Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Nei blondinai, nei brunetai - kas?

 
2011 01 08 0:00
Krepšininkas S.Štombergas tvirtino neprisimenantis, kokios spalvos jo plaukai.<br>Petro Malūko nuotrauka
Krepšininkas S.Štombergas tvirtino neprisimenantis, kokios spalvos jo plaukai.
Petro Malūko nuotrauka

Jie nebekreipia dėmesio į pokštus apie šukuoseną, šampūną ir šukas. Iš anekdotų apie plikes juokiasi kartu su vešlias garbanas turinčiais vyrais. O ką atsako į klausimą, kokia jų plaukų spalva?

Aktorių Marių Jampolskį esame įpratę matyti turintį poilgius plaukus. Neseniai žiūrovai išpūtė akis, kai vienoje LNK laidoje pamatė jį nusiskutusį plikai. Netrukus paaiškėjo, kad ne pats sumanė pakeisti įvaizdį - to reikėjo vaidmeniui. Netrukus vėl buvo kuo stebėtis: kitoje televizijos laidoje Ramūnas Rudokas pasirodė su vešlių plaukų kupeta. Pirmą akimirką buvo nelengva pažinti, kad šis vyras - publikai gerai pažįstamas plikagalvis aktorius. Tąkart R.Rudokas per TV3 šokių projektą užsimaukšlino peruką ir pasidarė panašus į laidos vedėją Vytautą Šapranauską.

Ar tokie pokštai suprantami tiems, kuriems gamta pagailėjo plaukų? Garsių plikagalvių Lietuvoje nemažai. Kai kuriuos pakalbinome, pasidomėjome, ar turi pasisekimą tarp moterų, kaip reaguoja į juokelius apie plikius, ar pradėjus pūsti žvarbiems žiemos vėjams, nešąla pakaušis, paklausėme, kokie šie vyrai iš prigimties: blondinai, šatenai ar brunetai?

Bandydavo losjonus

Prašomas pasakyti, kokios spalvos plaukai anksčiau dengė galvą, kino režisierius ir aktorius Algimantas Maceina giliai atsiduso: "Buvau blondinas." Jis teigė gerai atsimenąs, nes jautriai išgyvendavo dėl vis labiau retėjančių plaukų. Vyras sakė, kad kai mokėsi vidurinėje mokykloje, jie buvo kaip šiaudiniai. "Plaukeliai buvo plonyčiai ir nutįsę, - ramiai ir ironiškai pasakojo žinomas kino žmogus. - Norėdamas sustiprinti plaukus, klausydavau patarimų, bandydavau įvairius losjonus. Tada nesupratau, kad tokie yra genetiškai." Pasak kino režisieriaus, anais laikais net nekildavo minčių nusiskusti plikai, nes būtų atrodęs kaip "gavęs parų" ar net "zekas".

Buvo panašus į Leniną

A.Maceina pasakojo, kad nepriklausomoje Lietuvoje buvo vienas pirmųjų, drąsiai pakeitusių stilių - plikai nusiskutęs, kai patį pradėjo erzinti, kad plaukų lieka vis mažiau. Tačiau mūsų pašnekovas pirmą kartą galvą visiškai "apnuogino" ne gimtinėje, o Gruzijoje 1989 metais, kai buvo išvykęs ten studijuoti kino režisūros. A.Maceina pasakojo, kad Tbilisyje buvo labai karšta. Ant galvos plaukų nedaug, o šie nuo kaitros dar ir sulipdavo. Lietuvis girdėdavo gruzinų replikų, kad jis panašus į Leniną. A.Maceina tvirtino, jog toks atrodė maždaug nuo 23 metų - nuo tada jo galvą juosė tik plaukų vainikėlis. Gruzijos sostinėje vieną vakarą su bendramoksliu gurkšnodamas vyną, A.Maceina jo paprašė: "Nuskusk mane plikai." Kitą rytą lietuvis nuėjo į Kino namų bufetą pusryčiauti. "Mane pamatęs vienas lankytojas pradėjo žegnotis, - šypsojosi prisiminęs A.Maceina. - Paėmęs švarią metalinę lėkštę pažiūrėjau į ją kaip į veidrodį. O vargeli! Atrodžiau kaip siaubo filmo herojus: galva randuota nuo skutimo sovietine "britva", buvusių plaukų vietose balta, o viršugalis ir kakta - įdegę." Pasvarstęs, ką daryti, jis nusprendė rištis juodą skarelę, kol viskas sugis, susilygins spalva ir galva atrodys geriau.

Žmonės išsigąsta

Kiek vėliau, kai JAV stažavosi pas garsų lietuvių menininką Joną Meką, plikagalvis A.Maceina jautėsi kuo puikiausiai. "Niujorke tvankiomis dienomis ant plikos galvos galėdavau šliūkštelėti vandens. Iškart atsigaudavau. Man buvo labai patogu", - pasakojo vyras.

