Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Mokyklose auga nusikaltėlių karta

 
2010 11 25 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Policijos suvestinėse kasdien mirguliuoja pranešimų apie moksleivių išpuolius prieš bendraamžius ir mokytojus. Tačiau šįmet padaugėjo ir suaugusiųjų smurto prieš nepilnamečius atvejų. Gal skriaudą patyrę vaikai patys ieško būdų išlieti susikaupusias nuoskaudas, tada viena savisaugos priemonių tampa smurtas prieš kitus?

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, palyginti su 2009-aisiais, šiemet tris kartus padaugėjo nuo pedagogų nukentėjusių moksleivių. Šiemet dvigubai daugiau nepilnamečių buvo sunkiai sutrikdyta sveikata. Maža to, nuo 28 iki 49 kartų padaugėjo mažamečių asmenų tvirkinimo atvejų. Nuo pažįstamų suaugusiųjų 2010-aisiais nukentėjo 24 nepilnamečiai, nors praėjusiais metais šis skaičius siekė vos penkis. Kokios bus šių nusikaltimų nepilnamečiams pasekmės, galėsime įvertinti artimiausioje ateityje.

Tačiau ir dabar policijos suvestinių skaičiai nedžiugina. Šiemet visuomenei daugiausia problemų kėlė 16-17 metų paaugliai. Šios amžiaus grupės nepilnamečių padarytų nusikaltimų skaičius šoktelėjo nuo 867 iki 900. Vyresniojo mokyklinio amžiaus moksleivių problemiškumą atskleidžia šįmet trečdaliu - nuo 11 iki 16 - šoktelėjęs nužudymų ar pasikėsinimų nužudyti skaičius. Bendrojo lavinimo mokyklose 2010-aisiais labiausiai buvo skriaudžiami 7-9 metų vaikai. Iš viso nukentėjo 203 mažamečiai, nors praėjusiais metais jų buvo 185. Nukentėjusių 10-17 metų moksleivių šįmet buvo per 1,8 tūkst., panašiai kaip ir pernai.

Tačiau Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovai bei psichikos sveikatos specialistai pasisako prieš drausmės mokyklose stiprinimą ir moksleivių kontrolę. Anot jų, tai sukeltų neigiamų auklėjimo pasekmių ir susilpnintų nepilnamečių pasitikėjimą savimi, o jo ir taip trūksta mūsų krašto jaunajai kartai.

Nusikaltimai tampa įvairesni

Vabalninko miestelyje, Biržų rajone, šešiolikmetė į mokyklą atsinešė pneumatinį ginklą. Balio Sruogos vidurinėje nuaidėjo du šūviai, tačiau tą kartą tragiškų pasekmių išvengta. Vis dėlto delsti ir tikėtis, kad viskas išsispręs savaime, - pernelyg optimistiška, nes nusikaltimų, susijusių su nepilnamečiais, tam tikro amžiaus grupėse nuolat daugėja.

Mokyklų kasdienybę išraiškingai atskleidžia įvairių miestų ir miestelių policijos suvestinės. Nors didesnio atgarsio visuomenėje sulaukė būtent įvykiai Biržų rajone, tačiau būta ir gerokai niūresnių atvejų, kai keliems nepilnamečiams prireikė net medikų pagalbos.

Beje, anot pareigūnų, keičiasi ir smurto pobūdis bei tendencijos. Šėtos miestelyje, Kėdainių rajone, medikų pagalbos prireikė devyniolikmetei. Ji buvo užpulta dviejų nuo alkoholio apsvaigusių merginų. Mušeikos buvo apsiginklavusios medine lazda ir plaktuku, jais ir smūgiavo aukai į galvą. Nukentėjusiai merginai tik atsitiktinai pasisekė, kad sužalojimai rimtesnių pasekmių nesukėlė, ir po medikų apžiūros ji išleista gydytis ambulatoriškai.

Gerokai sunkesnių traumų patyrė keturiolikmetė vilnietė, kurią sostinėje, Rygos gatvėje, užpuolė ir sumušė klasės draugai. Dėl galvos smegenų sutrenkimo mergaitė paguldyta į ligoninę. Nukentėjusi moksleivė negalėjo paaiškinti žiauraus bendraamžių poelgio motyvų. Panašiomis aplinkybėmis nukentėjo ir Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos šešiolikmetis S.Š., kurį vidury baltos dienos sumušė klasės draugai.

