Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Mūsų mintys ir žodžiai daro įtaką tikrovei"

 
2006 09 16 0:00

Į Baltosios anketos klausimus atsako dainų autorius ir atlikėjas, Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyriaus Neformaliojo ugdymo poskyrio specialistas Linas Karalius (Ezopas)

1. Kokią Lietuvą norėtumėte matyti po šimto metų? Kokie visuomeninės raidos principai (ar įstatymai) galėtų padėti to pasiekti?

Matau gerokai pažangesnę ir sąmoningą Lietuvos visuomenę, gyvenančią pagal esminius suvokimo ir savo raidos stebėjimo principus: "Visi esame Viena" ir "kas iš to išeis". Kol kas gyvename lyg akli. Matome, kad nieko gera iš to neišeis, bet vis tiek taip gyvename.

Po šimto metų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje planetoje vyraus harmonija, meilė, tarpusavio supratimas, taika, užuojauta ir grožis. Žmonės bus suvokę, kad beprasmiška susiskaldyti į atskiras šalis ir religijas. Jie gyvens darniai su juos supančia kūrinija ir patys prisidės prie jos kūrimo.

2. Ar jaučiatės esąs Lietuvos bendruomenės narys? Ar galėtumėte su pasididžiavimu ištarti - "Aš esu lietuvis ir tuo labai didžiuojuosi" ir kodėl?

Su dar didesne garbe ištarčiau "Lietuva - Europos Tibetas. Mūsų ląstelės atmintyje slypinti protėvių išmintis pavers mus neobaltais, kurie padės nukreipti šviesą į šiuolaikinės Vakarų visuomenės tamsą".

3. Ar Jus tenkina Lietuvos valstybės kultūros politika? Kas joje, Jūsų nuomone, keistina?

Turėtume daugiau energijos skirti siekdami atgaivinti mūsų senąją pasaulėžiūrą, kurią taip uoliai užmarštin gramzdino Lietuvos krikštytojai. Tautos jėga - tai kalba ir kultūrinis paveldas, kurį jos protėviai kaupė daug tūkstantmečių. Ši pasaulėžiūra paremta darnos su mus supančia aplinka principu. Atgaivinkime tradicines gamtos ciklų šventes. Papasakokime savo vaikams, ką iš tiesų reiškia "Saulės atogrąža", "Lygiadienis", "Žolinės", "Kalėdos". Mūsų tautiniuose audiniuose, pasakose, sakmėse ir dainose slypi galingi protėvių siųsti ženklai. Išmoksime juos skaityti, atgaivinsime savo tikrąją kultūrą.

4. Ar Jus tenkina Lietuvos valstybės švietimo politika? Kas joje, Jūsų nuomone, keistina?

Šiandieninė švietimo sistema - tai sovietinis kareivių ir beširdžių atominių bombų gamintojų auginimo mechanizmas. Iš tiesų švietimas turėtų reikšti žinių ir dvasinės išminties sklaidą, kuri turi prašviesinti tautos tamsuolių sąmonę. Augdami vaikai nesąmoningai kopijuoja šalia esančius suaugusiuosius, perimdami tiek teigiamus, tiek neigiamus jų bruožus bei įpročius. Kad ateinančios kartos netaptų žiauriais sistemos robotais, kiekvienas privalome padirbėti su savo sąmone ir tapti pavyzdžiais savo vaikams. Meilė - pagrindinis švietimo įrankis. Tik keisdami save pakeisime sistemą. Ugdydami bendražmogiškas savybes savyje ugdysime jas ir mūsų vaikų sąmonėse. Turime nuspręsti: mums reikalingi beširdžiai technokratai, ar kilniaširdžiai planetą gelbstintys mokslininkai- kūrėjai.

5. Kokių permainų Lietuvos Valstybės strategijoje reikėtų pageidauti, norint susigrąžinti masiškai į Vakarus emigruojančią jaunąją Lietuvą?

Šis procesas tiesiogiai susijęs su šalies ekonomikos augimu. Kuo ilgiau Europos Sąjungos investicijų srautus valdys azartiški ir nepasotinami "turėtojai", tuo lėčiau šalies ekonomikos plėtrą, kurios sparta taip dažnai didžiuojasi politikai, pajus kiekvienas jos pilietis, tuo ilgiau stabdysime "proto nutekėjimo" procesą.

6. Lietuva dažnai įvardijama, kaip šalis, pirmaujanti pagal savižudybių skaičių. Kodėl taip yra ir ką daryti, kad būtų kitaip?

