Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ministerijos valdo milijardinį turtą

 
2012 06 29 6:46

Keturiolikos krašto ministerijų valdomo ilgalaikio turto vertė siekia beveik 20 mlrd. litų. Jį sudaro ne tik strateginės valstybės įmonės, pastatai ir žemės sklypai, paminklai. Kai kurios žinybos į apskaitą yra įtraukusios net gyvūnus: arklį ir šunis.

Iš skelbiamų finansinės būklės ataskaitų matyti, kad praėjusių metų pabaigoje ministerijų valdomas turtas buvo įkainotas 19 mlrd. 601 mln. litų. Trumpalaikio turto vertė - 1 mlrd. 513 mln. litų. Tačiau neaišku, kokią valstybės turto dalį jis sudaro. Seimo Audito komiteto nario Andriaus Mazuronio teigimu, iki šiol nesugebėta apskaityti viso valstybės turto.

Brangių įmonių akcijos

Kaip rodo 2011 metų finansinės būklės ataskaita, Energetikos ministerijos (EM) ilgalaikio turto vertė siekia apie 9 mlrd. 232 mln. 488 tūkst. litų. Šios sumos liūto dalį - 9 mlrd. 231 mln. 941 tūkst. litų - sudaro ilgalaikis finansinis turtas. Pasak EM Informacijos valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Donatos Malinauskaitės, į šią sumą įskaičiuotas valstybei nuosavybės teise priklausančios bendrovių Visagino atominės elektrinės, "Klaipėdos nafta", "Visagino energetikos remontas", "Lietuvos dujos" akcijos ir jų nuosavybės metodo pokytis. Taip pat - valstybės įmonių Energetikos agentūros, Ignalinos atominės elektrinės, Naftos produktų agentūros, Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros nuosavas kapitalas.

EM trumpalaikio turto vertė 2012 metų pradžioje siekė apie 96 mln. 659 tūkst. litų. "Didžiausią trumpalaikio turto vertės dalį - 93 mln. 770 tūkst. litų - sudaro išankstiniai mokėjimai tiekėjams, ateinančių laikotarpių tarptautinių nario mokesčių įmokos, sąnaudos už komandiruotes, kurą, draudimą, prenumeratą, kitos ateinančių laikotarpių finansavimo sąnaudos. Likusi dalis - sukauptos gautinos finansavimo sumos iš valstybės biudžeto, ūkinis inventorius, medžiagos, žaliavos bei kitos gautinos ir grąžintinos sumos", - aiškino D.Malinauskaitė.

"Siauruko" savininkė

Antra tarp daugiausia turto valdančių - Susisiekimo ministerija (SM). Jos ilgalaikis turtas metų pradžioje sudarė 5 mlrd. 170 mln. 303 tūkst. litų. SM valdomo ilgalaikio finansinio turto vertė - apie 4 mlrd. 965 mln. 873 tūkst. litų. Didžią dalį šios sumos sudaro akcinių bendrovių ir valstybės įmonių, tokių kaip "Lietuvos geležinkeliai", Lietuvos paštas, "Smiltynės perkėla", "Oro navigacija", turtas.

Nurodoma, kad SM turimų pastatų - administracinių ir viešosios įstaigos "Aukštaitijos siaurasis geležinkelis" - vertė viršija 5 mln. litų. Projekto "Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo RAIN plėtra", įstaigos "Aukštaitijos siaurojo geležinkelio" infrastruktūra ir kiti statiniai įvertinti 130 mln. litų. Nekilnojamojo turto vertybė - siaurojo geležinkelio kompleksas - įkainota beveik 6 mln. 158 tūkst. litų.

SM turi 29 mln. 407 tūkst. litų. vertės trumpalaikio turto. Jį sudaro strateginės ir neliečiamosios atsargos, medžiagos, žaliavos, ūkinis inventorius, gautinos finansavimo sumos.

Pastatai Europos centre

Ūkio ministerija (ŪM) turi 1 mlrd. 188 mln. 695 tūkst. litų ilgalaikio turto. Didžiąją dalį šios sumos - 1 mlrd. 164 mln. 538 tūkst. litų - sudaro ilgalaikis finansinis turtas. Iš jų apie 189 mln. 45 tūkst. litų investuota į nuosavybės vertybinius popierius. Po vienų metų gautina suma siekia 969 mln. 993 tūkst. litų, o išankstiniai mokėjimai už ilgalaikį finansinį turtą - 5 mln. 500 tūkst. litų.

Į ilgalaikį ŪM turtą įskaičiuoti beveik 22 mln. litų verti administraciniai pastatai Vilniuje ir Kaune, negyvenamos patalpos sostinės centre, renginių ir turistų aptarnavimo pastatai Europos geografiniame centre, Vilniaus rajone.

ŪM Viešųjų ryšių ir protokolo skyriaus vyriausiosios specialistės Rūtos Mikėlnienės teigimu, ministerijos transporto priemonės įkainotos 344 tūkst. litų, baldai ir biuro įranga - beveik 1 mln. 132 tūkst. litų.