Alkoholio įtaka

Daugelį panašių nusikaltimų nepilnamečiai padaro būdami apsvaigę nuo alkoholio. Vienas tokių atvejų užregistruotas Telšiuose esančios Žemaitės gimnazijos teritorijoje. Atvykę policijos pareigūnai išvydo alkoholį geriančią ir praeivius užkabinėjančią jaunuolių grupę. Viešąją tvarką pažeidę penkiolikmetis, septyniolikmetis ir dvidešimtmetis buvo pristatyti į laikino sulaikymo kamerą, tačiau trijulė nenurimo net atsidūrusi komisariato patalpose. Chuliganai spardė ir kumščiais daužė kameros duris, šūkavo bei įžeidinėjo juos raminti mėginusius pareigūnus.

Dar vienas išskirtinis incidentas užregistruotas Telšių rajone, Tryškių miestelyje. Į Lazdynų Pelėdos vidurinę mokyklą atėjo buvęs mokinys. Kaip netrukus paaiškėjo, aštuoniolikmetis buvo girtas. Jis pradėjo šūkauti, o jo kelyje pasipainiojusius mokytojus išplūdo necenzūriniais žodžiais.

Užsiėmė reketu

Panevėžio apygardos teismas netrukus pradės narplioti keturiolikmetės panevėžietės baudžiamąją bylą. Nepilnametė įtariama atiminėjusi pinigus iš jaunesnių moksleivių. Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad paauglė nusikalstamą veiklą pradėjo dar 2009-ųjų žiemą ir ją tęsė iki šių metų gegužės vidurio. Pirmoji panevėžietės auka buvo septintokė, privalėjusi jai mokėti 10-50 litų duoklę. Nevykdžiusi reikalavimų mergaitė buvo mušama, jai nuolat grasinta trumposiomis SMS žinutėmis.

Pinigų reikalavusi keturiolikmetė buvo gerai perpratusi suaugusių nusikaltėlių psichologinės prievartos metodus. Jaunesnėms moksleivėms paauglė grasino išvežti jas į mišką arba kitaip pažeminti jų orumą, o grasinimai sumušti buvo kasdieniai. Keturiolikmetei reketininkei 2010-ųjų kovą jau buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl chuliganiško elgesio mokykloje, nes tuo metu ji dar nebuvo tokio amžiaus, nuo kurio asmuo gali atsakyti baudžiamąja tvarka. Pasak Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorės Danutės Baltrušaitytės, nepilnametės baudžiamąją atsakomybę sunkinanti aplinkybė yra ta, kad nusikaltimai padaryti mažametėms. Prokuroro Igno Railos nuomone, keturiolikmetės ilgalaikė savivalė prieš mažamečius buvo tapusi didele mokyklos, kurioje ji mokėsi, problema. "Nuskriausti vaikai niekam apie tai atvirai nepasakojo, tad ir nesulaukė patarimų, kaip reikia elgtis, kai iš jų tyčiojamasi arba jie kitaip skriaudžiami. Tačiau vaikas turėtų jaustis saugus ten, kur už jo apsaugą atsako valstybinės institucijos", - sakė I.Raila.

Moksleivių niekas netikrins

ŠMM Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė Ligita Vaicekauskaitė kategoriškai atmetė galimybę, kad moksleiviai galėtų būti tikrinami prie mokyklos įėjimo. "Švietimas yra veikla, kuria siekiama suteikti asmeniui visaverčio savarankiško gyvenimo pagrindus, padėti jam tobulinti savo gebėjimus. O tokia išorinė kontrolė reikštų, kad vaiku nepasitikima. Taip nepadėtume formuoti jauno žmogaus savarankiškumo", - aiškino L.Vaicekauskaitė. Specialistė įsitikinusi, kad mokiniui nustatytos elgesio taisyklės pamažu suformuos vidines nuostatas ir nepilnamečiai taps pajėgūs patys kontroliuoti savo elgesį bei jaus atsakomybę už elgesio pasekmes.