Kai A.Maceina grįžo į Lietuvą, iš pradžių savo naujuoju įvaizdžiu stebino aplinkinius. Režisierius pasakojo, kad Vilniuje nuėjęs į vieną dramos teatrą sutiko aktorių R.Rudoką. Šis atkreipė dėmesį į A.Maceinos galvą. Pasidomėjo, kaip jaučiasi be plaukų. Pašnekovas šią istoriją prisiminė su šypsena, nes praėjus kuriam laikui R.Rudokas padarė tą patį - nusiskuto galvą.

Dabar žinomų plikagalvių vyrų Lietuvoje yra nemažai. Kai kurie jų užsimaukšlina stilingas kepures arba užsiriša skareles. Klausiamas, ar domisi galvos apdangalų madomis, A.Maceina sakė turįs įdomių kepurių, viena jų - poliarinės lapės kailio. Vyras apgailestavo, kad Lietuvos žiema nebūna labai šalta, kad galėtų tokią užsimaukšlinti. Iš Niujorko buvo atsivežęs skarą su kaukolėmis, ilgą laiką ja rišdavo galvą, kol audinys nuo dėvėjimo suplyšo. Tačiau stiliaus vėjų kino režisierius nesivaiko.

Pašnekovas tvirtino, kad jam nepatinka į Lietuvą atėjusi skustagalvių mada. A.Maceina stebėjosi: "Kai pradėjau matyti tokius vyrus, galvodavau: kvaileliai, nusigremžia galvas, o jos net juodos nuo buvusių plaukų. Jei Dievas davė ševeliūrą, geriau augintų plaukus, tai fantastiška. Kai treninguotas jaunimas pradėjo skustis galvas, man pasidarė gėda. Rimti žmonės pradėjo manimi stebėtis, kad esu brandaus amžiaus vyras, o plikagalvis atrodau kaip tie "pacanai". Net buvau sugalvojęs Kino studijoje užsisakyti natūralių plaukų peruką. Tačiau tokiam neužteko pinigų. Be to, pripratau prie savo plikės."

Kino režisierius žino, kad jį pamatę nepažįstami žmonės kartais išsigąsta, net pereina į kitą gatvės pusę.

Tikriausiai prieštaringą įspūdį kelia ne tik plika A.Maceinos galva, bet ir jo pomėgis vilkėti odinius drabužius. Anksčiau vyras dar apsikarstydavo stambiomis grandinėlėmis ir apyrankėmis tarsi būtų koks "mafiozas".

Vis dėlto moterims efektingai atrodantis kino režisierius patinka. "Anksčiau manęs "nekabindavo" net bendraamžės merginos, o kai nusiskutau galvą, manimi pradėjo domėtis net jaunesnės panos", - tikino pašnekovas.

A.Maceina teigė į juokus ir anekdotus apie plikius reaguojantis ramiai. Niekada neįsižeidžia. Jautresnis buvo tik jaunystėje. "Reikia džiaugtis bet kokia Dievo dovana ir nereikia stengtis pasikeisti", - apie pliką galvą sakė pašnekovas.

Vietoj kepurės - snaigių sluoksnis

Krepšininkas Saulius Štombergas tikino neprisimenąs, kokios spalvos plaukus turėjęs. "Kas esu - blondinas, šatenas ar brunetas? Garbanius", - juokėsi vyras. Sportininkas sakė galvą skutąs nuo pergalės Eurolygoje. Klausiamas, kaip iš pradžių jautėsi, ar nebuvo nejauku, vyras tvirtino, kad savijauta buvo gera. "Nebereikia lankytis kirpykloje, šampūno mažiau sunaudoju, taigi sutaupau daug pinigų, nors galvą plaunu kasdien", - apie patogumus su šypsena kalbėjo S.Štombergas. - Neįsivaizduoju, ar plikagalviai patinka moterims. Žmonai patinku, o kaip kitoms, nežinau, man tai nerūpi."

Pašnekovas mano, kad anekdotų apie plikagalvius nėra daug. Į juokus apie išvaizdą jis reaguoja ramiai. Sportininkas prisiminė, kad nuo vieno krepšinio gerbėjo gavo dovanų atviruką, ant kurio buvo parašyta: "Plikis plikiui - hipis." Pasvarstė, kad šių žodžių autorius turbūt taip pat plikagalvis. S.Štombergas pats šia tema gali linksmai pafilosofuoti. Jis tikino, kad plikiai yra aukštesnės žmonijos išsivystymo pakopos negu turintieji vešlius plaukus. Esą genetiškai organizmas atsisako to, kas nebūtina.

