Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Mokslai klerkams prabanga netapo

 
2010 09 02 0:00
Valstybės tarnautojų mokymams leidžiamos tiek nacionalinio biudžeto, tiek ES lėšos.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Valstybės tarnautojų mokymams leidžiamos tiek nacionalinio biudžeto, tiek ES lėšos.
LŽ archyvo nuotrauka

Nors sunkmetis kiek pakoregavo pagrindinių valdžios institucijų darbuotojų galimybes tobulintis už valstybės pinigus, šiems mokslams vis tiek išleidžiama dešimtys tūkstančių litų.

Šimtai valstybės tarnautojų įvairiuose kursuose ir seminaruose šiemet jau gilino užsienio kalbų, kompiuterinio raštingumo žinias, dalyvavo mokesčių, biudžeto, teisės ir kituose mokymuose.

Prezidentūros, Ministro pirmininko tarnybos (MPT) bei ministerijų atstovai aiškina, esą prieš porą metų klerkų tobulinimuisi biudžeto pinigų negailėta. Teigiama, kad dabar tarnautojai mokomi tik svarbiausių dalykų, tačiau kai kurios ministerijos darbuotojų lavinimui skiria penkiaženkles sumas.

Diplomatai mokėsi aktyviai

Per septynis šių metų mėnesius kvalifikaciją kėlė apie 400 Užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų. Mokymams ir stažuotėms išleista per 150 tūkst. litų. Daugiausia tarnautojų - 80 - stiprino kompiuterinio raštingumo žinias. URM klerkai taip pat dalyvavo įvadiniuose mokymuose, grįžusiųjų iš diplomatinių atstovybių ir perkeltų iš kitų institucijų į URM mokymo programoje, bendroje diplomatų ir kitų valstybės tarnautojų, išvykstančių į diplomatines atstovybes, mokymo ir kitose programose.

Teisingumo ministerijos 27 darbuotojai šiemet mokėsi užsienio kalbų, tobulino finansų srities žinias, klausėsi paskaitų apie viešųjų ir privačių interesų derinimą valstybės tarnyboje. Teisingumo ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Rūta Spulginaitė atkreipė dėmesį, kad asmeninių savybių tobulinimo kursai šiemet nevyko. Ministerija mokymams jau išleido beveik 17 tūkst. litų. Iš viso šiemet kvalifikacijos kėlimui ketinama skirti 55 tūkst. litų. Anot R.Spulginaitės, kursų pasirinkimą lemia jų kaina. Ji pažymėjo, kad pagal Valstybės tarnybos įstatymą klerkų mokymui numatomos lėšos turi sudaryti ne mažiau kaip 1 proc. jų darbo užmokesčiui numatytų asignavimų, o šiuo metu vieno darbuotojo tobulinimuisi skiriama 0,8 proc. jo darbo užmokesčio.

Yra poreikis tobulėti

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) klerkų mokslai šiemet atsieis 50 tūkst. litų. 45 ŠMM tarnautojai mokėsi užsienio kalbų, Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos administravimo gebėjimų, tobulinosi Darbo kodekso, Viešųjų pirkimų įstatymo, finansų apskaitos klausimais. Anot ŠMM Personalo skyriaus vedėjos Onutės Kacevičienės, mokymams naudojamos ir ES struktūrinių fondų techninės paramos lėšos. "Kasmet ministerijos darbuotojai teikia poreikių anketas, jose nurodo mokymų prioritetus. Kvalifikacijos tobulinimui įtakos turi valstybės tarnautojų kasmetinis vertinimas", - sakė O.Kacevičienė.

Energetikos ministerija valdininkų mokymui šiemet skirs apie 32 tūkst. litų. Pasak institucijos Personalo ir protokolo skyriaus vedėjos Snieguolės Kanapickaitės, seminarų ir mokymų temos pasirenkamos atsižvelgiant į poreikį, visi jie vyksta Lietuvoje - tobulintis į užsienį ministerijos darbuotojai nesiunčiami. Šiemet kvalifikaciją kels 30-40 šios ministerijos valstybės tarnautojų.

Viskas pagal planą

Iš 27,3 tūkst. litų, kuriuos šiemet Krašto apsaugos ministerija (KAM) yra numačiusi išleisti darbuotojų lavinimo kursams, iki rudens panaudoti tik 1,9 tūkst. litų. Už šias lėšas 8 KAM valstybės tarnautojai gilino žinias seminare "8 žingsniai link sėkmingo ES struktūrinių fondų finansuojamo projekto įgyvendinimo", lankėsi kursuose, kuriuose tobulinosi viešųjų pirkimų, informacijos saugumo srityse.

Šiuo metu sudarytos sutartys su mokymo įstaigomis ir nuo šio mėnesio valstybės tarnautojai pradės krimsti mokslus pagal anksčiau patvirtintą planą. Pasak ministerijos Viešųjų ryšių departamento vyriausiosios specialistės Astos Galdikaitės, sumažėjus krašto apsaugos finansavimui, sumažėjo ir sumos, skiriamos darbuotojams mokyti, bei mokymo programų skaičius.

Stengiasi taupyti

Šiemet kvalifikaciją kėlė apie 20 Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) darbuotojų. Jie tobulinosi buhalterinės apskaitos, asignavimų naudojimo, viešųjų pirkimų klausimais. Iš viso valstybės tarnautojų mokymui ministerija yra numačiusi 40 tūkst. litų.