L.Vaicekauskaitė siūlo nekaltinti vien mokyklos, kad ji nesugeba sudrausminti ar tinkami auklėti vaikų. Šie esą į švietimo įstaigą ateina iš šeimos ir atsineša savo vertybes, elgesio modelius, reagavimo būdus. "Mokykla yra ta vieta, kur vaikai praleidžia daugiau nei pusę dienos. Vis dėlto pedagogai privalo nepraleisti pro akis netinkamo mokinių elgesio, nes vėliau gali tekti susidurti su sunkiomis pasekmėmis", - ministerijos poziciją aiškino ŠMM specialistė. Priminus Vabalninko pavyzdį, L.Vaicekauskaitė tikino, kad mokyklose privaloma rasti laiko paaiškinti, kas moksleiviui gresia už tokį elgesį.

Kontrolė sukeltų maištą?

Psichoterapeutas Olegas Lapinas pritarė ŠMM atstovams, kad kiekvienas mėginimas tikrinti moksleivius turėtų išankstinę prielaidą, jog jaunu žmogumi nepasitikima. "Kontroliuojamoji priemonė turi duoti daugiau naudos negu padaryti žalos. Dauguma moksleivių nesinešioja ginklų ir nėra linkę nusikalsti, todėl jie nesuprastų, kodėl yra prilyginami klasės išsišokėliams. Manau, mūsų krašte didesnė problema yra nepilnamečių nepasitikėjimas savimi ir atsakomybės už savo ateitį nejautimas", - LŽ pasakojo psichoterapeutas.

O.Lapino tikinimu, paaugliškas smurtas kyla dėl paprastesnių, labiau apčiuopiamų faktorių. Tyrimais nustatyta, kad nepilnamečio agresija tiesiogiai sietina su miego trūkumu. Paaugliai, kurie ilgai naktinėja, yra labiau linkę į agresyvų elgesį. Dar vienas užsienio medicinos specialistų atliktas tyrimas patvirtino, kad agresyvus elgesys susijęs su gliukozės smegenyse trūkumu. "Agresyviems paaugliams reikėtų valgyti saldumynų, nes jie slopina agresiją. O griežtas mokinių kontroliavimas būtų tik menkavertė priemonė. Juk apsaugos ir kontrolės stiprinimas nesumažins agresyvumo, priešingai - ugdymo įstaigoje gali kilti maištas", - tvirtino O.Lapinas. Psichoterapeuto įsitikinimu, sugriežtinus kontrolę mokykloje, ji taptų panaši į kalėjimą. Tokiu atveju esą susiformuotų mokinių neigiamas požiūris į juos tikrinančius pedagogus.

Liūdna statistika

Pasak Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės vaikų traumatologijos skyriaus vedėjos Ingridos Sapagovaitės, 2008-aisiais vaikų traumatologijos skyriuje buvo atsidūrę 315 nuo smurto nukentėjusių nepilnamečių, 30 iš jų buvo sumušti mokykloje. Aštuonis teko gydyti ligoninėje.

Nors 2009-aisiais smurtinių nusikaltimų vaikams sumažėjo iki 298, mokyklose nukentėjo daugiau vaikų - 37. Ligoninėje buvo gydoma 17 nukentėjusių nepilnamečių, nes jų patirtos traumos buvo sunkesnės nei 2008-aisiais. Pagrindiniai jų patirti sužalojimai - dauginiai sumušimai ir hematomos, nosies kaulų lūžiai, galvos, veido sumušimai ir smegenų sutrenkimai, delnakaulių lūžiai.

"Rimčiausi sužalojimai, patirti mokykloje, yra galvos smegenų sutrenkimas ir delnakaulio lūžiai su poslinkiu. Tokiais atvejais neapsieinama be chirurgo pagalbos. Beje, mokykloje patirtos traumos palieka ir psichologinių pasekmių, o po smegenų sutrenkimo gali kilti neurologinių problemų", - aiškino I.Sapagovaitė.

Su nepilnamečių nusikalstamumu glaudžiai siejamas alkoholio vartojimas taip pat opi problema. Per visus 2009 metus į Vilniaus universiteto Vaikų ligoninę buvo atvežti 105 alkoholiu apsinuodiję 8-18 metų vaikai. Nors iki šių metų pabaigos liko daugiau nei mėnuo, į šią ligoninę jau pristatyta beveik 100 girtų vaikų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"