Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ministro motyvai politikų neįtikino

 
2012 03 01 0:00

Parlamentiniam tyrimui, kuris aiškinosi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) dviejų vadovų atleidimo aplinkybes, vadovavęs Ligitas Kernagis neskuba pranašauti vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio karjeros baigties. Tačiau jis viliasi, kad tam tikras apsivalymas įvyks.

Rekordiniais tempais dirbusi Seimo Antikorupcijos komisija jau šiandien po pietų ketina paskelbti savo išvadas. "Viską mėginame sudėlioti aiškiai ir lakoniškai, kad visuomenė, kuri labai domisi šia istorija, suprastų, kas įvyko", - vakar LŽ pabrėžė Antikorupcijos komisijos pirmininkas L.Kernagis. Jo teigimu, komisijos išvados bus išsamesnės ir, žiniasklaidos džiaugsmui, sensacingesnės, jei parodymus davę privatūs asmenys (buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Andrius Nevera ir dienraščio "Lietuvos rytas" vyriausiasis redaktorius Gedvydas Vainauskas) duos sutikimą paviešinti jų žodžius. "Jei jie nesutiks, labai apgailestausiu", - prisipažino L.Kernagis. Komisijos sprendimu visa tyrimo medžiaga, kiek įmanoma, bus paskelbta viešai.

Jokiai politinei partijai nepriklausantis, Krikščionių partijos frakcijoje dirbantis politikas vakar sutiko atsakyti į kelis "Lietuvos žinių" klausimus. 

Atleidimo motyvų nebuvo

- Kas Jūsų vadovaujamą komisiją taip skubino, kad per gerą savaitę baigėte darbą. Paprastai tokios Seimo komisijos dirba gerokai ilgiau?

- Po pirmojo pokalbio su vidaus reikalų ministru R.Palaičiu iškilo nemažai neaiškumų ir neatitikimų. Paprasta žmogiška logika reikalavo nedelsti ir kuo operatyviau pabendrauti su kitais šios istorijos dalyviais, kol jie negavo įspėjimų, kaip turėtų elgtis. Todėl pareigūnus kvietėme vieną po kito. Surinkome daug informacijos, paskui ją dar kartą patikrinome. Galiu tik pasidžiaugti, kad per pirmąjį etapą komisija dirbo gana vieningai. Tačiau į pabaigą atsirado pleištas, kurį "įvarė" buvęs Antikorupcijos komisijos pirmininkas "tvarkietis" Kęstas Komskis. Jo veiklą apibūdinčiau kaip destruktyvią. Pridursiu, kad tyrime dalyvavo maždaug dešimt iš septyniolikos komisijos narių, kiti galbūt atostogavo ar turėjo svarbesnių reikalų.

- Ar pavyko išsiaiškinti, kodėl buvo iš pareigų atleisti FNTT vadovas Vitalijus Gailius ir jo pavaduotojas Vytautas Giržadas?

- Pasakysiu tiek - išsiaiškinome, kad abu pareigūnai buvo atleisti, nors motyvų tai padaryti greičiausiai trūko. Kai kam galėjo kilti klausimas, kodėl komisija "užsiciklino" prie poligrafo tyrimo duomenų. Todėl, kad kitų duomenų paprasčiausiai nebuvo, remtasi vien tik prietaiso parodymais. Kaip matėte, mes iki smulkmenų susipažinome su poligrafo veiklos principu, kalbėjomės su geriausiais šio metodo specialistais. Ir nė vienas jų neteigė, kad tyrimo duomenys yra patikimi visu šimtu procentų. Todėl R.Palaičio sprendimas, kuris buvo priimtas, remiantis vien poligrafo tyrimu, ta skuba, mūsų neįtikino. Su tokio rango pareigūnais taip tikrai nesielgiama.

- O kaip ta slaptoji Valstybės saugumo departamento (VSD) pažyma, kuria, atleisdamas FNTT vadovus, rėmėsi vidaus reikalų ministras?

- Kiek matėme tų pažymų, jos tikrai nevertos slaptumo žymos. Kiek kartų kreipėmės į VSD, tiek kartų gavome atsakymą, kad apie minėtus pareigūnus departamentas turi tik poligrafo tyrimo parodymus. 

- Kitaip tariant, komisija nerado nė vieno motyvo, paaiškinančio, kodėl du aukšti pareigūnai atsidūrė gatvėje?

- Mes įžvelgėme, kad motyvų, skatinančių atimti iš pareigūnų teisę dirbti su slapta informacija, buvo per mažai. Šiuo klausimu Antikorupcijos komisija buvo vieninga.

Įtakos žaidimai

- Tai kodėl, Jūsų nuomone, ministras R.Palaitis taip skubėjo atsikratyti dviejų FNTT vadovų?

- Čia ir prasideda politika. Yra kelios versijos. Žinant, kad vidaus reikalų ministras bendravo, tarėsi su prezidentūra, o to jis pats neslepia, galima manyti, kad R.Palaitis galbūt buvo spaudžiamas. Sakau "galbūt", nes niekas to nepatvirtino. Kita vertus, pats V.Gailius viešai prisipažino, kad prezidentė iš jo reikalavo atleisti pavaduotoją V.Giržadą. Taigi ratas užsidaro. FNTT pareigūnai mums parodė tam tikrą medžiagą, iš kurios galima daryti išvadą, kad priimant sprendimus jiems galbūt taip pat buvo daroma įtaka.

- Komisijoje bendravote su visu būriu aukšto rango pareigūnų, institucijų vadovų. Koks tas teisėsaugos elitas Jums pasirodė?