Turi arklį

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ilgalaikio turto vertė - apie 807 mln. 147 tūkst. litų. 775 mln. litų iš šios sumos yra ilgalaikis materialusis turtas: pastatai, infrastruktūros ir kiti statiniai, nekilnojamosios kultūros vertybės, mašinos bei įrenginiai, transporto priemonės, baldai, biuro įranga ir kt.

SAM pastatų vertė nurodoma daugiau nei pusė milijardo litų. Anot SAM Finansų ir turo valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Vijolės Butkevičienės, tai daugiausia krašto ligoninių pastatai, taip pat ministerijos buveinė Vilniaus centre. 13 mln. litų įvertinti į nekilnojamųjų vertybių sąrašą įtraukti Sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų pastatai.

Ministerija turi ir 819 tūkst. litų vertės biologinio turto. Pagal panaudos sutartis želdiniai, daugiamečiai sodiniai, medžiai, krūmai ir arklys yra perduoti naudoti sveikatos priežiūros įstaigoms.

Tarp atsargų - uniformos

Ilgalaikio turto už beveik 775 mln. 74 tūkst. litų turi Finansų ministerija (FM). Jį sudaro programinė įranga ir jos licencijos, nebaigti projektai bei išankstiniai mokėjimai, pastatai, infrastruktūros ir kiti statiniai, mašinos bei įrenginiai, transporto priemonės, kilnojamosios kultūros vertybės, baldai, biuro įranga. 475 mln. 654 tūkst. litų - ilgalaikis finansinis turtas. FM trumpalaikio turto vertė nurodoma kiek daugiau nei 105 mln. litų. Tai - medžiagos, žaliavos ir ūkinis inventorius, atsargos, išankstiniai mokėjimai ir gautinos sumos.

Aplinkos ministerija (AM) valdo ilgalaikio turto už 564 mln. litų. Iš šios sumos maždaug 511 mln. litų sudaro Europos investicijų banko daugiabučių namų renovacijai skirtos lėšos. Likusi suma - kontroliuojamų ne viešojo sektoriaus subjektų nuosavo kapitalo vertė. Dar apie 26 mln. litų verti šiltnamio efektą sukeliančių dujų normos vienetai.

Nurodoma, kad AM parduoti skirta produkcija ir atsargos yra vertos 436 tūkst. litų. Ministerijos viešųjų ryšių vyriausiosios specialistės Raimondos Karnackaitės teigimu, tai - pavaldžioms įstaigoms perduoti skirtos uniformos, leidiniai miškų tematika ir kitos knygos.

Šunys verti 25 tūkst. litų

Užsienio reikalų ministerijos (URM) ilgalaikis turtas metų pradžioje buvo vertas beveik 415 mln. 268 tūkst. litų. Į šią sumą įeina valstybei nuosavybės teise priklausantys ministerijos ir 17 diplomatinių atstovybių pastatai (verti daugiau nei 329 mln. litų), žemės sklypai (verti apie 13,5 mln. litų), ant kurių jie stovi, taip pat baldai, kompiuteriai, automobiliai ir kt.

URM valdo ir daugiau nei 61 mln. litų vertės trumpalaikį finansinį turtą. Ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėjo Mindaugo Lašo teigimu, prie šios sumos priskiriamos atsargos, išankstiniai mokėjimai už trumpalaikį turtą ir paslaugas, gautinos sumos, trumpalaikės investicijos.

Teisingumo ministerijos (TM) ilgalaikis turtas - daugiau nei 340 mln. litų. 168,5 mln. litų verti administraciniai, taip pat kalėjimų, tardymo izoliatorių, pataisos namų pastatai. 276 tūkst. litų žemė, priklausanti Technikos bibliotekai. Infrastruktūros ir kitų statinių: tvorų, šilumos ir vandentiekio vamzdynų, elektros kabelių linijų vertė - 17 mln. litų. Kiek daugiau nei 25 tūkst. litų TM įvertino Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų tarnybinius šunis.

Investicijos į švietimo įstaigas

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) turi ilgalaikio turto už 230 mln. 234 tūkst. litų. Pasak ŠMM Komunikacijos skyriaus vedėjos Nomedos Barauskienės, jį sudaro ministerijos ir jai pavaldžių viešųjų įstaigų, daugiausia profesinio mokymo, turtas: programinės įrangos licencijos, pastatai, infrastruktūros statiniai, mašinos ir įrengimai, transporto priemonės, baldai ir biuro įranga, taip pat valstybės turtas, investuotas į aukštąsias mokyklas, profesinio mokymo ir kitas švietimo įstaigas.

ŠMM pastatų vertė nurodoma apie 96 mln. litų. Tai - mokomieji ir administraciniai pastatai, ministerijai pavaldžių įstaigų bendrabučiai, pagalbinės patalpos: dirbtuvės, garažai, sandėliai, sporto salės, valgyklos.

