Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Muitininkas - už gyvenimo draugės pečių

 
2007 03 01 0:00
Andriaus Šiušos piešinys
Andriaus Šiušos piešinys

Karas tarp Muitinės departamento ir profesinės sąjungos vadovės pasiekė Seimo kontrolierius ir parlamentą. Kriminaliniais nusikaltimais Tarnybinių tyrimų tarnybą kaltinanti profsąjungos pirmininkė savo skunduose nutyli, kad ginamasis muitininkas - jos sugyventinis

Prieš Muitinės departamentą sukilo Muitinės darbuotojų profesinė sąjunga: profsąjungos pirmininkės Leokadijos Daujotaitės skundai pasiekė įvairias valstybės institucijas. Daujotaitė LŽ teigė taip ginanti profsąjungos narius. O Muitinės departamento vadovybė pirmininkės puolimą aiškina kitaip - Daujotaitė ginanti savo sugyventinį, kurį aplaidžiu pareigų vykdymu kaltina Tarnybinių tyrimų tarnyba (TTT). Departamento vadovai sako, kad iki šiol dar nebuvo patyrę tokios atakos.

Dėl Panerių krovinių posto vyriausiojo inspektoriaus Rimanto Beneševičiaus veiklos pastaruoju metu buvo atliekami du tarnybiniai patikrinimai. Pareigūno aplaidumas nesukėlė didelės žalos, tad jam grėsė tik palyginti švelni nuobauda (pavyzdžiui, pastaba). Tačiau tai, kad TTT atkreipė dėmesį į šį pareigūną, sukėlė tikrą audrą.

Supainioti kroviniai

Gruodį Baltarusijos muitininkai, patikrinę iš Lietuvos įvažiavusį baltarusių vilkiką, vietoj buitinės elektronikos rado degalinių įrangą, skirtą kitam gavėjui.

Paaiškėjo, kad kroviniai buvo supainioti Lietuvoje, muitinės sandėlyje. Šio krovinio dokumentus tvarkė Beneševičius, jis turėjo patikrinti, kas pakrauta į priekabą, ir ją užplombuoti. Tačiau apklausiamas vilkiko vairuotojas pareiškė, kad priekabą Vilniuje esančiame muitinės sandėlyje užplombavo ne pareigūnas, o muitinės tarpininkas. Tačiau pastarasis, privačios įmonės darbuotojas, neturėjo teisės plombuoti krovinių.

Savo pasiaiškinime Beneševičius teigė plombą uždėjęs pats, tik neįsitikinęs, jog viduje tas pats krovinys, kuris nurodytas dokumentuose. Jis mėgino suversti kaltę vairuotojui, kuris "uždėdamas puspriekabės tentą galėjo pastebėti, kad pakrautos ne tos prekės... ir apie tai man pranešti".

Profsąjunga neleido bausti

Panaši istorija su Beneševičiumi nutiko ir lapkričio 30 dieną.

Tąsyk TTT pareigūnai nufilmavo, kaip į Rusiją išvykstančio rusų vilkiko priekabą su naudotų drabužių kroviniu užplombavo ne muitininkas, o muitinės tarpininkas. Pastarasis TTT pareigūnams paaiškino plombą gavęs iš Beneševičiaus.

Muitininkas vėl turėjo aiškintis. Jis teisinosi, kad plombą muitinės tarpininkui davęs "palaikyti", o šis jam nematant ėmęs ir užplombavęs priekabą.

Baigus tarnybinį tyrimą buvo pasiūlyta savo plombas privatiems asmenims "palaikyti" dalijančiam muitininkui skirti nuobaudą. Tačiau ji iki šiol nepaskirta, nes tam pasipriešino profsąjunga, vadovaujama Beneševičiaus sugyventinės Daujotaitės. Kadangi jis irgi yra profesinės sąjungos veikėjas - Švietimo komiteto narys - jam nuobaudas galima skirti tik sutikus profsąjungai. Sutikimo negavusi Vilniaus teritorinė muitinė dėl to jau kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, bet skundas dar nenagrinėtas.

Beje, muitininkas Beneševičius buvo baudžiamas ir dirbant ankstesniems departamento vadovams - per savo ilgą tarnybą jis yra gavęs įvairiausių nuobaudų, nuo pastabų iki griežtų papeikimų.

Užvertė kaltinimais

Pradėjus tarnybinius patikrinimus dėl Beneševičiaus pažeidimų, Daujotaitė ėmė rašyti skundus. Juos gavo Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius ir parlamentarė Nijolė Steiblienė, kurie dėl to kreipėsi į Finansų ministeriją ir Muitinės departamentą.

Skunduose profsąjungos vadovė pažėrė įvairiausių kaltinimų Muitinės departamentui. Tačiau jo vadovai praėjusią savaitę išsiuntė atsakymą, kuriame Daujotaitės kaltinimus paneigė pasiremdami krūva dokumentų.

Skunduose profsąjungos vadovė itin daug dėmesio skyrė TTT. Šios tarnybos pareigūnai kaltinami savivale, įgaliojimų viršijimu, įrodymų falsifikavimu, faktų iškraipymu, tendencingu medžiagos rinkimu, įstatymais draudžiamų metodų naudojimu. Daujotaitės manymu, tokius jos kaltinimus geriausiai iliustruoja tarnybinis tyrimas, atliktas dėl Beneševičiaus. Moteris teigia, kad buvo pažeistos žmogaus teisės, jis buvo sukompromituotas, pažeista jo garbė ir orumas, "iššaukti pareigūno išgyvenimai".

