Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Muitininkės mirtis metė šešėlį TTT

 
2006 09 07 0:00
Muitinės departamento generalinis direktorius Rimutis Klevečka aiškinsis, ar Tarnybinių tyrimų tarnybos pareigūnai neviršijo įgaliojimų.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Muitinės departamento generalinis direktorius Rimutis Klevečka aiškinsis, ar Tarnybinių tyrimų tarnybos pareigūnai neviršijo įgaliojimų.
LŽ archyvo nuotrauka

Muitinės departamento ir Finansų ministerijos sudarytos komisijos bei prokuratūra aiškinsis, kodėl rugsėjo 2-osios naktį mirė Vilniaus oro uoste budėjusi 52 metų muitininkė Monika Vaitkevičienė.

Po šio įvykio muitinės Tarnybinių tyrimų tarnyba atsidūrė kryžkelėje.  

 

Kai kurie muitininkai tyrėjus kaltina naudojant "gestapinius metodus". Tačiau Muitinės departamento generalinis direktorius Rimutis Klevečka teigia, kad tokiais vertinimais galbūt siekiama panaikinti Tarnybinių tyrimų tarnybą (TTT).

Naktį, poilsio valandą

Praėjusio šeštadienio naktį TTT tikrino Vilniaus tarptautiniame oro uoste dirbančių muitininkų blaivumą. Muitinės departamento vadovas LŽ pripažino, kad patikrinimas nebuvo atsitiktinis. "Oro uostas - jautri vieta, - laikraščiui sakė direktorius. - O tarnyba sulaukė signalo, kad naktį dalis pareigūnų girtauja".

Pagal nustatytą tvarką laisvu tarp lėktuvų reisų metu pareigūnai turi teisę pailsėti. Tą naktį dalis pareigūnių snūduriavo užsidariusios patalpose.

Pasak įvykio liudytojų, apie antrą valandą TTT vyr. inspektorius Vladislavas Bogdzevičius, kumščiu daužydamas duris, įsiveržė į moterų poilsio patalpą. Kaip vakar skelbė muitinės profesinės sąjungos tinklalapis www.laborunion.lt, liudytojai matė, kad TTT vyrai neturėjo nei alkoholio matuoklio, nei kitokių alkoholio nustatymo prietaisų.

Profsąjungos tinklalapis praneša: "Pažadintai pareigūnei buvo liepta pūsti ne į alkoholio matuoklį, o tikrintojui į veidą. Nepatenkintas rezultatu tikrintojas garsiai suriko, kad moteris pūstų stipriau, nes jis neužuodžiąs kvapo. Tuo metu Vaitkevičienei pasidarė bloga. Įvykio liudininkai pasakoja, kad moteris išbalo, klupdama žengė keletą žingsnių atatupsta nuo Bogdzevičiaus, bandė įsitverti greta stovėjusio stalo, suklupo. Tada tikrintojas apsisuko, metė per petį, kad neužuodęs alkoholio ir pasišalino iš patalpos".

Bendradarbės veltui mėgino padėti sukniubusiai pareigūnei, iškvietė medikus. Iš Vaitkevičienės burnos ir nosies plūdo kraujas. Po 15 minučių atvykę greitosios pagalbos medikai pareigūnę rado mirusią.

Kam pritrūko padorumo

Kelių policininkai, viešosios policijos patruliai ar kiti pareigūnai pagal galiojančius įstatymus bei etikos kodeksą privalo savo pareigas atlikti taip, kad nebūtų pažemintas nei piliečių, nei įstaigų prestižas.

Vairuotoją sustabdęs patrulis pirmiausia privalo pasisveikinti, prisistatyti, parodyti tarnybinį pažymėjimą. Tik tuomet atliekami kiti įstatymų numatyti veiksmai. Bet kuris Kelių eismo taisyklių pažeidėjas, kuriam yra tekę bent kartą gyvenime būti sustabdytam policininkų, gali patvirtinti: net ir apie neabejotiną prasižengimą policininkai informuoja taktiškai. Etikos galbūt nepaisoma tuo atveju, jeigu pažeidėjas priešinasi.