Mokslus šiemet krimto vos 5 Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojai. Už įvadinius valstybės tarnautojų mokymo kursus ministerija sumokėjo 1,6 tūkst. litų. Daugiau biudžeto lėšų valdininkų tobulinimui ministerija išleisti neketina.

Kuklioji prezidentūra

Kukliai lėšas darbuotojų mokslams leidžia Prezidento kanceliarija. Šiemet ši institucija tam panaudojo 6,4 tūkst. litų, kvalifikaciją kėlė 43 darbuotojai. Anot prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjos Daivos Ulbinaitės, valstybės vadovės nurodymu lėšos naudojamos tik būtiniausiam, su tiesioginių pareigų vykdymu susijusiam kvalifikacijos kėlimui. Darbuotojai mokėsi, kaip nagrinėti gautus asmenų prašymus, skundus bei pranešimus, tobulinosi viešųjų pirkimų srityje, dalyvavo seminaruose "Dokumentų tvarkymas ir dalykinis susirašinėjimas", "Darbuotojų sauga ir sveikata 2010" bei kituose, gilino anglų kalbos žinias.

"Siūlymus dėl darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo pateikia vertinimo komisija ir struktūrinių padalinių vadovai", - sakė D.Ulbinaitė.

Siurbia ES lėšas

Kai kurios institucijos tarnautojų tobulinimui noriai naudojo ES lėšas. Šiais pinigais bus apmokėta didžioji dalis Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) valdininkų mokslų. Iš 125 tūkst. litų, už kuriuos tobulinsis valdininkai, 15 tūkst. litų - valstybės biudžeto lėšos. Šios ministerijos tarnautojai šiemet kvalifikaciją jau kėlė 95 kartus. Jie tobulino užsienio kalbų žinias, lankė kursus finansų, personalo valdymo, viešųjų pirkimų, teisės temomis. Pasak ŽŪM Personalo skyriaus vyriausiosios specialistės Ievos Valeišaitės, darbuotojai į mokymus siunčiami atsižvelgiant į mokymo planą, jų poreikius ir finansines galimybes.

Mokslo vaisius raškė ir užsienyje

Vidaus reikalų ministerija (VRM) biudžeto lėšų darbuotojų mokslams neskyrė. VRM, kaip atsakingos institucijos, administruojančios Europos grąžinimo fondo ir Išorės sienų fondo lėšas, darbuotojams buvo rengiami tiksliniai šių fondų administravimo mokymai. Tai kainavo 51,8 tūkst. litų, kuriuos skyrė ES. 2007-2013 ES techninės paramos programoje šiais metais kvalifikacijos kėlimui numatyta 166,5 tūkst. litų. Per penkis pirmuosius šių metų mėnesius VRM klerkai kėlė kvalifikaciją Lietuvoje ir užsienyje, šiam tikslui panaudota 70,5 tūkst. litų struktūrinės paramos.

Įvairiuose kursuose šiemet tobulinosi ir 103 Finansų ministerijos darbuotojai. Tarnautojai dalyvavo ES paramos administravimo, mokesčių, biudžeto, teisės mokymuose. Jų mokslai buvo apmokėti ES lėšomis, jie atsiėjo 22,8 tūkst. litų.

Lanko nemokamus renginius

ES pinigus darbuotojams tobulinti naudoja ir MPT. Tam šiemet buvo skirta 41,8 tūkst. litų. Už šią sumą 28 darbuotojai tobulino anglų kalbos, 10 tarnautojų - prancūzų kalbos žinias. Dar 8 MPT darbuotojai mokėsi dirbti kompiuteriu. Iš MPT biudžeto valstybės tarnautojų mokslams panaudota 6,2 tūkst. litų. Šiemet šiam tinklui iš viso skirta 9,3 tūkst. litų.

"Palyginti su 2008 metais, biudžetas MPT tarnautojų kvalifikacijos tobulinimui sumažintas daugiau nei 20 kartų. Tačiau darbuotojai aktyviau dalyvauja kitų institucijų administruojamų ES paramos projektų kvalifikacijos kėlimo renginiuose", - tvirtino MPT Visuomenės informavimo departamento direktorė Lina Karsokaitė

Vadina prabanga

Seimo Audito komiteto pirmininkė "darbietė" Loreta Graužinienė, kalbėdama su LŽ, valdžios institucijų darbuotojų mokymus sunkmečiu pavadino prabangos dalyku. "Kvalifikacijai kelti skiriamas lėšas reikėtų smarkiai sumažinti, juk yra karpomas biudžetas, trūksta pinigų socialinėms išmokoms", - sakė ji. Parlamentarė pridūrė, kad pateisinti būtų galima ministerijų tarnautojų mokymą, susijusį su artėjančiu Lietuvos pirmininkavimu ES.

"Nemažai kvalifikacijos kėlimo kursų apmokami iš ES lėšų, bet nėra ko džiaugtis, esą jie valstybės biudžetui nekainuoja. Juk kursus lankantys valdininkai tuo metu neatlieka savo tiesioginių pareigų, o dažnai darbe net nepritaiko gautų žinių", - įsitikinusi politikė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"