Žemės ūkio ministerijos ilgalaikis turtas įvertintas 174 mln. 475 tūkst. litų, trumpalaikis - 198 mln. 402 tūkst. litų. Vidaus reikalų ministerijos ilgalaikis finansinis turtas siekia 80 mln. 472 tūkst. litų, trumpalaikis - apie 115 mln. litų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) trumpalaikis turtas - beveik 206 mln. litų. Apie 109 tūkst. litų įvertintos atsargos: apdovanojimams skirtas ženklas "Gerumo žvaigždė", reprezentaciniai suvenyrai ir sveikinimams skirti gaminiai, raštinės reikmenys, švaros bei higienos prekių, degalų likučiai. 146 mln. litų - projektų vykdytojams pervestas Europos Sąjungos lėšų avansas. Praėjusių metų pabaigoje fiksuoto SADM ilgalaikio turto vertė - apie 74 mln. litų. Iš jų daugiau nei 2 mln. litų verta naudojama ir kuriama programinė įranga bei jos licencijos, 17 mln. litų - administraciniai pastatai ir automobilių stovėjimo aikštelė, transporto priemonės, baldai, biuro įranga.

Brangūs paminklai

Krašto apsaugos ministerija (KAM) 2011 metų pabaigoje turėjo ilgalaikio turto už beveik 51 mln. litų. Ministerijos valdomos žemės, kartu su 6 kariniais poligonais, kurių bendras plotas - 7,6 tūkst. ha, vertė - beveik 8,9 mln. litų. 12 tūkst. kv. m KAM pastatų kompleksas įvertintas apie 31 mln. litų. Kiti statiniai, tarp kurių - didžiausią vertę turintis paminklas generolui Jonui Žemaičiui prie KAM pastato, taip pat paminklas 1831 metų sukilimui atminti Aukštųjų Panerių parke, verti 782 tūkst. litų.

Skaičiuojama, kad nebaigta statyba ir išankstiniai mokėjimai pagal sutartis už ilgalaikį turtą iš NATO Saugumo investicijų programos lėšų verti apie 9,4 mln. litų. KAM reikmėms naudojamos programinės įrangos ir jos licencijų vertė - apie 10 tūkst. litų. 33,5 tūkst. litų sudaro ministerijos disponuojamų literatūros, mokslo ir meno kūrinių, taip pat kito nematerialaus turto, kaip KAM interneto svetainė, vertė.

KAM trumpalaikį 23 mln. litų dydžio turtą sudaro atsargos, išankstiniai mokėjimai už ginklus ir karinę įrangą, įmokos tarptautinėms organizacijoms, išankstiniai mokėjimai asmenims atstovybėse užsienyje ir kt.

Kukliausias turtas

Mažiausiai turto valdo Kultūros ministerija (KM). Ilgalaikis turtas siekia apie 26 mln. 330 tūkst. litų. Į šią sumą, pasak kultūros ministro Arūno Gelūno atstovės spaudai Vaivos Gogelienės, įeina programinė įranga, literatūros ir meno kūriniai, negyvenamieji pastatai bei kultūros paveldo statiniai, transporto priemonės, baldai, įranga. Taip pat finansinis turtas - bendrovės "Lietuvos kinas" akcijos, dalininko įnašai į viešąsias įstaigas, gautinos sumos, kurias sudaro kompensacinės išmokos, skirtos teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams, iki jie sulauks pensinio amžiaus. KM taip pat priklauso nekilnojamųjų kultūros vertybių už 9 mln. litų - ministerijos administracinis pastatas Vilniaus centre, taip pat paminklas poetui Antanui Baranauskui Seinuose.

KM trumpalaikio turto vertė siekia kiek daugiau nei 8 mln. litų. Šią sumą sudaro kanceliarinės ir ūkinės prekės, ūkinis inventorius, užstatai už reziduojančių užsienyje kultūros atašė butus, pervestos lėšos kultūros projektų vykdytojams, sukauptos gautinos sumos ir pinigų likutis sąskaitose.

Didelė problema

Anot Seimo Audito komiteto nario "tvarkiečio" A.Mazuronio, iki šiol nesuskaičiuota, kiek iš tiesų ilgalaikio turto - pastatų, žemės, miškų - turi valstybė. Todėl neįmanoma pasakyti, kokią valstybės turto dalį sudaro ministerijų skelbiamas turtas. "Dabar niekas negali pasakyti, kiek turto valdo savivaldybės, ministerijos, įvairios joms pavaldžios įstaigos. Tai, kad valstybės turtas nėra apskaičiuotas, apskaitytas ir inventorizuotas, yra didžiausia problema", - pažymėjo A.Mazuronis.

Esą neturint tokių duomenų kyla sunkumų siekiant efektyviai valdyti turtą. Pavyzdžiui, vienos institucijos priverstos brangiai nuomotis patalpas, kai kitos įstaigos jų turi per daug. "Todėl kol kas negalima kalbėti apie naudingą valstybės turto valdymą", - įsitikinęs A.Mazuronis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"