- Jei tie, kurie mūsų komisijoje lankėsi, yra elitas, tuomet galiu tik apgailestauti. Blogiausią įspūdį paliko prokurorai. Vieną posėdžio dieną generalinis prokuroras sako viena, kitą dieną jo pavaduotojas aiškina ką kita. Kuris iš jų meluoja, tegu patys išsiaiškina. Galiu pasakyti tik tiek: komisija priėjo vieningą išvadą - prokuratūroje tvarkos nėra.

FNTT atstovai paliko tikrai labai gerą įspūdį. Dėl to jų antrą kartą ir nekvietėme, nes viską išsiaiškinome per pirmąjį susitikimą. Apie kitų institucijų atstovus susidarė įspūdis, kad jie nėra savarankiški, savo sprendimus galbūt su kažkuo derina. Pagal subordinaciją ir hierarchinę struktūrą taip būti tikrai neturėtų.

- Kokį pamatėte teisėsaugos ir kitų valdžios institucijų - prezidentūros, Seimo, Vyriausybės - santykį?

- Visiems komisijoje apsilankiusiems aukštiems pareigūnams, taip pat premjerui Andriui Kubiliui uždavėme vieną ir tą patį klausimą - ar jūs bendraujate, skambinate į prezidentūrą, ar jums skambina prezidentė, jos patarėjai, padėjėjai? Vienintelis premjeras atsakė neigiamai.

Profesionalai ir skandalistai

- Su kuriais iš apklaustųjų neitumėte į žvalgybą?

- Geriau pasakysiu, su kuo eičiau - su atleistais FNTT vadovais. Visi pareigūnai, su kuriais apie juos kalbėjome, juos vertino labai aukštai. Ir mums susidarė įspūdis, kad tai - tikri profesionalai, jų kvalifikacija juntama bendraujant. Jokiu būdu nenoriu sumenkinti kitų, nes apklausiamas asmuo neretai jaučiasi nejaukiai. Bet žmogus, neturintis ko slėpti, yra tvirtas. FNTT vadovai būtent tokie ir buvo. Kai kam buvo gerokai sunkiau, jie klydo ir painiojosi.

- Kai vertinate liberalcentristų poziciją šio skandalo metu?

- Jų pyktis galbūt ir suprantamas, nes vienas pagrindinių istorijos veikėjų - Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) deleguotas ministras. Be to, skandale minimos liberalcentristus rėmusios įmonės, kurių veiklą aiškinosi FNTT. Kita vertus, politiškai liberalcentristų elgesys nekultūringas ir nekorektiškas, o LiCS lyderio Algio Čapliko retorika neretai nepateisinama.

Apsivalymo viltis

- Kaip manote, kokį poveikį turės komisijos išvados?

- Priminsiu, kad Antikorupcijos komisijos galios apsiriboja rekomendacijomis. Vis dėlto tikiu, kad po šios istorijos sulauksime bent minimalaus apsivalymo. Nenoriu būti blogas pranašas dėl vidaus reikalų ministro ir pareigūnų, kurie galbūt nesakė mums tiesos, ateities, tačiau viliuosi, kad tam tikri sprendimai bus priimti. Ir labai tikiuosi, kad atitinkamai reaguos prezidentė.

- Šis tyrimas pirmasis Jūsų, kaip Antikorupcijos komisijos pirmininko, didelis darbas. Ir visuomenė, ir politikai pripažįsta, kad su juo susitvarkėte pakankamai gerai. Ko pats išmokote iš šios istorijos?

- Pirmiausia supratau, kad atsargiau reikia bendrauti su žiniasklaida, kuri nemažai mano žodžių interpretavo savaip. Žinoma, džiaugiuosi, kad kolegos sugeba įvertinti mano pastangas keistis. Kita vertus, apmaudu, kad iki šiol dominavo mano, kaip nieko nesugebančio dainininko, įvaizdis. O juk aš turiu specialybę, kuri įkandama toli gražu ne kiekvienam - esu baigęs inžinerinę energetiką. Taigi analitinio mąstymo man netrūksta. Ir šįkart dirbau taip, kaip maniau esant reikalinga, nes tokios veiklos pavyzdžio neturėjau.

Komisija jaučia spaudimą

Vakar Antikorupcijos komisija išklausė premjero A.Kubiliaus paaiškinimus bei pakartotinai liudyti panorusį Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską. Premjeras patvirtino sausį kreipęsis į vidaus reikalų ir krašto apsaugos ministrus dėl FNTT direktoriaus V.Gailiaus patikrinimo poligrafu ir suformulavęs užduotį išsiaiškinti, ar šis galėjęs nutekinti informaciją dienraščiui. Vėliau Vyriausybės vadovas gavęs atsakymą, kad šis pareigūnas negali būti įtariamas dėl tokių dalykų.

V.Vasiliauskas nesąmone pavadino "Lietuvos ryto" vyriausiojo redaktoriaus G.Vainausko tvirtinimus, kad banko "Snoras" akcininkams jis siūlęs atsisakyti dienraščio akcijų, jeigu šie nori ramiai gyventi. Dėl tokių teiginių bankininkas ketina kreiptis į teismą. Antikorupcijos komisijai V.Vasiliauskas taip pat patikslino, kiek "Snoro" indėlininkai atsiėmė pinigų nuo praėjusių metų lapkričio 9-osios, kai Lietuvos bankas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl "Snoro" veiklos, iki lapkričio 16-osios, kai bankas buvo nacionalizuotas. Jis nepatvirtino, kad po dienraščio publikacijos iš banko dingo apie 1 mlrd. litų.

Vienas komisijos narių, konservatorius Naglis Puteikis vakar prabilo apie jiems daromą spaudimą. Jo teigimu, kai kurie kolegos pradėjo keisti savo nuomonę, todėl įtaria, kad šie gali nebalsuoti už komisijos parengtas išvadas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"