiau "penkmečio planų". Iš prokurorų reikalaujama, kad ekonomiškesnio proceso tvarka būtų išnagrinėta ne mažiau kaip 30 proc. nusikalstamų veikų, pagreitinto proceso - ne mažiau kaip 6 proc., taikant baudžiamąjį įsakymą - ne mažiau kaip 13 procentų.

"Kas bus, jei planas bus neįvykdytas? Prokuroras užsitrauks nemalonę ir veikiausiai bus svarstomas etikos komisijoje, jam bus iškelta drausminė byla", - samprotavo J.Rėksnys. Jis įsitikinęs, kad dėl ikiteisminių tyrimų specifikos ne kiekvienas prokuroras gali "tilpti" į "socialistinio lenktyniavimo" rėmus.

J.Rėksnys prisiminė vasarą vykusį prokurorų susirinkimą, per kurį buvo aptartos galimos priemonės korupcijai sistemoje mažinti. "D.Valys siūlė įvesti prokurorų specializaciją. Tačiau paprieštarauta - tai, ką galima daryti Akmenėje, netinka visai sistemai. Prokurorų specializacija sudarytų sąlygas vieniems prokurorams turėti mažesnį, kitiems - didesnį darbo krūvį, mat nusikaltimų nuspėti iš anksto negalima. Sulaukta atsakymo, kad bus taip, kaip reikia", - pasakojo prokuroras.

LŽ ketino Prokurorų profesinės sąjungos pareikštą kritiką perduoti D.Valiui ir išklausyti jo motyvų. GP Komunikacijos skyriaus vedėja Vilma Žemaitytė atsakė, kad generalinis prokuroras "dėl užimtumo ir kitų reikalų negali susitikti".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"