Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nelaisvės pančius atlaisvina santuokos saitai

 
2011 04 16 0:00
Natalija su Vladimiru susituokė pataisos namuose, kur jis vis dar kali.<br>Asmeninio archyvo nuotrauka
Natalija su Vladimiru susituokė pataisos namuose, kur jis vis dar kali.
Asmeninio archyvo nuotrauka

Pokalbis telefonu, pora šiltų laiškų, keli trumpi pasimatymai įkalinimo įstaigoje - ir jau skamba Mendelsono maršas. Kaliniai tuokiasi ir iš meilės, ir iš išskaičiavimo.

Metrikacijos skyrių darbuotojai jau įprato prie kvietimų registruoti santuokas įkalinimo įstaigose. Nors bendra tokių santuokų statistika nevedama, akivaizdu, kad jų daugėja. Demografinė to priežastis - už grotų patenka vis jaunesni žmonės. Pragmatinė - privilegijos, kurių santuoka suteikia nelaisvėje gyvenantiems asmenims. Juk oficialus sutuoktinio statusas leidžia kaliniui kas du ar kas tris mėnesius mėgautis ilgalaikiais, dvi paras trunkančiais pasimatymais.

Neretai už grotų sėdi abu sutuoktiniai. Tokiais atvejais žmonos iš vienintelių mūsų krašte moterų pataisos namų, įsikūrusių Panevėžyje, į pasimatymus su vyrais vežiojamos. "Meilė? Nežinau, ar tai meilė. Tačiau tos, kurios išteka, įgyja didesnį autoritetą. Ypač jei jos susituokia su kaliniais", - LŽ sakė Panevėžio pataisos namų viršininko pavaduotojas Ovidijus Burkauskas. Vis dėlto jis pripažino, kad dalis tokių santuokų nulemtos tikrų ir nuoširdžių jausmų.

Tuokėsi iškilmingai

Tokių vestuvių kaip Natalijos ir Vladimiro Rasų gatvėje įsikūrę Vilniaus 2-ieji pataisos namai dar nebuvo matę. Paprastai nuteistieji tuokiasi be didelių ceremonijų, tačiau šios poros tuoktuvės panėšėjo į tikrą šventę. Natalija į įkalinimo įstaigą atvyko vilkėdama puošnia suknele, tokios, ko gero, pavydėtų ne viena į santuokų rūmus žengianti nuotaka. Jaunikio kambarys buvo išpuoštas. 25 metų Natalija, kuri po vestuvių tapo Petroviene, prisipažino, kad tai buvo jos pirmosios vedybos, nors moteris jau augina tris vaikučius. "Tai ne Vladimiro vaikai, bet jis juos laiko sūnumis, o jie jį vadina tėte", - pabrėžė N.Petrovienė.

Vladimiras su savo išrinktąja susipažino išgirdęs per radiją skelbiamą jos telefoną. "Laisvėje gyvenau su moterimi, turiu šešiolikmetę dukrą, tačiau mūsų santykiai nutrūko, kai tik patekau čia. Išgirdau per radiją, kad jauna moteris nori susipažinti, ir paskambinau. Porą mėnesių susirašinėjome, paskui buvo leista pasimatyti", - pasakojo V.Petrovas. Susitikę Natalija ir Vladimiras išsiaiškino, kad juodu yra pažįstami. "Mano tėvas su Vladimiru anksčiau yra sėdėjęs vienoje "zonoje". Kartais Vladimiras užsukdavo pas mus į svečius. Bet aš tada su juo nebendraudavau", - prisiminė Natalija. Susituokti juodu nusprendė praėjus pusmečiui po pirmojo pokalbio telefonu. Natalija visai nebijojo tekėti už kalinio. "Jis labai geras žmogus, tiesiog suklydo", - tikino N.Petrovienė.

Natalija su Vladimiru susituokė pernai balandį. Šiemet vasaros pabaigoje jis išeis į laisvę. "Natalija manimi labai rūpinasi, siuntinius perduoda, dažnai dėl mano reikalų važinėja aiškintis į Kalėjimų departamentą. Nors jai ir nelengva su trimis vaikais. Aš ja pasirūpinsiu, noriu tikros šeimos, noriu kitaip gyventi", - tikino Vladimiras. Jo žmona šiuo metu nuomojasi nedidelį kambarėlį bendrabutyje ir gyvena iš vaikų pašalpų. Tačiau moteris įsitikinusi, kad viskas pasikeis, kai vyras išeis į laisvę.

Susipažįsta laiškais

Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose kalintis 53 metų Viktoras Ševčenka dar tik ieško savo vienintelės. Jo biografija - itin spalvinga. Būdamas visai jaunas V.Ševčenka pateko už grotų dėl dvigubos žmogžudystės. Vyrui teismas skyrė net mirties bausmę, tačiau ji buvo panaikinta, vėliau ir paskirtas įkalinimo laikas gerokai sutrumpėjo. Tad V.Ševčenka išėjo į laisvę ir netrukus vedė. Jo sutuoktine tapo viena Panevėžio advokatė.

