Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ministrai daugina partinius patarėjus

 
2013 04 11 5:44
Vidaus reikalų ministras D.Barakauskas nelinkęs atskleisti, kokias problemas spręsti jam padeda 10 patarėjų ir viceministrų. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Vidaus reikalų ministras D.Barakauskas nelinkęs atskleisti, kokias problemas spręsti jam padeda 10 patarėjų ir viceministrų. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

2,5 mln. litų. Tiek per metus bus išleista ministrų patarėjų darbui apmokėti. Besiplečiantis patarėjų korpusas, dirbantis šalia išaugusio viceministrų pulko, dažnai formuojamas iš valdančiųjų partijų atstovų, neturinčių nieko bendra su kuruojama sritimi.

"Nieko neaiškinsiu. Toks patarėjų skaičius reikalingas", - LŽ pareiškė partijos "Tvarka ir teisingumas" deleguotas Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovas Dailis Barakauskas.

VRM šiuo metu dirba trys viceministrai, trys ministerijos vyriausieji patarėjai (karjeros tarnautojai) ir keturi D.Barakausko pasirinkti asmeninio pasitikėjimo patarėjai - iš viso 10 žmonių. Jų darbui apmokėti per mėnesį išleidžiama daugiau kaip 50 tūkst. litų (šių metų I ketvirčio duomenimis). Atlyginimai, palyginti su praėjusių metų IV ketvirčiu, kiek mažėjo. Ankstesnio vidaus reikalų ministro liberalcentristo Arūno Meliano komandą sudarė 7 žmonės.

Sveikatos apsaugos ministerijos, kurios vadovo socialdemokrato Vytenio Andriukaičio komandoje triūsia trys viceministrai ir penki patarėjai, atstovai užsimena, esą tokia padėtis - ne amžina. "Negaliu aptarinėti asmeninių žmonių planų, bet manau, kad tokia situacija truks greičiausiai ne taip ilgai", - LŽ pareiškė V.Andriukaičio patarėjas, buvęs jo rinkimų štabo vadovas Darius Prialgauskas.

Viešojo valdymo eksperto Seimo nario prof. Kęstučio Masiulio manymu, politinio pasitikėjimo komanda ministrui būtina, bet ji negali būti plečiama iki begalybės. "Jei yra 3-4 viceministrai, gali būti 1-2 patarėjai, bet jei komandos narių skaičius plečiasi vos ne iki 10-ies, tai yra labai daug. Be to, akivaizdu, kad nemažą patarėjų korpuso dalį sudaro ministrų partijos kolegos, turintys mažai ką bendra su sritimi, kurioje dirba, ir jų kompetencija kelia abejonių. Tokiu atveju paskyrimai į aukštus postus atrodo lyg kyšis, dovana partijai ar partijos kolegai, net neturint vilčių, kad jis gali deramai atlikti darbą", - tvirtino jis.

Aplinka - partijos žmonės

10-ies žmonių komandą subūrusio ministro D.Barakausko visi keturi patarėjai - "tvarkiečiai". Iš jų ne vieno dešimtmečio darbo patirtį vidaus reikalų sistemoje turi buvusi ilgametė Vilniaus 3-iojo policijos komisariato viršininkė Liucija Borusevičienė, į pensiją išėjusi 2009 metais, ir iki 2006-ųjų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui vadovavęs generolas Kazys Zulonas, pasitraukęs į pensiją tuo pat metu, kai jo vadovaujama institucija pradėjo domėtis Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Trečia patarėja - 30-metė Inga Rumševičienė, pagal išsilavinimą transporto vadybininkė, anksčiau dirbo Seimo nario padėjėja. Ketvirtasis komandos narys Ervinas Raistenskis, buvusio D.Barakausko bendražygio, dabar socialdemokrato Juozo Raistenskio sūnus, yra baigęs aplinkosaugą, dirbęs sostinės merijos Aplinkos apsaugos skyriuje vyr. inspektoriumi, sukęsis versle.

Keturių patarėjų atlyginimas per mėnesį, neatskaičius mokesčių, šių metų I ketvirtį siekė po 5102 litus. Ankstesnio ministro A.Meliano trys patarėjai 2012 metų IV ketvirtį uždirbo po 5286 litus.

Patarėjais tapo rėmėjai

Sveikatos apsaugos ministro V.Andriukaičio, turinčio tris viceministrus, penki patarėjai, 2012-ųjų IV ketvirčio duomenimis, uždirba maždaug po 5000 litų.

"Sutinku, kad patarėjų komanda didelė, bet reikia sutikti ir su tuo, kad jei toliau būtų išsamiai nesprendžiami ministerijos kompetencijai priskiriami klausimai ir taip pat neefektyviai perskirstomi jos žinioje esantys 4 mlrd. litų, sveikatos sistemai grėstų kolapsas", - LŽ aiškino V.Andriukaičio patarėjas D.Prialgauskas.

Dvi V.Andriukaičio komandoje dirbančios patarėjos - nepartinė Janina Kumpienė ir liberalcentristė Nora Ribokienė - ankstesnės Vyriausybės kadencijos metu ėjo sveikatos apsaugos viceministrų pareigas. Jos į socialdemokrato komandą buvo pakviestos, kaip teigiama, norint užtikrinti darbų tęstinumą. Iš kitų trijų V.Andriukaičio komandos narių su medicina susijęs tik Arvydas Skorupskas, baigęs Kauno medicinos universitetą.