Savižudybė - tai gilios depresijos padarinys. Depresija - tai gyvybinės energijos trūkumo pasireiškimas. Nei šalies švietimo sistema, nei šalyje veikiančios religijos, nei šeimos tradicijos nesuteikia augančiam žmogui žinių, kaip taupyti ir kaupti gyvybinę energiją. Vietoj šių svarbių žinių yra dar smarkiau plėtojama gili alkoholizmo tradicija. Alkoholis temdo sąmonę ir išeikvoja gyvybinę žmogaus energiją. Alkoholį nuolat vartoja 84 procentai Lietuvos gyventojų. Todėl nenuostabu, kad nemažėja savižudybių skaičius. Ką daryti? Ir vėl - tai kiekvieno mūsų laisvo pasirinkimo reikalas. Suvokdami, kad esame svarbi visumos dalis, liaukimės nuodyti save. Pasidomėkime savo energijos šaltiniais ir patobulinkime juos. Tokiu būdu imsime daryti įtaką savo aplinkai.

7. Ar Jus tenkina tai, kaip Lietuva suvokia ir pateikia save - žiniasklaidoje ir televizijoje?

Kai pasisvečiuoji aukštesnės kultūros šalyje ir grįždamas lėktuve perskaitai Lietuvos dienraščių antraštes - apima liūdesys. Juk kvantinė fizika bei žymūs Japonijos mokslininkai jau seniai įrodė, kad mūsų mintys ir žodžiai tiesiogiai daro įtaką mūsų tikrovei. Mieli žurnalistai ir masinės informacijos priemonių vadovai, jūsų rankose jūsų pačių ir jūsų vaikų likimai. Prisidėkite prie gražesnio pasaulio sukūrimo. Trumpam stabtelėkite ir pamatykite, kur jus neša sistema. Gyventojų apklausos rodo, kad lietuviai žiniasklaidoje norėtų matyti daugiau pozityvios ir šviečiamojo pobūdžio informacijos. Kol kas žodžius "tik šviesa ir tiesa mus žingsnius telydi" pakeičia šūkis "Alus ir pergalės!"

8. Kokios lietuvio nacionalinės savybės Jums atrodo gražiausios, o kokios ne? Lietuvos žmonių moralė, sąmoningumas ir patriotizmas: diagnozė ir perspektyvos.

Gražiausia, bet, deja, nykstanti mūsų tautos savybė - svetingumas. Vytauto Didžiojo laikais buvo išleistas įstatymas, skelbiantis, kad kiekvienas svetimšalis privalo būti svetingai priimtas į bet kuriuos namus, pavalgydintas ir išlydėtas. Šiandieninis lietuvis įbaugintas "kriminalinių žinių" gyvena užsirakinęs devyniomis spynomis. Automobilių vairuotojai ypač retai pasisiūlo pavėžėti "balsuojantį" pakeleivį ar pagelbėti į bėdą pakliuvusiems kitų automobilių savininkams. Liūdesį kelia naujai atsiradęs bruožas - lietuvis džiaugiasi, kai kaimynas kenčia. Musulmoniško tikėjimo šalių emigrantai lengvai įsitvirtina Vakarų valstybėse, nes vieni kitus paremia finansiškai ir moraliai. O lietuvis lietuvį svetimoje šalyje smaugia. Sugriuvus komunizmo vizijai ir susilpnėjus primestoms religijoms Lietuva, deja, nebeturi moralės normų. Įsišaknijęs alkoholizmas temdo šalies sąmoningumą, o politinė situacija silpnina patriotizmo likučius. Tik atgaivinę senąsias dvasines vertybes pamatytume Lietuvos garbės atgavimo perspektyvas.

9. Lietuvos kultūros, istorijos ar visuomenės veikėjas, kuris yra Jums autoritetas? Ir kodėl?

Vydūnas. Tuo metu, kai informacija buvo daug sunkiau pasiekiama nei šiandien, šis žmogus sugebėjo jos daug sukaupti ir perduoti ateinančioms kartoms. Tai didis tautos švietėjas.

O Motiejus Valančius sugebėjo pasinaudoti laikotarpio sistema, kad išsaugotų didžiausią tautos turtą - kalbą, ir gerokai sumažinti temdančios sąmonę rusiškos degtinės apyvartą.

10. Kokiais moraliniais principais vadovaujatės savo gyvenime?

Elkis su kitu taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi, nes "Visi esame Viena".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"