O muitininkų darbą stebinčios ir kontroliuojančios TTT metodai stebimiesiems dažnai asocijuojasi su "gestapiniais". Tai LŽ tvirtino Muitinės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Virginija Julija Rubikaitė.

Ji teigė, kad pareigūnai jau seniai skundžiasi TTT darbuotojų elgesiu. "Prieš man išeinant atostogų, užsuko vienas pareigūnas ir paprašė "kažką daryti", nes "tokia baimės ir savivalės atmosfera gali turėti nepataisomų pasekmių", - nesenus įvykius atskleidė Rubikaitė. - Su juriste susitarėme, kad po atostogų pradėsime rinkti įrodymus, o paskui imsimės teisinių priemonių. Deja, nespėjome - štai kas įvyko!"

Šiurpi prielaida

Rubikaitė prisiminė ne kartą girdėjusi, kad muitininkų tikrinti atvykę TTT vyrai dažnai net neprisistato, nerodo pažymėjimų. Normalu, kad patikrinimai atliekami iš anksto neįspėjus, netikėtai. Bet abejonių kelia pats darbo stilius.

"Įsivaizduokite, ramiai sau dirbate, bet staiga įsiveržia nepažįstamas vyriškis, jis neprisistato, tačiau valdingai atkiša į jus pirštą ir surinka: "Vardas! Pavardė!" - pasakojo Leokadija Daujotaitė. - Kai kartą muitininkų pasiteiravau, kas tokie juos tikrino, jie tegalėjo atsakyti, kad "vienas žemesnis ir storesnis, kitas aukštesnis, plonas ir su ūsais".

Rubikaitė teigė negalinti atmesti prielaidos, kad prieš keletą dienų darbe mirusios 52 metų muitininkės Vaitkevičienės žūtis susijusi su TTT pareigūnų veiksmais.

Be skrodimo

Vakar profesinės sąjungos atstovai apsilankė Muitinės departamente, generalinis direktorius Klevečka nurodė sudaryti Vaitkevičienės mirties aplinkybes tirsiančią specialią komisiją. Į jos sudėtį TTT atstovai nebuvo įtraukti.

Dėl Vaitkevičienės mirties Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje iškelta baudžiamoji byla.

Profsąjungos atstovams ir velionės kolegoms buvo įtartinos skubotos laidotuvės. Mirties faktą konstatavę policijos pareigūnai surašė pavedimą dėl skrodimo - jei darbo vietoje miršta pareigūnas, tai atlikti privaloma. Šį kartą to nebuvo padaryta: po mirties praėjus 1,5 paros velionė buvo palaidota.

LŽ šaltinių muitinėje tvirtinimu, mirties liudijime įrašyta akmenligės diagnozė. Tai mūsų pašnekovams sukėlė dar daugiau abejonių: anot jų, sergant tokia liga, kraujoplūdžio per burną ir nosį nebūna.

Muitinės departamento generalinis direktorius Klevečka teigė, kad nei departamentas, nei kitos muitinės tarnybos dėl laidotuvių datos nieko nesprendė. Ją pasirinko patys artimieji. Jie taip pat pageidavo, kad nebūtų daromas skrodimas. "Kiek mums žinoma, toks buvo velionės sūnaus noras", - sakė Klevečka.

Buvo jautri

Mirusiąją pažinoję asmenys teigė, kad moteris buvo jautri, be to, dėl inkstų ligos vartojo vaistus. Tiesa, jos negalavimas nekliudė dirbti. Rugpjūčio 17 dieną medikų komisija Vaitkevičienę pripažino tinkama tarnybai. Moteris mirė po šio patikrinimo praėjus vos dviem savaitėms.

