Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Naujojo kunigo prisistatymas - su kumščiais

 
2006 07 15 0:00
Naujas kunigas Narsutis Petrikas savo darbą Kaltinėnuose pradėjo nuo konflikto. <br>Autorės nuotrauka
Naujas kunigas Narsutis Petrikas savo darbą Kaltinėnuose pradėjo nuo konflikto.
Autorės nuotrauka

Kunigo Petro Linkevičiaus iškeldinimas iš Kaltinėnų vyksta baisiau nei sovietiniais metais. Telšių vyskupas slapstosi nuo parapijiečių, o naujasis kunigas mosuoja kumščiais.

Kaltinėnų (Šilalės r.) parapija ima panašėti į karo lauką. Ketvirtadienio popietę prie Telšių vyskupijos prasidėjusi tikinčiųjų protesto akcija baigėsi gerokai po vidurnakčio pačiuose Kaltinėnuose. Ten vėlai vakare šv.Mišias aukojo jau naujasis parapijos kunigas, tačiau tuo metu žmonės demonstratyviai išėjo iš bažnyčios. Prieita net iki jėgos panaudojimo ir psichologinio spaudimo.

Sovietiniai metodai

LŽ rašė, kad tarp Kaltinėnų parapijos žmonių ir Telšių vyskupo Jono Borutos konfliktas kilo dėl pastarojo sumanymo į kitą parapiją iškelti Kaltinėnuose ypač mylimą kunigą Petrą Linkevičių.

Niekaip negalėdami gauti vyskupo paaiškinimo, kodėl nori iš Kaltinėnų iškelti čia bažnyčią atstačiusį, senelių globos namus, jaunimo centrą įkūrusį dvasininką, kaltinėniškai trečiadienį patys nuvyko į Telšius ir prie vyskupijos surengė piketą. Tačiau čia jiems pasikalbėti su Boruta nepavyko.

Beje, prieš išvykstant į piketą, tikintiesiems buvo perskaitytas kunigo Linkevičiaus kreipimasis: "Aš, kunigas Petras Linkevičius, nepritariu savo parapijos žmonėms organizuoti piketą prie Telšių vyskupijos. Manau, kad tai yra kraštutinė priemonė susidariusiai situacijai spręsti. Viskas tegul lieka Dievo valioje".

Kaltinėnų gydytoja Danutė Ugintienė LŽ tvirtino, kad šis kreipimasis buvo parašytas nežmoniškomis sąlygomis, kaip kokiu sovietmečiu. "Atvažiavo Šiurys (Telšių vyskupijos generalvikaras Juozas Šiurys - aut.) ir pareikalavo rašyti. O aš bijojau, kad kunigas nenumirtų. Jis rankose jau nebepajėgė nulaikyti rašiklio. Jo raidės buvo kreivos, vedžiojamos didžiausių pastangų dėka, - pasakojo medikė. - Įsivaizduokite žmogų, kurio viena ranka prijungta prie lašelinės, o kita jis verčiamas rašyti kreipimąsi į parapijiečius. Tai kažkas baisaus ir nežmoniško. Taip elgiasi tik sadistai".

Ugintienė tvirtino jau seniai konflikto epicentre atsidūrusiam kunigui Linkevičiui patarusi gultis į ligoninę, nes jo sveikata esanti kritinės būklės, tačiau tai, anot jos, dvasininkui neva uždrausta daryti, kol neperduos parapijos.

Nepagaunamas vyskupas

Telšiuose pakalbėti su kaltinėniškiai išėjo tik garbaus amžiaus kancleris Juozapas Pranciškus Gedgaudas. Jis patarė tikintiesiems rūpimu klausimu kalbėti su vyskupui, bet jis išvykęs parapijų turto perimti.

Anot kanclerio, nereikėtų daryti tragedijos ir kunigo iškelti į kitą vietą, nes tai esą įprasta praktika - kunigai keičiami kas 7 metus, o kaltinėniškiai turėtų džiaugtis, kad gauna elitinį kunigą Narsutį Petriką, kuris tęs Linkevičiaus darbus.