"Vėl sėdau už grotų prieš trejus su puse metų. Su žmona turėjome sodybą prie Panevėžio. Vieną naktį į ją bandė įlįsti plėšikas. Jis man net ranką sulaužė, o aš tik gyniausi. Bet įvyko tai, kas įvyko. Dar viena žmogžudystė. Gavau aštuonerius metus nelaisvės", - LŽ pasakojo vyras.

Anot V.Ševčenkos, tuomet jis iš karto pasiūlė žmonai skirtis, nes nenorėjęs, kad ji visą tą laiką kankintųsi. Be to, ir moters giminės nuolat jai esą priekaištavo dėl išrinktojo. "Bet esu gana jaunas, noriu susirasti moterį", - vilčių sutikti kitą žmoną nepraranda V.Ševčenka. Apie karštą meilę jis nebesvajoja. "Noriu tiesiog gero, artimo žmogaus. Įdėjau į laikraščius du skelbimus. Atsiliepė kelios moterys, bet man nė viena nepatiko", - atviravo kalinys. Viena esą parašė, kad sveria apie pusantro šimto kilogramų. Kita iš karto teiravosi, ar jis gali vairuoti traktorių, nes abu turėsią uždarbiauti Ispanijoje. Viktorui dar liko kalėti puspenktų metų, tad per tą laiką jis pasiryžęs pagaliau rasti jo praeities nepabūgsiančią moterį.

Tuose pačiuose pataisos namuose kalintis kaunietis Vitalijus Bložė su drauge susipažino prieš pat netekdamas laisvės. 29 metų vaikinas į teisėtvarkininkų rankas pakliuvo už machinacijas su mokėjimo kortelėmis. "Su ta moterimi susipažinau, kai buvau ką tik išsiskyręs su ankstesne gyvenimo drauge. Tą pačią dieną užmoviau sužadėtuvių žiedą ir pasipiršau. Dabar norėčiau vesti, bet ji svajoja apie gražias vestuves, čia tuoktis nenori. Man liko sėdėti dar dvejus metus. Išėjęs į laisvę iš karto vesiu", - planais dalijosi Vitalijus.

Marijus Akmanavičius susipažino su Kulautuvoje (Kauno r.) gyvenančia Sandra. Nors žodį "susipažino" gal dar anksti sakyti. 44 metų vyras išgirdo jos telefono numerį per radiją ir parašė laišką. "Atsakymą gavau kaip tik per Valentino dieną - geras ženklas. Bijojau, kad neatsakys, tad pirmame laiške parašiau, kad aš čia tarnauju. Bet dabar ji jau žino, kad esu nuteistas. Tikiuosi, netrukus pasimatysime", - džiaugėsi M.Akmanavičius.

Laisvėje matytis neteks

Tačiau gyvenimo draugės ar draugo ieškoma ne tik laisvėje. Ne tokie jau reti atvejai, kai abu būsimi sutuoktiniai atlieka laisvės atėmimo bausmę, tik, žinoma, skirtingose įkalinimo įstaigose. "Dažniausiai kaliniai susipažįsta juos etapais vežant į įkalinimo vietas arba kol yra laikomi viename tardymo izoliatoriuje. Būna, kad susižino telefonų numerius, pavardes. Telefonų aparatus, žinoma, atiminėjame, bet visada atsiranda įsigudrinančių paskambinti", - LŽ sakė Panevėžio moterų pataisos namų viršininko pavaduotojas O.Burkauskas.

Lukiškių tardymo izoliatoriuje 2009 metų pavasarį metrikacijos skyriaus darbuotoja sutuokė neįprastą porą. Linas Venckevičius jau nebesitiki išeiti į laisvę. Jis nuteistas kalėti iki gyvos galvos už keturias žmogžudystes. Trys iš jų, kaip pats prisipažino, buvo užsakytos. Su savo antrąja puse - Jolanta Ruziene L.Venckevičius susipažino Laisvės atėmimo vietų ligoninėje. Moteris čia dirbo jau būdama suimta, o L.Venckevičius į ligoninę pateko dėl ligos. Netrukus J.Ruzienė buvo perkelta į Panevėžio pataisos namus. Jolanta ir Linas kurį laiką susirašinėjo, vėliau nusprendė susituokti. Moteris už vagystes teista jau 11 kartų. Ji į laisvę išeis šį rugpjūtį.

"Nežinau, ar vėliau ji norės, kad mūsų šeima egzistuotų. Kad ir kas atsitiktų, jos nesmerkčiau", - sakė L.Venckevičius. Nuteistasis prisipažino, kad su žmona pastarąjį kartą buvo susitikęs pernai rudenį ir nuo to laiko jos nebematė. "Neturime pinigų, kad ją atvežtų į Lukiškes. Už kelionę reikia susimokėti patiems, o darbo čia nėra", - skundėsi vyras.