Kokius galvos apdangalus mėgsta krepšininkas? Vyras sakė, kad peruką buvo užsimaukšlinęs tik juokais per vakarėlį. S.Štombergas teigė žiemą užsidedantis kepurę, bet tikino, kad kai sninga, nieko nereikia, nes tada pliką galvą uždengia snaigės.

"Šampūno nupirkti?"

Aktorius ir režisierius Sigitas Račkys daug metų nebesistebi klausimais apie plikę. Vyras tvirtino, kad jo pakaušis šviesti pradėjo senokai - Lietuvos nepriklausomybės aušroje. "Kai atgavome laisvę, praplikau", - paaiškino aktorius.

Klausiamas apie plaukų spalvą, pašnekovas sentimentaliai prisipažino: "Jaunystėje buvau blondinas. Mano plaukai buvo labai gražūs, kaip aktoriaus Evaldo Jaro. Gal buvau ilgaplaukis? Taip. Hipių laikais ilgus auginome. Anuomet mano plaukai buvo ne tik gražūs, bet ir stiprūs."

S.Račkys galvos plikai neskuta. Teigė, kad tingi tą daryti. Todėl šiek tiek buvusio grožio lieka, kai nusikerpa, kaip pats sako, "pirmu numeriu". Klausiamas, ar jam patinka dabartinė šukuosena, S.Račkys patikino: "Labai. Aš ja didžiuojuosi. Mano plikė yra mano veidas."

Aktorius džiaugėsi, kad kai plaukų ne kažin kiek likę, gyventi daug patogiau. Galvą trinkti paprasta. Žmona aktorė Rasa Jakučionytė kartais pasišaipo: teiraujasi sutuoktinio, ar nupirkti jam šampūno. S.Račkys pripratęs ir prie juokelio, kai klausiama, ar jam reikės šukų. "Tai senas "bajeris", - tvirtino pašnekovas.

Moterų žvilgsniai

Ką S.Račkys daro, kai kraštą sukausto žiema: grūdina pakaušį ar plikę slepia po kepure, gobtuvu, dar kokiu nors kitu galvos apdangalu? "Kai šalta, be kepurės neišeinu, - tvirtino jis. - Negrūdinu pakaušio jokiais būdais. Vasarą, kai saulė plieskia, taip pat užsidedu kepurę. Visada tą darau: žiemą ir vasarą, rudenį ir pavasarį."

Aktorius teigė niekuo nepridengta galva lauke būnantis labai retai. Tačiau peruko S.Račkiui maukšlintis neteko net kaip aktoriui - nebuvo tokių vaidmenų, kad jo būtų prireikę. Į anekdotus apie plikius sakė reaguojąs gerai. Pašnekovo nuomone, humoras šia tema yra pats šauniausias. O pajuokavimą apie plikį, kuris džiaugiasi ant savo galvos nematydamas žilų plaukų, aktorius vadino ne anekdotu, bet tiesa.

Klausiamas, ar plikagalviai patinka moterims, S.Račkys net nesusimąstė. "Taip", - iškart rėžė. Tada paaiškino plačiau. "Žinoma, patinka. Pažiūrėkite į R.Rudoką - kiek aplink jį moterų... Aš taip pat jaučiu jų dėmesį. Nesulaukiu jo tiek, tiek R.Rudokas, bet ir man skirtų moterų žvilgsnių netrūksta, - rimtu veidu tikino aktorius. - Ar mane lygina su Holivudo žvaigžde B.Willisu? Taip."

Savo "šukuoseną" vertina gerai

S.Račkio kolega aktorius Ramūnas Šimukauskas net vaidmenį populiarioje LNK humoro laidoje "Dviračio šou" gavo dėl savo "pliko" panašumo į Arūną Valinską. Dėl savo išvaizdos vyras nesijaudina. Klausiamas apie plaukų spalvą, R.Šimukauskas nusišypsojo: "Iš prigimties esu blondinas." Aktorius tikino esąs patenkintas savo išvaizda. "Dievas duoda gražią galvos formą tiems, kurie galiausiai nuplinka, - tikino pašnekovas. - Todėl dabartinę savo "šukuoseną" vertinu labai gerai."

Aktoriui smagu, kad nereikia šukuotis, o galvą plauti labai paprasta. Ir priemonių reikia mažiau, taigi viskas išeina pigiau. Jis kasdien su visa galva palenda po dušu.

"Kada nusiskutau plikai? Maždaug prieš 10 metų, - mintyse paskaičiavęs pasakė R.Šimukauskas. - Kurį laiką turėjau poilgius plaukus. Tačiau supratau: neverta slėpti, kad kakta darosi vis aukštesnė. Nėra čia ko vaidinti. Tada nusiskutau."

