Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Mirčių byloje - gyvanašlių ašaros

 
2012 07 07 12:22

'Gal velioniui per veidą mano batu stuktelėjo pats prokuroras?' - tardamas paskutinį žodį ironizavo itin žiauriu bejėgiškos būklės žmogaus nužudymu kaltintas Šarūnas Pavilanskas. Skelbiant nuosprendį jis dėl to išteisintas ir paleistas teismo salėje. Tačiau kartu su juo prieš teismą stoję Romualdas Stralkus ir Juozas Arcimavičius įkalinti ilgam: pirmasis - 16, antrasis - 14 metų.

Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį trijų tarpusavyje susijusių mirčių byloje. Tačiau oficialiai bausmė skirta tik dėl 34-erių Dainiaus V., su kuriuo teisiamieji anksčiau kartu kalėjo, nužudymo.

Grandininė reakcija

Kaip LŽ jau rašė, Dainius V. buvo mirtinai suspardytas bandant iš jo iškvosti apie dar vieno bendro visų šios istorijos veikėjų pažįstamo - 31-erių Vaidoto Č., prekiavusio naudotais automobiliais, likimą. Šis mįslingai dingo pernai vasarį, t. y. prieš porą mėnesių iki Dainiaus V. žūties. Kad su šiuo dingimu susijęs Dainius V., įtarė ir Vaidoto Č. paiešką paskelbusi policija. Dėl to pareigūnai klausėsi ne tik Dainiaus V., bet ir artimai su juo bendravusio Š.Pavilansko telefoninių pokalbių. Pastarasis vėliau taip pat buvo apkaltintas dalyvavęs savo draugo nužudyme. Tačiau teismo nuosprendyje šis kaltinimas jam perkvalifikuotas į nepranešimą apie žinomą padarytą labai sunkų nusikaltimą.

Paslaptį nusinešė su savimi

Bylos duomenimis, kartu su Š.Pavilansku teistiems R.Stralkui ir J.Arcimavičiui pavyko iškvosti iš Dainiaus V. tik tiek, kad Vaidotas Č. - iš tikrųjų nebegyvas. Tačiau paslaptį, kur paslėptas dingusiojo lavonas, nužudytasis nusinešė su savimi. Nors neatmetama, kad tai buvo žinoma ne jam vienam - nagrinėjant teisme Dainiaus V. nužudymo bylą, žiūrovai vos tilpo į posėdžių salę. Tačiau tarp jų jau nebebuvo velionio motinos. Ji pasikorė nesulaukusi teismo pradžios. Dėl to nukentėjusiąja šioje byloje pripažinta nužudytojo sesuo. Pastaroji, pareikalavusi iš kaltinamųjų 50 tūkst. litų moralinio atlygio, dalyvauti teismo posėdžiuose atsisakė. Motyvuota prasta sveikata. Anot nukentėjusiosios advokato, moteriai diagnozuota depresija.

Dvigubas bumerangas

Teisėjų kolegija nukentėjusiosios ieškinį patenkino. Tačiau jis priteistas tik iš dviejų kaltinamųjų - R.Stralkaus ir J.Arcimavičiaus. Š.Pavilanskas, kurį gynė vienas garsiausių Kauno advokatų - Ričardas Girdziušas, pripažintas kaltu tik dėl nepranešimo apie nusikaltimą. Jam skirta vienų metų laisvės atėmimo bausmė, konstatuojant, kad nuteistasis ją jau atliko, laukdamas nuosprendžio už grotų. Belieka pridurti, kad net ir sėdėjo pustrečio mėnesio ilgiau, o po liepos 6-osios išvakarėse paskelbto nuosprendžio - ir konstatuoti, kad šios bylos nagrinėjimas teisme prasidėjo ir baigėsi tuo pačiu - ašaromis. Tik iš pradžių jų sutramdyti, duodant parodymus, negalėjo nužudytojo sesuo. O po nuosprendžio - ir ilgam įkalintų 33-ejų J.Arcimavičiaus bei 40-mečio R.Stralkaus žmonos. Beje, pastaroji ištekėjo už nuteistojo jau šį suėmus po mėnesį trukusio slapstymosi.     

Šiurpus radinys

Dainiaus V. lavonas už nugaros surakintomis rankomis buvo rastas pernai vieną balandžio naktį šalia vieno Kauno K.Baršausko gatvės bendrabučio, kuriame iki tol jis gyveno. Nustatyta, kad prieš kelias valandas V.Dainius buvo išsivežtas iš savo namų jau leisgyvis. Pavyko rasti ir liudytoją, mačiusią, kaip ant kojų nebepastovintį kaimyną trys vyrai grūdo į automobilio "Audi" bagažinę. Tačiau, pareikšdamas jiems kaltinimus, prokuroras rėmėsi vienuolikmete liudytoja, išdrįsusia papasakoti apie jos akyse įvykusią egzekuciją daugiau negu nužudytojo motina, bei trasologinės ekspertizės, identifikavusios, kieno batų pado raštai aptikti ant velionio veido, išvadomis.