Po nieko nedavusio pokalbio su kancleriu piketuotojai ir jų rėmėjai išskubėjo į Kaltinėnus. Ten tikėjosi susitikti su vyskupu, nors kažkas minioje paleido gandą, jog vyskupo niekur ieškoti nereikia, kad jis yra vyskupijoje ir net veikiausiai pro langą viską stebi. Žmonės tuo nepatikėjo ir sėdo į mašinas.

Pasigedo pinigų

Grįžę į Kaltinėnus, tikintieji užtvindė bažnyčios šventorių, nusėdo laiptus ir, stebint policijos ekipažui, įsitaisiusiam tiesiai prieš bažnyčios vartus, ėmė laukti, kol pasirodys turto perėmėjai.

Po kelių valandų į klebonijos kiemą įsuko automobilis su vyskupijos atstovais. Tarp jų Borutos nebuvo. Sužinoję apie bažnyčios apgultį, svečiai išvyko atgal, o zakristijonas Stasys Jurgaitis miniai perdavė, kad turto perėmėjai neatvyks tol, kol neatsiras kompiuteris už 5000 JAV dolerių ir dar 42 tūkst. litų. Tam esą duotos dvi valandos. Ūkio reikalus gerai žinąs Jaunimo centro vadovas Giedrius Dainys nusikvatojo: "Sugalvokite ką nors įtikimesnio".

Atėjus šv.Mišių laikui, į bažnyčią prigūžėjo dar daugiau žmonių, tačiau jos nebuvo aukojamos. Tik visai į naktį, aplenkdami žmonių apgultas paradines duris, pro šoninį įėjimą į bažnyčią prasmuko vyskupijos generalvikaras Šiurys, naujas Kaltinėnų klebonas Petrikas, dar keletas kunigų ir pats Linkevičius. Jį pamatę žmonės aiktelėjo: "Ką jie su mūsų kunigėliu padarė?" Tai buvo perbalęs ir vos ant kojų bepastovintis šešėlis.

"Pakrikštijo" parapijietį

Generalvikaras pakvietė tikinčiuosius dalyvauti aukojant šv.Mišias ir priimti naujo kunigo priesaiką. Tačiau beveik visi žmonės išėjo iš bažnyčios ir meldėsi ant laiptų. Baigiantis šv.Mišioms, žmonės rankomis apkabino maldos namus - kad vyskupijos atstovai, prisidengdami tamsa, nuo jų nepaspruktų.

Pirmasis iš bažnyčios išėjo naujai paskirtasis kunigas Petrikas, prieš tai bažnyčioje apgailestavęs, kad vyskupas nuo viso to nusišalino, kad neatsistojo prieš minią paaiškinti savo sprendimo. Pamatęs glaudžiai susikibusius žmones ir kad visa tai yra filmuojama, kunigas Petrikas priėjo prie kamerą laikančio Dainio ir smogė jam į veidą visos minios akivaizdoje.

"Iš manęs jau atėmė Jaunimo centro raktus ir liepė dingti iš akių, - LŽ pasakojo apkultasis parapijietis. - Jaunimo centrą, kurį įkūrėme ir tiek metų puoselėjome, užantspaudavo kaip nuo didžiausių vagių ir liepė net nesiartinti. O juk visi girdėjote, kaip prie vyskupijos sakė, kad niekas nebus naikinama".

Kitas Jaunimo centro vadovų Žygimantas Stalionis atnešė žurnalistams parodyti Jaunimo centro iškabą - Petrikas liepė ją nuimti.

Kaltinėniškiai prie bažnyčios išbuvo iki vidurnakčio, teigdami, kad įvykiai Kaltinėnuose tik prasideda.

Vakar LŽ mėgino gauti Katalikų Bažnyčios hierarchų komentarą dėl padėties Kaltinėnuose, tačiau nepavyko rasti nė vieno norinčiojo pareikšti savo nuomonę. Kauno kurijoje informavo, kad Vyskupų konferencijos pirmininkas, Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius atostogauja. Iš Vyskupų konferencijos sekretoriato LŽ sulaukė paaiškinimo, kad komentuoti tai, kas vyksta atskirose vyskupijose, gali tik vyskupai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"