Tragedijos ir kuriozai

Panevėžio pataisos namuose meilės istorijų netrūksta. Neslepiama, kad čia esama ir lesbiečių porų. "Viena nuteistoji pasikorė iš meilės kitai čia sėdinčiai", - atviravo O.Burkauskas.

Atsitinka ir kurioziškų dalykų. Kartą viena moteris pardavė laisvėje esantį vyrą, su kuriuo dar tik ruošėsi tuoktis, kitai nuteistajai... už cigaretes. "Pirkėja" įgijo teisę už "parduotojo" ištekėti. Tačiau vestuvės neįvyko - gal būsimasis jaunikis supyko, o gal jam nepatiko naujoji nuotaka.

Kad ir kaip būtų, moterų pataisos namuose vestuvės vyksta nepalyginti rečiau negu vyrų įkalinimo vietose. Šiuo metu čia bausmę atlieka 334 moterys. 2009 metais susituokė 15 kalinių, pernai - tik trys.

"Aš apskritai prieš tas jų vedybas, ypač kai abu sutuoktiniai sėdi už grotų. Pas mus tinkamų patalpų nėra, tad į pasimatymus pas kalinčius vyrus žmonas tenka vežioti. Joms tai, žinoma, atrakcija, gyvenimo paįvairinimas, o mums didelis vargas. Bet įstatymas nedraudžia jiems tuoktis. Tad ir vežiojame", - sakė O.Burkauskas.

Santuoką nutraukti nesunku

LŽ kalbintas Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Antanas Laurinėnas dėl kalinių santuokų laikosi nevienareikšmės nuomonės. "Galbūt kai kuriems jų ta naujai sukurta šeima yra vienintelė atrama ir stimulas pakeisti gyvenimą", - svarstė jis. Tačiau A.Laurinėnas nepaneigė tikimybės, kad kai kurios "žmonos" gali būti samdomos. Joms už tokią paslaugą tiesiog sumokama. Kalinys gali džiaugtis moters draugija, o po kurio laiko santuoka nutraukiama.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Aldona Taurienė LŽ patikino, kad registruoti kalinių santuokas - įprasta šio skyriaus specialistų darbo dalis. "Važiuojame pas juos ir važiuojame. Juk Pravieniškėse kalinių daug", - sakė ji. Be to, ten yra ir nuteistųjų ligoninė, kur taip pat būna vedybų. 2009 metais Kaišiadorių merijos Civilinės metrikacijos skyriuje buvo įregistruotos 103 tokios santuokos, pernai - 122. Kai kurios jų A.Taurienei atrodo keistos. "Pernai registravau dvi vieno kalinio santuokas. Vieną - sausį. Nespėjome apsidairyti, o jis jau išsiskyrė. Gruodį susituokė antrą kartą. Visai nenustebčiau, jei tektų vėl kartoti procedūrą - jam dar daug liko sėdėti", - sakė vedėja.

Jos teigimu, dažniausiai tokios santuokos nutraukiamos moterų iniciatyva. Ši procedūra gana paprasta, ypač kai nėra bendro turto. Advokatas Kęstutis Lipeika paaiškino: jei asmuo nuteistas daugiau kaip vieniems metams laisvės atėmimo, jo sutuoktinis gali vienašališkai kreiptis į teismą dėl santuokos nutraukimo būtent dėl šios priežasties.

Tad veikiausiai bėdų dėl santuokos nutraukimo nekilo ir skandalingai pastaruoju metu išgarsėjusiai dainininkei Irmai Jurgelevičiūtei. Ji buvo susituokusi su kauniečiu Rolandu Lavinsku, kalinčiu už dvigubą žmogžudystę, tačiau jų santuoka netruko nė metų.

Meluoja pačios sau?

Psichologė Rūta Bačiulytė įsitikinusi, kad santuoka su kalinčiu asmeniu paprastai sudaroma dėl kelių priežasčių. "Ne paslaptis, kad dažniausiai tai būna įkalintas vyras ir laisvėje esanti moteris. Ne paslaptis ir tai, kad tam tikro amžiaus sulaukusiai moteriai vis sunkiau rasti vyrą, ypač nevedusį ar neturintį draugės. O jos nori partnerystės, artimo žmogaus", - aiškino psichologė. Vyrai iš įkalinimo vietų rašo labai gražius, šiltus laiškus. Tiesa, neretai už juos tai daro etatiniai laiškų rašytojai.

"Kai moterys susitinka su kaliniais, dažnai pamato, kad žmogus visai ne toks, koks atrodė iš laiškų. Bėda ta, kad mėgstame meluoti patys sau. Jei moteris atsimerktų, suprastų, kad toks pasirinkimas jai yra pražūtingas", - sakė R.Bačiulytė.

Ji paminėjo ir kitą tokių santuokų priežastį - visuomenės spaudimą. "Mūsų visuomenėje netekėjusi moteris vis dar tebėra tarsi pažymėta broko ženklu. Todėl ji ir stengiasi susirasti antrąją pusę, kad bent pavardę pakeistų. Neretą moterį tai atveda prie pražūties slenksčio", - pabrėžė psichologė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"