Pagrindinė liudytoja - mažametė

Vienuolikmetė, tada atsitiktinai viešėjusi pas velionio dukterėčią, pasakojo, kad jos dėdė buvo tardomas bendrabučio koridoriuje apie porą valandų. Jį kumščiais daužę bei spardę du vyrai tai darė atsidarę aukos buto duris - kad viską matytų jo motina. Jos akyse sūnui trenkta per galvą ir kėde, kuri subyrėjo į šipulius. Vyrui praradus sąmonę, jis gaivintas pilant ant galvos vandenį. Iš pradžių - puodeliu, o vėliau - ir kibiru.

Palaužė bejėgiškumas?  

Teisme buvo pagarsinti ir nužudytojo motinos, kuri vėliau išprotėjo, parodymai. Iš karto po tragedijos ji pareigūnams pasakojo neblaiviems R.Stralkui ir J.Arcimavičiui prašant pati pakvietusi pas kaimynus buvusį savo sūnų. Moteris patikėjo jų melagyste, neva svečiai nori išgerti su jos sūnumi atsineštą butelį degtinės. Tačiau, šiam nespėjus įeiti į namus, vyrai puolė jį žiauriai mušti. Kaimynai kištis bijojo, o ji pati apginti sūnaus nepajėgė. Tiesa, bandė tai daryti, tačiau vienas iš smurtautojų (R.Stralkus) apsvaigino keliais smūgiais ir ją. Išsigandusi grasinimų susidoroti, tada ji, kaip ir kaimynai, neiškvietė ir policijos.

Išvežė į mirtį

Dainiui V. praradus sąmonę, jo budeliai nusprendė vežti auką į Amalių sodus, esančius už septynių kilometrų. Šiuo tikslu buvo išsikviestas ten sodo sklypą su nameliu turintis Š.Pavilanskas. Pastarasis teisme teisinosi neva nematęs, kad ant kojų nebepastovintis jo draugas - su antrankiais. Ir neva manęs, kad veža šį bei R.Stralkų su J.Arcimavičiumi į savo sodo namelį, kad jie ten toliau gertų. Dainius V. mirė pakeliui iš ten, vežamas atgal į bendrabutį. Tik dabar jau jį vežėsi ne nuteistieji, o sesuo, kuriai šie liepė atvykti pasiimti mirštančio brolio.

Purtėsi kaltės

Mįslingiausia šioje istorijoje liko tai, kas įvyko minėtame sodo namelyje. Anot ekspertų, Dainiaus V. mirties priežastis - sunki galvos smegenų trauma, kurią sukėlė smūgių visuma. Velionio galvoje konstatuota mažiausiai 30 įvairių sužalojimų. Tačiau R.Stralkus tvirtino mušęs Dainių V. tik bendrabutyje. O vėliau, pakeliui į sodus, nuo išgerto alkoholio sąveikos su vaistais, be kurių po patirtos galvos traumos jis nebegali gyventi, užmigęs ir pabudęs "jau po visko". J.Arcimavičius savo ruožtu tikino tik kelis kartus "bakstelėjęs" koja sąmonės netekusiam Dainiui V. į galvą - kad šis atsigautų. Ir tai taip pat buvę tik bendrabutyje.

Ekspertų išvada išbrokuota

Š.Pavilanskas dievagojosi draugo iš viso nemušęs. Tačiau prokuroras buvo linkęs remtis jau minėtos trasologinės ekspertizės išvadomis, kad ant velionio kaktos ir skruostų aptikti dviejų skirtingų batų padų piešiniai. Nustatyta, kad jie - ne J.Arcimavičiaus. Ir tai leidžia teigti, kad velioniui į galvą spardė ne tik R.Stralkus, bet ir Š.Pavilanskas. Tačiau nuosprendyje konstatuojama, kad nei liudytojos, nei kiti du kaltinamieji nepatvirtino, kad pastarasis būtų smurtavęs prieš draugą. O R.Stralkui skiriama griežčiausia bausmė dar ir už tai, kad jo turėtais antrankiais surakinus auką iš jos buvo atimta galimybė priešintis. Bylos duomenimis, antrankių savininkas raktelių nuo jų neturėjo.  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"