Kontrolierius nustebo

"Mus kaltina klastojimu, neteisėta veikla ir kitais nusikaltimais! Jei ji turi tokios informacijos, privalo ją perduoti prokuratūrai, o ne skųstis politikams! - dėl profsąjungos pirmininkės skundų piktinosi TTT vadovas Romas Speičys. - Dirbti tokie dalykai tikrai nepadeda. Tai šmeižtas ir tokie profsąjungos pirmininkės veiksmai diskredituoja profsąjungą."

Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Romas Valentukevičius LŽ patvirtino, kad Muitinės departamento atsakymą jau gavo, tačiau dar neišnagrinėjo. Išgirdęs, kad profsąjungos vadovė ir jos ginamas pareigūnas yra sugyventiniai, Valentukevičius nustebo: "Jei taip yra, tai neetiška, gal net interesai gali būti supainioti."

Panašiai situaciją komentavo ir Vilniaus teritorinės muitinės viršininkas Pranas Dragūnas, kuriam pavaldinio ir profsąjungos lyderės santykiai jau seniai ne paslaptis: "Šeima. Jai reikėjo nusišalinti."

Persekiojimo manija?

LŽ paklausė Daujotaitės, kodėl ji nesikreipė į prokuratūrą, jeigu mano, kad TTT veiksmai neteisėti. Profsąjungos lyderė paaiškino: "Pirmiausia norime be jokių prokuratūrų išsiaiškinti. O paskui, jei departamentas nesiims jokių veiksmų, kreipsimės."

O kodėl skundus viena pati pasirašinėja? "Juk negali visa valdyba ar taryba pasirašinėti. Be to, aš nesu muitinės darbuotoja. O su muitinėje dirbančiais žmonėmis, kurie pasirašo tokius raštus, ir su jų artimaisiais yra susidorojama", - atsakė Daujotaitė.

Ji prisiminė pernykštį įvykį, kai TTT pareigūnams tikrinant Vilniaus oro uosto muitininkų pamainos blaivumą mirė viena darbuotoja (vėliau buvo nustatyta, kad moteris mirė dėl ligos, kuria jau seniai sirgo, tačiau spėjama, kad prie mirties galėjo prisidėti ir tikrinimo sukeltas stresas). Pasak Daujotaitės, TTT dabar "intensyviai ieško būdų susidoroti" su žmonėmis, kurie dirbo minėtoje ir po tragiško įvykio išformuotoje pamainoje. Šį teiginį profsąjungos vadovė grindžia tuo, kad sausio pabaigoje TTT oro uoste tikrino pamainą, kurioje dirba viena moteris iš išformuotosios pamainos. Išvakarėse buvo tos pareigūnės gimimo diena. Daujotaitė tokį patikrinimą vadina persekiojimu.

Paklausus, ar taip pat persekiojami ir kiti tragišką naktį prieš pusę metų oro uoste dirbę muitininkai, Daujotaitė pareiškė: "Aišku, kaip gi ne. Laukia tam tikro momento. Visų juk negali iš karto tikrinti."

Pamokymai operatyvininkams

TTT vadovas Speičys piktinosi ir profsąjungos pirmininkės mėginimais išsiaiškinti, kokiais būdais muitininkus prižiūrintys pareigūnai gauna informaciją: neseniai, po minėto eilinio patikrinimo Vilniaus oro uosto poste, Daujotaitė Muitinės departamento direktoriui atsiuntė raštą, kuriame klausia, kokiu telefonu TTT buvo pranešta apie netvarką poste, kur skambutis registruotas ir t.t. Pasak Speičio, tokie dalykai yra ne profsąjungos reikalas.

Profsąjungos vadovei priminus, kad TTT yra operatyvinė tarnyba, kuri informaciją gali gauti įvairiausiais būdais ir neprivalo jų atskleisti, moteris kiek sutriko: "Na, tai va... Tai gerai, tai tegul gal registruoja anoniminius skambučius."

Į klausimą, ar jai tekę girdėti, kad policijai, saugumui ar kitai operatyvinei tarnybai profsąjungos nurodinėtų, kaip ji turi dirbti, Daujotaitė atsakė: "Mes nenurodinėjam. Profsąjunga tiesiog nori apginti savo darbuotojus nuo savivalės."

Santykiai nekomentuojami!

Su profsąjungos vadove nepavyko pasikalbėti, ar jos išskirtinis dėmesys TTT negali būti susijęs su jos gyvenimo draugo Beneševičiaus nemalonumais tarnyboje. Ji, paaiškinusi, jog nėra viešasis asmuo, atsisakė kalbėti šia tema: "Mano santykiai nekomentuojami." Paklausus, ar neįžvelgia problemos, kad būdama profesinės sąjungos vadove gina sau artimą žmogų, Daujotaitė pareiškė nenorinti kalbėti ta tema.

"Valstybės tarnautojams kontrolės pakanka. O kas kontroliuoja profsąjungas? Virš jų nieko nėra... Ar ji gina savo narius, ar savo artimuosius? Nėra mechanizmo, kuris apgintų departamentą nuo nepagrįstų puolimų, kurie gali būti inicijuojami asmeninių tikslų. Šis puolimas nėra visų profsąjungos narių noras, o jos vadovės asmeninės problemos", - konfliktą su profsąjunga LŽ apibūdino Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Juozas Rimkevičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"