Klausiamas, kaip iš pradžių jautėsi plika galva, aktorius neslėpė, kad keistokai. "Žmonės, kurie plinka po truputį, to nepatiria. Jei visą gyvenimą turi kupetą plaukų ir juos nusiskuti, suprantama, kad pasijunti kitaip, tarsi nesaugumo jausmas atsiranda, - aiškino pašnekovas. - Nupasakoti šią būseną sunku. Kad suprastumėte, pati turėtumėte plikai nusikirpti."

Tiko vaidmeniui

Kad staiga plikagalviu tapusio aktoriaus nebepažintų gatvėje, nebuvo. Tačiau nuostabos ir klausimų pirmu metu pasitaikydavo. Pažįstamieji ir bičiuliai smalsaudavo: "Kaip, kodėl, kada?" R.Šimukauskas pasakojo: "Mane laikė meniškos sielos jaunuoliu, užsiauginusiu ilgus plaukus. Ir staiga mato - plikas!" Tada, maždaug prieš dešimtmetį, buvo įprasta, kad galvas skusdavosi tam tikro gyvenimo būdo ir pažiūrų vaikinai, taip ir praminti - skustagalviais. Todėl buvo ko aikčioti, kai meninių polinkių turintis vyrukas staiga pasidarė į juos panašus. "Ar kam nors kilo minčių, kad tai padariau dėl vaidmens? Taip. Tuo metu mes kaip tik repetavome spektaklį, kuriam labai tiko mano pasikeitusi išvaizda, - teigė R.Šimukauskas. - Todėl kai kuriems įkyriems klausinėtojams, kad nereikėtų ilgai aiškinti ir daryti lyrinių nukrypimų, sakydavau, kad galvą nusiskutau dėl spektaklio."

Tampa tarytum kitu žmogumi

"Dirbant teatre kartais tenka užsidėti peruką. Reikia pripažinti, kad plaukai žmogų jaunina. Kai būnu su peruku, atrodau kaip kokių 25 metų vyriškis, - tvirtino 35-erių R.Šimukauskas. - Kaip pats sau patinku? Atrodau savotiškai. Tai tarsi įsidėti linzes, prisiklijuoti nosį arba dideles ausis. Būtų keistoka." Kai lauke šalta ar vėjuota, aktorius pakaušio negrūdina, užsideda kepurę. Tačiau jei temperatūra mažiau negu 10 laipsnių šalčio, galvos nedengia.

Būna, kad plikagalviai vyrai, ypač menininkai, mėgsta pasipuošti įdomesnėmis kepurėmis, skrybėlėmis ar skarelėmis. R.Šimukauskas galvos apdangalų mados smarkiai nesivaiko, nors turi įvairesnių kepuryčių - egiptietiško stiliaus, beisbolo ir panašiai. "Kartkartėmis kurią nors užsidedu", - sakė pašnekovas. Tik paaiškino, kad dažniausiai dėl patogumo, norėdamas apsisaugoti nuo šalčio ar karščio, o ne dėl grožio. Ir dar todėl, kad aplinkiniams labai nekristų į akis. "Būdamas plikagalvis, labai ryškiai išsiskiri iš minios, ir tave visi atpažįsta, - teigė R.Šimukauskas. - Užsidedi kepurę ir tarytum tampi kitu žmogumi."

Operacijos nedarytų

Ar aktorius norėtų radikalių išvaizdos pokyčių? "Jei staiga paaiškėtų, kad galima padaryti stebuklingą operaciją ir atauginti vešlius plaukus, tikriausiai to nedaryčiau, - tikino R.Šimukauskas. - Manau, tai būtų kvailas maivymasis, ir tiek."

Vyras įsitikinęs, kad jis moterims ir toks patinka. "Dėmesiu nesiskundžiu", - nusišypsojo pašnekovas. R.Šimukauskas taip pat prisiminė, kad kartais jis lyginamas su pasauline žvaigžde B.Willisu.

Aktorius sakė, kad paauglystėje ir ankstyvoje jaunystėje buvo jautresnis savo išvaizdai. Jau tuomet turėjęs aukštą kaktą, vaikinas suprato, kad su laiku ji darysis dar aukštesnė. Tačiau perkopęs dvi dešimtis metų su ta mintimi apsiprato. "Jei esi plikagalvis, dėl to gyvenimas nepasidaro prastesnis. Ir priešingai, plaukai jo nepagerina", - išmintimi pasidalijo R.Šimukauskas.

Ar aktorius žino juokelių apie išvaizdą? Plikai skustas buvęs šviesiaplaukis vyras pareiškė: "Nekolekcionuoju anekdotų nei apie blondines, nei apie plikius."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"