Rubikaitė atskleidė girdėtus įspūdžius: "Mums papasakojo, kad moteris nepatogiai jausdavosi dėl acetono kvapo. Taip būna sergant inkstų liga. Net bendraudama su kolegomis Vaitkevičienė prisidengdavo burną ranka ar šiek tiek nusigręždavo. Kai tikrintojas pareikalavo pūsti jam į veidą, muitininkė silpnokai pūstelėjo. Mums pasakojo, kad tuomet jis sušuko: "Smarkiau"! Tą akimirką Vaitkevičienė pabalo, atsilošė kėdėje ir lyg pradėjo alpti. Pripažinęs, kad šioje patalpoje girtų nėra, tikrintojas apsigręžė ir išėjo".

Moters kolegos svarsto, kad staigaus ir garsaus beldimo pažadinta, o vėliau grubiai užsipulta muitininkė išsigando, jai pakilo kraujo spaudimas.

"Tokį specialiosios tarnybos darbuotojų elgesį galbūt suprasčiau, jei tai būtų reidas į narkotikų mafijos būstinę, o ne į darbo vietoje esančios ir niekuo nenusikaltusios pareigūnės patalpą", - svarstė Rubikaitė.

Anot jos, streso nepatiria tie muitininkai, kurie iš anksto sąmoningai planuoja nusikaltimą. "Tada "budi" viskam pasiruošęs advokatas, būna parengti sklandūs paaiškinimai, - teigė Rubikaitė. - Nuolatiniai TTT reidai įvaro baimę tiems, kurie niekada nieko neteisėto nedaro, nes jau iš patirties žino: jei netyčia kažkur bus neįspaustas antspaudas ar nepasirašyta, lėksi iš darbo arba, geriausiu atveju, gausi papeikimą".

Kas trokšta TTT galo

Muitinės departamento generalinio direktoriaus Klevečkos LŽ klausė, kaip šis vertina profsąjungos tinklalapyje ir kitur internete pasirodžiusią informaciją apie TTT neva naudojamus "gestapinius metodus". Klevečkai tokie vertinimai "priminė fašizmo laikus". Pasak muitinės vadovo, "teisybė sumaišyta su melu, o norimą rezultatą mėginama pateikti už esamą".

"Kažkam, kas taip interpretavo, matyt, labai norisi, kad TTT būtų išrauta su šaknimis", - tvirtino Klevečka. Jis neatskleidė, kam naudinga likviduoti TTT, tik pridūrė, kad šios tarnybos nemėgsta tie, kas "nenori laikytis darbo drausmės".

Anot muitinės departamento vadovo, kai kas dabar nori įvykius pateikti taip, kaip jiems patogiau. O moters mirtis esąs patogus pretekstas "eliminuoti Tarnybinių tyrimų tarnybą". Pašnekovas nemano, kad dėl šios moters mirties kalti tikrintojai.

"Mes nieko į vatą nevyniojame, - sakė Klevečka. - Jei paaiškės, kad kalti TTT pareigūnai, juos ir bausime. Nei Muitinės departamento, nei TTT vadovybė netoleruoja šiurkštumo. TTT pareigūnai kaip ir visi kiti privalo pasisveikinti, prisistatyti, laikytis etikos kodekso, parodyti darbo pažymėjimą". Muitinės vadovas linkęs manyti, kad tikrintojai elgiasi tinkamai.

Jis nemano, kad moters mirtį sukėlė prašymas papūsti į alkoholio matuoklį.

Muitinės departamento direktoriaus įsakymu sudaryta komisija tirs, ar pareigūnai neviršijo įgaliojimų. Bus aiškinamasi, ar TTT elgėsi tinkamai ir ar oro uoste dirbę muitininkai nebuvo girti. Komisijoje stebėtojos teisėmis dalyvaus profsąjungos pirmininkė Daujotaitė. Finansų ministerija situacijai ištirti vakar sudarė atskirą komisiją.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"