Ministro patarėja Inga Preikšienė, anksčiau dirbusi Seimo nario padėjėja, šiuo metu studijuoja teisę, o anksčiau Vytauto Didžiojo universitete yra baigusi viešosios komunikacijos studijas. Patarėjas D.Prialgauskas anksčiau dirbo projektų vadovu Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijoje. Abu šie patarėjai, per pastaruosius Seimo rinkimus buvo aktyvūs V.Andriukaičio talkininkai, be to, finansiškai parėmė jo kampaniją, skirdami po 3000 litų.

"Tai tikrai neturėjo įtakos mūsų skyrimui patarėjais. Sumos buvo palyginti nedidelės. Be to, nemanau, kad pareigos yra didelė dovana", - sakė D.Prialgauskas.

Sveikatos apsaugos ministro V.Andriukaičio patarėjų netrukus gali mažėti. /Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka
Sveikatos apsaugos ministro V.Andriukaičio patarėjų netrukus gali mažėti. /Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka

Komandos plečiasi

Keturias patarėjas, tris viceministrus ir vyriausiąjį patarėją turi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vadovė Darbo partijos (DP) deleguota Algimanta Pabedinskienė. Jos pirmtakai vertėsi su trimis patarėjais.

"Darbiečiams" komandoje nepriklauso tik ankstesnio ministro Rimanto Dagio atsivestas dabar vyriausiojo patarėjo pareigas einantis Zigmas Slušnys ir anksčiau teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus komandoje patarėja ryšiams su visuomene dirbusi Vaida Vincevičiūtė.

DP prezidiumo narė, ministrės patarėja Danguolė Juozapavičienė, pagal išsilavinimą zooinžinierė-pedagogė bei viešojo administravimo magistrė, dėl pareigų SADM atsisakė Alytaus vicemerės posto. Dar viena patarėja - už melagingų parodymų davimą DP byloje prieš kelerius metus nuteista Giedrė Vitienė, darbą SADM derinanti su gyvenamojo nekilnojamojo turto ekspertės veikla, anksčiau buvo kitos "darbietės" - Seimo narės Loretos Graužinienės padėjėja.

Ketvirta DP atstovė A.Pabedinskienės komandoje - anksčiau nesėkmingai į Seimą ir Europos Parlamentą bandžiusi patekti Vaida Giraitytė, buvusi Marijampolės tarybos narė, dirbusi savivaldybėje tarybos sekretore.

Keturis patarėjus vietoj anksčiau dirbusių dviejų turi žemės ūkio ministras "darbietis" Vigilijus Jukna. Jam talkina ir trys viceministrai. Tarp V.Juknos patarėjų - ir partijos kolegos Seimo nario Jono Kondroto, dirbančio V.Juknos vadovaujamą ministeriją kuruojančiame Kaimo reikalų komitete, sūnus Darius Kondrotas. Keturių patarėjų prisireikė ir teisingumo ministrui socialdemokratui Juozui Bernatoniui, socialdemokratui susisiekimo ministrui Rimantui Sinkevičiui, Kultūros ministerijai vadovaujančiam DP deleguotam Šarūnui Biručiui. Nemaža jų dalis - ministrų partijų kolegos. Trys patarėjų etatai vietoj buvusio vieno atsirado Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguoto energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus komandoje.

Darbus paveda viceministrams

Seimo Audito komiteto narė Loreta Graužinienė stebisi, kaip ministrai, gavę nurodymą nedidinti darbo užmokesčio fondo, sugeba plėsti savo komandas. "Teko girdėti, kad kai kuriose ministerijose nebeliko padėjėjų etatų, kitur mažėjo ministerijos patarėjų. Apie tai, kad būtų prašoma persvarstyti kurios nors ministerijos biudžetą, girdėti neteko", - sakė ji.

Tuo metu aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, nuo dviejų iki trijų padidinęs viceministrų skaičių, verčiasi su viena patarėja - buvusia jo, kaip Seimo nario, padėjėja Egle Lukočiene.

"Mano patarėja teisiškai įvertina mus pasiekiančius dokumentus, nes pats visko nespėju. Kitais darbais kol kas apkraunu viceministrus. Esu linkęs geriau didinti atlyginimus dabar dirbantiems ir savo sritį išmanantiems žmonėms, nei priimti naujus, kurie būtų įdarbinami tik tam, kad užimtų vietą. Tikrai neskubu ieškoti papildomai patarėjų, nes jei reikės, norėčiau kviestis žmones, išmanančius savo sritį", - LŽ teigė V.Mazuronis.

Viešosios politikos ir vadybos instituto vadovas Haroldas Brožaitis:

"Jei kalbėsime apie idealų valdymo modelį, norėtųsi geros sąveikos tarp stipraus politinio biuro - ministro, viceministrų ir patarėjų, kurie turi norimas įgyvendinti idėjas, vizijas, tikslus, bei pajėgios, kompetentingos ir politiškai neutralios administracijos. Stipri politinė vadovybė savaime yra geras dalykas: jei papildomi žmonės tikrai reiškia naujas idėjas, leidžiančias tobulinti viešąjį sektorių, tai jiems skiriamas atlyginimas mums, mokesčių mokėtojams, ateityje atsiperka šimteriopai. Bet šiuo atveju atsiremiame į esminę - turinio - problemą. Prie idealaus valdymo modelio Lietuva artėja, bet lėtai."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"